Zdá se, že po několika letech poměrně spokojeného užívání Linuxu přišel čas následovat Martina Hassmana, Filipa Molčana a další a přesedlat na jablíčka. Poměrně pikantní na tom je, že na Mac OS X jsem přešel z minimalistického prostředí WMII, ve kterém jsem používal v zásadě téměř jen ncursesové aplikace jako například skvělý hudební přehrávač Music on console, IRC klient WeeChat a další. Poslední dobou jsem ještě k tomu z WeeChatu přešel na Emacs a jeho IRC klient ERC. Nakonec jsem používal v zásadě pouze dvě grafické aplikace, a to Gnome-terminal a Firefox, takže jistě chápete, že změna to byla opravdu markantní, s tím, že Arch Linux také zrovna dvakrát klikací nebyl.
Můj předchozí vývoj šel spíše k větší a větší jednoduchosti. Pominu-li asi čtrnáct dní bezprostředně po nainstalování mé první distribuce, tak jsem používal Gnome, z kterého jsem později přešel na Openbox, o něco později ještě na PekWM a chvíli jsem zkoušel FVWM-Crystal, Enlightenmtent i ION, čili prostředí, jejichž binárky zabírají několik málo stovek kb.
Ovocnáře jsem začal více brát na vědomí zhruba před půl rokem, kdy jsem začal pravidelně oblézat Apple centrum na Andělu. Nemaje zatím vlastní auto, jezdím domů z Knížecích, a tedy mívám na Andělu poměrně často dost času. O macu jsem čas od času uvažoval, ale tehdy spíše nevážně. Razantní změna nastala až na railsové konferenci v Ostravě, kde jablíčka převažovala, všichni si je pochvalovali. Odolat se skutečně nedalo …
Vzhledem k tomu, že s notebookem často cestuji, klíčová je pro mne mobilita. V tomhle ohledu je macbook opravdová špička – váží 2.36 kg a má 325 × 227 × 27.5 mm, takže je opravdu malinkatý. Úhlopříčka je logicky menší, konkrétně se jedná o 13.3, ale vzhledem k tomu, že má rozlišení 1280 × 800, dá se s ním opravdu slušně pracovat. A to nejlepší na závěr – baterka by měla vydržet okolo šesti hodin.
Spolu s MacBookem ke mne přicestoval i drobný, elegantní ovladač, se kterým Mac parádně spolupracuje. Nechcete ráno vstávat hned z postele, ale chcete si nejdřív jen pustit hudbu a pozvolna se probouzet? Pustit si na dobru noc DVDčko a nemuset při tom ani vylézat z postele? Žádný problém.
Velmi zajímavé je rozložení macovské klávesnice. Zprvu jsem se zděsil, v průběhu času se mi ale zčíná líbit čím dál tím více. Zajímavým specifikem jsou například dva entery, přičemž ten truhý enter je první klávesa nalevo od kurzorového kříže. Abych řekl pravdu, nejdřív jsem z toho vyloženě rostl, protože přesně na tomto místě jsem míval klávesu Delete, ale když jsem se trochu adaptoval a zvykl si, uvědomil jsem si, že je to vlastně velmi dobře promyšlené a že přesně tam se opravdu hodí.
Co se grafického prostředí týče, Mac OS X je opravdu velmi originální kus software. Přínáší spoustu nových a propracovaných konceptů, jako je například exposé. Exposé je prvotřídní featurka, kterou si jistě hned zamilujete – pomocí ní se vyznáte ve svých oknech ať již vám jich běží jakékoliv množství. Pokud si navíc exposé namapujete na zajetí do některého z aktivních rohů plochy či třeba na kliknutí prostředním tlačítkem myši, je to vyložená chuťovka.
