Možná je to tím, že jsem lama. Možná je to tím, že jsem drsnej chlapík, který prostě přitahuje problémy. Nebo je naopak rád řeším, tak si je nevědomky uměle vytvářím. Ať už je za tím cokoliv, začíná mě to pěkně …
Penetration
První distribuce byla Gentoo. Instaloval jsem ji týden. Pravda, nebylo to možná pro začátek nejlepší, ale chtěl jsem do toho proniknout. A trochu se to i povedlo (hlavně jsem poznal links a adom). S gentoo jsem vydržel až na vysokou, mezitím jsem se vyšvyhl do takového levelu, že instalaci jsem zvládl do dvou dní (open office binárně, jen jednou jsem ho kompiloval a za to G v startup okýnku to fakt nestojí).
Změna?
Chtěl jsem zkusit něco lepšího. Chtěl jsem nainstalovat systém a POUŽÍVAT HO. Oukej, možná jsem moc velká lama na Gentoo, tak zkusím něco lehčího. Fedora. Neprošlo. Ubuntu. Po půl dni prohledávání diskusních fór jsem si řekl, že jsem se od Gentoo nikam neposunul – stále kopíruju příkazy z webu a nevím, co dělám.
Změna.
Tak jsem se vrátil zpět k „ruční práci“, ale přece jen jsem něco změnil. Místo Gentoo jsem dal Debian. Bylo úžasné sledovat, jak rychle se ty balíčky dokáží nainstalovat. Pravda, často se stalo, že mi něco nefungovalo, ale většinou se to povedlo opravit. Měl jsem nainstalovaný systém několik let a vůbec jsem neměl potřebu něco přeinstalovávat. Donutil mě až přechod na jinou architekturu.
Netbook
Ano, pořídil jsem si takový ten malý zmetek, který je moc velký na to, abyste ho dali do kapsy, ale moc malý na to, abyste na něm něco udělali. Jedu na rok pryč, cestovat a potřeboval jsem nějaký stroj(eček), kterým bych se připojil na net, napsal domů, občas mrkl na server a hlavně zazálohoval fotky z foťáku. Acer Aspire One, nejlevnější na Alze, dorazil během jednoho dne. Měl tam být Linpus Linux, byl tam MeeGo. Super. Barevné. Dokonce to funguje! Můžu to uspat, internet jede hned po zapojení kabelu, zesilování, zesvětlování. Jůů, fungující linux. Bohužel, zkusil jsem aktualizovat, abych se dostal na nejnovější verzi. Já vím, že bych se nikdy neměl dotýkat fungujícího systému, ale aktualizace do toho nepočítám. Po aktualizacím restart a ntb nenaběhl.
Znovu MeeGo
Co už, MeeGo vypadá krásně, přehledně, jdu do toho. Xmonad tam stejně instalovat nebudu. Stáhl jsem image, nahrál na USB, nainstaloval a hle, funguje. Nebo ne? Ne! Připojení na net nejede. Zapojím kabel, přes DHCP se nastaví vše potřebné, net funguje (PING), zkusím aktualizovat balíky nebo zapnout prohlížeč, net nejede. V logu nic, route -n bez změny, DNS bez změny, ifconfig bez změny. Ale přesto se něco změnilo, net nejede. Po dalším přepojení kabelu net jede, pak zas nejede. Hodiny ladění, na netu nikdo o tom nic neví. Nic. Nevadí mi, když mám čas a systém si pokutím dle svých potřeb. Ale teď ho chci používat, ne instalovat.
Zásadní otázka života, vesmíru a vůbec
A já se ptám: Co když nějaký BFU (jako já) chce funkční systém? Někdo si koupí Netbook, který mu po první instalaci spadne a když nainstaluje systém znova, tak to zas nejede a co pak? Nikdo se nebude drbat v konzoli ani prohledávat anglická fóra. Existuje nějaké distro, které opravdu funguje out-of-the-box? Opravdu mi stačí jen internet a příkazový řádek (zsh, openssh a adom si doinstaluju sám).
Ale ať to, prosím aspoň jednou, funguje.
