Zdravím národe,
předem se omlouvám za menší odmlku. Dneska bych si chtěl položit otázku linuxových fanatiků. Vždycky mě o zajímalo, jak se takový fanatik zrodí. Možná, že jsem jeden z nich, možná že ne. Nevím. Ale zajímá mě především to, proč tak odsuzují Microsoft a jeho produkty. Ano, první verze DOSu nebyly tak dokonalé (chybělo síťování atd.), ale ikdyž byl tento systém tak nedokonalý, rozšířil se. Mohla za to určitě cena a politika B. Gatese. Vraťme se ovšem do přítomnosti.
Jeden můj učitel programového vybavení ve škole je naprsotý fanatik do linuxu. Já mu to nemám za zlé, jen mě to udivuje. Protlačuje Linux, kde to jen jde. A přesně tento přístup se mi nelíbí. Proč vnucovat lidem něco, co nechtějí? Pokud někomu takto Linux přímo vnucuje (teď nemluvím o tom, že dotyčnému řekne, jaké má výhody a nechá ho svobodně rozhodnout), přijde mi to už otravné. Já sám používám oba systémy (Windows i Linux) a raději jsem v Linuxu. Přijde více propracovanější, s větší budoucností. Ovšem kvůli rozšířenosti Windows mám i je. Mám ho právě kvůli ško le, kde děláme v 3D studiu MAX a to na Linuxu nemám šanci s mým strojem rozchodit (pokud ano, vyveďte mne z omylu). Někdy se Linuxu říka OS pro studenty, kteří si rádi hrají. Je to možná proto, že se musí „složitě“ konfigurovat. A to BFU někdy nezvládá. Pokud teda má vůbec chuť se do toho pouštět. Je to také lenost některých uživatelů, co je od Linuxu odradí.
Já na Windowsu (rozuměj jako operačním systému) nevidím nic špatného. Od verze NT se dá i vcelku rozumně použít. Tak proč se obecně šíří fámy že je Windows tak špatný? Kvůli politice Gatese? Ta mi je celkem ukradená. Proto se ptám i vás anti-windowsáků a Linux-only jezdců: co máte pro Windowsu přesně? Nechci rozdmýchávat nějakou hádku nebo podobně, jen mě zajímají opravdu smysluplné a reálné argumenty. Díky předem
Proč používám Linux?
- Aplikace, které potřebuji používat na Windows nejdou nebo je velmi složité (až nemožné) je nainstalovat. Pro ty, co chtějí příklad, tak tady je - LaTeX (ano, vím že existuje MikTeX ale po pěti hodinách neúspěšné instalace na Windows jsem to vzdal).
- Velice se mi líbí myšlenka svobodného softwaru.
- Nemám rád viry, malware, spyware a podobné věcičky.
- Na Windows prostě nemám peníze (a taky nevím, proč bych si kupoval horší věc (nechci se hádat - pro mě osobně je prostě Windows horší), když můžu mít lepší zadarmo).
- Mám rád možnost udělat si všechno podle sebe (a když v Linuxu umím, tak není problém překopat celý systém sobě na míru...).
To docela stačí, ne?
Na Windows mi hlavně vadí jedna věc. Není to můj systém. Můj se pro mě rozumí ten, který odpovídá jenom mně a jenom já ho svým způsobem vlastním. Chci systém, kde si vyberu (udělám), co chci tak a co chci onak, kolik chci lišt, kde, jaké nabídky potřebuji a jaké by pro mě byly zbytečné, jaké programy, knihovny a systémové nástroje chci a používám a jaké ne.
Když si vzpomenu na čas, který jsem strávil zprovozňováním spousty "vychytávek", které upotřebím jenom já a nikdo jiný, nezdá se mi ani v nejmenším ztracený. Tohle mi windows neumožní. Nejsem v zásadě proti windows, ale nikdy u mě "nezdomácněly" tak, aby práce, kterou dělám každý den, byla zároveň i zábavou a radostí z dobře vykonaného, mého, šitého namíru.
Když si sednu k počítači s nějakým linuxovým distrem a k jinému pořítači s linuxovým distrem, vidím obrovské rozdíly, obrovskou rozmanitost. Když si sednu k pošítači s windows a jinému počítači s windows, z plochy na mne kouká týž Internet Explorer, týž "Tento pořítač", týž motiv vzhledu(maximálně lehce variovaný), týž lišty. Okoukané, depresivní.
A potom několik maličkostí - už nikdy nechci smejčit po stovkách webů a stahovat .exe a riskovat spyware, adware a jiné veselosti. Kopírování prostředním tlačítkem je drobnost, která potěší. Jiné maličkosti.
<i>Jeden můj učitel programového vybavení ve škole je naprsotý fanatik do linuxu. Protlačuje Linux, kde to jen jde. A přesně tento přístup se mi nelíbí. Proč vnucovat lidem něco, co nechtějí?</i>
No jestli takto protlacuje ve skole, vubec se mu nedivim. Proc ma skola kupovat Windows, kdyz muze mit OS zdarma, ze.
<i>co máte pro Windowsu přesně?</i>
V podstate to pekne vystihla tato divcina na svem blogisku :)
http://oslinka.blogspot.com/2007/04/linux-newbie.html
Nevim jak jsou uz na tom ted widle (neb uz nejakej ten cas jedu pod kubuntu), ale vadilo mi na nich toto:
- spatna sprava pameti a ukladani dat na hdd
- neprehlednost pri instalaci a odinstalaci programu
- restartovani PC skoro pokazde instalaci a nekdy i odinstalaci programu
- prava pro jine uzivatele
A dale si uz nic moc nevybavuju... a jsem zato docela rad. Od dob nepouzivani Windows jsem o hodne min nervni. :)
Heh, tak ja by som len uvital keby bol na mojej skole aspon niektory z ucitelov/profakov fanatikom do linuxu. Ale je to bohuzial skor opacne. :) Inak mi je vcelku jedno co kto pouziva a debatam typu L vs. W sa snazim vyhybat. Osobne je mi teda sympatickejsi slobodny system, co tak uplne nesplnaju ani mnohe distra, ale verim ze aj to sa postupne bude zlepsovat. :)
Hmm, tak u nas na skole (strojni prumyslovka) windowsy byt ani nemuzou :( , protoze potrebujeme AutoCAD a Inventor...
Jinak na Windowsech mi strasne vadi spatna funkcnost sitovani (treba kdyz kliknu na ikonku Sitova pripojeni nebo jak se to jmenuje a ono se to sekne tak 30 s... To je o nervy!). Vadi mi nutnost pouzivat firewall a antivir. A taky mi vadi ze nevim co se zrovna deje "pod kapotou", protoze winy nejsou tak pruhlende jako Linux.
