Google Chrome OS. Operační systém jehož osudem je navždy ukončit monopol Windows na desktopu. Podle ohlasů na internetu tomu ale věří jen hrstka lidí, a většina z nich pracuje pro Google. Nabízí se tedy otázka: jsou soudruzi z Google nenapravitelnými snílky bez kontaktu s realitou, nebo se většina populace šeredně mýlí? Odpověď je velmi jednoduchá. Dny dominance Windows jsou sečteny.
V podstatě nikdo nepopírá jednoznačné výhody konceptu, na kterém je Chrome OS postaven. Jde především o:
Zkrátka, nestaráte se. Používáte. Ideální kousek moderní spotřební elektroniky pro široké masy.
Nicméně tyto výhody nedokáží v očích mnoha odborníků i (rádobypoučené) veřejnosti převážit nedostatky Chrome OS, alespoň v té podobě, jak jej Google prezentuje. Jsou ale tyto nedostatky skutečné, nebo jsou jen iluzorní kouřovou clonou, která nám zabraňuje vidět skutečnou pravdu? Podívejme se na ně blíže.
Prvním, a pro většinu nejdůležitějším nedostatkem vytýkaným Chrome OS je absence lokálních dat. Všechna vaše data jsou uložena v nějakém cloudu. Děkuji, nechci. Jenže on nikdo nikoho nenutí ukládat data v nějakém cizím cloudu. Samozřejmě, že Google (a mnozí další) budou tuto službu nabízet v mnoha podobách, ať už se bude jednat o gmail, google-doc nebo něco jiného. Nicméně samotný Chrome OS svoji funkčnost nijak nepodmiňuje jejich používáním. Společnosti budou svá data určitě ukládat především na svých vlastních serverech, a ani domácí uživatelé nepřijdou zkrátka. Už dlouho jsou na trhu síťové disky (a nejsou nijak drahé), které vedle Samby nabízí i webové služby. Jejich možnosti jsou sice zatím omezené, ale s nástupem zařízení s Chrome OS se zajisté objeví mnohem propracovanější a co do možností mnohem mocnější modely. Stačí se jen podívat na seznam výrobců hardware kteří již dnes pracují na vývoji zařízení s Chrome OS, a bude vám jasné, že tady nepůjde jen o netbooky. S takovým zařízením a již existující nabídkou open source aplikací postavených na webových technologiích nebude problém zprovoznit své vlastní domácí datové, mediální a aplikační centrum pro zařízení s Chrome OS. A díky poptávce zaručeně vzniknou i nové aplikace přístupné přes web speciálně cílené pro tento domácí trh.
„Prosím, seznamte se. Tahle malá úhledná krabička, ta hned vedle modemu, to je srdce naší domácnosti. Kapacita 1TB, streamuje video, zde račte dokumenty, fotogalerie, kalendář, nebo je libo nějakou jinou aplikaci? Ne, važně nebyla drahá, jen šest tisíc korun. No nekupte to! Aha, tak vy máte TiVo s Chrome OS. To je taky možnost. My máme TV s Chrome OS (nač startovat komp kvůli jízdnímu řádu, stejně ta bedna u nás běží pořád), a ty data používáme i odjinud.“
Druhým vytýkaným nedostatkem je závislost Chrome OS na síťovém (a pokud možno rychlém) připojení. Tato nevýhoda je skutečná, ale zase není natolik závažná aby ohrozila úspěch Chrome OS. Ve velkých městech a přímo v domácnostech není připojení problém už dnes, a celoplošná dostupnost internetu se bude pouze zlepšovat. A to počítám jen WiFi připojení, 3G/GSM je kapitola sama pro sebe. Navíc Chrome OS není na připojení k síti závislý bezpodmínečně. Samotné aplikace mohou být schopny off-line práce, např. s pomocí Google Gear. Navíc je jen otázkou času, než některé Chrome OS zařízení bude schopné instalovat i lokální webové aplikace (ať už napsáne v Pythonu, Ruby nebo Javě s vlastním HTTP serverem, nebo přes klasický předkonfigurovaný http server, např. lighttpd, a napsané přeba v PHP).