[Edit]: Tak MeeGo už běží, aktualizace fungují a net se neodpojuje. Snad to vydrží.
Internet a příkazový řádek? Já bych tam nacpal Arch Linux a bylo by. Nemusí se to kompilovat a když se v tom člověk moc nevrtá a nastavuje podle wiki, tak to bez problémů funguje. Moje instalace Archa přežila už 2 počítače a 4 disky (a ještě jsem ji nainstaloval pár lidem za pomocí 'gparted' a 'cp -a').
Vyzkoušel bych tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/ArchOne
Pokud se to zblázní, tak normální Arch.
Zkusil jsem to, ale moc se mi to nelíbí. Je to moc "složité". Na MeeGo se mi líbí ta jednoduchost. Teď se mi to podařilo nějakým zázrakem rozjet, tak uvidím. Jinak budu muset hledat alternativu, ale ArchOne vypadá úplně stejně jak Ubuntu pro netbooky. Akorat je to Arch vs. Ubuntu. To už si tam můžu rovnou dát můj debian:)
Já jsem kdysi koupil jednoduchý Asus EEE do restarace s cílem, že bude hrát hudbu a promítat jednoduché video přes projektor. Velmi jednoduché rozhraní, naprosto stabilní a hlavně blbuvzdorný, protože jak tam tomu nikdo nerozumí, tak to nikdo ani nemůže zpackat.
Systém je Xandros, ASUS to nějak upravil podle sebe, tady ja zajímavý odkaz.
http://eeepc.smartbook.cz/asus-uvolnil-kompletni-zdrojove-kody-linuxu-v-eee-pc/
To malé PC tam běží poslušně nekolik let. Občas jen vyčistit větrák. A to je, prosím, přímo v kuchyni, kde je opravdu hostile environment.
Nakonec se rozjelo MeeGo. Nevím co bylo za problém, ale stálo to jedno odpoledne.
[4]: Viděl jsem, ale na tom MeeGo se mi fakt líbí ta obrovská jednoduchost -> Status s Twitterem, Web, Media, vše v hlavním panelu, nic navíc.
[5]: To zní jak přesně to, co bych chtěl. Snad budu za rok stejně spokojený s MeeGem.
[6]: Ano, to mě právě mrzí. Naštěstí už je mi to jedno.
[8]: Přesně tak, bohužel mám vždy štěstí (smůlu) na to, že nic nefunguje.
Zajímavé taky je, že jsem se za tolik let nenaučil problémy pořádně debugovat. Vždycky řeším něco, co s problémem nesouvisí.
Třeba teď, u toho Meega, jsem v netstat viděl nějaká divná připojení. Říkal jsem si, že je to ptákovina, abych hned po připojení kabelu měl v netstatu nějaké ESTABLISHED connections, o kterých nevím (jedině ntp, dhcp, možná dns a aktualizace ale vše by bylo krátkodobé).
Takže jsem si řekl, že něco není v pořádku a zapnul iptables. Nadefinoval pravidla, spojení zmizely. Pořád jsem kontroloval ping google.com, fungovalo to. Tak jsem spustil prohlížeč, vče fungovalo, aktualizace, taky vše fungovalo. Fajn, iptables jsem vypnul. Vše fungovalo:) I po restartu a bez iptables vše funguje.
A teď mi někdo řekněte, kde byl problém:)
Přesně tenhle netbook jsem v Alze koupil manželce před třemi týdny, aby na dovolenou netáhla svýho velkýho krávu Della (já už jel jen s Androidem a BT klávesnicí, protože se z něj v pohodě dostanu na svoje servery - ssh i teamviewer pro podporu - a fakt všechno bylo v poho. Konec těžkých krav.)
Prostě ten Acer jsme doma okukovali a MeeGo vypadalo lákavě, dal jsem to na lama-test synům, moc se netvářili, tak jsem to zkusil taky a taky jsem se moc netvářil. Výsledkem bylo, že jsem to po chvíli hraní smazal a dal tam Ubuntu a jede to tak, jak jsem si představoval. 2 hoďky i s uživatelskými účty a detailním nastavením.
