Přeinstaloval jsem před nedávnem svůj notebook. Z Ubuntu 12.10 na Ubuntu 13.04. A udělal jsem dobře. Ačkoliv jde o verzi, která vyjde teprve 25. dubna 2013, už nyní je v takovém stavu, že práce a použitelnost jsou na lepší úrovni než současná verze 12.10. Samozřejmě povýšení nedoporučuji laikům, pouze zkušeným uživatelům ;)Verze 13.04 má již jádro 3.8.xx a pokud bych měl tuto verzi nazvat nějakým příhodným ekvivalentem, pak bych asi zvolil název „Stabilní“. Ano, Ubuntu 13.04 je velice stabilní a rychlé oproti verzím 12.04 (LTS) i 12.10. Nehledejte nějaké velké změny – jsou spíše kosmetické, ale pod kapotou se zřejmě v téhle verzi soustředili na onu stabilitu.
13.04 mám nainstalovanou cca 14 dnů. Ačkoliv jsem velkým zastáncem a uživatelem Gnome Shellu, zatím v téhle fázi jsem GS neinstaloval a jedu pořád v původním Unity. Jakmile vyjde oficiální verze a bude tudíž plně odladěná, tak potom určitě Gnome Shelll nasadím.
Na mém notebooku HP ProBook 4510s mám grafiku ATI Radeon HD 4300 Series, ale funguje zcela bezpečně a dobře na svobodném ovladači Radeon – Gallium 0.4 on AMD RV710 . Menší problém je s wifi kartou Broadcom BCM4312 802.11 b/g LP-PHY, kdy nabízený ovladač Broadcom 802.11 Linux STA sice funguje, ale jen částečně > nevidí některé sítě. Zde to lze vyřešit, že uzavřený STA ovladač neinstalujete, ale nainstalujete si b43-fwcutter a firmware-b43-lpphy-installer. Pak je problém vyřešen. Jinak ostatní HW funguje naprosto bez závad.
Po nainstalování jako první věc, kterou u Ubuntu dělám je odstranění Thunderbirdu a nainstalování Evolutionu – myslím si, že Evolution je velmi propracovaný emailový klient a Thunderbird mu nesahá ani po kolena ;). Dále instaluji Synaptic, kodeky v Ubuntu-restricted-extras a další SW – grafické programy, aplikace pro zvuky a video, nějaké ty hry (kdo si hraje, nezlobí!) a další. Přidám rozšíření pro Nautilus a Gedit a je hotovo.
Marně jsem se pokoušel nainstalovat Ubuntu Tweak – teda on nainstalovat šel, ale nefungoval… Ale druhý den po instalaci se vše vyřešilo, protože mi aktualizace v Synapticu nabídly nové aplikace a mezi nimi i Unity Tweak Tool, který právě Ubuntu Tweak plně nahrazuje. A proč tyhle tweaky? No, nelíbí se mi třeba defaultní ikony a už léta jsem zvyklý na ikony Faenza nebo Faience a defaultně (nikoliv úpravou v konfigurácích) nelze nastavit ikony, kurzor ap. Pomocí těchto tweaků už ano – samozřejmě těch nastavení je tam více, to je už na celý článek o této aplikaci ;)
Sečteno a shrnuto – Ubuntu 13.04 je z verzí s Unity zatím ta nejlepší a nejstabilnější (bohužel ani verze 12.04 – LTS není tolik stabilní!!!).
Ukázky současného desktopu:
No mě třeba štve že se nemohu přihlásit do CUPS http://localhost:631/ už. jméno a heslo je stále nefunkční a tak nelze nastavit tiskárnu. Podle mne docela zásadní věc a od první poloviny ledna nefunkční.
Jak je na tom s touhle novou verzí notebook s výdrží? Před asi dvěma rokama (ano je to uz nejakej ten patek, ale...)jsem zvažoval přechod, ale zklamala mě výdrž oproti Win7, které mi na mém noťasu vydrží déle... Krom toho pokud se pamatuju tak jsem tam tenkrat narazil na problem s ovladacema ze nebyly k mani :/ holt MSI GX-610 ...