Třetím nedostatkem je webová povaha všech provozovaných aplikací. Ano, klasický office balík ani editor fotografií na něm nespustíte, ani žádnou jinou oblíbenou nativní aplikaci nebo hru. No a? Zařízení s Chrome OS nejsou určeny jako plnohodnotná náhrada za stolní počítač, ale jako jeho levný doplněk. Takové šikovnější multifunkční periferní zařízení. Ani klasické netbooky nejsou plnohodnotnou náhradou, a jejich popularitu to nijak nesnižuje. Naopak, je to nejrychleji rostoucí segment IT hardware. Webových aplikací které dnes a denně používáme je mnoho, a jejich počet stále roste. I malý úspěch zařízení s Chrome OS pouze mnohonásobně zvýší poptávku po dalších aplikacích, která zaručeně nezůstane neuspokojena. A že by o tato zařízení nebyl vůbec žádný zájem je velmi nepravděpodobné, obzvláště pokud bude cena i výdrž na baterie příznivá. Mnoho domácností dnes pořizuje svým odrostlejším dětem netbooky jako školní pomůcku (přístup na wikipedii a k informacím vůbec, školní web, e-mail, jízdní řády atd.), tak jako nám za mých mladých let pořizovali kalkulačku. No nekupte to za 7000 korun (v přepočtu na tehdejší ceny je to levnější než býval třeba nějaký lepší Sharp nebo Texas Instruments). Pokud bude Chrome OS netbook stát do 3000 korun, bude ho mít do roka polovina školáků a středoškoláků pod stromečkem (když na to nemáte, Home Credit nebo někdo jiný vám na něj půjčí). Co na tom, že ho třeba využijí jen z domova přes domácí ADSL nebo kabelovku? Za ty peníze se to vyplatí víc než specializovaný Wikipedia Reader. A že ho nakonec využívají jinak? Četují, blogují, muziku a filmy stahují, možná i jinou neplechu vyvádějí, my víme. Ale kdo si hraje, nezlobí, že. A občas ho přece používají i na něco do školy, nebo ne?
Vsadím se, že jedním z prvních „vylepšení“ které mládež zavede bude využití jako přehrávače hudby a videa (frajerštější iPod s lepší obrazovkou).
„Hele, co to máš za novej iPod?“ „To je gPod na steroidech, lamo. Sem si nainstaloval totok plugin do Chrome, přetáh empétrosky do flašky z domácího netdisku skrz apače, či co to tam je. A mrkni na tohle video z Hluchovánek co jsem včera sosnul z trubky…“. „Týý krabe, to chci taky“. „Tři tisíce peněz. Bouchni do frcu ten svůj jablečnej šrot, a můžeš mít třeba dva.“
Vážení přátele, ano. Dny dominance Windows jsou sečteny.
Již dlouhou dobu sleduji činnost společnosti Ulteo. Ano, to je ta společnost kterou založil Gaël Duval, zakladatel Madrake Linuxu poté, co odešel/byl odejit z Mandrivy. Zrovna před chvílí mi ve schránce přistálo oznámení o vydání nové verze 2.0 Open Virtual Desktopu, produktu, který vám doručí celý Windows nebo Linuxový desktop (nebo jen některou z aplikací) přímo do vašeho prohlížeče. Pořebujete jen nainstalovanou Javu. Zřejmně to s absencí nativních aplikací na Chrome OS přeci jen nebude tak horké…
Na ChromeOS nevidim nic svobodneho. Vsechny vase dokumenty ma google, vas kalendar, vase e-maly, vase kontakty, vase obrazky... Proste vsechno google, google, google... bez googlu se ani neuprdnete. To uz radeji ty windows. A 100% nutnost internetoveho pripojeni je pro mne takovy handicap, ze si to proste neumim v realu predstavit.
Google je bud naprosto ganialni a nebo je ChromeOS totalni blbost, o ktere se mluvi jenom proto, ze Google.
Cloud se mi nelíbí, ale to neznamená, že byste neměl pravdu. Malo lidi si ted uvědomuje, že je to další oblast, ve které bude pracovat nabídka a poptávka. Kdysi prisel microsoft s přístupem, který se sice ne všem líbí, ale byl úspěšný. Někteří dnes používají vybavení většinou od něj, někteří si našli alternativní dodavatele. Zpočátku google dodá základní vybavení, ale nabídka aplikací se jistě rozroste a půjde ten koncept využívat i bez googlu. Koneckonců už teď ty technologie umožňují i offline práci. Nakonec vývojem vznikne podobně funkční koncept jako dnes, jen udělaný jinak.
