Dostala sa mi do rúk jedna mašina, kde po spustení nabehol FreeDOS. Na tom by nebolo nič zváštne, keby na celú obrazovku nenapísalo varovanie. Varovanie nebudem žiadno komentovať.
Pokud vím, tak FreeDOS podporuje FAT32, takže to omezení na 2GB není pravda. Jinak myslím, že toto by měla být volba při koupi všech počítačů. Když jsem kupoval kapra, také jsem si mohl vybrat: živého nebo zabitého. Tady by bylo jenom naopak: mrtvého (skoro): FreeDos, živého: kdo co chce.
P.S. FreeDOS je výborná věcička na staré dosovské hry. Vytáhl jse ze sklepa starou 486, smazal Win3.11, nahrál FreeDOS a Lemmings,.. to bylo radosti!
ja si myslím, že je dobré, že takto na to upozorňuje a hlavne, že vôbec upozorňuje, trocha ma len mrzí, že tam nie je zmienka o alternatívach zadarmo, ale je to vcelku pochopiteľné, keďže ide o ich biznis :), ale aj za inštaláciu Linuxu si môžu zapýtať peniaze, veď ide o službu :) a hlavne, keby tam bol Linux, tak je to iné ako čierna obrazovka s FreeDOS, a možno by im to ešte viac prospelo :), ja by som si hneď dal reklamný slogan "U nás vždy odídete s legálnym softvérom", no nebolo by to krásne? :)
Ja se o konfiguraci Linuxu na notebooku snazim par mesicu a nevypada to, ze by to slo bez opraveni zdrojaku nejakyho ovladace (mozna jen makefilu) a jejich zkompilovani. Windows jsou rozhodne koncepcne horsi system, ale proste maji dost much vychytanych. Zato nejnovejsi Ubuntu je schopny pri instalaci rozhodit i zapojeni externiho monitoru do VGA vystupu, network manager si neni schopny zapamatovat konfiguraci pevny IP (asi nikoho v Canonical nenapadlo otestovat to i na ne-DHCP siti), v Gnome se klidne objevuji srandovni dialogy s error ikonkou a zadnym textem, ...
Do chvile, kdy kazdy vyrobce hardwaru nebude testovat na Linuxu, tak nemyslim, ze by bylo moc moudre obecne Linux doporucovat.
Samozrejme, nekdo ma mozna vetsi stesti nez ja.
Je sice smutné, že nejsou zmíněné jiné možnosti než Malá_měkká Okna, ale já bych se bouřil spíše až ve chvíli, kdyby tam byl nainstalovaný nějaký Linux v ořezané verzi bez Xek s hláškou ve stylu této. To už by bylo zvěrstvo. Takhle to sice není optimální, ale je to alespoň krůček tím správným směrem. Třeba trh notebooků by potřeboval patřičně rozšířit distribuci zařízení bez přeinstalovaných Malých_měkkých Oken.
[10]???
Dve veci nerozumet:
1) "... Ubuntu je schopny pri instalaci rozhodit i zapojeni externiho monitoru do VGA vystupu"? Jako inatalace je rozhozena zapojenim toho monitoru, nebo ta instalace rozhodi ten monitor?
2) Mam pres network manager ulozeny dve konfigurace: pro dhcp a s pevnou IP. Bylo tam ale HODNE zkouseni, viz https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/240063 , snad to pomuze.
[10] Je videt, ze rozhodne nepouzivate nejnovejsi verzi Ubuntu, jelikoz novy Network manager ma moznost vytvareni profilu, takze si pamatuje pevnou IP adresu. (sam mam 4 profily) Ty error dialogy bez textu se naposled objevovaly v 8.04, v 8.10 sem se s nima nesetkal. A stejne jim vetsinou predchazela chybova hlaska a ten error dialog vyvolala sama aplikace (chyba na strane aplikace). A zajimalo by me, proc kompilovat vlastni ovladace, kdyz na ubuntu 8.10 sem se nesetkal s tim, ze bych si musel kompilovat vlastni ovladace, to sem naposledy delal u 7.10 u ovladacu na grafickou kartu.
Co sa cudujete?
Predajca maka za prachy a nezarobil na NB bez OS, tak tam bachol 3MB FreeDOS, aby zobrazil "jeho vyzvu" na kupu OS.
Co by mu hodilo dake chechtaky, ak by ste to kupili u neho.
Kto chce OS ma moznost:
1. Si ho kupit u predajcu, co mu predal NB (ocakavane)
2. Si ho kupit Win (doporucene)
3. Pouzivat Win a nekupit... (No Comment)
4. Nainstalovat hocaku didstribuciu Linuxu a skusat co kto dokaze a dokazal...
5. Kupit MAC OS, tak to je uz na Cajlu ... :-)
Ja som odchovany na Win, bez cias DOS a cmd.
Pouzivam XP a subezne par roznych Linuxov.
Zatial ma Linux NEPRESVEDCIL.
Mam kupene SUSE ale ficim na dokupenom WinXP Pro.
