[36] Drivery pro své zařízení v Mac OS X si můžete také napsat sám, opravdu. V C a zkompilovat gcc. A volně šířit.
Zkuste se na to prosím podívat bez ideologických brejlí (Steve to tak nalajnoval). Vždyť to co píšete se nebezpečně začíná podobat FUDu!
Ad spor o "svobodný software" v AppStore. "Svobodný software" je v uvozovkách proto že se jedná o příliš široký pojem, ne proto že bych to hnutí nějak zpochybňoval, byť s jeho východisky a cíly nesouhlasím.
Milníkem byl myslím známý případ VLC pro iOs (iPhone, iPad, iPod Touch). VLS byl nakonec odstraněn z AppStore na základě stížností vývojáře originálního VLC (nikoli klonu pro iOs) že jeho přítomnost tam porušuje GPL licenci. Apple odstranění sám neinicializoval, a aplikaci do AppStore při jejím nahrání bez problémů schválil.
Konkrétně jde o to že pokud si VLC nainstalujete do iOs zařízení, nemůžete tento "binár" dál šířit (je digitálně podepsaný a sputitelný pouze na vašem zařízení).
Co to celé znamená: v AppStore neomezuje ani otevřenos kódu (open source), ani cenu programů (free as beer). Programy mohou být zadarmo, a jejich zdrojový kód k dispozici. Jediné co je omezeno je distribuce individálně nainstalovaných programů. To ovšem odporuje GPL. Nakolik to obecně odporuje a omezuje na "svobodě", to si musí přebrat každý sám.
AppStore pro Mac OS X (macbooky a spol) má podobná omezení. Nicméně aplikace na Mac OS X nemusí být šířena přes AppStore (na rozdíl od iOs kde jiný kanál neexistuje - vynechme jailbreaknutá zařízení).
Je dost obtížné si představit že by mohlo k omezení na distribuci výhradně přes AppStore v dohlédnutelné budoucnosti dojít. Neříkám, že to je nemožné. Nicméně dnes je možné na Mac OSX GPL software používat bez omezení.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 795×
Přečteno 29 844×
Přečteno 29 684×
Přečteno 25 730×
Přečteno 23 214×