Diky za skvělý příspěvek
2. Běžný uživatel není můj 7 lety klučina tomu je úplně jedno co mu tam poběží za systém hlavně když si na tom zapaří své oblíbené hry z internetu. A za 3 tisíce mu to klidně koupím a pokud jej nejdříve osloví google chrome nemusí pro něj být později windows nutné. A takové mládeže bude plno a tam je právě budoucnost ....
Nuz koncept Chrome OS je vo svojej podstate dobry napad, akurat ze vobec nie je novy...
Ved terminaly ktore sprostredkuvaju pracu na vzdialenom pocitaci tu boli od zaciatku pocitacov... Chrome OS naopak okliestuje povodny dobry koncept preferenciou jednej aplikacie (browser). koncept PC sa ujal okrem ineho preto, ze zacalo byt lacnejsie a pohodlnejsie dat kazdemu uzivatelovy pocitac vlastny nez prenasat celu pracu inam. Ak si niekto mysli, ze uz cas dozrel na to aby sme sa k terminalom vratlili lebo nieco, tak nech... Len nechapem preco to musi nazyvat Google Chrome OS a nie terminal.
Google se posledni dobou se*e do vseho a vubec se mi to nelibi - s takovou bude za chvili monopol misto Microsoftu Google a opet se tim nic nevyresi.
Navic, neverim nicemu co je od Google nebo Microsoftu - uz z jednoho prosteho duvodu. Google je posedly sbiranim dat a neverim tomu, ze nebude (po tajnu) analyzovat data uzivatelu.
Clovek aby se v dnesni dobe neustale jen maskoval (sifrovane data, sifrovany pristup k netu, anonymni mail a celkove komunikace) , protoze veskere informace, ktere jsou o nem zjisteny muzou byt kdo vi jak pouzity... a neverte, ze k temto datum maji pristup jen prislusne organy.
Mozna to vidim az hodne skepticky, ale podle meho nazoru je dnesni doba hodne zamerena na sledovani lidi - cim mene se o vas vi, tim lepe... (Napr.: Data Retention - unik informaci o vasi cinnosti...) ... a ted si predstavte, kolik ma Google informaci o lidech... (az se zacne vyuzivat jeho OS, bude hur)
[9] Ne, není to to samé. Alespoň za mých mladých let byl terminál pouhé periferní zařízení (obrazovka s klávesnicí) vzdáleného počítače. Nevšiml jsem si, že by se mezitím něco změnilo. Když už chcete s něčím srovnávat, tak třeba s nějakým systémem vzdálené plochy.
Ohledně browseru nejde dnes už ani tak o aplikaci, jako spíš o prostředí ve kterém jiné aplikace běží (pomineme-li prosté zobrazování statických stránek bez javascriptu). Takže redukce prostředí na browser je spíše povýšení browseru na desktopové prostředí jako je třeba GNOME nebo KDE. Když navíc vezmeme v potaz možnosti zapouzdření renderovacích jader (IE, Webkit atd.) do nativních aplikací, nebo naopak přesah webových "pluginů" do dosktopu (Adobe AIR, Silverlight 3.0), tak se rozdíl mezi nativními aplikacemi na desktopu a webovými aplikacemi začal stírat už dávno.
Pokud jde o názvosloví, tak "terminál" je zařízení, kdežto Chrome OS je operační systém. Také neříkáte svým Windows, Linuxu, FreeBSD apod. PeCko. Jen u uživatelů Maců se to stírá :-)
[9] Souhlasim, jedna se o navrat koncepce sdileny pocitac - osobni terminal. Doba dozrala, propustnost siti se zvysila a k tomuto kroku nastava cas. Konec neekologicke a neekonomicke ery domacich PC, tech hromad supervykonneho hardwaru co v nekterych pripadech slouzi jen jako spoustec her a MS Word, tento konec jednoznacne vitam. Overene pristupy se vraci v cyklech, pokazde vsak s vyssi kvalitou...