Zaujalo mne, že program při zavření křížkem vlastně neukončíte, nýbrž se jen zbavíte aktuálního okna a software dál běží na pozadí. To má dva důsledky – jednak Mac OS X bude chtít větší RAMku, na druhou stranu se za to se odvděčí perfektní odezvou, o jaké se vám může jinde jen zdát. Myslím si, že tento koncept se časem rozšíří na všechny platformy.
Překvapila mne skvělá odladěnost Mac OS X včetně všech programů, včetně těch, které nejsou distribuovány se systémem. A co víc, vše je rozumně přednastavené, v zásadě se dá se vším pracovat out-of-the-box. Mile mne překvapil třeba i takový Emacs, jehož port na Mac OS X je velmi povedený, již v defaultní sestavě obsahuje mnohá makra, která si jinde musíte shnánět ve vlastní režii. Nainstaluju a nic nemusím řešit, to je filosofie Macu. Navíc velká část programů na Mac OS X je freeware, zpravidla dokonce OSS a nedostatku software se opravdu není třeba bát.
Mac OS X je patrně nejprovázanější systém, který jsem kdy viděl. Provázanost je dle mého názoru jedna z nejdůležitějších vlastností systému vůbec a osobně to považuji za jeden z největších problémů MS Windows. Druhá věc je, Microsoft by si asi nemohl dovolit distribuovat se systémem tolik programů jako to dělá Apple, protože by jej okamžitě zlinčovala EU jako se již stalo kvůli Media Playeru. Ale uživatele samozřejmě nezajímá, proč něco nemůže být, uživatel chce, aby to prostě běhalo a z tohoto pohledu si s Mac OS X rozhodně nemohu stěžovat.
Mac OS X disponuje spoustou různých utilitek, které má šikovně při ruce. Jednak má velmi dobře udělané sticky štítky, ale hlavně má perfektní Dashboard. Dashboard je velmi populární a je v mnoha různých podobách přejímám na další operační systémy. Petr nedávno psal o aDesklets, existují gDesklets a Superkaramba a své ekvivalenty má Dashboard samozřejmě i na Windows. Zcela zásadní rozdíl ovšem je, že zatímco různé odvozeniny zobrazují informace přímo na plochu, Dashboardí widgety nejsou vidět a musíte si je vyvolat klávesou F12. Z praktického hlediska to znamená, že nemusíte nikam odklízet aplikace, abyste se prokousali na plochu a pak je zase pracně maximalizovali.
Mám ještě v dosti živé paměti rozcházení powersave v Linuxu a proto jsem byl na vrcholu blaha při zjištění, jak bezproblémové je uspávání v Mac OS X. Zavřu víko notebooku a on se v cuku letu uspí. Otevřu víko a během okamžiku je připraven k čemukoliv. To dává mobilitě zase zcela nový rozměr, protože není nic snazšího než vytáhnout, zcela kdekoliv svůj mac, podívat se, na co je třeba (dejme tomu mapa, plán cesty … ), pak jej zaklapnout a nerušeně pokračovat zase v cestě.
S grafikou v Mac OS X se dají dělat skutečné psí kusy. Ikonky v docku jsou doslova živé, nejen, že třeba mailový klient zobrazuje počet nepřečtených mailů, to koneckonců je dnes běžné, ale ikonky umí na panelu doslova a do písmene skákat, blikat a vůbec dělat všelijaké blázniviny co je právě napadne. Krom toho ještě velmi často využívají OSD k výpisu nejrůznějších událostí, což je dle mého názoru dosti praktické. To možná neocení každý, co ale zajisté nenechá chladného nikoho je překreslování oken, které je prostě dokonale plynulé, ne jako často vídáme ve Windows nebo v Linuxu, zejména pokud má počítač méně RAM.
Pokud je na macu nějaká doopravdy killer aplikace pro programátory, pak je jí dozajista TextMate. Viděli jste nějaká videa o Rails? Dozajista se v nich tento editor používal. Krom Ruby on Rails ale TextMate podporuje dalších asi šedesát programovacích jazyků.