Zacinal jsem na 8bitacich, pak delal celkem dlouho na DOSu a pak ve Windows. Pak jsem poznal Linux a bylo jasno - na lepsi se zvyka snadno a cesta zpatky nevede. Pamatuju doby, kdy jsem programoval na Windows. Pravidelne jsem chodil domu nastvanej, co zase nejde, jakou kravinu Windows zase udelaly, jak je to neohrabany a neohebny system a jak me ten den zase nastval. Na Linuxu se mi se stejnou pravidelnosti stava, ze se zaraduju, jak jde neco udelat dobre, jak je neco domyslene a ma to krasne a logicke dusledky, jak se zase neco pekne povedlo. Ze by slo o chvilkove pomateni si po tech asi 7 letech, co se Linuxem zivim uz dovoluju vyloucit ;-)
Co me stve je, ze se za nase penize nase deti pripravuji na JEDEN konkretni system jedne CIZI firmy a je jim vtloukano do hlavy, ze toto je JEDINA cesta. (Kdyz vidim, ze to neni pravda a kam ze ta cesta vede ...)
"Proč vnucovat lidem něco, co nechtějí?"
Tohle by se dalo i otočit. Proč musím používat windows, když nechci? Jinak si myslím, že když zrovna nepotřebuješ dělat v 3D studiu MAX nebo jiných specializovaných windows-only programech, tak FOSS bohatě stačí. Minimálně na většinu 'informatiky'(která s informatikou má společné jen to slovo), kdy píšeš dokumenty, tvoříš v HTML, případně něco programuješ (když pominu Visual Basic a .NET)
Učitel, který dává najevo svoje ničím nepodložené preference na jakoukoli stranu je imbecil. Pokud někdo tvrdí že Windows jsou pro školy drahé je imbecil. Pokud si někdo myslím, že správa Windows je jednoduchá a zvládne ji každý učitel, je imbecil. Pokud někdo ignoruje výhody linuxu, je imbecil.
Podle toho, když někdo neumí nastavit OS (jakýkoli), nemůžeme přece tvrdit, že ten OS je "na hovno". Viz. něčí povzdech nad tím, že na win trvá brows sítě 30s.
Problém na našich školách je ten, že se vyučuje konkrétní produkt. Studentík, který se na zpaměť nabifluje menu Wordu a Excelu, bude mít jedničku, ale v praxi narazí na řadu jiných aplikací, nebo na jinou verzi a najendou je v háji. Informatika je o obecnosti. Ovšem dokud budou na školách pracovat za pár korun lidé, kteří se v reálném životě neuživí, nebo zaslepení imbecilové žijící v bludu, nebude situace lepší.
No protoze se zivim vyvijenim Windows Serverovych aplikaci tak ama jeden velmi zasadni fakt: Chovani a stabilita woknous je hodne nepredvidatelna. Celkem bezne se stavaji situace kdy Windows 2003 Server tuhne nic nedela, vybrane procesy nereaguji atd. Protoze podobne veci vyvijim i na Linuxu, tak vim, ze na nem je situace mnohem lepsi a kdyz uz nahodou podobny problem nastvava, tak neni problem to dohledat a napravit (na Woknous prakticky nemozne a resi se obvykle specialnim sitovym HW - ktery obvykle bezi na embeded Linuxu :D). Me Windowsy jako takovy nevadi, ale vadi mi to jak MS vsude hlasa jak dokonaly a uzasny system to je a pri tom krome hezky fasady nema nic uzasnyho (ani snadne ovladani ani nijak uzasnou funkcionalitu a ani nijak zavratne aplikace - on MS dobre vi proc aktivne podporovat hry ;) ). Nejhorsi je ze lidi tenhle marketing bastej - asi opravdu plati, ze mnozstvi inteligence na planete zustava konstantni, jen pocet obyvatel roste :D. Na druhe strane lide co nekriticky tlaci Linux delaji v podstate to same co MS :D
Tiez som fanatik do customizacie prostredia, v ktorom mam pracovat - co sice windows umoznuje, ale vzhladom na to, ze bez reinstalacie mi win nikdy nezvladli bezat na pouzitelnej urovni viac nez dva roky, potrebujem upravy prostredia, nastavenia, klavesove skratky, atd. nejak skladovat, aby sa dali pouzit v cerstvej instalacii - co win, ani vacsina dalsich aplikacii pre win moc neumoznuje.
Potreba mat stabilny system/prostredie v otazke casovej trvanlivosti a unava z nekonecneho cyklu udrziavania windows ma konecne nakopli smerom k migracii na linux.
Ked som zacal s linuxom (debian) na notebooku, stravil som dva tyzdne IBA instalaciou a rozbehavanim takych samozrejmosti, ako je grafika, zvukovka a wifi -> ano, bol som lama, ale mal som skusenosti aspon s konzolou, kedze som sa (na lamerskej urovni) staral o jeden test-servrik.
V sucasnosti je u mna situacia taka, ze 80% casu travim vo win a zvysok v debiane, pretoze win su skutocne stavane primarne na desktop - a pre toto pouzitie ich povazujem za stabilnejsie (nemam problem ani s niekolkodnovym pouzivanim visual studia bez restartu), pricom debianovsky desktop je len nejaka nasilu nasrobovana nadstavba systemu povodne navrhnuteho pre iny ucel. Nechcem tym povedat, ze linux vo vseobecnosti nema sancu ako desktop - v sucasnosti ho vsak na pracu, ktora obnasa nieco viac ako "solitaire, skype, IM, mejl a internet", povazujem za nepouzitelny pre nas lamy/BFU.
Nemam az taky moralny problem si za software zaplatit a kvoli potrebe systemu, ktory proste budem moct pouzivat bez nejakej extra udrzby, zacinam uvazovat nad Macom, pretoze ani sucasne komercne distribucie linuxu zrejme tazko pokryju siroku skalu HW, ktora je k dispozicii.
Fanatické diskuse Widle vs. Linux mě nelákají a vyhýbám se jim jako čert kříži. Osobně používám oba systémy, jsem student a nemám tolik času "hrabat" se v Linuxu aby vypadal a dělal přesně to, co chci já. Prakticky, přiznávám, s ním teprva začínám a prostě stále potřebuji Widle, na rychlou a "bezproblémovu" práci než si Linux upravím tak, jak chci já. Ale výhody a nevýhody obou systémů podle mě:
Widle:
+ snadná a rychlá instalce systému
+ pro BFU snadná správa systému
+ bezproblémová a rychlá instalce jakýchkoliv programů
- cena a licenční politika M$
- viry, malware, spyware a podobný "hnusy"
- "ten jehož jméno nevyslovujeme"
Linux:
+ hmm, hodně. vše již tady bylo asi řečeno
+ cena
- pro mě zatím "složitá" instalace a nastavování programů
Každopádně CHCI přejít na Linux. Prostě cítím potřebu změny a vím, že pro tu trochu práce kterou dělám (IM, Mail, internet, vývoj webových aplikací, úpravy fotek a Ragnarok) Linux bohatě dostačuje a (stále)věřím, že už nebudu muset stále řešit viry, malware atd...