Paranoiky muze uklidnit fakt, ze takovy cloud, ve kterem muzete uchovavat sva data, muze byt zcela klidne Vas vlastni, jak jiz bylo zmineno v clanku.
Jedinou otazkou je, zda zustane na Chrome zarizenich zachovana svoboda spoustet odvozene verze, ci se bude opakovat situace TiVo, ktera vedla az k GLPv3... Bude licence kompatibilni s GPLv3? Je Google velky inovator, ci velky bratr?
chcete to offline?? aky problem je kupit externy 1T disk?? ziadny,ved stoji uz len par supov... google sleduje vase data?? a kto nie?? pozna niekto konkretnu firmu ktorej marketing nechce vase data??? ja nie... cely internet vas sleduje, tak prestante s paranoiov a zobudte sa!!! kazdym kliknutim na internete zanechavate stopy... nechcete?? odpojte kabel a router hodte do kosa... :)
k prvemu komentu: Proste vsechno google, google, google... bez googlu se ani neuprdnete. To uz radeji ty windows.
narozdiel od Microsoftu, google odo mna v zivote nepytal prachy... od vas ano???
PS: fakty a nie blaboly... nebojte sa niecoho co tu uz davno bolo (vase data na netu), a nezavrhujte free veci ktore o chvilu budu samozrejmostou (internet bude o chvilu vsade)... hawk, dohovoril som :_)
Je to pekny ale... Vyhody jsou i nevyhody. Nemuset instalovat je pekny ale bez moznosti aspon skopirovani je to nevyhoda.
Otazne je na co mit dalsi pc/notebook jako doplnek uz jednoho co mam? Na praci mozna staci ale co dalsi veci. Prehrat video v v browseri je na prd. Hry ani nahodou. Na to aby se Chrome rozsiril musi podporovat vic HW a hlavne vedet vyuzit grafickou kartu. Naistalovat si Chrome na lepsi NB a pouzivat ho jenom jako browser no to asi ne ...
A je sice pravda ze google nechce prachy .. ale to se casem zmeni ... uz ted se da si muzete priplatit za vic extra misto ...
"Zařízení s Chrome OS nejsou určeny jako plnohodnotná náhrada za stolní počítač, ale jako jeho levný doplněk."
tuto vetu z clanku bych podtrhl, vytucnil a obarvil na cerveno, a znovu na clanek odkazal autora.
at znam tisice BFU, kteri si vetsinu casu vystaci s Internet Explorerem, pri prvni komplikaci "a jak zmensim ten obrazek, abych ho mohl nahrat na facebook", sranda konci...
"supervykonneho hardwaru co v nekterych pripadech slouzi jen jako spoustec her"
Ono to bez toho supervykonneho HW nejde, hry pres terminal asi nejsou to prave orechove (rozhodne bych se toho nechtel dozit a to hry jiz temer nehraji). Spise bych jiz dnes uvital moznost provozovat vice uzivatelu najednou na jednom PC (jiz dnes lze pripojit vice mysi, klavesnic, monitoru, zvuk. karet). At se i pri bezne praci ten 'zbytecny' vykon velkeho PC vyuzije, vzdyt na bezne brouzdani internetem trochu vykonnejsi PC urcite staci i pro nekolik uzivatelu, nez jen jednoho... ma nekdo reseni?
Google má zatiaľ len dva úspešné projekty vyhľadávač Google a Google maps. Inak všetky projekty do ktorých sa Google pustil boli zatiaľ kommerčne neuspešné. (Gmail neni kommerčne úspešný, YouTube je dokonca stratový) Androidu sa zatiaľ na mobiloch nedarí na to aké veľké hype okolo Androidu spravili. A Chrome OS dopadne podobne, nikto si nechce ukladať citlivé dáta niekam do oblakov(Cloud Computing).
A okrem toho mi dáva za pravdu aj história: Zábijákov windows tu bolo už veľa. Najprv sa hovorilo že windows zabije OS2, potom kommerčný unix, okolo roku 97 všetci prorokovali že nadvládu windows ukončí Java, Oracle chcel zase presadiť NCčka ktoré by nahradili v podnikoch klasické (drahé) desktopy postavené na Wintel platforme, okolo roku 2000 prišiel linuxový booom ani linux nezabil windows. ľudia len tak neprejdú na inú platformu ľudia sa len tak nevzdajú toho na čo si zvykli, ľudia nepotrebujú neustále riešiť nekompatibilitu aplikácií ani ovládačov.