Spotlight je zcela jistě nejdokonalejší technologie na desktopové vyhledávání vůbec. Se Spotlightem souvisejí tzv. „Smart folders“, což jsou složky zobrazující výsledky vyhledávání, které se neustále aktualizuje.
Estetika je kapitola sama pro sebe. Jak ohledně software, tak ohledně hardware, applí produkty prostě nemají obdoby. Pro mne osobně je to velmi důležité – počítač nemá být jen hnusná šedá kraksna s rychlým procákem a skvělou grafárnou, jak si někteří stále myslí.
Inženýři Apple nedostatkem fantazie rozhodně netrpí, což se projevuje jak na hardware, tak na software. Zcela si mne získalo rolování – tah dvěma prsty nahoru/dolu či napravo/nalevo roluje. Taktéž lze používat klik dvěma prsty jako klik pravým tlačítkem. S lepším ovládáním jsem se osobně asi nesetkal.
Obecně jsou produkty Apple velmi typické, propracované do nejmenšího detailu. Například takový napájecí kabel – je udělán tak, aby nebylo možno notebook shodit zakopnutím o kabel. Stejně tak jsou k dispozici dva nástavce, umožňující mít kabel delší či kratší dle momentální potřeby. Svítící jablíčko na víku dokonale tento přístup demonstruje.
Samozřejmě nic není bez chyby a protože jsem zatím hlavně chválil, tak teď k tomu, co mi v Mac OS X chybí – samozřejmě jako rodilý linuxák nemohu opomenout vytknout absenci virtuálních ploch. Samozřejmě jejich popdoru jsem si zajistil externím prográmkem, je pěkný, funguje bezvadně, ale kdyby byla podpora přímo v systému, bylo by to lepší. Naštěstí v říjnu má vyjít Leopard ve kterém již podpora virtuálních ploch obsažena je, tak se těším.
Další věc, kterou velmi výrazně postrádám je kopírování označením a vložení prostředním tlačítkem myšidla, jak jej známe z Linuxu. Je to opravdu hodně návyková featurka a mac ji, zdá se, nemá.
Balíčkovací systémy sice existují, jeden je určen na kompilaci a je v duchu FreeBSDčkových portů a druhý využívá nástrojů debianních. Bohužel žádný systém není oficiálně podporován, což by bylo asi lepší. Fink je pěkný, ale nemá moc balíčků. MacPorts mají balíčků vyloženě málo a ta kompilace mi vyloženě nesedí, resp. na mac mi nepatří.
Musím říci, že Apple nezklamal, jak co se týče hardware, tak co se týče software. Je mi jedno, že jsem si za to musel trochu připlatit, přece jenom, za takovou kvalitu se to vyplatí.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří mě podporovali v přechodu na Mac, protože se opravdu vyplatil. Jmenovitě bych rád poděkoval Martinu Hassmanovi za podporu, rady a software a Karmimu za další, též velmi užitečné rady.
