Kdo za něj může? Podle mne jsou na vině z poloviny úřady a z poloviny uživatelé. Úřady pro to, že nedělají svojí práci poctivě a uživatelé pro to, že si to nechají líbit. Monopoly ještě nikdy žádné ekonomice nepomohly.
a) Z hlediska ekonomické teorie, MS není monopol. To by musel být jediným výrobcem na trhu, což není. MS má dominantní postavení.
b) Kdo může za dominantní postavení MS? Tak třeba IBM, samozřejmě MS, úřady USA, uživatelé... zkrátka leckdo. Nemyslím si ale, že tohle je až tak důležité.
c) Firmy s dominantním postavením jsou skutečně achillovou patou tržní ekonomiky, neboť komplikují situaci konkurenci, která tlačí ceny dolů a nutí firmy více naslouchat požadavkům spotřebitelů. Záleží ale také na tom, o jaký trh se jedná.
V případě trhu s OS je hlavní problém v nepřenositelnosti aplikací. Kdyby byly všechny aplikace univerzálně přenositelné, lidé by neměli takovou tendenci zůstávat u MS a volili si OS podle jeho vlastností a nikoliv podle toho, pro který OS dodává ten či onen výrobce SW.
Tento problém lze částečně řešit používáním otevřených formátů, které mohou zajistit alespoň přenositelnost dat. Přirozeně, firmy v dominantním postavení se právě tomu budou všemožně bránit.
d) Zvyk je železná košile. To, že se třeba studenti ve školách učí na produktech MS, pomáhá udržet jeho dominantní postavení. Jenomže tenhle problém hodně souvisí s tím, jak se IT na školách vyučuje. Pokud se probírají menu a funkce konkrétních verzí konkrétních produktů od konkrétních firem, je to špatně, i kdyby se učilo na GNU/Linuxu.
Výuka by měla probíhat tak, že se student seznámí s příslušnou kategorií SW a logikou jejího používání tak, aby mohl používat jakýkoliv program na dané bázi. Tj. měl by se učit, jak psát dokument v textovém procesoru, nikoliv jak něco naklikat ve Wordu 2003. To samozřejmě nevylučuje, že s Wordem bude pracovat. Klidně může. Ale měl by být vzděláván tak, aby svoje znalosti mohl uplatnit na jakémkoliv textovém procesoru. Bohužel, výuka na konkrétní verzi konkrétního produktu stylem klikni tam a tam je běžnou praxí, protože je to pro pedagoga mnohem jednodušší.
e) Vidím, že můj příspěvek bude hodně dlouhý, tak už toho nechám. Jen jsem chtěl naznačit, že ten problém je trošku složitější a že dominantní postavení MS lze omezit i jinak než jeho pokutováním. Ostatně, dokud se bude ve většině evropských škol učit na jeho produktech, lze veškeré pokuty EU chápat jako vynucený podíl ze zisku za to, že školství produkuje uživatele MS.
Ano, vím, že pokuty jsou za (ne)otevření API, ale to je jedno. Byl bych raději, kdyby EU přijala systematičtější řešení.
>>Ano, vím, že pokuty jsou za (ne)otevření API, ale to je jedno. Byl bych raději, kdyby EU přijala systematičtější řešení<<
ale proč systematičtější? já bych ještě nějakou dobu zůstal u těch pokut, přecejenom je eu ve stádiu puberty tak potřebuje nějakou dojnou krávu, která bude dávat takovýhle príma dotace :-}
Na vině je šikovnost Microsoftu - byl ve správnou dobu na správném místě.
Microsoft se vždycky ptal - co mám udělat pro to, aby se mé produkty opravdu rozšířily.
Kromě toho měl Bill Gates vizi - počítač v každé domácnosti a tím se i řídil. A byla to dobrá vize, která se naplnila a on do toho dodával sw.
Srovnejte to třeba s Linuxem a zkuste v linuxové konferenci nahodilt třeba otázku:
Jak přiblížit Linux více uživatelům a dozvíte se: Že to je špatná vize, že by Linux musel slevit z kvality. Že Linux vlastně nepotřebuje, aby byl rozšířen, a že je špatné, aby Linux ovládal každý BFU. Podobné a ještě ostřejší názory zazní v každém místě, kde je trochu větší koncentrace uživatelů Linuxu.
