Ad tah vyvoje Vistou: jedna vec je highend pro velky firmy, druha je ovsem v tom, ze kdyz si takhle poridi druhej gigabajt ramky kazdej druhej tonda v praze, bude to mit efekt velmi podobny a vysledkem bude nizsi cena. Takze ten vliv je patrny a ja jsem MS i vsem jeho legalnim uzivatelum vdecen. Tem ilegalnim vdecen nejsem, protoze ti akorat dobrovolne delaji za MS jeho marketing. Hlavnim motorem techto naroku je ale neschopnost uzivatelu orezat si system tak, aby nezral prostredky sluzbami, ktere nevyuzivaji.
Ad tah hrami: Tady se da najit nemalo pravdyu - ten uplny highend poslednich let si nikdo do herniho PCka neda, na druhy strane, firmam zabejvajicim se grafikou to umoznuje obchodne recyklovat technologie, ktere pred lety prodavaly v grafickejch systemech za milion (libovolne tvrdsi meny) kus. Tim nam pochopitelne stoupa vykon stolnich grafaren dosti znatelne a kdo si vzpomina na vydani Dooma4, ktery mel v doporucene konfiguraci tehdy jeste nedostupnych 512MB graficke pameti?
Z druhe strany, je fakt, ze i na 386 by se dala udelat kancelarska prace co tak clovek bezne potrebuje, takze pripadny ubytek uzivatelu woken a snizeni tlaku na rust vykonu za nizsi cenu by nam asi moc nevadil. Vedle toho, pomneme Mooreuv zakon, ktery plati i pres kdejakou eskapadu dodnes - pripominam, za 18 mesicu bude mozne poridit dvakrat vykonnejsi procesor za polovicni penize, to jest 18mesicu odpovida rustu pomeru technologie v relaci vykon/cena na ctyrnasobek.
Co se tyce Hw naroku linuxu, tak tam mame myslim partu slibnych zastupcu, kteri svou nenazranost jentak nevzdaji - OpenOffice, Mozilli softy typu firefox a prave ona KDecka i Gnome. Uprimne neverim zadnym zminkam o ubytku naroku na vykon v KDE4, ono se jiste najde neco cim se to podari sezrat. Vyvoj softu ke zvysovani efektivity neni zrovna obvykly a pokud vim, tak jej predvedla jednou IBM s OS/2 Warp4 (ktery nasledne svou jedinecnou obchodni politikou zabila) a Exceli team u MS ve verzi tusim5 (zeefiktivnili cely program a pridali navrzene featury, pak dostali befel na zvetseni velikosti produktu v megabajtech, coz vyresili integraci flightsimulatoru - vlastni produkt tak neposkodili), dalsi priklady mne nenapadaji, snad TotalCommander.
Faktem je, ze uz to je nejaky ten patek, co se bezny linuxovy desktop bez 512MB ram provozovat pohodlne neda, bud ustoupi uzivatel ve svem pohodli ovladatelnosti (pri prechodu z windows, ale neni windowmaker idealni) a nebo co se tyce odezvy a pocka si swap. Nastup realne potreby gigabajtu vidim v dohledne dobe... Jo ted mi nekdo napise, ze jsem wokeni fanatik, ne nejsem, XPcka taky potrebujou pulgigo pro pohodlnou praci a ano taky nabootuji s asi 50MB ram. Co se tyce naroku Visty, tak po vypnuti Aera (ktere zcela nepochopitelne vykon stoji namisto toho aby jej setrilo jako linuxove 3D desktopy) a podobnych hovadin verim, ze se to jako ws na kancelar s pul gigem pouzivat asi da, videl jsem to s 768MB (ci tak neco 256 vysdileno onboardove grafice) a po letmem orezani (se znalostmi cloveka jehoz wokeni znalosti jsou zejmena z rodiny NT4) zacalo byt mozne s tim pracovat - ale domu bych to nechtel.
Přečteno 28 782×
Přečteno 19 586×
Přečteno 16 967×
Přečteno 15 229×
Přečteno 15 028×