Hlavní navigace

Názor ke článku Pojďme se bavit monopolem Microsoftu od Miloslav Ponkrác - [17] Windows tu byl později, než řada jiných...

 • 24. 10. 2007 15:50

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [17] Windows tu byl později, než řada jiných OS, a později, než mnoho jiných unixových systémů. Přesto se žádný z nich trvaleji neprosil jako masová platfroma na PC desktory. Takže svádět to na to, že Linux je tu později je jen chabý pokus o obhajobu Linuxu s prominutím - Linux je tu mnoho let a přesto jeho rozšíření na desktopu je mizivé.

  Marketing Linuxu není mizerný, on je přímo kontraproduktivní. Linuxová komunita se stará hlavně o to, aby všechno bylo pod GPL licencí - hádá se s výrobci hw, s výrobci sw jen proto, že nemají chuť podporovat GPL jen proto, že to chtějí lidé od Linuxu.

  Microsoft navíc dobře ví, že MUSÍ PODPOROVAT VÝVOJÁŘE - protože čím víc programů pro Windows bude, tím lépe pro ně. Linux z hlediska podpory vývojářů je děs běs. Naprosto nekonzistentní, nejednotné API, mizerná programátorská dokumentace, horší vývojové prostředky - neustálé narážení na GPL licenci a házení klacků pod nohy, pokud nechcete programovat pod GPL, a obrovská podpora Linuxu Qt knihovně - licence za bratru stovky tisíc korun pro komerční vývoj.

  Navíc pro vývojáře je problém protlačit program do Linuxu pro běžného uživatele - musí přesvědčit autory běžných x distribucí, aby mu program přeložili, zabalili do balíčlů a dali do svého repositáře - další bariéra pro vývojáře.

  K tomu si připočtěte, že v případě problémů s Linuxem je málokdy k dispozici člověk, který poradí - u Windows jich je mnoho. A na konferencích se skoro vždycky vyskytne někdo, kdo "usadí" začátečníka a dá mu vědět, kdo je tady pánem, a že on je jenom plebs. V případě Windows se toto nestává.

  Další významné mínus pro Linux je, že se profesionálně uživí jen minimum lidí Linuxem, ale Windowsy se uživí obrovská masa lidí. Je pak jasné, co preferují.