Hlavní navigace

Názor ke článku Pojďme se bavit monopolem Microsoftu od El-Condor - to Jencek: Balíčky se také neinstaují z CD. To...

 • 25. 10. 2007 8:41

  El-Condor (neregistrovaný)

  to Jencek:

  Balíčky se také neinstaují z CD. To je naprostý nesmysl a je pochopitelné, že je to nemožné. Od toho máte repozitář.

  Pokud máte potřebu instalovat z CD/DVD (například nemožnost připojení k síti), pak si stáhněte "add-on" CD/DVD nebo třeba všechny instalační média (DEBIAN) a můžete instalovat jen z CD. Pokud máte Počítačpřipojený k internetu, což je většina, instalace z CD je kravovina nejtěžšího kalibru. Pokud bychom se bavili větších programech 3 strany, jako třeba MATLAB, pak tyto většinou závisí na nějakých standartních balíčcích, které většina ditribucí již obsahuje a žádné neřešitelné závislosti nemají.

  Co se týče instalace, zajímavé je, že se na to díváte jednosměrně. Proč porovnáváte šistou instalaci Windows s "doinstalací" Linuxu. Můžete porovnávat jen čistou a čistou instalaci. Kdybychom se začli bavit o doinstalaci drehého OS pak Instalace Linuxu je poměrně snadná, kdežto přinstalování Windows je pro BFU NEMOŽNÉ (automaticky převalí MBR, což v lepším případě končí nemožností bootovat ostatní OS, v horším poškodí tabulku oddílů). Pomineme-li rizika přiinstalování Windows na počítač s Linuxem, pak toto zvládne jen zkušený uživatel. Windows vám neporadí jak rozdělit disk, nenabídnou alternativy, nerespektují zda už máte něco na disku, nedejbože non-MS, ať už se jedná o OS nebo jenom cizí filesystem. Můžeme se vsadit, že pokud dáte čisté PC naprostému BFU, mnohem dříve zprovozní něco jako Ubuntu než Windows, na to vemte jed.

  Celý problém je, že uživatel Windows nahlíží na Linux jako na něco, co se má chovat jako Windows. Kdyby k tomu přistupoval jako k nové jiné věci, mnoho zbytečných problémů si ušetří.