Docela koukám, že se v tom vašem nb MeeGo udrželo :-)
To já se teď mohu podělit akorát se špatnou zkušeností při instalaci WXPh na AAone. Zkoušel jsem to z flashky i z externi DVD a pořád ten samý problém: windowsy se nainstalují, ale nebootují. Nějaký zásek s MBR.
Namísto toho linux (konkr. Ubuntu 11.04) jsou absolutně bez problémů - včetně startování systému.
Bohužel netbook není můj a "příkaz zněl jasně - windows za každou cenu".
Tak nevím, jestli spíše nezapojím trochu sociálního inženýrství a psychologie, narvu tam Ubuntu a prohlásím to za zcela nové windows pro tento počítač :-)
[13]: Nainstalovat Ubu a přes to mimikry http://ubuntu.online02.com/node/14 :-)
http://distrowatch.com/table.php?distribution=crunchbang Ja mam na svojom netbooku asus 1005 naistalovany crunchbang a uplna spokojenost.
[6.] Prominte, ale kdyz nainstalujete napr. Windows XP, tak za 2 hodiny nejspis nenainstalujete ani vsechny updaty, natoz abyste ziskal pouzitelny stroj alespon se zakladnim softem. A pak to budete obcas updatovat, vsechno rucne a zvlast a to vas bude zase stat spoustu casu.
No ono to bude mat nieco s tou lamou, bezim s linuxom vsade a hoci mi gentoo dalo na lifebook tablete zabrat, nemal som neriesitelny problem:
tablet nakonfit bola hroza, teraz to ide automaticky v novom X,
nakonfigurovat IRDA aby televizny ovladac aby prehadzoval stranky v pdf vieveri bola hroza, teraz to uz vie bezne BFU s lirc a GUI
b43 bol problem, ale 10 minit stravenych citanim handbooku to fixlo.
atd...
Na tieto netbooky by som hodil eeebuntu alebo meego (klamem, to by som poradil, ja by som do nicoho ineho okrem gentoo nesiel).
Oh a na firefox a term staci aj ciste X, na to hadam ani netreba WM. Tieto netbooky maju intel grafiky cize to pojde, teda len ak sa autor odnaucil copy and paste od BFU. To je asi najhorsia vec na ubuntu, tie BFU vam ochotne pomahaju sirit nezmysly, vadne configy a dezinformacie.
Ale fuj:) Čisté X... Trochu důstojnosti, budu se s tím reprezentovat na cestách:)
Gentoo je rozhodně fajn, závidím, ale na tento netbook bych ho nedal, ani kdybych ho ovládal tak jak vy, protože ten procesor je fakt pomalý (Intel Atom N455)
Ubuntu tam mám a chvilkama si říkám, jestli jsem neměl dát raději Debian. Nainstaloval a zvolil bych si jen to, co chci. Trvalo by to sice trochu déle, ale teď jsem stejně nejakou tu hodinu procházel dpkg -l a hledal, které balíky nebudu vůbec potřebovat... Je to problém, na jednu stranu to chci mít co nejjednodušší (=nejméně času) a na druhou stranu si to chci pokutit, aby to jelo podle mého.
Skoro bych řekl, že úplně nevíš co chceš. Jednou je to moc složité, po druhé moc konzervativní. Třeba ti poradí tady http://www.zegeniestudios.net/ldc/
[21] eeebuntu radsi ne. Posledni verze byla zalozena na Jaunty a od te doby akorat slibuji, ze nova verze bude, ale nejak neni jasne, kdy to ma byt. Nejak tam nevidim ani download nejake alfy, natoz pak bety, RC nebo, nedej boze, ostre verze. Jedine, co od Jaunty udelali, byla zmena jmena na Aurora. Ja kvuli tomu pred par mesici nainstaloval Lubuntu. Pripadal jsem si se starym eeebuntu, skoro jako s Win 98, i kdyz tedy nemicrosoftacky stabilnimi.
