Hlavní navigace

Jendův blog - Témata označená nálepkou Desktop

  • Vyvolání fotek u Rossmanna i v Linuxu

    Asi každý, kdo má digitální foťák, si chce někdy překonvertovat fotky z JPG (TIFF…) do nějakého z papírových formátů. Někdo to udělá na vlastní tiskárně (neekonomické) a někdo je pošle do digilabu. Zde ale tučňák narazí na problém: některé digilaby nějakým způsobem požadují okénka. Buď si můžete objednat pomocí nějakého *.exe programu, nebo musíte použít IE (a do něj si nahrát ActiveX bezpečnostního strašáka). Drogerie Rossmann se chová obdobně…
    30. 10. 2007 12:39 (aktualizováno)
  • Epson Stylus DX 4000/4050 - plná podpora v Linuxu

    Kvůli odporoučení se staré Canonky Pixma iP1600 s mizernou podporou v Linuxu jsem se poohlížel po nové tiskárně. Rozhodl jsem se pro multifunkci a zabrowsil jsem na  Vybereme „Použít detekovanou tiskárnu“ a dáme Další. Vybereme model Stylus DX3850 a ovladač Obrázek ve vysoké kvalitě (Gutenprint CUPS) (expert) a opět dáme Další.
    30. 10. 2007 12:38 (aktualizováno)
  • Linux a multimédia - konverze formátů (FFmpeg)

    1. díl 2. díl Základní dotaz mnoha linuxových začátečníků je: Jak převedu nějaké video do nějakého jiného formátu? Na jejich předchozím systému si totiž stáhli/ukradli nějakou jednoúčelovou černou skříňku (tak říkám closed-source), kde si naklikali vstupní soubor, formát a výstupní soubor a klikli na OK. Na Linuxu se k tomuto účelu používá většinou program FFmpeg (ano, je i mencoder). FFmpeg je konzolový nástroj…
    20. 9. 2007 19:56 (aktualizováno)
  • Linux a multimédia - ukládání streamu

    Minule jsme si ukázali, jak stáhnout video z Youtube a podobně. Dnes si povíme něco o tom, jak zaznamenávat stream. Úvod Ne všechen multimediální obsah na Internetu je jako soubor (ať už ve flv, ogg nebo v jiném formátu) dotupný přes http nebo ftp (protokoly, které umí prohlížeče). Například TV archiv Novy (náhodou Na vlastí oči je občas docela zajímavé) nebo internetové vysílání ČT 24 je šířené jako stream (datový tok), konkrétně přes protokol mmsh nebo rtsp a je pro „smrtelníka“ neuložitelné.
    20. 9. 2007 19:56 (aktualizováno)
  • Linux a multimédia - UnPlug

    Dnes si ukážeme, jak stáhnout video ve flashi z nějaké stránky. Úvod Na webu je strašně málo návodů v češtině na tuto činnost a když už nějaký vygooglíte, jedná se obyčejně o program pro jeden majoritní OS. Instalace Takže budeme potřebovat Firefox, ten najdete snad v každém systému s grafickým rozraním (X), stránku s videem, které chceme stáhnout a rozšíření Firefoxu UnPlug.
    20. 9. 2007 19:56 (aktualizováno)
  • GIMP v příkladech: hra "cestičky", dějství druhé

    Minule jsme skončili šestiúhelníkem s boulemi. Teď musíme vyrobit další karty. Kreslení zatáček a rovin Nejprve si zkopírujeme náš šestiúhelník (cp 6uhelnik.xcf zatackaarovna.xcf) a zatackaarovna.xcf otevřeme (gimp zatackaarovna.xcf). Teď si zvolíme nástroj Výběr spojitých oblastí (z) a klikneme doprostřed šestiúhelníku, aby se celý vybral…
    20. 9. 2007 19:56 (aktualizováno)
  • GIMP v příkladech: hra "cestičky", dějství prvé

    Základem hry je, že se každý hráč snaží postavit co nejdelší cestičku z karet, které losuje z balíku. Pokud nějakou kartou projde dvakrát, počítá se za dva body. Doufám, že jsem to vysvětlil dost přesně… My si dnes tuto hru vytvoříme v GIMPu. Příprava Otevřeme si GIMP a vyrobíme si (Soubor → Nový) obrázek s rozlišením 150dpi o velikosti 100 × 200mm, který bude vyplněn průhlednou barvou…
    20. 9. 2007 19:55 (aktualizováno)
  • Starý počítač jako internetový stánek

    Hardware: AMD K6 300MHz 160MB RAM (64+64+32) 10GB disk CD-ROM I tento počítač se dá využít například v knihovně, kde mají podobné stroje jako internetové stánky. Ve škole jsme kdysi něco takového měli taky. Debian s Fluxboxem a Firefox na tom docela funguje. Následující text předpokládá, že máte nainstalovaný Debian Etch, při instalaci jste vybrali pouze Základní systém a že máte s Linuxem alespoň základní zkušenosti.  
    20. 9. 2007 19:55 (aktualizováno)