Linux se na desktop prosadí v momentě, kdy bude existovat distro, které je pravidelně vydávané v nové verzy, má spolehlivou podporu a široký okruh uživatelů ale PŘEDNĚ jednouduchou a přehlednou instalci jak OS tak dalších programů. Lidé potom možná opravdu pochopí, že nemusí utrácet peníze za OS na kterém si zahrají Solitair, napíšou nějakej ten dokument, pokecají s přáteli přes IM a občas i zabrouzdaj na netu.
na skole jsem pokusne jednu ucebnu vybavil jenom linuxem , proc? samozrejme finance (jenom se ze srandy mrknete na microsofti licencni politiku pro skoly - asi se vam protoci panenky, kolik si uctuje) a nedokazete si predstavit nechut a skoro az histerii nekterych studentu, kdyz nemaji svoje okynka - jsme prumyslovka a obchodka a tahle ucebna slouzi k vyuce predmetu jako psani vsemi deseti, obchodni korespondence, z jejich pohledu se zmenily opravdu jenom listy a ikony a openoffice ma trosku "prehazene" nabidky proti ms office, takze kde je problem?
mm
zacal som s ubuntu - prave kvoli predoslym skusenostiam s debianom, lenze ubuntu som na notebooku nerozbehol vobec (ani len instalaciu som nezvladol), takze debian bola logicka volba
a debian mi nepride nicim "pre hardcore" (ze mi system vytuhne kazde cca 4 hodiny do stavu tvrdy restart, nepovazujem za argument pre hardcore) - to skor uznavam, ze je vhodna pre server a nie desktop
a moje dalsie skusenosti pozostavaju len z ubuntu (desktop) a slax (pride mi vhodnou naozaj len ako live) - vsetko dohromady ma to vedie k zaveru, ze linuxovy desktop potrebuje skutocneho admina => nielen usera
dufam, ze niesom OT
Ja stále som požíval os od microsoftu. Na linux som prešiel skoro pred dvoma rokmi(ubuntu). Momentálne ani neťuknem do windowsu. Kôli čomu nepužívam? Nepáči sa mi hlavne licenčná politika. Neviem koľkí z vás prečítali celé znenie licenčnej zmluvy od microsoftu. Ja ano, a som sa chytal za hlavu, čo za blbosti sú tam. Príklad: bolo v tom napísané , presne na tú funkciu speech. "Ak sú súčasťou softwéru komponenty rozpoznávania reči, alebo písma, upozorňujeme, že rozpoznávanie reči alebo písma je samo osebe štatistickým procesom, chyby rozpoznávania sú prirodzenou súčasťou procesu a je vašou zodpovednosťou zabezpečiť spracovanie táchto chýb, monitorovať procesy rozpoznávania a opravovať prípandé chyby. Výrobca,subjekty MS,spoločnosť microsoft corporation ani jej dodávatelia nie sú zodpovední za žiadne škody vyplývajúce z chýb procesov rozpoznávania reči alebo písma." Ze vraj microsoft neručí za chybné zobrazenie textu, atd.. Takze pokial nejaky slabozraky človek požíva túto funkciiu, je to len jeho chyba , keď sa zle zobrazuje text na monitore. http://www.youtube.com/watch?v=IkeC7HpsHxo. Záruka: Softvér je navrhnutý a predáva sa ako produkt na bežné použitie,nie na konkrétne účely nejakého používateľa. Uznávate, že žiadny softvér nie je bezchybný a viete,že sa odporúča pravidelné zálohovanie vašich súborov." Vírusy nie sú výhovorka na win, lebo verím že aj windows sa dá zabezpečiť rôznymi firewallmi. Lenže cena je tam jednoznačná. Pokiaľ človek chce mať bezpečný systém musí zainvestovať. Cena win oem XP: 2300,- antivir, príklad nod32 : 1500,- firewall(outpost): 2000,- A to ešte len zabezpečený systém dostanem za: 5800,- plus ďalšie veci: microsoft office,atd. Samozrejme ešte, keď by som si kúpil oem verziu, môžem len preinštalovať pri páde len niekoľkokrát. Na linuxe to je úplne iné , tam o preinštalácii ani neuvažujem, všetko sa dá opraviť. Momentálne uvažujem nad kúpou macbook-u. Vo svojom voľnom čase si hrajem na digitálnom štúdiu Reason, na emulátori wine som to rozbehal ale nie je to ono. Na záver jedna pikoška z licenčnej zmluvy microssoftu: "Výrazom počítač, sa v tomto dokumente označujehardvér,ak hardvér predstavuje jeden počítačový systém, alebo označuje počítačový systém, pomocou ktorého hardvér pracuje, ak hardvér predstavuje komponent počítačového systému."
... Nemam az taky moralny problem si za software zaplatit ...
Promně je to nepřekonatelná morální překážka, něco jako poslat prachi Bin Ladenovi nebo G.W.Bushovi.
Kdybych ten šmejd potřeboval, svědomí by mi povolilo jej ukradnout (WIDLE BLACK EDITION), ale v žádném případě MS platit.
.mx:
Linux vyzaduje 2 zakladni veci:
- kompatibilni hardware (pak jej nainstalujete bez problemu)
- cloveka, ktery s nim umi zachazet
Windows vyzaduji 2 zakladni veci:
- kompatibilni hardware (pak je nainstalujete bez problemu)
- cloveka, ktery s nimi umi zachazet
V tomto se oba systemy nelisi. Pouze v tom, ze ne pro kazdy kus hardwaru je do Linuxu ovladac - to znamena, ze ne kazdy kus hardwaru je kompatibilni.
Pokud budete mit cloveka, ktery vzivote nevidel Windows, ale nekolik let uz dela treba na desktopu se SUSE Linuxem od Novellu, bude ve Windows tapat uplne stejne jako vy.
V tomto smeru se oba OS lisi od Apple Macu - Applovsky OSX je co se tyce pritulnosti opravdu temer dokonaly, takze ta bariera pro uzivatelskou praci s nim je pro lidi, kteri jej nikdy nevideli opravdu nizsi.