Linux Mint mi doporucil http://www.zegeniestudios.net/ldc/ od [23]. Ještě mě chvilku přemlovejte a já se na všechno vykašlu a zkusím Arch
Tiez som jeden z tych ktory sa este v Linuxe moc nevyznaju aj ked to zacinam po roku fungovania trocha chapat. Vyskusal som rozne distribucie s kazdou som sa snad musel hrat. Ale potom som si dal Ubuntu. Verzie co vychadzaju kazdeho pol roka su nanic teda respektive su to ako keby beta verzie pretoze su neni poriadne doladene. Odporucam Ubuntu 10.04 LTS a prejst potom az na najblizsie LTS. Teda ak sa nechcete v tom systeme moc hrat ak vam ide o out of the box.
22:
CPU vykon nie je prekazka, staci sa pozriet do manualu na crosscompiling (kompilacia na inom stroji), ak ma clovek pristup k nejakemu serveru tak sa to da pohldlne vsetko zmaknut na nom (predpoklad ze to ma vsetky potrebne headre).
Ale to uz by tomu clovek musel venovat cas (ja mam svoj chrootovy /etc ako zalohu ktoru mozem drbnut no hociaku svoju masinu a ono to pojde ako som zvyknuty a ako to mam roky nastavene).
Mluvíte tady pořád o Linuxu, že jo :) Nevím jestli jsem měl jen štěstí na sestavy ,ale zatím jsem nenarazil na distro, které by s většími či menšími výjimkami nefungovalo ke spokojenosti BFU.
Začal jsem Slackwarem 11 (kupodivu hned vše šlo a po pár zásazích do konfiguráků maximální spokojenost), pak prošel klikačky typu Mandrake, tam byl problém s balíčky, ale nic co bych potřeboval, jen jsem blbnul, pak dokonalý Aurox, který mi vydržel opravdu dlouho a pořád na něj vzpomínám, nu a teď Kubuntu...
Pořád jsem Lama, pořádně jsem nikdy nesáhl do shellu, ale já ani nemusel, všechno vždycky hned po instalaci jelo. 20 minut a pak použitelný systém na několik měsíců, někdy i let.
Co dělám špatně :)
Jednoznacne LINUX MINT DEBIAN - http://www.linuxmint.com/download_lmde.php mam ho na netbooku Samsung N145plus, ide perfektne od zaciatku, skusal som vsetkom mozne, jedine s tym som spokojny.
Hmmm idem skusit Sabayon Linux...ale trapi ma jedna vec...vydrz baterie...co som cital, tak ma linux mensi bug s jadre, co zere o dost viac energie nez by mal...na tomto zeleze, co je link nizsie, mi da windows 7 Home premium cca. 8 hodin so zapnutou wi-fi, ale ked som tam mal linux, tak maximalne 4,5 hodiny....meego som skusal, dodrbkalo mi to systemovu particiu pre win 7, mandriva a mageia ci a ako sa pise, nie je to co byvalo....fedora, proste nie...ubunutu ani bohovy...debian tiezma nelaka ani arch...chcem rychlu a jednoduchu instalaciu...chcem ho hlavne pouzivat pre Palm Pré, a ako zalozny system ked win 7 prepne, aj ked po roku pouzivania ani jedina modra obrazovka alebo nejaka chyba...
http://www.itsk.sk/sony-vaio-vpcw12s1e-t-cez-10-1-intel-atom-processor-n280-1gb-250gb-intel-graph-media-acc-950-windows-7-starte_d39005.html
38:
tazko povedat ci vacsi ci mensi, nikto nevie. Jedina vec co zistili je ze sa to zhorsilo v kerneli .35.
Minule robil phoronix test W7 vs Ubuntu a ubuntu vyslo mierne lepsie (podotykam ze oba natasy boli nakonfigurovane vyrobcom).
Prestante tam drbat ine distra, chyba je v nastaveniach
kernel - ACPI, CPU governer (preferujem conservative, max vydrz s poversave samo)
userspace - vhodny daemon na regulaciu, laptop-mode tools, cpufreq-tools, hdparm, vypnut swap atd
Pre anglicky hovoriacich odporucam gentoo power management handbook, tam sa toto vsetko da najst.