Linux nezatracujem, len vravim, ze to neni este to prave orechove pre kazdeho.
Aj ked je parada nabootovat z 64MB usb kluca, a surfovat na nete bez strachu, ze chytim do 24hod na neupdatovanom Windows na 95% virus.
Je to slobodna volba, tak to treba brat ako pozitivum a vychutnat si to...
Je pravda, ze nove distribucie Linuxu su schopne hned slapat bez dodatocnych doinstalacii HW hned po instalacii a makat v ramci svojich moznosti a schopnosti (aj uzivatela).
Ale 1:
Predajca chce co najviac zarobit.
Uzivatel chce pouzivat viac ako OpenOffice, Mozillu a Thunderbird.
Ale 2:
Nainstalujem zadarmo (co je strata mojho casu) Linux
Nainstalujem zadarmo 30 denne Demo WinXP (za com cakam prachy)
Cakam, ze niekto podakuje a mozno zaplati (no jasne, nehul tolko...)
Ale 3:
Som technik vo firme: Instalujem Linux - vsetko zabezpecim a zakazem (lebo to dokazem a menej sa potom namakam.
Som predajca: Instalujem Windows - vsetko si dam zaplatit - jednoduchsie a lukrativnejsie.
Som zakaznik: Nechcem platit, skoro nicomu sa nerozumiem, dokazem vypnut PC, viem pouzivat kradnuty Microsoft Office, 150 nelegalnych hier, ICQ a dalsich xy SW, ktore dokaze nainstalovat aj moja 86 rocna babka, alebo nafetovany kamarat.
Co myslite, co tam da vecsina predajcov a co bude asi pouzivat uzivatel PC?
Linux? Mozno na 1 krat, ak ma niekoho, co to rozchodi. A potom uvidime...
Ale zatial dost bolo rozkose. Nasadte si sedanky a priputajte sa.
Je tu Novy Rok 2009, Euro a nevie, co este nas caka.
Takze radujme sa a tesme sa...
[13] tak Ubuntu 8.10 jsem nedavno instaloval na nejnovejsi verzi DELL NTB a nedokazal automaticky nastavit ani ETH. cekala me kompilace jineho modulu atd.
nic prijemneho, nehlede na wifi, kterou to take nebylo schopno zprovoznit, protoze potrebovala NDIS ovladac, protoze nebyla linuxem podporovana :-( Takze po instalaci jsem nemel ani jednu sitovku a to se s NTB dost spatne pracuje. Bez USBflashky bych byl druhej - jeste ze ta fungovala :-))
TO 14:
Já jsem také odchován Windows. Poprvé jsem se s IBM PC kompatibilním setkal někdy v roce 91/2, když jsem občas jako dítě jel za mámou do práce a hrál si tam na MS DOS Prince of Persia... V roce 2000 jsem si k 18-ti pořídíl své první PC, tehdy ještě s Windows 98 (od kamaráda vypálen), později jsem si pořídil XP SP2. Nyní již kolem 3 let jedu na GNU/Linuxové distribuci Ubuntu, a systém mi přijde daleko lépe oladatelný, než win...
[14] Chci se jenom zeptat, o kolik víc vydělá prodejce na tom, když přesvědčí zákazníka, aby si koupil a nainstaloval Windows, než kdyby si nechal zaplatit za instalace Linuxu.
Mě to vychází, že by vydělal asi tak stejně. Co se týká Windows, vydělal by navíc nějaká procenta na provizi z prodeje Windows, pokud by instaloval Linux, tak by zase ušetřil dle mých zkušeností 25 - 50% času nutného pro instalaci Windows.
[12] Diky za reakci.
1) Kdyz instaluju nebo spoustim Ubuntu s pripojenym monitorem, tak na displayi notebooku vidim nejaky nahodny pruhy a na externim monitoru vidim nejaky nesmyslny rozliseni typu 538x413 (nevim presne, ale v Gnome se do menu nevejde ani menu na vypnuti pocitace).
2) diky ten odkaz, vypada to ze to je presne ono.
[13]
| Je videt, ze rozhodne nepouzivate nejnovejsi verzi Ubuntu,
| jelikoz novy Network manager ma moznost vytvareni profilu,
| takze si pamatuje pevnou IP adresu.
Pouzivam 8.10 a mam vsechny updaty. Vic profilu je fajn, ale v tom neni problem. Network manager si to proste nezapamatuje. Prenastavim ten jeden uz existujici profil a po restartu tam pak znovu mam vychozi nastaveni.
U nvidia-admin se deje neco podobnyho - reknu mu, at ulozi konfiguraci X11, ale on proste spadne. Evidentne by se mel zeptat na heslo roota, protoze prece bude prepisovat konfiguracni soubor, ale neudela to a system mu to pak predpokladam nedovoli a program skonci.
| zajimalo by me, proc kompilovat vlastni ovladace,
| kdyz na ubuntu 8.10 sem se nesetkal s tim, ze
| bych si musel kompilovat vlastni ovladace, to sem
| naposledy delal u 7.10 u ovladacu na grafickou kartu.