A k Chrome OS Kto by si kupoval hračku na ktorej nepôjde nič spustiť len nejaké online aplikácie typu facebook a twitter? Veď aj priemerný mobilný telefón toho v dnešnej dobe zvládne viac ako Netbook s Chrome OS.
[16] http://www.linuxtoys.org/multiseat/multiseat.html - jak system pro vice lidi naraz
[18] Mordae: Vida, velice pekne, dekuji (narozdil od http://www2.userful.com/products/downloads/free-2-user to umoznuje i vice, nez 2 najednou) - ted jeste jednou to same pro Win a jsem v sedmem nebi, ale jeden nesmi chtit moc ;))
Společnosti budou svá data určitě ukládat především na svých vlastních serverech, a ani domácí uživatelé nepřijdou zkrátka. Už dlouho jsou na trhu síťové disky (a nejsou nijak drahé), které vedle Samby nabízí i webové služby.
Aha, takže k netbooku (lehké, přenosné zařízení) budu tahat ještě externí sítový HDD a ethernetovej kabel...
Děkuji, nechci.
>> Nic se neinstaluje, nic se nenastavuje, všechny aplikace jsou webové a provozovány v prohlížeči.
Tohle z ChromeOS právě dělá ne konkurenta Windowsu a už vůbec ne jeho zabijáka. Na Windows si můžu nainstalovat nejrůznější aplikace a velká většina současných PC her je pro Windows. Co nabízí ChromeOS? Nic - aplikace si tam nenainstaluju, hry si kromě webových a flashových taky nezahraju. Můžu používat jen prohlížeč a to je ve srovnání s Windowsem velice málo. Takže žádný zabiják, je pochopitelně jednodušší (je to v podstatě jen bootovatelný prohlížeč), ale funkčností se takový systém Windowsu nemůže rovnat.
Podobně by se dal napsat článek "kalkulačka, zabiják PC". Je taky bezúdržbová, má nízkou spotřebu a dokonalou bezpečnost :)
apropos pisu z mobilu se910i. Neco maleho levneho co by mi ukazalo net uz hledam dlouho. Kdyby se chos naucil mpd a anyremote ktery pouzivam na ovladani mpd mobilem tak uz mi pokryje 95%potreb. A tech zbylych 5%? Moc bych se divil kdyby neimplementovali neco jako nx nebo x2go. Pak uz staci jen na chvili spustit vlastni ec2 virtual. Vcera jsem to zkousel. Slape to pohodlne. X2go umi i prihlaseni klicem. Nx client uz jsem videl i namontovany do java apletu a spoustejici kde session to uz by byl killer teda spis zmena na vahach. Pro puristy nemuzu tu najit carku a hacky taky nemam.
Jak tak koukám a čtu je tu opravdu každej odborník.
Docela rád bych rozvedl sousloví "citlivá data" > mluví se o tom je to fenomen ale CO TO JE ? Každej druhej z nás je tu konstruktér balistických raket ???
Jedno vím jistě jako hlavní počítač to nebude > ale co jako druhý atd ?
Když se podívám doma na to k čemu ho doma potřebuje domácnost tak my bychom ho krásně využili. Jeden hlavní PC a pak "mašinka" na net. Zvláště pokud cena bude příjemná.
Vzhledem k tomu že Google jen vypustil jistý nástin a zajisté bude pečlivě analizovat přání zákazníků tak finální verze se může v mnohém lišit od dnešního.
Připojení k netu nevidím jako problém > KDO zvás kdy pracuje aniž je připojen ? Myslím že kdo může tak jeho OS startuje i s připojením.
Minimálně je to projekt který má budoucnost a má velkou šanci díky natolik známému jménu prorazit. Paradoxně na to že Google je monopol je daleko lépe vnímán než M$.
[26] citliva data jsou data, ktera nechcete poskytovat tretim stranam k jakymkoli analyzam. Kazdy ma hranici soukromi nastavenou jinak, pro nekoho nejsou citliva zadna data a nadsene vyplnuje prihlasky na zajezd do luhacovic spojeny s prednaskou o dekach, co prisel do schranky, pro nekoho jsou citliva vsechna data. Treba pro cinske disidenty, tajne agenty ci pacienty trpicici paranoidni psychozou.