Na distra nadavaju deti, ak je to linux a da sa do toho rozumne dostat SW tak je chyba BFU ze to nejde (neratam out of the box).
Je mi to trochu divné. Já jsem taky více méně lama, ale Ubuntu (tedy Kubuntu) používám od verze 6.06, provozoval jsem jej na asi tak sedmi počítačích, plus jsem jej instaloval několika kolegům, a nikdy se mi nestalo, že by systém nefungoval out-of-the-box s nejvýše vedlejšími problémy (např. že nějaký konkrétní software nefunguje jak má). Samozřejmě je mi jasné, že nemám dostatečný vzorek, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by zásadní problémy při instalaci nastávaly ve více než řekněme 10% případů.
Možno sú tie tvoje problémy zapríčinené "šťouráním" sa v systéme :-)
Ja používam Ubuntu a nejaké veľké problémy nemám. Iste, občas po nabootovaní ide zvuk spomalene, občas nejde net, ale reštart to vyrieši. Je to síce windows-like riešenie, ale mne je to jedno :-)
Ono ani Windows nie je žiadne terno - občas ho zapnem kvôli aktualizácii a párkrát sa mi stalo, že po aktualizácii nešiel zvuk. Po ďalšej aktual. (cca dva mesiace potom) zvuk znova išiel ...
Nič nie je dokonalé. Ubuntu mi ale vyhovuje a tak do toho moc nehrabem :-)
The popularity cheap converseof "toning" shoes, converse newwhose unstable soles require you to work muscles harder
new converse to stay balanced, suggestscheap converse shoes consumers areconverse all star banking on it.
Sales of toning shoes, which cost from $70 to upward of $200 and have enlisted celebrities cheap converse all starlike Kim Kardashian and Waynecheap converse all star shoes Gretzky to tout their fitness benefits
42:
To by som na svojich kompoch nezniesol, restart nie je riesenie. Nemusi to byt dokonale, pozri si logy, paste do googlu a jeden z prvych 3 linkov to dakaze v 99 percentach riesit (podmienene smart pastom, google ma problem s hladanim seriovych cisiel :P).
Ad 42:1: pravdepodobne, nie je nic horsie ako si nechat radit na ubuntu forach od novacikov, potom treba reinstalovat distro lebo X nevie pouzit nvidia driver na ati masine a pod.
A ubuntu je strasne distro, nie pouzivatelsky ale administratorsky.
Gonfigy su messy a nachadzaju sa na strasne divnych miestach, v systeme je vela workaroundov, ktore su sice akceptovatelne, ale nie dlhodobo. Bugzilla je mess, testovanie nedostatocne, dependencie hroza (eg balicek sa nainstaluje aj bez niektorych zavyslosti a potom sa niekto divi preco chyba funkcionalita, aleba preco to crashne po kliku na nejake menu).
Apt-get nie je blbuzvdorny (co inak maloktory command line package manager), po case to clovek zasere na uroven widli (co neznamena ze sa spomali na ich uroven), pretoze sa casto neodinstaluju dependencie spolu s balikami (specialne ak user robi "batch" apt get install a b c d e f g h i j k l m n o ...).
44:
Ja ale nie som poweruser ako ty. Ja som obyč BFU a ani neviem kde tie "logy" hľadať :-) A ani to nechcem vedieť, ja ten systém užívam, nespravujem ho. Ak ma niečím naštve, prosto ho preinštalujem. Ďalšie windows-like správanie :-) Našťastie, doteraz som preinštalovával iba pri zmene počítača ...
A co pclinuxos? Mám s ním nejlepší zkušenosti, po všech RedHatech, Mandrivách a Opensusech to byl první systém (cca před 5 lety), který fungoval a FUNGUJE spolehlivě po každém updatu (s výjimkou "velkého updatu" na verzi 2009). Momentálně provozuji KDE verzi na 2-jádrovém notebooku s 1GB RAM a jsem max. spokojen.
