Hlavní navigace

Moje plocha - Gnome

5. 2. 2007 19:47 (aktualizováno) Marek Pszczolka
Jak už jsem psal, oblíbil jsem si desktopové prostředí Gnome. Připadá mi ladnější a příjemnější – pokud si ho člověk upraví dle svého – než KDE. To jsem zkoušel v Kubuntu 6.10 a v Mandriva Linuxu 2007. Samozřejmě, že i KDE si může kdokoliv nastavit dle svého, ale ovládání, jistá podobnost s OS MS Windows (můj dojem), vizuální efekty a celková barevnost není dle mého gusta.

Gnome mi přijde přátelštější, barevně jemnější a hlavně přehlednější. Ale jak již jsem řekl, každý linuxák si vybere dle svého osobního cítění.

Baví mě upravovat si plochu tak, aby celkové prostředí bylo pro mě příjemné, aby ladilo s mým vkusem. Ostatně toto jsem provedl i u Windows XP, které jsem si vzhledově upravil tak, že mnozí při prvním pohledu nepoznají, že mám Win XP a ptají se, co že to je za systém…

Zde jsou screenshoty

1. Upravené Windows XP Professional (ikonpatch Tango a téma Ubuntu):

win01
win02


win032. A nyní pro porovnání jedno z mých osobních témat (nazvané Glass_Blue) v Ubuntu 6.10:

glass01


glass02


glass03


glass04


glass05


Spousta věcí na úpravu prostředí – témata, okna, ikony, splash screens, boot screens a tapet je hlavně (a tam je sbírám) na:

http://gnome-look.org/

http://www.kde-look.org/

http://art.gnome.org/

Opravdu jsem na Windows XP tolik věcí nenašel – nebo neumím hledat :)

V každém případě chci tímto ukázat dalším zájemcům o Linux a hlavně „notorickým hanitelům Linuxu“, že Linux není jen práce v příkazové řádce, ale je to normální pracovní prostředí, klasické klikací, stejně jako ve Windows…

Sdílet