To je hnus velebnosti ;] Ne, až dotáhnou celý ekosystém PC-TV-Tablet-Mobil, tak si to asi pořídím :) Jen se zeptám: Jde na ubuntu nějak odstranit ten ošklivý framebufferový splash při bootu? Používám ubuntu na HTPC s XBMC a tohle mi tam dost vadí.. třeba gentoo mi tam najede asi za 7s, ubuntu (dost osekané) startuje asi 20s a ještě problikává ten hnusný splash screen :(
6.: A co takhle si dát XBMC splash?
http://www.ictspecialista.cz/archives/1356
Tak som si nainstalil do virtualu ten vychvalovany U13.04. Bohuzial neda sa to pouzivat. Je to strasne pomale. Je mozne ze "na ostro" by to slapalo lepsie, ale moj oblubeny Mint 9 bezi i vo virtuale krasne, takze nevidim dovod menit. Mozna v buducnosti pomoze ten MIR, uvidime...
[1] Jo.. to mě taky štve.
Možná by ale jen v cups stačilo nastavit separátní heslo?
A Synaptic je tam šeredně bugnutý - zkus si nechat setřídit balíky podle "Status"/"Stav", vyber si nenainstalované (zbývají konfiguráky) / Not installed (residual configs)
A klikni na libovolnou položku u které chybí číslo verze a popisek, protože zmizela z repozitáře.
Programy běžící pod rootem by určitě tohle dělat neměly...
v 12.04 kdyz dam v nautilu F3 tak mi to udela dva panely. v 13.04 smolik. je to imho nautilem 1.6 nebo kolik.
To je holt ta demokracie kdy nezkdo muze rict: tuhle implementovanou funkcni otestavanou a vyladenou fičuru nepouzivam, takze ji nepouziva nikdo takze ji vyhodime. takze to proste vyhodili.
Jak se zbavit splashe (Plymouthu): změnit konfigurační soubor, updatnout GRUB a initramfs:
sudo gedit /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=""
sudo update-grub2
sudo update-initramfs -u
Dvoupanelový správce: Krusader. Je pro KDE (mám Kubuntu), ale lepší jsem zatím nenašel. Ani po těch letech jsem pořád nepřišel na chuť věcem jako je Dolphin nebo Nautilus.
No tak to je síla tenhle článek, chlapi. Nazývat Ubuntu a navíc nevydanou verzi, slovem stabilní, je naprostá demagogie. Pane autore, prober se! Pracoval jsi někdy se stabilním linuxovým systémem? Zdůrazňuji slovo PRACOVAL. Myslím, že nikoliv. Jako nějaké preview na hraní je to asi OK, ale Ubuntu není použitelný na práci nebo server ani omylem.
Štrougal, maj recht, ale u Ubuntu slovo stabilní znamená, že jej lze nabootovat bez kernel panicu, sigsegvů a segfaultů, že je plné nedodělků, že občas něco spadne, nikoho nezajímá.
Kdo chce skutečně stabilní a spolehlivý systém, Ubuntu a jeho derivátům se vyhne velkým obloukem.
ja ubuntu provozuju na peti strojich z toho 4 celkem vytizene servery a 1 na notesovi na praci a za ten rok a pul co to takhle mam sem mel jen jedinej problem, ale to bylo ze strany poskytovatele, tak nevim jestli mam jen stesti nebo je cool u linuxaku nadavat na *ubuntu jako je coll nadavat na win...
#34: Máš zkušenosti s jinými linuxovými distribucemi, nebo jen s Bububuntu?
Po 7 letech mám zkušenosti jak s *buntu, tak třeba i s Debianem (vynikající distro nejen na serverování; synonymum pro stabilitu), s openSUSE, Fedorou, Mandrivou, Gentoo, Puppy a dalšími distry, v práci s RHEL. Proto mohu srovnávat, proto mohu tvrdit, že Ubuntu je víceméně stabilní pouze ve verzi s dlouhodobou podporou (LTS), že "normální" vydání lze beze strachu používat až 2-3 měsíce od jeho vydání. Není dobré lákat začátečníky na sice líbivou, leč zabugovanou omalovánku, neboť je možné, že když narazí na nehezký bug, který mu brání v používání, nainstaluje si místo *buntu zase nějaká XPčka, sedmičky, při nejhorším osmičky s motivem dotykové koupelny. Nevyzkouší jiné distro, protože si myslí, že bude stejné jako Ubuntu, ne-li snad horší, protože je přece Ubuntu nejlepší, no ne?