Na windows jsem si nikdy nezvykl. Jako multitasker dosovych aplikaci se mi ty NT 3.51 tenkrat moc neosvedcily. Pak jsem stravil pul roku tim, ze jsem se ucil Linux a na pocitaci nebyl schopen temer nic udelat (RedHat 4.2, defaultni editor v mc byl vi, ze ktereho jsem neumel ani odejit, dokumentace jen ve skole na netu, vetsinou v anglictine (ktera mi moc nejde ani dneska)).
Dnes znam Linux. Netusim jake aplikace ve windows by dokazaly resit to, co potrebuji a k tomu abych zase stravil podobnych pul roku, by musel byt Linux opravdu spatny a to neni. Navic by to znamenalo nakup noveho hw, protoze by mi to na nicem nejelo (alpha, sparc, ppc, arm ... ma nejrychlejsi x86 ma 233MHz). A nakup sw, coz by se na mych cca 10 pocitacu pekne prodrazilo, i kdyby tam wokna byla schopna bezet. Navic BSA s policii klidne odnesou firme pocitace na prezkoumani a vrati je za 2 roky, protoze prece nemuzou zkoumat licence na miste, takze cokoliv, co nejde z principu mit nelegalne snizuje pravdepodobnost, ze tu masinu fakt odnesou.
Na obranu woken nutno poznamenat, ze na KDE a GNOME jsem si taky nikdy nezvykl a prijdou mi podobne ujete, jako win. Pouzivam fluxbox, 40 xtermu a zadny problem :-).
Windows je dobrý pro uživatele, který do tohoto operačního systému moc neinstaluje nebo aspoň má image disku. Když se upraví instalační cd windowsu a pak po instalaci běží windows svižně. Používám aplikace z windowsu - vývojová firma nepodporuje linux, dále z linuxu - úprava zdrojových kódů + aplikace z distribuce, freeBSD - dobré bezpečnostní nástroje a pro zajímavost open solaris. Nejraději mám spuštěné 2 operační systémy např. windows na virtuálním počítači + linux, linux + freeBSD...
Vis, ja si myslim ze je to dnes hlavne ze setrvacnosti. V dobe Windows 95, zejmena prvniho vydani, kdy se muselo graficke prostredi restartovat i kvuli zmene rozliseni obrazovky, v dobe kdy byla Windows opravdu silne nestabilni, virum velmi otevrene prostredi a navic vetsina produktu nebyla ani Windows 95 ready, byla kritika Windows myslim velmi zaslouzena a to zejmena pokud uvazime, co vsechno Microsoft puvodne sliboval (mimo jine i WinFS) a co nakonec splnil.
V te dobe se objevilo nekolik zajimavych produktu u konkurence (at uz to byla OS/2 Merlin nebo BeOS), nicmene Microsoft tehdy vsechny prevalcoval, byt ne zcela fer. I proto mnoho lidi na Microsoft zanevrelo. Byla to take doba kdy Microsofti produkty velmi casto menili pouzivany format (Office) a Microsoft tak nutil lidi kupovat nove a nove verze.
Nicmene silici konkurence ze strany Linuxu, Mac OS X (na poli OS), OpenOffice.Orgu a jineho software znamenala zmenu i v Microsoftu. Jeho produkty jsou nyni podstatne vyspelejsi, bezpecnejsi, jednodussi a stabilnejsi. A diky vsem tem prohreskum z minula (a to jeste nektere kauzy dobihaji, pokud se nepletu) se uz Microsoft musi zacit chovat jinak.
Nicmene zmenit mysleni v hlavach lidi je to nejtezsi. Proto si Linux a Mac OS X tak tezce razi cestu mezi uzivatele (mimo jine) a stejne tak se tezko meni mineni linuxaku, applistu, os/2karu o Windows a Microsoftu. Nicmene si myslim ze jednotlive majoritni produkty jsou dnes uz na priblizne stejne urovni a vse je jen otazkou preferenci.
Pořád jsem na Windows. Jednak Photoshop ani Fireworks na Linuxu nespustím a za druhé je to zmiňovanou setrvačností. S Windows jsem už sžitý, dokážu v nich cokoliv dělat rychle a běží mi stabilně. A cena není tak vysoká, pokud berete počítač jako pracovní nástroj.
To ale nic nemění na tom, že většina používaných programů je buď open-source nebo freeware - Eclipse, Firefox, VMware server a spousta dalších.
Nech to byt. Ve svobodnem svete, existuje svoboda volby. Ve svete IT si myslim, ze ta volba je dokonale propracovana. Nikdo Te nenuti pouzivat to, ci ono. Diky neustalemu narustu svobodnych programu a OS ma kazdy moznost volby.
Chci pouzivat Windows, tak je pouzivam. Chci pouzivat Linux tak pouzivam Linux. Libi se mi FreeBSD? Tak si nainstaluji FreeBSD. Proc stale mluvit o tom, jak je vse kolem spatne zarizene? Nadavat na to, ze nekdo neco neudelal a sam pro to nehnout ani brvou?
Je to podle me pokrytecke, stejne jako nadavat na vietnamske obchodniky, ze tu nabouravaji nas trh a v zapeti na to jit a koupit si u nich bundu a tenisky.
Mame preci svobodu volby - tak proc se dohadovat ktery system je lepsi a ktere distro oproti ubuntu obstoji.. :-) Je to jako ve skolce na pisecku, kde se deti dohaduji o tom, ktery trakturek ma lepsi barvicku a ktery nakladak je lepsi nez traktor.
Mysleni svobodneho cloveka smeruje k pomoci ostatnim. K zdokonalovani toho, co pro me ma smysl. Nelibi se mi neco? Mam moznost - bud to zmenim a udelam tak jak si to predstavuji, nebo to prijmu, nebo zkratka jdu jinam a pouziji to, co mi vyhovuje. Nadavanim nikdy nikdo nic nevyresil. Naopak spise se toho spoustu pokazilo.
[39]: Jak se vám dělá ve Fireworks? Nikdy jsem neměl tu možnost (nejsem již schopen pracovat ve Windows), ale četl jen samou chválu. Občas se mě někdo zeptá na něco jednoduchého pro Web, a já, pokud vím, že ten člověk nemá problém za sw platit, doporučuji, jako jeden z programů k vyzkoušení, právě Fireworks. Problém je, že jsem v něm nikdy nedělal, takže funkcionalitu znám jen z popisu na webu.
Moje anamnéza je podobná jako u Gilhada: od PMD 85a přes ZX Spectrum s epizodou na Sordu s přibastlenou CP/M na PC s DOS a posléze Win 95.