27 > Pokud jsem OPRAVDU paranoik tak se NIKDY nepřipojim k netu.
Kolik z nás je na takové úrovni aby si jednak bylo schopno opravdu zabezpečit jak data na svém PC tak data posílaná emailem atd ?
Jasně jsem tu na "rootu" takže "my" linuxáci máme drobet jiné znalosti v průměru než většina. Ale drtivá většina uživatelů PC jsou opravdu jen a jen uživatelé .
Spočtěme si kolika jiným institucím dodáváme celkem ochotně svá daleko cistivější data (banky, úřady, policie, zaměstnavatel + všude přítomný kamerový systém) Takže pár fotek z dovolené je k smíchu úzkostlivě schovávat(pokud nofotím nahaté náctileté holčičky) > a pokud mám opravdu něco tak si koupím flesh a tam to mám :-)
Citlivé dáta sú pre mňa napríklad všetky moje zatiaľ nepublikované odborné články, hoci väčšina z nich je zatiaľ chránená slovenčinou. Ale v podstate všetky osobné dokumenty môžu byť ľahko analyzované na rôzne kľúčové slová a nie je asi príjemné dostať sa na základe nejakého slangového výrazu do databázy teroristov alebo úchylov, alebo na základe nadmerného výskytu životopisov a žiadostí o zamestnanie do databázy neschopákov alebo fluktuantov..
Čiže,nebojím sa ani tak priameho odcudzenia dokumentov Googlom (to len v prípade nejakého hacknutia serverov a poskytnutia roztriedených dokumentov za úplatu napr. študentom na diplomovky), ako skôr ich analyzovania a zneužitia výsledkov tých analýz. Od reklám až po neudelenie víz alebo neposkytnutie pôžičky.
{26,27,28}:
Udaje jako jsou jmeno, prijmeni atd... si dokaze zjistit kazdy - toto nepovazuji za citliva data. Za citliva data oznacuji vsechno, co se tyka soukromi - veskera komunikace atd... Rozhodne si nepreji aby to kdokoli analyzoval.
Pred ISP atd... vas ochrani napr.: VPN nekde mimo jeho sit, nejlepe do zahranici mimo EU. (Lze si predplatit VPN pristup treba v USA s garanci treba 5 Mbit/s). Dale je tu treba vysoce anonymni TOR, ale ten je v soucasne dobe hodne pomaly.
Co se tyce mailu, tak mezi blizkymi znamymi staci sifrovat obsah... Pro real-time komunikaci pouzivat jabber a sifrovat...
Zasifrovat /var/, /tmp/ ... a veskere osobni data mit sifrovane na flash...
atd. atd... Kazdopadne to jde, ale je to potreba opravdu dobre promyslet...
Tak se nám to pěkně posouvá:
S Chrome OS se začíná uvažovat na DRUHÉ zařízení, vedle hlavního PC. OK. Pak se zjistí, že za cloud se budou muset platit měsíční paušály (snad kromě Googlu, kterému se to podaří ufinancovat z reklamy) a rázem tu máme ze zabijáka Windows dýchavičného astmatika, kterému je potřeba poskytnout okamžitou resuscitaci.
Windows na desktopech to urcite nezabije, ale microsoftu muze google vyfouknout skvelou prilezitost na trhu. Ceny jdou dolu a pocitace nas obklopuji cim dal vice, klasicke velke stolni desktopy budou pro prichazejici generace neprijatelne. Ze zatim jeste neni dostatek aplikaci a her? Staci, aby to pouzivalo tri procenta uzivatelu a spousta programatoru rada zbehne ke google sdk. BTW, na windows neni spousta her odjakziva ;-)
No a diky linuxu nemusi google nijak markantne resit, na jakou architekturu svuj chrome os vlastne nasazuje. Uvidime, osobne ale v uspech google verim.