Server na tom běží jen proto, že potřebné komponenty dosud naštěstí nebyly příliš dotčeny ubuntizací, ale co není teď, může být později.
Proto, když už Ubuntu, tak jenom na hraní, jako produkční systém bych ho nechtěl, neboť není pro mně dostatečně spolehlivé a funkční.
tak mam... kdyz nepocitam distro co sem mel jen na desktopu tak treba centos.... servrovou ubuntu sem zkousel jen proto ze sem mel ubuntu na desktopu a vyhovoval me tak sem chtel zkusit serverovou verzi a nepozoruju zadnej problem... ale je fakt ze mi tam bezi vlastne jen apache.
Docela musím dát za pravdu autorovi, taktéž su mile překvapen, s jakým "elánem" tahle verze na mne "vybafla". :-)
Jako úplnej, totálně nezasvěcenej strejda BUF, mám maximálně pozitivní hodnocení na první dojmy. Dokonce i zlověstné skřapání při použití skype prostě zmizelo!!! (zvuk. AUDIGY 4)
Troufám si k původnímu článku dodat jednu drobotinu k základnímu postupu autora, k instalacím po zavedení systému: jedinou věc, co jsem nikdy nedělal, jsem po nainstalování zavedl "Full GNOME Desktop Environment with extra components", jinak to samé pravidlo, jak autor uvedl, žádný laborky :-)
Startování systému razantě zrychlil, pohyb v systému, to samý, jako když bičem mrská :) a to mám 6 let starou šunku a ještě sem to schválně zavedl na disk PATA :-), aby to bylo zajímavější a že je, to mi můžete věřit, na SATA mi verze 12.10 tak "nelítá", takže vzkaz všem BUFům, nemějte obavy a doporučuji vyzkoušet, než bude odladěná verze ke konci dubna.
[41] Ubuntu jsem kdysi používal, ale pouze do verze 8.04. Poté se dalo na scestí vekslu se soukromím a deformace lidské inteligence. Od té doby používám spokojeně distribuci, ze které Ubuntu bere vše co může, ale naštěstí jí toho moc nedává. A tak to doufám i zůstane.
Co je to tady za anti-Ubuntu nálady? Máte PMS, nebo co? Ještě pořád jde o Linux. Nelíbí se Vám tato distribuce, používejte jinou a nechte ostatní žít.
Dále máte samozřejmě plnou svobodu ignorovat fakt, že Ubuntu je nejrozšířenější a znají ho i obyčejní lidé. Že má bezproblémovou instalaci, že k němu existuje obrovské množství balíčků, že když nechápete Unity, můžete si vybrat jiné prostředí a pořád to je Ubuntu, že když máte problém, téměř jistě jeho řešení najdete na internetu, protože k němu je fůra návodů a aktivních fór, atd. Že staví na úspěchu táty Debiana? No jistěže. Staví na tom nejlepším a to je dobře. Synek se ale dostal trochu dál do světa.
Mám Ubuntu na dvou webserverech, jednom mailserveru, dvou noteboocích a dvou desktopech. Notebooky a desktopy používají obyčejní lidé a nemají s tím problém.