Asi budu za hnusného technokratického rejpala, ale design Applu se pořád ještě nečape na ThinkPady - kdepak rychlý procesor, já radši neprůstřelnou industriální konstrukci. ;-) (A _nejsou_ to šedé krabice, jsou krásně čerňoučké. ;-)) Ale na jablíčko bych se možná taky nechal zlákat, kdybych nebyl tak GNU+. Většinu z těch věcí by snad nebyl problém přenést jinam, ale to bych od sprostých hackerů nečekal. BTW, už sis zkusil Xcode a Objective C? ;-)
Mac je fajn, slape dobre. Neni duvod si neporidit, pokud clovek zkousne veci jako:
- MacOS je proste u nas mensina
- vyssi ceny za cokoliv (jen ta hrozna mys co stoji)
- funkcnost ustupujici pred designem
Jinak pokud nekomu sedne Mac, asi neni co resit. Je to vec srdce a posledni dobou i wow-efektu. iPhone taky za moc nestoji, ale vsichni ho chtej :)
Uzij si novou hracku a doufam, ze brzy napises neco mene "wow". I kdyz, ty jsi schopnej si vedle toho nahlodlyho jabka vyryt "Rails rulez" :D
Mej se a pis dal, Stava
[4] Mac je skutečně fajn. GUI guidelines od Apple jsou ty nejpropracovanější, které jsem kdy viděl a co je nejlepší, většina se jich drží. Jenže mi vadí chybějící copy-paste prostředním tlačítkem, nesmyslná maximalizace oken, některý Apple SW je ve srovnání s linuxovými variantami těžkotonážní (iTunes vs. Amarok, iPhoto vs. Digikam) a zejména postrádám tu úžasnou linuxovou/KDEčkovou síťovou transparentnost. IMHO je Mac super pro grafiky, umělce, novináře, ale ne pro profíky z IT. Nicméně, zkusit s má vše (v případě Macu je to drahá zkušenost).
[8] Mám PowerBook 2 a 1/4 roku a mám třetí baterku. Zažil jsem si dvě bezplatné výměny, druhá baterka byla tak hin, že na ni noťas vydržel asi 10min.
[11] STR
[8] Jak jsou na tom nové Macy, to nevím, ale můj starý iBook G3 (rok výroby 2002) opravdu donedávna vydržel*) skoro 4 hodiny (to měl podle prospektů vydržet jako nový). Samozřejmě na nižší rychlost (400 místo 600 MHz) a s redukovaným podsvícením displeje.
[11] uspání je nejspíš do RAM - a je velmi rychlé (stejně jako probuzení). A je i vcelku dost spolehlivé (ale dovedu iBooka dostat do stavu, kdy neví jestli spí nebo bdí, a kdy už se z toho hlavně neprobere ;-) )
*) píšu "donedávna", protože už jsem ho docela dlouho nepoužíval, utíkám totiž i v mobilní oblasti zpátky k Linuxu.
Kyo: samozrejme Thinkpady jsou z toho nejlepsiho, co se da poridit, to taky nepopiram ;) Na XCode a Objective C se chystam, aspon ze zvedavosti nahlednu, at nejsem uplna mac-lama ;), i kdyz zas tak moc rejpat se v tom nehodlam, taky neni na vsechno furt cas.
Stava: diky :) Mac je v mensine, ale ruku na srdce - Linux taky na kazdem druhem PC nesidli, takze z tohoto pohledu to zmena asi moc nebude :) A i kdyby, neda se rict, ze by mi to v necem vadilo. Co se vyssich cen tyce, je to rozhodne pravda, ale ono je treba si polozit otazku, za co vlastne clovek plati. Jak jsem se snazil popsat, vse je domakane do nejmensiho detailu a navic se nekupuje jenom stroj, ale i genialni Mac OS X s mnohym software - nejen notepad + solitaire + par dalsich kravinek, ktere clovek stejne rozumne pouzivat nemuze. Co se tyce placeni za dalsi sluzby, neco tam je, ale neni toho az tolik. Programy byvaji zpravidla free, casto primo OSS, takze ani tam to neni nic problematickeho. Mimochodem ale u macovskeho software narozdil od toho linuxoveho polozku ,,donate'' nemate nikdy sanci prehlidnout :) Zda to udelate zalezi ovsem na vas. Jinak nemyslim si, ze by to byl zas tak ,,wow'' zapisek, wow bylo prvnich par dnu pote, co jsem jej dostal ;) Rozhodne ale napisu casem, az to budu vnimat trochu s odstupem.