Tudíž Microsoft jen sklízí co zasel - prioritně jde po zisku a po max. rozšíření a to sklízí. Linux má jiné priority a ty také sklízí, a protože je na světě spravedlnost - co Linux opomíjí, to nedostává - nedostává tedy větší rozšíření, a ani běžné uživatelé povětšinou nechtějí Linux.
Jak prosté.
[6] To není pravda. Učitel si v zásadě může učit, co chce. Existují pouze doporučení. Např. "maturity nanečisto" bylo možno absolvovat z Open Officu. Maturitní otázky si každá škola vytváří sama a tam určitě žádný Word nebo Excel být nemusí. Záleží na tvořivosti kantora.
Já se spíš divím, že za ty platy je vůbec někdo ochotnej učit (byť i Word nebo Excel).
Musis se smirit s tim, ze optimalni stav je sice pekna vec, ale na trhu nastava rovnovazny stav. Momentalne to je tak, ze vetsina lidi si preje zustat u zavedeneho OS, ktery je sice blby, je pod nej malo kvalitnich aplikaci (a hodne tech nekvalitnich), ale vsichni ho znaji a je to pro ne synonymum pocitace.
O nastoleni optimalniho stavu se snazilo mnoho ideologii, a to i na nasem uzemi. Jiste si ti starsi vzpomenou, o kolik to bylo lepsi: jablka nebyla drazsi, nez banany, maslo za desetikacku, benzin za 8/10 Kc (Special/Super), nafta za 5.50 (ale jenom s poukazkami, jinak myslim nesla koupit), sunka za 100Kc/kg.
Problem je, ze ten optimalni stav je silne nestabilni, vydrzi jen pokud lidi neprijdou o iluze.
[10] Na Windows je malo kvalitnich aplikaci? To uz hodne prehanis. Situace je spis opacna. Ktera Linuxova aplikace za neco stoji, tak je vetsinou portovana i na windows. Naopak to rozhodne neplati. Navic aplikace pro windows jsou delany s ohledem na bezneho uzivatele. K cemu mi je (placnu), ze mplayer dekoduje o 5% rychlejc video, kdyz ho nedokaze (nebo nemuze) bezny clovek ovladat stejne efektivne, jako bezny windowsovsky prehravac?
myslim ze dovod preco Linux nema porovnatelne trhove postavenie ako Windows je dost viditelne a to ze sa nikdy nestavial do role "obchodneho pripadu" a uz vobec nie do role produktu pre "koncoveho uzivatela"
take jednoduche odzrkadlenie je, ale seriozne: videli ste niekedy reklamu na linux? je jedno co presne bolo obsahom tej reklamy, ci to bola nejaka distribucia alebo neviem co. videli ste nejaku reklamu v novinach? v televizii? v google addoch? na verejnej (rozumej nie specializovanej) webovej stranke? na bilboardoch pri cestach? v radiu? je linux niekde znamim sponzorom sportoveho podujatia alebo ineho kulturneho programu? videli ste niekedy F1 a bolo tam pri Vodafone velkym napisane Ubuntu alebo nieco podobne?
dam vam za pravdu ak ste aj niekde nahodou taku reklamu videli, ale dajte aj vy mne za pravdu za JA NIE. chodim kazdy den do prace, pracujem na Compaq desktope na ktorom je WXP, denne si pozriem par stranok, idem do obchodu, idem do mesta, no ale ja som vam jakziv nikdy nikde nevidel reklamu na Linux.
a hadajte co? reklama na Windows je vsade. nemusim to ani vypisovat.
tak mi povedzte ako sa ma taky obycajny clovek ako ja dozvediet o existencii Linuxu alebo co to vlastne je a co obnasa, preco sa vobec mam nad nim zamyslat na daku tu minutku. a kiezby iba ja, ale majorita trhu pozostava z jedincov ktory su tiez normalni bezni ludia a je dost pravdepodobne ze slovo Linux nepoculi, alebo vam nebudu vediet povedat co to je. a ak ano opisu vam to ako nejasnu vec alebo minoritny alternativny alebo neznamy druh programu, skratka nieco co nieje standardne.