Jako ve všem, tak i v Linuxu platí: 100 lidí, 100 chutí. Ale samozřejmě, pokud někdo Ubuntu nepoužívá, nebo ho měl krátce a byl rozladěný, něco mu nefungovalo, tak zde našel prostor na zviditelnění se a seznámení všech se svou frustrací a svým odporem k Ubuntu. Já mám taky někdy strašné nutkání jít na fórum o Windows 7 (které mimochodem taky používám) a řvát tam o tom ,co všechno je špatné a jaký jsou vlastně Widle shit a zmetek...No, ale nedělám to, protože nejsu žádnej troll ;)
Trollové jsou všude, i v linuxové komunitě, je jen třeba se nad tím povznést a nechat je vyřádit se... jen je zbytečně nekrmit!
na laptopu 4540s jsem zkoušel Ubuntu, SuSE, Mint, BT5 a ani jedna distribuce se mi neprobudí ze Suspend-to-ram, což je u notebooku vážné. Taky je problém s hd7650 a dokonce jsem ji musel v biosu zakázat. Systém sice správně ukazoval grafiky, ale nedokázal je přepnout(zkoušel jsem víc ovladačů,včetně experimentálních)-strašné topení a ubuntu se dokonce po instalaci oficiálního amd radeon driveru rozsypalo, prostě už jen naběhla plocha, bez ničeho. ani v.terminál už nešel. Smůla, můj ntb zůstává na w7 kde si ale na drivery nemůžu stěžovat. Jen atheros wlan mi šel líp v linuxu
Tak jsem ho taky vyzkoušel. První věc - stabilní to rozhodně není - nešlo to ani nainstalovat s výběrem angličtiny a po chvilce používání už padal compiz. Unity samotné mě ohromilo - je to použitelné, hezké a má to užitečné funkce. Náročnost na RAM se (mám pocit) trochu snížila, takže po startu nemám 800MB ale jen 500MB použito - to už je lepší, než 1GB někdy v 11.10. Je zase trochu rychlejší a plynulejší. Vydání 12.10 jsem nikdy nepoužíval, později se dostaneme k tomu, proč.
Celkově se mi to líbí. Nechápu ale ten všeobecný odpor. Všude se neustále nadává na Ubuntu - a aby nebylo málo, tak i na jeho uživatele. Také znám jednu distribuci, kterou přímo nesnáším, protože i když jsem se snažil, dělala si co chtěla a prostě nefungovala a nebo fungovala stupidně - ale nemám potřebu to psát pod každý článek - když se mě na ni někdo ptá, řeknu mu, ať ji vyzkouší, ale že není pro každého.
Od Ubuntu jsem už dávno odešel k Mintu a Debianu. Ne, že bych nebyl spokojený, ale lidi mi ho zhnusili úplně maximálně - Blbbuntu je špatný, Blbbuntu sleduje lidi, Blbbuntu je pomalý, nestabilní, nelinuxový, pro blby ... Ubuntisti jsou laměři a n00bové hledající Widle zadarmo ... - tohle čtu nestále a ten tlak když jsou všichni jeho uživatelé házeni do jednoho pytle s Windowsáky už byl pro mě nesnesitelný. Poslední dobou platí heslo "Kdo něco nepoužívá, ten s tím neumí" a "kdo má Ubuntu, ten neumí s ničím jiným". Takže ačkoli bych si Ubuntu rád dal na notebook, neudělám to, protože bych se musel stydět to někde zmínit. Byl bych označen za linuxového troubu a slýchal bych, že Ubuntu je tak strašně de*ilní.
Až tak daleko to zašlo, v komunitě prosazující svobodný software a svobodné volby.
Tak já to vidím trochu jinak :-). Začal jsem s Linuxem u Ubuntu ve verzi 8.10 a skončil jsem s Ubuntu ve verzi 11.10, protože jsem přešel na Debian stable a testing. Zároveň jsem začal s CentOS 6, openSUSE a Fedorou. A jak jsem se rozhodnul a co používám v dnes?