Díky editoru Klasik jsem nikdy nedělal rozsáhleji s Officemi a Klasik (spouštěný z DOSovského modu) hibernoval Win po většinu pracovní doby (pokud jsem nebyl na netu).
Potom RedHat, následně Mandrake a nyní Mandriva. Měl jsem sice stále dual boot do Win, ale když mi začal odcházet HDD, tak jsem rekapituloval, že jsem na nich byl naposled před půl rokem, a to ještě z čiré lenosti neudělat potřebné pod linuxem. Takže nyní je už v práci nemám (doma ano, děti občas píší testy z "informatiky" ve stylu: "v které řadě a kolikáté zleva je u wordu tlačítko, kterým se nastavuje tlusté písmo", a také potřebují spouštět hry).
Pokud jsem byl nucen něco dělat na win, vždy jsem měl pocit, že se ten systém zoufale brání udělat to, co potřebuji, a dělá samé nesmyslné magořiny (já se tomu zase bránil tím DOSovským modem). Na win se nedá dělat žádná rozumná práce, snad jen u těch nešťastných win only aplikacích - ale opravdu bych viděl jako zásadní otázku, zda by na plnohodnotném operačním systému nejely líp.
Pokud se týká samotného "linuxového fanatika": Jakýkoli "fanatismus" asi může nadělat dost malérů, případně vyvolat apriorně negativistické reakce. Já osobně bych to řešil tím způsobem, že bych zadal nějakou náročnější a hodně netriviální úlohu (aby ji neměli naučenou z domu), a potom je to nechal bastlit na win a na nějakém linuxu.
- Cena Windows:
Kdo nema 1.500Kc k jednorazovemu zakoupeni OS, tak by snad ani nemel pouzivat pocitac.
Je hezke mit neco zadarmo, ale prece kdyz si chci koupit jablka, tak si nepujdu ke stromu utrhnout svestku s argumentem, ze oboji je ovoce ... ja chci svoje jablka!
- Bezpeci Windows:
Reseni? Legalni, aktualizovany software, bezpecnostni opatreni a nebyt ignorant. Pak je system perfektne bezpecny. A tim myslim kterykoliv system.
To jsou v podstate nejcastejsi argumenty, lec naprosto mylne.
Windows pouzivam ke vsemu, jsem s nimi naprosto spokojen, do Linuxu si chodim jen tak cas od casu.
Osobne chovani onech 'LINUX RULEEEZZZZZ!!!11 WIDLE SUXXX' fanatiku nechapu, mozna puberta, premira casu a nedostatek jinych problemu a zajmu.
M``
Zdravim
Pouzivam gentoo linux. Visty mam v dual-bootu, ale spise z lenosti a z mozne potreby pri obcasnem hrani her. Duvodu, proc pouzivam GNU/Linux, je dost. Z jedne casti se mi opravdu na linuxu pracuje lepe, preci jenom gentoo si jsem schopen upravit v podstate do jakekoli podoby, z druhe casti me dokaze politika M$ casto vylozene vytocit. Take bych rekl, ze na C2D s 1 GB RAM by mohly Visty startovat rychleji nez 5 minut. Po nabehnuti do grafickeho prostredi to vypada, ze vsechno je uz nacteno, ovsem jeste dalsi 3 minuty se na tom neda pracovat, protoze nektere casti systemu se stale nahravaji. Gentoo, i kdyz pouziva stale init, se loaduje mnohokrat rychleji. Take jsem nepochopil, proc vista spravce partition na disku nedovoli zmensit NTFS pod nejakych 65 GB, kdyz je tam 30 GB volno. Na druhou stranu musim rict, ze zkouset na gentoo zprovoznit neco bez pripojeni na net se neda. Pro to mozna ty visty...
Pokud někdo nenávidí Microsoft, pak to ještě není fanatický Linuxák. Ten by musel stejně tak nenávidět MacOS, FreeBSD a další systémy a to jsem nikdy nezaregistroval. A proč nenávidím Microsoft já? Třeba ze stejného důvodu, z jakého nemiluju bezcharakterní hovada. Pro likvidování konkurence zastrašováním a skupováním klíčových zaměstnanců. Pro letitou snahu znemožnit tzv. příležitostné programování. Pro uzavření uživatelů do svého gheta a překážky efektivní spolupráce. Pro patentování datových formátů a přenosových protokolů. Pro záměrné prznění dohod a mezinárodních norem. Pro snahu stát se jediným a monopolním tvůrcem operačních systémů. Pro korumpování ministerských úředníků. Pro škody, které způsobil celému odvětví IT. Je to málo?
[44] Kupodivu dost dobře. Upřesním, že oba programy používám jenom pro rozřezání dodané grafiky - z tohohle pohledu jsou Fireworks skvělé.
Co se týče tvorby, tak mi v nich dodává podklady jeden velice schopný grafik a ten to komentoval, že pro webovou grafiku umí Fireworks přesně co potřebuje.
[47] Nemam problem si koupit cokoli, co shledam uzitecnym, nebo prijemnym. Ale Windows do teto kategorie proste nespadaji.
Moje nechut k Windows prameni z toho, ze jsem s nima dlouhou dobu pracoval a ze jsem taky pracoval dlouhou dobu s necim jinym, co jejich nedostatky nema. Prosel jsem od 3.11 az k XP a ackoli je videt nejaky pokrok, tak zakladni filozofie a problemy jsou furt stejne. Ten system ma proste svou hlavu a odmita slouzit uzivateli, protoze sam vi vsechno nejlip. A co se bezpecnosti tyce - ano, urcite jde pri vynalozeni urcite castky a znacne namahy nejak zabezpecit a prubeznym dalsim vynakladanim i nejak zabezpeceny udrzet. Ale rozhodne je lepsi, kdyz je system uz rovnou navrzen bezpecne, je pouzitelny uz po instalaci a nemusi se furt lepit pomoci dalsich a dalsich nesouvisejicich produktu, casto za cenu obtiznejsiho pouziti zakladnich funkci a programu potrebnych pro praci. Nemluve o jeho tendenci casem degradovat zejmena co se vykonu tyce ... stacilo mi na XP pracovat tyden - dva a aniz bych neco instaloval, nebo menil, tak uz vyzadovaly restart. Predchozi verze to casto nezvladly ani takhle dlouho. V porovnani s nekolikaletymi uptimy na Linuxu, ktere povazuju za normalni (od zasahu do HW do dalsihop zasahu do HW), kdy se system nezpomaluje a funguje porad dobre mi to prijde fakt ubohe.