Na trhu su dve klucove osoby a to je velke spolocnosti(podniky) a velke masy zakaznikov. a Linux co sa tyka tej druhej osoby nema sancu, pretoze velka masa zakaznikov sa nepozera na Linux ako na tovar (ak vobec tusi o jeho existencii) a Linux sa na svojich zakaznikov nepozera ako na zakaznikov.
rozhliadnite sa vo svojej miestnosti v ktorej sa nachadzate. pozrite sa na cokolvek, na hocijaku vec ktora je pri vas. za kazdu jednu co tam je ste museli jej producentovi zaplatit. ci abstraktna, ci hmotna, ci ruzova, ci kriva, vsetko ste museli niecim zaplatit (nemuseli to byt len peniaze samozrejme). a linux? za ten netreba platit, no aj napriek tomu ho tak malo ludi z ludskej populacie ma, pripadne sa on vobec zaujima. linux je ako vzduch. je tu vsade, vsetci ho potrebuju svojim sposobom , ale nikto z beznych ludi sa o nom nebude bavit ani 15 sekund.
a tiez je linux ako vzduch preto, lebo keby tu nebol, tak by sme to vsetci pocitili. keby tu nebolo nic ine iba Windows a jeho totalny monopol, boli by sme v jeho totalnej moci. preto je linux tak dolezity.
myslim si ze keby sa spolocnosti posobiace okolo linuxu vtlacili do medii a to myslim do telky a skoordinovali poriadnu kampan, vytvorili si marketingovy pripad, cize zadefinovali produkt a jeho cielovu skupinu, urcite by sa im podarilo posunut vazku na vahe Windows vs rest of the world.
tiez by to chcelo spravne nacasovat, vsimnite si ako sa sprava trh s inovaciami a technologiami, taka hlupost ako detske hracie konzoly, ako sa pretekaju aby zakaznik dal prednost ich krabicke, pritom su vsetky na jedno kopyto, a kazda ma svoj balicek chyb ktoremu sa nikto nevyhne, a na kazdu z tych krabiciek sa vytvori skupina priaznivcov a skupina odporcov. a potom sa pretlacaju kto ma vacsieho ...
nevyhoda (nemienim to ako chybu) linuxu je ze on na trh nikdy nevstupil. nechava sa niest ako doska na prilivovych vlnkach.
predstavte si napriklad takuto konstrukciu, reklama na Debian sa bude objavovat po dobu 6 mesiacov v denniku The Times a taktiez po nasledujucich 6 mesiacov sa odvisiela reklama o siestej a osmej hodine na stanici Channel 4 a MTV. nacasuju si to tak ze vydanie najnovsej verzie padne presne na obdobie vidania novej verzie Windows (v nasom pripade je to Vista). Microsoft si totiz cenu nadsadil riadne vysoko, a vobec existuje tu uz skupina ludi ktory maju dost preplacania toho isteho softwaru a este k tomu tak pekne draho. Uz bolo tolko windowsov a peniaze sa daju aj lepsie rozhadzovat. a tak urcite sa vytvori skupina ludi ktory by nad takej reklame na linux zacali uvazovat. skryte navnady by sa ocitali v jednotlivych uryvkoch reklam... zmena pristupu k pocitacovim veciam a pod... urcite by ich zaskocila nizka cena v porovnani s Windowsom, povedzme 20-50 libier. (uvedomujem si ze linux je mieneny ako os a tak tazko ho predavat, ale to uz nieje moj problem)
niesom marketingovy specialista, vobec obchodu nerozumiem, ale takto JEDINE si dokazem predstavit Linux ako trhoveho konkurenta Windowsu, teda v takejto pribliznej rovine
u velky spolocnostiach je to tak ze kupuju vela naraz a chcu pokryt co najviac zo seba tym istym druhom produktu, znizi to invisticne naklady a tiez naklady na udrzbu. co je velmi dolezite je tiez podpora. velka firma sa ani nie tak zaujima co to stoji, ale kto je predajca ze ci je to naozaj specialista na pravu mieru. ma vsetko to co ponuka dotiahnute do botky? co ak nas/ho nieco zaskoci, a odpoved bude "riesenie potrebuje trochu casu" a velka spolocnost si nejake cierne diery nemoze dovolit. a tak iste existuju komercne distribucie, ale tie, heh, no ked sa na to pozeram ako bezny clovek v porovnani s windowsom nemozu zakyvat.
nakoniec este k malym firmam, ideologia os je, ak ju teda rozumiem spravne, ze male firmy na trhu kde sa nachadza aj slobodne dostupny software daju prednost takemu pristupu ze si povedzme na kazdych 10-20 zamestnancov zamestna jedneho IT specialistu ktory bude vyuzivat a ucit sa z toho co os svet poskytuje a zasobovat tym firmu(dokonca aj opacnym smerom, teda z firmy von), to samozrejme aj zahrnuje kodenie, vyvijanie applikacii, rieseni a podobne. bolo by to jeho zodpovednostou aby vsetok slobodne dostupny softwer bol tiez dostupny vo vlastnej firme a vsetok (z toho) vyuzitelny software aj bol vyuzity vo vlastnej firme a bol doslova "vytunovany" na vlastne poziadavky firmy a jej zamestnancov. (samozrejme nemyslim to zo dna na den).
