Hlavní navigace

Úmysl Seznam.cz nebo náhodný jev?

22. 5. 2008 19:51 (aktualizováno) Pavel Chalupa

Všiml jsem si zajímavého jevu při vyhledávání svých (kdo by hledal cizí že) stránek a vypadá to, že vyhledávač Seznam.cz považuje moje stránky za cizojazyčné. Přitom stránky mají české kódování a je tam i meta tag lang cz.

Pokud vložím do vyhledávače Google slovní spojení „firmy Vrchlabí“, ve výsledcích se objevím. Google má default celosvětové hledání. Pokud nastavím na Google vyhledání jen českých stránek, výsledky jsou podobné.

Seznam.cz má defaultní hledání v českých stránkách. Jenže tam ve výsledcích nejsem. Pokud zadám celosvětové hledání na Seznamu (opět Google), tak tam jsem najednou na první pozici. Technicky je to (na první pohled, nesleduju to) jiný indexovací robot pro seznamáckou verzi českých a zahraničních stránek. Ale je mi divné, že český indexovací robot je ve svém indexu nemá, přestože jsou v češtině.

To samé se objevuje například při hledání „mapa vrchlabí“, tam pro změnu v českých výsledcích je z nepochopitelných důvodů verze https:// a normální stránky jsou zaindexovány zase jen jako cizojazyčné (opět Google). V obou případech to znamená, že pokud někdo nezvolí na Seznamu cizojazyčnou verzi, tak stránky nenajde.

Jako celek mi to připadá slušně řečeno jako hodně filtrované výsledky ze strany Seznamu a to i v případě hledání nejen v českém, ale dokonce i v tom světovém (rozumněj Google na Seznamu).

To by mě zajímalo, jestli na takovou „filtraci“ mají samostatné oddělení a zaměstnance nebo to mají nějak zautomatizované. Při porovnání výsledků hledání na těchto příkladech mi to připadá, že ručně jednorázově vyřazují co se jim hodí z výsledků v české i cizojazyčné-googlovské verzi Seznamu.

To jsem zvědavý co budu dělat, až mi Seznam vyřadí z výsledků hledání mnou vytvořené stránky na slovní spojení „zdravotnické oblečení“, což je relativně hledané (maximum až 300 za týden) slovní spojení.

A závěr? Jako hra je to dobrý, ale jinak je to loterie ty vyhledávače. Naštěstí mi na tom nestojí žádný obrat a jako vysoce rizikovou výdělečnou činnost jsem to zrušil už více než před deseti lety.

Píšu to sem proto, že mám k dispozici ze svého serveru relativně vypovídající statistiky přístupů z vyhledávačů Seznam i Google. Vzhledem ke statistikám celkově v Česku mi to vůbec nesedí, protože z vyhledávačů mi lidé ve většině chodí na web jen z Googlu.

Sdílet