Pricemz ta XP byla instalovana a administrovana odborniky certifikovanymy MS a delal jsem na nich pouze praci. Zatimco Linux si spravcuju sam, jak jsem se to svepomoci naucil a delam na nem vsechno mozne (tedy jak praci, tak zabavu)
[48] & [49]:
Pokud berete muj prispevek jako pouhe prasknuti bicem bez jakehokoliv duvodu, je to vas problem, ze nejste schopen vstrebat par radku dlouhy post.
[53]
Ja mam naprosto odlisne zkusenosti, na XP Pro pracuji nekdy i treba mesic, nez restartuji z duvodu jako update driveru ci nutny zasah do HW. S bezpecnosti s Free programy nemam na XP zadny problem, jak jsem rekl, staci nebyt ignorant.
Co se tyce toho, ze system ma 'svoji hlavu', tak nechapu co tim konkretne myslite, majoritni cast veci, kterou si budu chtit upravit tak si upravim, na zbytek pouziji povetsinou free nastroj.
Asi se svet ruznych lidi otaci rozdilne, kazdy mame rozdilny nazor.
M``
[54] Ale kdepak, to si nerozumíme. Kritizuješ fanatické Linuxáky a sám se ve svém komentáři chováš podobně. Vyznívá to jako výkřik fanatického Windowsáka. Věta "Windows pouzivam ke vsemu, jsem s nimi naprosto spokojen" je divná a zavání chorobnou láskou k Windows. Já používám Linux ke všemu a rozhodně s ním nejsem naprosto spokojen, daleko méně však jsem byl spokojen s Windows. Pochybuji, že někdy někdo navrhne systém, se kterým bude zvídavý jedinec naprosto spokojen.
Jen tak mimochodem, dnes jsem musel pracovat na Windows, kolega potřeboval poradit s programem v .NET. Musím říct, že to bylo utrpení, opravdu to není systém pro mne. Největší sranda byla, že jsme museli použít příkazový řádek, abychom zaregistrovali jím vyrobenou komponentu. A uznejte, že příkazový řádek ve Windows to je opravdu utrpení.
[54] 'svoji hlavou' mam na mysli to, ze je casto jen jenda (nebo dve) cesty, jak neco udelat a jakkoli jinak to prakticky nejde a zaroven ty cesty mi jsou znacne nepohodlne, nebo neintuitivni, nebo nevim, jak bych to rekl ... proste ze system cloveka porad tlaci do toho, ze "takhle vec se bude delat takhle" a neda se toho zbavit ...
Ted uz s nima delsi dobu nedelam, takze mi detaily vypadly z hlavy, ale jde proste o ten pocit, ze se ten system snazi byt mermomoci chytrejsi nez uzivatel (a pritom neni). Takove to 100x nic, co umori i osla.
Je mozne, ze se neco z toho da nejak obejit pomoci nejakych specialnich programku, ale jednak jsem byl placeny za praci, ne za dlouhe vyhledavani na internetu, jednak samozrejme ty programky samy o sobe predstavuji taky riziko ... kdyz clovek slysi vsechny ty skazky, jak si nekdo zaviroval pocitac, jak si tam nainstaloval to a ono az mu to nabihalo cele dlouhe minuty, jak tam "neco dal", pak to smazal a od te doby nechodi neco uplne jineho ... tak taky nema zajem si zkouset desitky utilitek, jestli nejaka z nich nahodou neodstrani jednu z mnoha neobratnosti systemu ... ne za tu cenu ..
Ale dobre, jedna z veci, ktere mi dost vadi je to urputne soustredeni na GUI - na vsechno musi byt ikonka, kdyz na to ikonka neni, tak je krajne obtizne to udelat a programy vetsinou umoznuji pouze interaktivni rezim. (Ja vim, cygwin je velka pomoc, ale to s windows az tak moc nesouvisi ...)
Nebo klavesnice - clovek obcas potrebuje anglickou a obcas ceskou, ovsem jak to nastavit, aby se daly prepnout globalne, to jsem nenasel. Vysledek je, ze v kazdem otevrenem okne ma clovek nastavenou jinou klavesnici. (Muze si ji prepnout, ale jakmile prejde do jineho okna, uz zase nevi, co tam ma ... proste neni to prepinac klavesnice (jako je treba capslock), ale nejaky priznak v tom kazdem oknu zvlast, takze po zmene fokusu clovek nikdy nevi, jaka klavesnice je zapnuta, dokud se nepodiva dolu na ikonku)
jednoduche pouzivani vice ploch jsem taky nezaznamenal - ale pry na to snad jsou uz nejake programy ... kdyz jsem o tom naposled slysel, tak to ale pry casto padalo a delalo jinou neplechu.
Nastavovani veci, kdy se clovek musi proklikat miliony okynek a pokud se neco popsuje, tak znovu, misto aby si zeditoval a zkopiroval par prehlednych okomentovanych textaku mi taky prijde dost nepohodlne, co se napovedy tyce, tak vetsinou jen popisuje to, co clovek stejne pred sebou vidi a nic vic ... a tak dal a tak dal ...
Je fakt, ze spousta lidi to povazuje za jedine mozne chovani, protoze proste jine nezazili a nikdy o nem neslyseli, ale rozhodne to neni vzdy to nejpohodlnejsi. Zvlast ne, pokud clovek neco o systemu uz vi a vi co chce a nezajimaji ho "omalovanky", radej by si naporoucel presne, ze tohle tak a tamto onak.
[47] [54]
Windows za 1500,-? No nevím. V obchodě s pc technikou jsem viděl XP Home něco kolem 2000,- a Profesional jsou víc jak o litr dražší.
Jinak osobně mám Linux radši jak Widle z např. z těchto důvodů :
Ještě se my nestalo, aby sám o sobě (nebo vinou chybné aplikace), spadl kompletně celý systém.
Mám přehled nad tím co je v systému nainstalováno a spuštěno (včetně nejrůznějších oprav a aktualizací)
Nepotřebuji firewall (A to opravdu - nejsem server), není tolik virů a vůbec jsem se nesetkal se spywarem, atd... Mám dokonalý přehled nad tím co mi do systému leze a co z něj jde ven. Nesetkal jsem se v Linuxu s žádnou uživatelskou aplikací, která by mně špehovala ( např. bez mého vědomí posílala informace o mém systému někam na net, atd...). Tomuhle říkám soukromí a bezpečnost.
Díky projektu Wine a dalších, na něm založených, rozjedu 90% aplikací, které jsem používal pod Widlemi
Linux není vůbec dokonalý. Ale dává mi k dispozici mraky nástrojů jak jej k dokonalosti dovést (alespoň podle mých vlastních představ)
Autoři Linuxu, a mnohých distribucí (včetně té co používám já), se nesnaží předvídat (nebo dokonce vnucovat) co uživatel potřebuje, nebo co je pro něj dobré a co ne.
