Ale co, řekl jsem si, hodím tam zpátky „Widle“, nainstaluji internet a dám to do pořádku. Ovšem realita byla těžší, alespoň pro mě, jako nováčka. Zkrátka: Ubuntu jsem nerozběhal! Tak jsem naistaloval Windows XP, abych měl net a novou instalaci Ubuntu jsem provedl až několik dní poté. O data jsem nepřišel, protože jsem si udělal zálohu všech dokumentů na flashdisk pár chvil před padnutím X.orgu.
V současnosti mám na svém notebooku dualboot (a doufám, že to je dočasné :) ), a jako hlavní OS jsem si nechal Ubuntu 6.10. Aktualizaci a doinstalování všech potřebných programů jsem provedl, když jsem měl možnost se připojit na delší dobu k místní síti.
Jo, jo, experimenty nejsou pro BFU! Z chyb jsem se poučil a teď se raději 10krát zeptám, pořádně prostuduji vše, co se problému týká.
No, tak, či tak – u Ubuntu zcela jistě zůstanu. Je to uživatelsky velmi přívětivá distribuce a opravdu se mi v něm spousta věcí dělá lépe, než u konkurenčního majoritního OS. Hlavně je vše svižnější. Můj notebook už má něco za sebou a když vidím, jak mi ve Windows stále swapuje, jaká je spotřeba operační paměti, pokud mám spuštěno více aplikací a když to porovnám s Ubuntu, tak je to prostě „nebe a dudy“. Je to můj osobní názor a jistě se najde spousta oponentů, kteří budou tvrdit, že to je chyba „starého železa“. Možná jo. Jen je zajímavé, že plnohodnotný a nový OS, jakým Ubuntu 6.10 (vydání říjen 2006) je, se ani „nezadejchá“, když mám spuštěno X aplikací na třech plochách.
Jen někdy, a to je vyjímečně, vidím, že procesor jede na 100% – současně spuštěné stahování balíčků a jejich instalace, poslech hudby v xmms, prohlížení internetu ve Firefoxu v cca 6ti panelech, stahování pošty a spuštěný Gaim, spuštěný NVU, GIMP a nějaký ten text či tabulka v OpenOffice.org – pak stačí jen něco přerušit a vytížení procesoru klesne na cca 10%. O vytížení RAM ani nemluvím, protože jsem zatím nezpozoroval, že by bylo více jak 150MB. Ale jak jsem říkal, dělám jen běžné úkony a mám spuštěné jen běžné aplikace – nic speciálního…
LiveCD samozřejmě vlastním - Ubuntu 6.10, Kubuntu 6.10, Slax 5.4, Knoopix ap. - ale problém je, že připojení k netu mám (zatím) jen T-Mobile 4G UMTS pomocí PCMCIA karty a to jaksi bez ovladačů pro linux nerozběhám... Takže net po nabootování v poho nemám . pokud nejsem samozřejmě připojený přes místní síť (vzácně, než si znova zařídím UPC), kde problém není a Ubuntu rozpozná připojení ihned a net běží vlastně okamžitě.
Doporučil bych každému ihned po instalaci K/Ubuntu doinstalovat "elinks" (komfortní textový www prohlížeč - umí pracovat i v tabech) a "mc" (textový správce souborů i s vestavěným textovým editorem). Pak, pokud se ocitnete z jakéhokoliv důvodu bez grafického prostředí, máte ihned k dispozici silné nástroje. Na webu (např. ubuntu.cz) najdete rady a pomocí mc to můžete opravit, popř. je ve standardní instalaci přítomen textový editor "nano", stačí jen znát cestu k příslušnému souboru, takže např. "sudo nano /etc/X11/xorg.conf" (pozor na malá a velká písmena). Pokud tyto programy nemáte nainstalovány, tak je můžete z konzole snadno doinstalovat, např. "sudo apt-get install elinks" či "sudo apt-get install mc".
Ja osobne v textovem modu preferuji "joe" misto nano (o neco silnejsi editor vcetne selektovani a prace s blokmi, ale zase si clovek musi casteji cist help ( Ctrl+k, h ).
A pak ircII (jeden z nejstarsich IRC klientu na svete, neumi treba nove barevne kody z mIRC a UTF-8, ale jsem na neho zvykly od 1993), kterym se muzete pripojit na IRC a ptat se na pomoc primo na #ubuntu.
(doporucuji doplnit seznam serveru v dobe kdyz jeste X-ka funguji a vyzkouset si to).
Nebo nejaky jiny textovy IRC klient.
ICQ textovy klient mi uz prijde trochu uhozeny (existuje!), to bych nedoporucoval. :))
Zajímám se o GNU/Linux, zejména o Ubuntu,Debian a Fedoru, dále se zabývám tvorbou webů a bojovým systémem Jeet Kune Do. V roce 2012 jsem vytvořil projekt LinuxMarket – moderní linuxový obchod, který jsem zrealizoval ve spolupráci s linuxovým serverem Linuxsoft.cz.
Přečteno 11 694×
Přečteno 9 609×
Přečteno 8 734×
Přečteno 8 200×
Přečteno 7 936×