pointa je v tom ze kazda jedna firma, dokonca kazdy jeden zamestnanec tej firmy ma ine poziadavky a je myslim si nerealne aby jeden softwarovy-balik zvladol vsetky tieto poziadavky naraz, alebo ze si koncovy uzivatel sam sadne a za 30 minut si aplikaciu vyladi tak aby mu excelentne vsetko vykrivala na nasledujuci rok. a tam by prave mala vstupit IT postava ktora so sebou taha riesenia z prostredia OS. na toto je Linux akoby stvoreny. je to nastroj dokonaleho krajcira. naopak Windows je tu iba na obtiaz, kazdy tzv. "custom segment" stoji dalsie hmatatelne peniaze.
a v skutocnosti?... je to tak ze firma nakupi preceneny software (cest vynimkam) a ak sa nahodou este nieco najde v rozpocte tak zaplati nejaky ten support svojim IT stratenym zamestnancom, ktory sa nemozu nikdy obratit na nikoho a povedat svoj nazor aha toto sa mi tam nevidi, mohol by si na tom prosimta nieco zmenit? ak zakupeny program ma nedostatky zamestnanci ich jednoducho budu musiet obchadzat. nikto sa nikdy na nich nepride pozriet a nepovie im, aha toto co robis, s tym by som ti mohol pomoct, napisem ti rutinu ktora ti to trebars prepocita sama a pod. jo trivialny priklad :)
jednoducho si to neviem predstavit ze manazment malych firiem by bolo schopne pristupit na takyto system. keby to tak bolo, bol by to dalsi maly kusok ktory by triestil monopoly.
snad som sa nenechal uniest ;)
[13]
Momentalne je to tak, ze vetsina lidi vi, ze ma na vyber, ale nevidi zadny duvod cokoliv menit (nemaji jak porovnat). A kdyz se nekdo popta co to vlastne ma na vyber, tak ho "linuxova komunita" rychle posle zpatky k windows.
V pripade aplikaci se to nastesti pomalu meni a obcas se objevi vlastovka, ktera uzivatele misto "zpatky k wordu" posle pro OpenOffice.org. Ovsem to jsou aplikace, jejichz tvurci se snazi priblizit koncovemu uzivateli. Nektere linuxove distribuce se sice snazi o to same, ale "linuxova komunita" za to na ne hazi spinu. Nevim, asi maji komplex z Microsoftu...
[14]
a) Sorry, ale nesouhlasím. Většina lidí stále _neví_, že má na výběr. Vy patrně vycházíte z toho, že chodíte na odborné weby, kde se koncentrují pokročilí uživatelé a počítačoví nadšenci. Tam skutečně mnoho jedinců o alternativách ví. Jenomže těchto lidí je v reálu menšina. Převládají ti, kteří počítačům moc nerozumí, a ti mnohdy netuší ani to, co je operační systém. A mezi nimi je vědomost o alternativách mizivá.
b) Prosím, nezaměňujte chování konkrétních jedinců za chování linuxové komunity. Kupříkladu já nikoho zpátky k Windows neposílám a dobře vím, jak je pro začátečníka důležité, aby začal s distribucí, která je přívětivá. A rozhodně nejsem jediný. Někteří _jedinci_ se sice možná chovají tak, jak říkáte, ale zaměňovat jejich chování za chování celé komunity je minimálně hodně nefér.
O cem se tady proboha prete ?
Cele je to v tom, ze Windows tady byly drive a ze je protlacoval opravdu agresivni a z pohledu teto profese kvalitni marketing. Tomu se lidem(mam na mysli tu povestnou nemyslici vetsinu, aniz bych to myslel zle) podarilo implantovat do hlavy rovnost pocitac=Windows (mnoho z nich vpodstate ani nevi, co to ta Windows jsou, ale vsude to slysi...).
Oproti tomu Linux prisel k beznym uzivatelum daleko dele a jeho marketing je mizerny, lepe receno zadny. Pokud by tomu bylo jinak, dnes by mozna nemyslici vetsine pripadalo napr. zcela normalni instalovat software z repozitaru a nikoliv metodou: stahnu kravinu z nejakeho Webu, kliknu na to, mackam OK, OK, OK a zaviruju si pocitac.