Atd... Pokud srovnávám Widle s Linuxem najdu spoustu takovýchto příkladů, protože až do nedávné doby jsem používal Widle i Linux. Teď používám jen Linux a od té doby se můj psychický stav výrazně zlepšil ;)
v práci jsme měli samé win stanice (homogení prostředí) a vcelku tam byl bordel, pak se pár stanic předalo na linux a bylo vyřešeno plno problémů + možnosti aktualizace a přidávání fcí dál.
na svém notebooku mám stále první instalaci linuxu, co mám od začátku, už má za sebou 3 přechody a stále běhá skvěle, nakonec jsem přišel na to, že na linuxu je nejlepší, když si člověk tam nechává to co je pro něj a neřeší wine (je pravda, že už je použitelný!:)
výhody *nixů > bash, sítě
bohužel je tahle "anketa" na špatnym serveru protože kdo z těch kteří hlásí slávu windows polezou na root.cz?
argumenty typu ve windows je bordel, nevím co ten systém dělá, pořád se restartuje, padá a podobné neberu, když se člověk snaží dá se na instalaci windows vyměnit komplet HW bez reinstalace, jen s přejetím driverů (vlastní zkušenost) a bez bluescreenů
a co je špatného na tom že pro nastavení se uživatel proklikává okénky? Podle mne nic.
Linux je stabilní, baví mne už dlouho ale při představě že neumím slovo anglicky a prolézám ty krásně okomentované jednoduché textové soubory v /etc se mi ježí vlasy hrůzou na hlavě (popravdě vůbec netuším jestli se dá najít nějaký soubor okomentovaný třeba německy, nikdy jsem to nezkoušel)
bohužel je linux opravdu naprosto nevhodný pro lidi typu BFU
a že se za windows platí? takže 2000 za windows XP které se nainstalují téměř samy, ke kterým jsou na CDčkách ovladače na vše v PC, nainstaluje i relativně nezkušený uživatel, nepotřebuje znát jak se kompiluje, co je makefile apod.
no a když si ten relativně nezkušený uživatel tak ho nainstaluje, prokouše se hromadou pro něj relativně (nebo zcela) neznámých výrazů, sytém spustí a hle nejde zvuk a tak tomuto uživateli nezbyde nic jiného než prolejzat manpage, internet a pátrat nebo jednodušeji někomu zaplatit 2000 a najednou je linux stejně drahý jako windows, jen ty peníze nedostane Bill...
takže z mého pohledu jsou windows "lepším" systémem protože jsou dobře použitelné i pro lidi kteří se nepohybují v oblasti IT.
jinak je to systém jako systém, a jestli je pro Pepu lepší ten a pro Frantu lepší ten je čistě subjektivní záležitost.
Na jednu stranu s Vámi souhlasím. Každý může (nebo má právo - chcete-li) používat systém, který mu vyhovuje.
Jenže na druhou stranu, právě argumenty, které neberete jsou jedny z nejpodstatnějších.
Jenom na příklad (berme to do WinXP) si můžeme vzít na paškál tzv. služby (totéž co démoni v Linuxu). Díval jste se někdy, které služby máte spuštěny? Zkoušel jste někdy na trvalo zastavit ty, které nepotřebujete? A které vlastně z toho ohromujícího množství nepotřebujete, když sice ve správci služeb je jakýsi popis, ale většinou nic moc neřekne a nějakých dalších, podrobnějších informací se jaksi nikde nedohledáte? Co je třeba služba s všeříkajícím názvem "Server"? K čemu je spuštěna (a ještě k tomu defaultně)? Co a jak dělá?
Některé služby dokonce ani nerespektují uživatelův příkaz k zastavení, a vesele se buď po restartu spustí znovu, nebo dokonce chvíli na to co byly zastaveny. Chcete nějakou službu konfigurovat? Např. omezit k ní přístup ze síťě? No dobrá, ale kde, jak? Toto má být user-friendly a bezpečné nevím, nevím... to jen jeden příklad za všechny.
Co se týče placení za Windows, mě nevadí komerční projekty, ale jejich kvalita musí odpovídat ceně. Nemyslím si, že os, který běží na filesystému, který (stále!!!) velmi silně fragmentuje soubory je kvalitní. A to nemluvím o neudržovatelnosti a nepřehlednosti systémového registru. Když porovnám zmiňovaný adresář /etc s tímto, tak jednoznačně vítězí. Od placeného os budu očekávat, že jeho absolutním pánem jsem já, a mohu si jej přizpůsobit ke svým potřebám. Zkusil jste někdy odinstalovat Windows Media Player a totálně jej nahradit jinou aplikací? Totéž platí třeba o Internet Exploreru. M$ se dokonce snaží před uživatelem ukrýt možnost uninstalace sys. komponent. Co takhle udělat si pořádek v knihovnách v C:\windows\system32? Docela nemožný úkol. A jak jej ulehčuje Windows?
Jenom tak pro zajmavost? Co udělá relativně nezkušený uživatel, když mu nepojede zvuk pod nainstalovanými XP. Když se prokliká několika doslova idiotskými radami v nápovědě, nezbude mu nic jiného než jít na net a tam hledat, ptát se... (Osobní zkušenost - na odpověď od M$ čekám dodnes).
Linux se lišil vždycky tím, že vyžadoval trochu osobní intervence. Nedávno s příchodem komerčních distribucí (SuSe, Mandriva, Red hat) se to do jisté míry změnilo. Dnes existují i nekomerční distribuce, které může na svém počítači provozovat i úplný BFU (např. některá z xUbuntu).
S tema sluzbama mas pravdu, pulku opravdu nepotrebuju.
Mam dost nepekne zkusenosti se sluzbou motivy
Presouval jsem polozky na plose a soucasne asi taky pomoci prikazoveho radku a tim si Okna asi nejak poskodily soubor co to popisoval. Kdyz byla zapnuta sluzba motivy tak mi nektere ikony nevydrzeli na miste (mysleno pres restart), proste odmitaly jine nez vychozi misto u leveho kraje obrazovky. S vypnutou sluzbou Motivy (Themes) to nezlobilo. (WinXP)
A na Win98SE se mi proste nepodarilo smazat jednu slozku z plochy, vzdycky se vytvorila znova.
Asi bych dokazal najit ten soubor, ale ten tezko bude jakkoliv komentovanej, mozna to bude i netexotove.