Windows na desktopech to urcite nezabije, ale microsoftu muze google vyfouknout skvelou prilezitost na trhu. Ceny jdou dolu a pocitace nas obklopuji cim dal vice, klasicke velke stolni desktopy budou pro prichazejici generace neprijatelne. Ze zatim jeste neni dostatek aplikaci a her? Staci, aby to pouzivalo tri procenta uzivatelu a spousta programatoru rada zbehne ke google sdk. BTW, na windows taky neni spousta her odjakziva ;-)
No a diky linuxu nemusi google nijak markantne resit, na jakou architekturu svuj chrome os vlastne nasazuje. Uvidime, osobne ale v uspech google verim.
Všichni si stěžují, že bude mít Google všechny jejich e-maily, kontakty, obrázky, kalendář. Já se ptám: jak to děláte teď. Nepoužíváte náhadou nějaký freemail (korespondence, kontakty), icq (korespondence, kontakty - navíc nešifrovaně, takže k tomu má přistup kdekdo !!!), facebook (k tomu snad není třeba nic dodávat), vyhledávač (každý vyhledávač loguje, co vyhledávate) a nebo jen prosté surfování (skoro na každý stránce je kód Google Analytics - takže Google má přesný přehled co čtete). Drtivou většinu z těchto služeb všichni používáme a neuvědomujeme si, že stejně všechny ty informace Google dávno má. Takže nač ta panika. Nazí jsme už hezky dlouho.
[16] ltsp.org (Ubuntu to už má dotažené tak, že stačí jen párkrát kliknout… https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/LTSPQuickInstall) – na rozdíl od multiseatu, kde jste limitován maximální délkou kabelu a počtem slotů na desce není problém k tomuhle připojit desítky klientů po celé budově… http://debian.postrelmov.org/)
[40] Protimluv to není. K ztrátě dominance není třeba něco kompletně nahradit. V tomto kontextu úplně postačí pokud i jen 40% "spotřebních" počítačů bude používat něco jiného než Windows. A to není zcela nereálné. Řada lidí i domácností má dnes více než jeden počítač (třeba u nás doma jich je 5, a to nepočítám herní konzole a "chytrá" nebo specializovaná zařízení s výpočetním výkonem větším než počítače které dostaly člověka na Měsíc), takže i když bude mít každý jeden počítač s Windows a jen jediný další s něčím jiným, v globálním měřítku už Windows nebudou dominantní.
[26] Citlivé jsou například soukromé klíče pro přístup do banky, datové schránky či přihlašování přes SSH. Také není nikomu nic do mých nepublikovaných článků a prací do školy, stejně jak píše treebeard (možnost zneužití vydáním pod cizím jménem).
Pokud chceš, můžu ti dát (zadarmo!) u sebe na serveru pár GB prostor, kam nahraješ obsah svého disku (nebo alespoň adresáře svého poštovního klienta, historii prohlížeče, obsahy ~/.ssh a ~/.gnupg). Zároveň to budeš mít jako zálohu pro případ, že by ti třeba havaroval disk. A data budeš mít přístupná odkudkoliv (kavárna, zahraničí, škola) přes obyčejné HTTP! To je fér, ne?
„Připojení k netu nevidím jako problém > KDO zvás kdy pracuje aniž je připojen ? Myslím že kdo může tak jeho OS startuje i s připojením.“
Třeba u nás ve škole nemáme veřejnou WiFi. Nebo ve vlaku. Nebo na chatě. Nemám mobilní připojení (resp. si ho vždy aktivuji jenom na týden, dva na dovolenou), protože když jsem bez Internetu, tak mi obvykle stačí jenom textový editor na poznámky atd. Takhle bych ho musel platit pořád.
[28] Kolik z nás je na takové úrovni aby si jednak bylo schopno opravdu zabezpečit jak data na svém PC tak data posílaná emailem atd ?
Troufám si tvrdit, že třeba já.
[37] „Nepoužíváte náhadou nějaký freemail (korespondence, kontakty)“
Nepoužíváme, děkujeme za optání. A i přes freemail se dají posílat zprávy bezpečně (GnuPG + FireGPG).
icq (korespondence, kontakty - navíc nešifrovaně, takže k tomu má přistup kdekdo !!!)
Nepoužíváme, ani pro architekturu mého počítače neexistuje (legální) klient.
facebook (k tomu snad není třeba nic dodávat)
Nepoužíváme, nevíme k čemu by nám to bylo.
vyhledávač (každý vyhledávač loguje, co vyhledávate) a nebo jen prosté surfování (skoro na každý stránce je kód Google Analytics - takže Google má přesný přehled co čtete).