Na serveru CentOS
Na desktopu a notebooku Fedora
Vše ostatní je plýtvání časem :-)
[35] Nemůžu souhlasit. Vyzkoušel jsem kde co a do Ubuntu se mi vážně nechtělo (kvůli jeho "popularitě" a kvůli tomu, že jsem "vyrostl" na Red Hatu a později Fedoře. Ale Ubuntu mám v produkčním prostředí a uživatelé nemají žádný problém (narozdíl od uživatelů Windows nebo jiných distribucí). Fedora je skvělé distro, ale pro produkční prostředí naprosto nepoužitelné kvůli svému životnímu cyklu a občas kvůli vývoji docela "rozbitému stavu". Určitě jsou i jiná pro BFU "přítulná" distra a osobně mne na *buntu dost věcí vadí, ale pokud chce někdo stabilní a dlouhodobě použitelné distro navíc s možností poměrně bezproblémového upgrade mezi verzemi (dlouhodobě otestováno po mnoho let v produkčním nasazení.. už ani nevím na které verzi jsem začínal - mimochodem tahle možnost mi vždy hodně chyběla u Mintu, ale i jinde) a nechce riskovat s rolling updates (např. Sabayon). Žel například v poslední době je třeba některé věci "dodělat", což myslím dříve tolik nutné nebylo. Ale s tvrzením, že je Ubuntu nestabilní distro a že ho nejde nasadit pro práci souhlasit opravdu nemohu. Mám zcela opačnou zkušenost.
No ja nevim cim to je, ale posledni dobou se mi jakkekoliv ubuntu a i starsi verze neuveritelnym zpusobem sekaly, nezvladaji prehravat full hd video, lagy pri prochazeni nabidek apod. Az tak moc, ze jsem je odinstaloval. Vyzkousel sem snad vsechny prostredi vcetne lubuntu , potom i fedory apod. A to na ubuntu jako prakticky jedinem OS jedu uz od 6.04. Ted zkousim visty, ke kterym mam na notebooku nalepku, ale nejak nemohu zprovoznit korektni scrolovani s trackpointem apod, takze me ceka pres vikend znovu preinstalovavani.
Kazdopadne mate nekdo podobnou zkusenost ze by v poslednich verzich (11.10 a vyse) bezelo ubuntu na nic? Mam thinkpad t400s, donedavna jsem nepozoroval zadne problemy, ale ted, hruza.
[52] Tak nejsem sám. :D Já si taky říkám, že každá verze Ubuntu je pomalejší a pomalejší, dneska už naštěstí používám jiné distro (stejný software a přitom běží stokrát rychleji). Možná to je tím, že Ubuntu je kompilované pro i486 a že obsahuje tuny bloatwaru (hlavně všelijakejch podivnejch hacků v pythonu a bashi).
Tak já nevím. Začal jsem používat Ubuntu ve verzi 10.04 před 3 lety. Jako alternativu pro Apple OS (jsem musel některé věci pochopit jak to u toho jablka dělají) a tak nějak jsem zjistil, že je to lepší než XP, a hlavně Visty, a taky trochu na truc MS. A to jako člověk používající MS OS od verze MS DOS 5.0 si mohu dovolit tvrdit. Za 3 roky jsem nezažil žádný pád který by zavinil OS Ubuntu vlastní vinou (pády způsobené mými experimenty nemohu počítat - ono když někdo přesouvá partitions, či smaže na tvrdo půlku systému, to pak musí OS spadnout) naopak jsem zažil po každém mnou zaviněném pádu bezproblémové obnovení činnosti OS (recovery) bez ztráty jakýchkoliv dat. Takže moje zkušenosti jsou velmi pozitivní. Nenašel jsem nic (kromě her - ty neřeším) co by mne v Ubuntu nefungovalo či chybělo. A to používám Ubuntu na laptopu Philips freevents X52CZ je to prostě technicky NEMÁ fungovat, neboť je tam cosik vadného v části paměti (tyto části musí být vyřazeny ručně v grub). Avšak nyní používám 12.04 LTS, při pokusu o přechod na 13.04 bohužel jsem už laptop nenastartoval. Kde je chyba nevím... Omlouvám se za dlouhý komentář. Ale opravdu výkřiky typu Ubuntu je ***** stejně jako že XP/Win7 je ***** jsou na nic. Každému sedne něco jiného. A každý používá svůj PC jiným způsobem. Co vyhovuje mne, nemusí vyhovovat sousedovi. A mimochodem, pouze Ubuntu šlo na ten můj laptop nainstalovat.... ostatní distra si vylámali zuby.
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 694×
Přečteno 9 607×
Přečteno 8 734×
Přečteno 8 195×
Přečteno 7 933×