System si brani sve "Vzdalene volani procedur (RPC)", normalne zastavit nejde, ale kdyz jsem ukoncil jeji proces a pak jsem dal "shutdown -a" aby se to nerestartoval kvuli padu kriticke systemove sluzby tak mi v systemu nic nechybelo a na funkcnost aplikaci to nemelo vliv. (WinXP)
Na Winech mi vadi to ze je obtizne omezit GUI na slabsich strojich, neco jako fluxbox mi tam chybi. (Kupodivu to jde, mame uz dost opotrebovanou a internetem ovlivnenou instalaci, takze po ukonceli procesu explorer.exe se nekdy stane ze se automaticky nespusti a pak dostanete opravdu neco na zpusob toho fluxboxu).
Jen pro zajimavost mam dva pocitace, jeden s DSL a druhy s DOSem.
Nazdar vespolek.
Programuji 30 let. Davno pred Linuxem na salovych pocitacich (HP). Ve strojaku , Fortranu a Basicu (80ta leta). Ano na salovych pocitacich a i v Basicu! Pak Pascal, Delphi jsem opustil a sel do Visual Basicu. Do C++ jdu, jen kdyz je to nutne. No a od roku 2002 dale .NET.
Pokud jste to docetli az sem, tak ted to hlavni: Kdosi na zacatku teto debaty chtel vedet neco vice a bez emoci. Tak tedy, chcete-li vedet o Windows vice, nezbyva Vam nez zabrouzdat mezi tisice knih. Potrebujete jich cca 3000, pokud chcete byt opravdu in. Pred deseti lety jich mel napriklad INFORMIX (to je jina firma nez MS) 150. A to byla "jen" databaze. Me ty tisice knih nedesi, obdivuji jejich styl a snadnou orientaci. Moje knihovna ma jen malou cast. Je vysoka 2m a siroka 5m. Od Linuxu mam cca 10knih, vcetne Profesionalniho programovani. Cca stejny pocet o Jave. Vice uz nemelo smysl. Nic jsem tam nenalezal. Opravdu se na mne nezlobte, ale neda se to porovnavat. SW od MS je sofistikovana zalezitost a neznam nikoho z oponentu, kdo by SW MS opravdu znal. Neznam nikoho, kdo ho opravdu zna a nadaval by na nej. Cena 3000 za okna je pakatel proti tomu, co umi. Profesionalni vyvojovy sw Vas prijde cca na 100000 rocne. Zda se Vam to moc? Rocni plat nijak spickoveho programatora v Linuxu je o rad vyssi (zamestnavatel plati Vam a statu 2x vice nez Vy dostavate na platu!)! Takze se mi vyplati "vyhodit" 100000. Mam podporu, o ktere se Vam ani nesni. Muzete si klidne myslet, ze Linux neznam. Tech deset knih, co mam o Linuxu, jsem procetl, zkousel Debian, Red Hat, Suse, Aurox a Knoppix. KDE i GNOME. I dostupne jazyky. Zaver si radsi necham pro sebe, nechci Vam v Novem roce kazit radost.
Jsem bfu? Asi ano. Neprogramuju, nevytvářím webové aplikace ani stránky, dokonce nemám ani svůj blog.
Začínal jsem s dosem, přes wokna 3.1, 95, ME jsem dospěl k XP, postupně jsem si vybudoval databázi free prográmků, které byly (pro mne) nutné, abych se mohl ve woknech normálně pohybovat. Systém jsem se naučil zabazpečit, přeinstalovat, opravovat registry atd atd, vesměs s podporou třetí strany (míněno nemikrosoftích utilit). Domácí kancelář - vesměs práce s texty - text602, calc602, později staroffice, dnes openoffice, OCR, sem tam nějaká hra. Mám trochu úchylku - snažím se mít systém v cajku, takže správa systému je pro mne spíš zábava, než protivná povinnost. Postupně jsem začal spravovat (wokenní) počítače řadě známých, typických bfu.
Linux jsem zkoušel už v době Suse 6.4, kdy suse ještě nebyla německá. Nešel mi nainstalit - nekompatibilní hardware. Nicméně jsem vždy čas od času pokoušel štěstí, takže jsem časem rozchodil řadu dister (v dualbootu, samozřejmě).
Dnes se pohybuju hlavně v Mandrivě, na noťasech mám DSL a Puppy. Postupně jsem zakoupil pár knížek, řekněme, že jsem se dostal na úroveň pokročilejšího usera. Jediné, pro co udržuju funkční instalaci woken je nedostupnost funkčního OCR v linuxu. Buď jde o parodii na OCR ve stylu gocr, nebo o předraženou komerční aplikaci v řádu desítek tisíc. (Používám FineRead 7). V linu neběhá.
V linu není problém s tiskem, skenerem, digiťákem, kapesním počítačem, čtečkou karet ani se zvukem. Ovladače jsou součástí distra, nic se nemusí nikde hledat a stahovat.
Wokna jsem přeinstalovával naposledy před 2 měsíci. Diskotéka. CD s ovladačem pro tiskárnu. CD s ovladačem grafiky (nakonec bylo nutné stejně hledat na internetu novější verzi), dtto pro zvuk, čtečku, klávesnici,SCSI,.... Diskotéka. Někdy se CD už nenajde (stěhování), takže otevřít bednu, vytáhnout kartu, přečíst potřebné údaje, dát zpět, znovu spustit comp a hledat na internetu). Skenner v XP nechodí. Pravda, není nejnovější, ale chodit by mohl (v ME chodil, ale tenhle bastl opravdu nebyl moc povedený).
Takže když to shrnu, instalace čistých woken - 45 minut, mandrivy 2008 CZ 38 minut.
Doplnění ovladačů a postahování různých utilit, prográmků a dalších nutností do woken, hledání potřebného na netu, nastavení parametrů prostředí pro práci: 8 hodin a nutné připojení na internet.
Doplnění potřebných programů do čisté instalace Mandrivy: spuštění jednoho scriptu se seznamem programů, které chci doinstalovat. 2 vteřiny v příkazovém řádku a pak na kafe.
Free programy pro wokna existují, je jich hafo, ale člověk o nich musí vědět. Názvy, kde je hledat, pak je stáhnout, instalovat, nakonec třebas fungují jen pod správcem ale user má pech... prostě bordel v uživatelských právech.
Když chci v mandrivě aplikaci na nějakou práci, podívám se do seznamu aplikací ve správci programů (balíčků), kde jsou roztříděné pěkně do kategorií. Dva, tři kliky a je hotovo, můžu pracovat.
Mandriva je přesně pro bfu, jako jsem já. Nejsem žádný guru, ale potřebné si udělám, stejně jako ve woknech. Nicméně linuxový systém mi přijde průhlednější, rychlejší, bezpečnější a uživatelsky přítulnější. Tečka. H.