Opensource driver zamrza, driver od vyrobce existuje, ale neni distribuovanej jako balicek pro Ubuntu.
--
Mno, mam ted na svym pocitaci Ubuntu a Visty. Visty mi nahodne padaji (jedou za dva dny BSOD, predtim byly rok stabilni), ale tyhle chyby v Ubuntu jsou horsi level chyb (vazne: Unix-like operacni system, kde nedokazali naprogramovat dialog na nastaveni SITE? WTF?).
No na druhou stranu, tyhle problemy je taky mozne interpretovat tak, ze je jeste co zlepsovat a stavajici mala penetrace Linuxu neni zapricinena tim, ze je to cele "mission impossible", ale mozna s tim jde jeste neco udelat.
[18] Neni zac, doufam, ze to pomuze, :-)
1) Mno, ja jsem s externim monitorem mel DLOOOOOOOOOUHO problemy (mam dell 630), zacal jsem s 7.04 (Feisty Fawn) a ani tuk, kolega na starsim dellu (620) a s 6.06 LTS (Dapper Drake) jel v pohode pres laptop a externi monitor. Jeste dodam, ze ja jsem chtel pracovni plochu PRES oba monitory, zadnou kopii laptopu na externim monitoru. S verzi 8.04 LTS (Hardy Heron) a tedy i s podporou xrander 1.2 nemam problemy. Jen dodam, ze to nenastavuji pres to graficke udelatko (ktere mi pripada otresne), ale mam kraticky skriptik, ktery si spustim, kdyz je treba.
2) Drzim palce. Ted si nejsem jist, jestli si system pamatuje moji posledni konfiguraci pred vypnutim a tu pak spousti pri novem startu, ale to je mi celkem jedno. Vetsinou stejne restart u mne znamena, ze jsem se presunul z prace domu, nebo zpatky (a tudiz i zmenu sitove konfigurace), takze by mu to nebylo stejne nic platne.
"tak Ubuntu 8.10 jsem nedavno instaloval na nejnovejsi verzi DELL NTB".... Ten notebook měl napsáno, že podporuje Ubuntu. Určitě ne. Jestliže něco instalujete na nepodporovaný hardware tak se prosím blbě nedivte. Na 100%, jestliže na ten Váš notebook budete cpát WXP nebo Visty ne od Delu, tak si zcela jistě užijete ještě mnohem více srandy než jen kompilace driveru v Linuxu.
[20] ad 2) tak prave ty profily v network manageru by tohle mohly velice zprijemnit - proste si clovek vybere bud domaci nebo pracovni z menu, konfiguraci ma uz ulozenou.
[21] DELL dela i Ubunti notebooky. Ale pro jistotu: jako nedostatek OS bych to bral i kdyby Dell zadnou podporu pro ten OS nemel. Drivery jsou soucasti OS.
skoda ze za nejaku hodinovu sadzbu neponukaju instalaciu nejakeho mainstreamoveho linuxu.
vedia aky tam maju hw takze s ovladacmi by nemal byt problem, spravit kickstartovu instalaciu fedory aj s odladenim trva asi tak jeden pracovny den a nasledna instalacia zaberie cca 20 minut. vsetko pekne ciste chodive.
dat si za 1/2 casu technika zaplatit povedzme 500skk ako nie velmi vysoku hodinovu sadzbu je mozno vacsi zisk ako predat windows za 3000skk na ktorom ma predajca tak asi 10% marzu.
otazka je kedy takto zacne niekto z valkych predajcov rozmyslat.
[27]: To předpokládáte, že ten technik, kterého platíte tou pětistovkou, je schopen Linux nainstalovat a odladit. Já mám naopak zkušenosti, že mnoho techniků se třeba slušně vyzná ve Windows, ale o Linuxu toho mnoho netuší. Domnívám se, že na něco takového by ta firma musela najmout *nixového admina, a tam by šla cena asi o dost výše.
Nic v zlom ale hned prva vec je preco by predajca mal odporucat os s penetraciou v jednotkach % ?
Dalej je naivne si mysliet ze predajca nejak zurivo zaroby na os windows.Hardware uz davno nieje to co byval (pochybujem ze marze budu nejake zurive) a bezny zakladny software tiez nebude nejaka ryza. Tu skor ide,ako bolo spomenute,ze vecsina predajcou nema linuxoveho techika a ked pride clovek s predinstalovanym linuxom od predajcu domov a nedajboze sa vyskytnu problemi tak ma predajca o problem viac - napriklad aj strata zakaznika.
1986–1990 ZX Spectrum
1990–1994 SHARP MZ-800
1998 > PC
CP/M> MS DOS> Win3.11> Win95> WinNT> Win2000> WinXP+Linux> WinVista+Linux
Přečteno 10 325×
Přečteno 10 014×
Přečteno 9 555×
Přečteno 8 539×
Přečteno 8 108×