Tohle bohužel ano a neskutečně mě to krká :-(. Ale naštěstí potenciálně „problémové“ stránky Analytics nemají.
Nuz ja tak fungujem uz dlho.
Ked si potrebujem nieco vziat z prace a pracovat doma tak miesto toho aby som to nahraval na flashku tak to pastnem na ftps.
Doma si to pripojim ako disk a luxusne s tym pracujem. V pripade nudze z akehokolvek pocitaca (zariadenia).
Argumentacne som si to sam pre seba rozoberal a flashka mi prisla nebezpecna. V pripade odcudzenia, straty ma pachatel neobmedzeny cas a neobmedzene mnozstvo pokusov o prelomenie. Pri ftps vidim ze sa niekto dobijal a zakrocim. Data nemam fyzicky pri sebe atd. atd.
Moc hezký článek. A musím říct, že jak jsem o Chrome OS slyšel prvně a říkal si, jaká je to kravina a že se museli u Googlu dočista zbláznit. Po přečtení tohohle článku musím ale s autorem souhlasit. Veřím, že do několika bude spousta lidí, kteří na to přejdou a o datech na Cloudu ani nebudou přemýšlet.
Asi to Widle úplně nesloží, to bych zase neřek, ale rozhodně věřím, že to hodně podlomí jejich tak dominantní postavení.
Zdravim,
me se Gchrome a celkova idea mit vsechny svoje data na siti proste nelibi. Jsem v tom asi paranoidni.
Osobne - pokud sedim na inetu si pekne pres ssh (sftp) stahnu ze svyho domaciho serveru vsechno co potrebuju.
Pokud sedim na dostatecne rychlem pripojeni, protuneluju se opet pres ssh na svuj vnc server doma a muzu si v klidu prohlizet dokumenty ktere potrebuji pekne 'doma'.
Co bych si predstavoval idealni pro sebe - mit svuj os pekne na nejakem flash mediu, co si pichnu v kterekoli kavarne ci inet spotu, automaticky me to sifrovane pripoji domu, prizpusobi si to rozliseni automaticky monitoru u ktereho sedim atd...
To jde udelat uz dneska - ale neni na to zatim jak bych to rekl 'automatizovane profesionalni reseni'. Na linuxu si to muzu udelat uz ted - pokud tomu dostatecne rozumim, coz ale neni reseni pro 'masy'.
Cili neco jako - mit svoje PC doma vsude ssebou na nejakem flash mediu ... :-).Snad sem to napsal dost srozumitelne ... :-)
ChromeOS is insecure because it does not contain any security features beyond the defaults. Both the Linux Kernel and the browser are exploitable from remote without user's assistence. ChromeOS is an applied vendor lock-in, so you can't use what you want with it, but only what Google allows. All your cookies, web history and passwords can be stolen from there and it may happen that your installed software sends various statistics back to Google inc. without your notice. You probably agree with the conditions by using the software. There is no good reason why anybody should use ChromeOS or similar junkware.
[52] Toto strasenie googlom je fakt otravne. Ved je jasne ze korporatna sfera pouzije vlastne servery. A obycajny uzivatelia tym je jedno kde sa ich dokumenty povaluje. Az na vinimky ich to nezaujima ani netrapy ze to niekto cita.
Odpovedzte si uprimne kolko firiem spehuje svojich zamestnancov na NETe, cita ich postu, loguje pristupy? Ako spravcovia sieti to robite ze?
[17] blizzboz
Souhlas, údajných zabijáků Windows tu byla už dlouhá řada. Čau ukázal, že to všechno byly jen vlhké sny. I všechny JavaStation od Oracle odpočívají na skládkách nebezpečného odpadu :). Navíc netbooky s Chrome OS umí jen webové "aplikace", což je nesmírně omezující. Webový interface je nouzovka vhodná leda tam, kde tu dlouhou řada nevýhod (nutnost dostupnosti připojení, závislost na poskytovateli aplikace, příšerný interface, absence ovládání z klávesnice) vyváží ten jediný fakt, že není třeba nic instalovat.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 226×
Přečteno 17 361×
Přečteno 8 899×
Přečteno 8 723×
Přečteno 6 894×