S tim marketingem pak samozrejme souvisi vetsi dostupnost vsemoznych aplikaci atd. Pri tom nulovem marketingu jaky Linux ma je jeho soucasne rozsireni na desktopech vcelku uspechem (i pres tu reklamni masaz ze strany MS se mne cas od casu znami ptaji, zda bych jim pomohl s prechodem k Linuxu, protoze je vazalstvi uz zacina omezovat a hlavne jim lezt na nervy... nekteri jiz uspesne presli - pravda, jde vetsinou o lidi ponekud vice premyslive nez je prumer, kteri si alternativu najit dokazi - stejne tak si ji nasli uzivatele Macu, ktery tady u nas je take temer neznamy).
Co se tyce toho marketingu - je velkym zklamanim Novell - krome napr. vicemene zbytecne ucasti na prezitem Invexu v tomto smeru alespon tady u nas temer nic nepodnika...
[17] Windows tu byl později, než řada jiných OS, a později, než mnoho jiných unixových systémů. Přesto se žádný z nich trvaleji neprosil jako masová platfroma na PC desktory. Takže svádět to na to, že Linux je tu později je jen chabý pokus o obhajobu Linuxu s prominutím - Linux je tu mnoho let a přesto jeho rozšíření na desktopu je mizivé.
Marketing Linuxu není mizerný, on je přímo kontraproduktivní. Linuxová komunita se stará hlavně o to, aby všechno bylo pod GPL licencí - hádá se s výrobci hw, s výrobci sw jen proto, že nemají chuť podporovat GPL jen proto, že to chtějí lidé od Linuxu.
Microsoft navíc dobře ví, že MUSÍ PODPOROVAT VÝVOJÁŘE - protože čím víc programů pro Windows bude, tím lépe pro ně. Linux z hlediska podpory vývojářů je děs běs. Naprosto nekonzistentní, nejednotné API, mizerná programátorská dokumentace, horší vývojové prostředky - neustálé narážení na GPL licenci a házení klacků pod nohy, pokud nechcete programovat pod GPL, a obrovská podpora Linuxu Qt knihovně - licence za bratru stovky tisíc korun pro komerční vývoj.
Navíc pro vývojáře je problém protlačit program do Linuxu pro běžného uživatele - musí přesvědčit autory běžných x distribucí, aby mu program přeložili, zabalili do balíčlů a dali do svého repositáře - další bariéra pro vývojáře.
K tomu si připočtěte, že v případě problémů s Linuxem je málokdy k dispozici člověk, který poradí - u Windows jich je mnoho. A na konferencích se skoro vždycky vyskytne někdo, kdo "usadí" začátečníka a dá mu vědět, kdo je tady pánem, a že on je jenom plebs. V případě Windows se toto nestává.
Další významné mínus pro Linux je, že se profesionálně uživí jen minimum lidí Linuxem, ale Windowsy se uživí obrovská masa lidí. Je pak jasné, co preferují.
[18] Trošku přibrzděte, s tou délkou existence Linuxu jste to vzal moc hákem - především, kdyby běžné stolní počítače v 80. letech zvládaly Unix like systémy, jistě by si všichni (včetně IBM a Microsoftu!) ušetřili námahu s vývojem DOSu a dalších OS pro tehdejší PC a použili by nějaké existující Unixové řešení.
CP/M či MS-DOS nám dnes připadají primitivní, ale co jiného se dalo rozumně provozovat na tehdejších počítačích? Nechme teď stranou historické pozadí vzniku těchto OS.
Vzpomeňmne na trable s nasazením nejprve OS/2 a později prvních Windows NT.
Linux je ve stavu "jakž takž desktop ready" maximálně posledních pět let a spíš míň (teď se určitě najde spousta oponentů, ale - ono to taky dost souvisí s dotupností alespoň nějakých aplikací, nechme teď opět stranou jejich (ne)kvality).
Ovššm se spoustou vašich dalších poznámek +/- souhlas.