Já jsem na notebooku měl linux mint debian, ale po aktualizaci jádra se poškodil grub a nešel nainstalovat. Tak jsem přešel na Sabayon XFCE a zatím spokojenost. Je to jednoduché, rychlé, funguje out of the box a překvapila mne snadnost nastavení a instalace. Jediná výtka je, že jsem musel zadávat delší heslo, než jsem zvyklý a nejde mi změnit ani jako root na 5 písmen.
48:
Rozmyslam ci distro turizmus zerie menej casu ako konfiguracia, minimalna dlzka hesla sa da nastavit v configoch pre pam, aktualizacia jadra mohla poskodit tak config, nepravdepodobne grub (99 percentne chyba pouzivatela a znasilnenie systemu). A sabayon XFCE sa len minimalne lisi od vanilla xfce, cize je vlastne jedno ake distro pouzivate. Sex turizmus -> Distro turizmus.
Ono xed sa to tak vezme tak je jedno ake distro clovek pouziva, vacsina veci je rovnakych a nema zmysel nieco menit (okrem zmeny binary source resp release rolling release).
To je tím, že zkoušíte něco, co je určeno pouze pro opravdové geeky, tj. pro lidí, které to prostě baví se v tom vrtat, nastavovat, neustále něco(re)instalovat a honit se po internetových fórech. Jestli chcete, aby to fungovalo spolehlivě, tak tam vražte Win7 a bude po problémech.
[51] Tak to promińte, ale o jakých problémech mluvíte? Kolik problémů OS Win* vyřeší a kolik jich naopak způsobí? Pokud něco nefunguje v linuxu, můžu to opravit. Stojí mě to sice spoustu času, ale většinou se na to dá přijít. Ve Win? Většinové řešení reinstalace systému. A to nemluvím o složité aktualizaci všech používaných programů a také ceně.
[49] Já chtěl zkusit něco nového. MeeGo přineslo úplně nový pohled na používání PC, u netbooku mi vyhovovalo a fakt se mi to líbilo. Když už jsem se v tom vrtal, tak jsem chtěl zkusit nějakou jinou distribuci, než mám. Přece jen mě to baví, poznávat nové věci:)
Akorát jak tak čtu ostatní, tak mám chuť si tam dát Debian (Mepho mě ludáká na Gentoo) a nic víc neřešit. Asi to tak nakonec bude
Před časem sem si pořídil Alix 3D3 , mini pc které nemá HDD a jede jen z CF karty a má 500Mhz cpu. Dal sem na něj dle doporučení "Voyage Linux" a od té doby ho mohu jen doporučit na slabší stroje. Nejprve jsem se bál něčeho nového , ale až když sem si to osahal zjistil sem že to je vlastně debian přiohnutý tak jak sem vlastně vždy hledal.
Instalace se provádí spuštěním scriptu , po nainstalování je dostupný jen příkazový řádek , takže připojíš LAN kabel , zadáš dhclient a hup je tam internet.
apt-get update ; apt-get upgrade a můžeš začít dodávat své oblíbené balíčky.
Jen se nebát. Gentoo sem taky testoval ale ztroskotal sem když bylo 90% věcí zkompilováno na useflazích když sem zjistil že se mi nezobrazujou obrázky a musel bych vše rekompilovat tak sem to zahodil.
Takže VoyageLinux http://linux.voyage.hk/
Kdysi jsem známému na jakousi starou potvoru dával Jolicloud a nestěžoval si, tak je to asi v pořádku;)
http://help.jolicloud.com/entries/20055102-initial-list-of-devices-compatible-with-joli-os
Jinak jsem fanda Fedory, upgrady verzí dělám přes ssh už několik let, funguje všecko ( nedávno nešla na beta verzi 15 nvidia+cuda - ale oficiálně podporovaná je tuším 13, a nakonec to i tak fungovalo, takže to jim opravdu nezazlívám ;) http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/fedora-16-alpha-verne
LXDE XFCE GNOME KDE myslím, že kdysi jsem tam měl Fluxbox
…
Přečteno 9 983×
Přečteno 8 634×
Přečteno 7 971×
Přečteno 6 526×
Přečteno 6 076×