Důvody převahy Windows jsou asi jasné, přesto mě překvapuje, že je Linux tak rozšířený. Hned první problém je v instalaci. Ten kdo nastartuje LiveCD a líbí se mu ho chce samozřejmě nainstalovat, ale ponechat i Windows. V okamžiku kdy se uživatel dostane do fáze, že si může volit rozdělení disku, se běžně lekne a instalaci ukončí. Možná se to v poslední době zlepšilo, ale mě tato fáze jako začátečníkovi vždycky připadala šílená. Druhý problém vidím v tom, že stále ještě existuje hodně lidí bez připojení k síti. Pro ně je Linux spíše na obtíž. Už jen instalace nějakého programu je skoro nemožná, protože kamarádem vypálené balíčky na 99% nainstalovat nepůjdou kvůli závislostem. Chybí mi komentáře od LO. Asi jsem na tom podobně jako BLEK.
to Jencek:
Balíčky se také neinstaují z CD. To je naprostý nesmysl a je pochopitelné, že je to nemožné. Od toho máte repozitář.
Pokud máte potřebu instalovat z CD/DVD (například nemožnost připojení k síti), pak si stáhněte "add-on" CD/DVD nebo třeba všechny instalační média (DEBIAN) a můžete instalovat jen z CD. Pokud máte Počítačpřipojený k internetu, což je většina, instalace z CD je kravovina nejtěžšího kalibru. Pokud bychom se bavili větších programech 3 strany, jako třeba MATLAB, pak tyto většinou závisí na nějakých standartních balíčcích, které většina ditribucí již obsahuje a žádné neřešitelné závislosti nemají.
Co se týče instalace, zajímavé je, že se na to díváte jednosměrně. Proč porovnáváte šistou instalaci Windows s "doinstalací" Linuxu. Můžete porovnávat jen čistou a čistou instalaci. Kdybychom se začli bavit o doinstalaci drehého OS pak Instalace Linuxu je poměrně snadná, kdežto přinstalování Windows je pro BFU NEMOŽNÉ (automaticky převalí MBR, což v lepším případě končí nemožností bootovat ostatní OS, v horším poškodí tabulku oddílů). Pomineme-li rizika přiinstalování Windows na počítač s Linuxem, pak toto zvládne jen zkušený uživatel. Windows vám neporadí jak rozdělit disk, nenabídnou alternativy, nerespektují zda už máte něco na disku, nedejbože non-MS, ať už se jedná o OS nebo jenom cizí filesystem. Můžeme se vsadit, že pokud dáte čisté PC naprostému BFU, mnohem dříve zprovozní něco jako Ubuntu než Windows, na to vemte jed.
Celý problém je, že uživatel Windows nahlíží na Linux jako na něco, co se má chovat jako Windows. Kdyby k tomu přistupoval jako k nové jiné věci, mnoho zbytečných problémů si ušetří.
[21] A to je právě to nepochopení. Pokud chci nainstalovat něco na Windows, pak si z webu stáhnu nějaký bundle instalátor a ten vyřeší závislosti. Uvedu příklad z mého okolí. Kamarád co nemá připojení na internet (protože se mu nedaří se v Linuxu připojit přes mobil) byl u mě, že by potřeboval nějaký přehrávač pro WMV videa. O nějakém "add-on" DVD jsem nikdy neslyšel, a to Linux používám už 5 let (protože jsem ho nikdy nepotřeboval). Já používám mplayer + kodeky někdy vlc, tak jsem se pokusil mu je předat na CD. Nakopíroval jsem tam i balíky na kterých to závisí, ale bohužel to stejně nenainstaloval, protože mu nějaký balík chyběl. Tak a toto vidím jako slabinu Linuxu.
Není možné posuzovat Linux jako primárně instalovaný systém, to v současné době není pravda. Je jasné, že nainstalovat Windows na PC s Linuxem, tak aby se Linux zachoval neumí hned tak nějaký BFU. Nicméně v takovéto situaci ještě dlouho nebudeme.
"Můžeme se vsadit, že pokud dáte čisté PC naprostému BFU, mnohem dříve zprovozní něco jako Ubuntu než Windows, na to vemte jed." Toto tvrzení by chtělo potvrdit nějakým experimentem, mě se to takto jistě nejeví.
[11] Mozna jsem to trochu prehnal, mozna mam specificke naroky. Zkus si treba ve Woknech naklikat prevod textu z windows-1250 do utf-8. (potrebuju to vcelku casto, vetsinou to resim pretazenim dat na Linux a tam uz to je hned). Pokud jde o velke baliky jako CAD, tak je to v Linuxu bidne, ale to zase nepotrebuji vsichni.
[13] To je taky pravda, jak jsem psal v prispevku, M$ Windows jsou pro nektere lidi synonymem pocitace. Je to vysledek skvele prace M$ marketingu (nemyslim to ironicky).