Calis Xarn: jak uz jsem rekl, je treba si uvedomit, za co ta cena je (pak clovek zjisti, ze je naprosto v poradku) a co se tyce uzavrenosti ... nevim, nevnimam to jako takovy problem. Tak holt nebudu kompilovat kernel, no ;) Stejne jsem si mac neporizoval kvuli kompilaci kernelu a hrabani se v systemu. Ze je system uzavreny, neznamena, ze se pro nej nedaji psat OSS aplikace, a o to bezi. V systemu jako takovem se beztak na developerske urovni hrabe malokdo - ze bych si nekdy doprogramovaval treba kernelove ovladace nebo tak neco, to se rict neda (dobre, nezvladl bych to, ale i kdyby ano, nemam u niceho tak nutnou potrebu, ze bych se do toho pustil).
Saha: myslim, ze tech sest hodin by to dalo, zatim jsem se nikdy s baterkou nedostal pod tretinu zbyvajici, ale pocitam, ze by to mohlo vyjit ... rozhodne to je pres pet. Co po pul roce atp. - nemyslim si, ze tu bude nejaky velky rozdil oproti jinym baterkam a pri kvalite applovskych veci jsem si pomerne jist, ze urcite nebude odchazet rychlejc, nez je prumer.
fipa: diky :)
Trebus: do RAMky. Disk kazdopadne ale spi, takze neni treba se bat prenosu notebooku. Otevru a hned pracuju, zaklapnu a zandam, parada.
BoodOk: to je otazka oboru, treba railsisti bez maca nejdou pomalu ani na zachod ;) Ostatne treba TextMate pro jine platformy k dispozici neni.
nula: muzu se jen zeptat, proc zpatky na Linux? Samozrejme je mi to jedno, jen se ptam, jake ma dle vas v tomto ohledu Linux vyhody.
Diky vsem za reakce :)
Připadá mi to jako nadšení z nové hračky, nic víc, protože většina těchto "fičurek" jde udělat i na Linux desktopu, což je ale v přímé protikladu s tvým zaměřením na ncurses ;-) Každopádně bych si ale MACa aspoň rád odahal, ale stejně si šetřím na ThinkPad, to je strojovna mích snů :-) Budu se těšit na další posty.
Celkem slusne blaboleni, ale do jiste miry i pochopitelne. Proste dalsi online onanie na tema apple, dalsi produkt nasi spotrebni kultury - clovek a jeho milovana krabicka. Uzivatele produktu apple jsou fixovani na sva siditka, hyckaji je, jsou naplni jejcih zivota a davaji na odiv svoji komickou az trapnou vazbu na tyto hmotne produkty.
Jeden by rekl pekne sousto pro psychologa, ze ? :)
At si kazdy pouziva co chce lin, win, mac, ale...
...nejvice me vsak pobavi uzivatele "zejmena" mac os a jejich post coitus denicky, to je opravdu zabavne cteni :)
[14] Co mi vadí? No je toho dost a ne za všechno asi může Apple.
Třeba nedostatek "oborových" aplikací - buď nejsou, nebo jsou jen pro X11 (kteréžto jsou na Macu dost nedodělané - nefungují moc klávesové zkratky, jsou problémy s fonty, českou klávesnici raději nezmiňovat - ale tu naštěstí tolik nepotřebuji). Taky relativně dost používám Tcl/Tk, ale s nativní verzí pro Mac jsou dost potíže (líp funguje verze pro X11, ale tam platí to, co výše).
Ovládání - zatímco na FVWM je většina přepínání mezi okny a aplikacemi při vhodném využití virtuálnách ploch otázkou zlomků vteřiny a jednoho stisku klávesové zkratky, na Macu mám sice hezké věci jako Exposé (a i
implementaci virtuálních ploch jsem našel), ale trvá mi všechno déle a přijde mi to takové neohrabanější. I na myš musím někdy sáhnout (na Power Macu to není až takový problém - třítlačítková myš od Sunu je skoro vždy po ruce - jenže na iBooku je často jen touchpad). Totéž maximalizace a minimalizace oken (často se mi hodí mít okno úzké, ale přes celou výšku obrazovky nebo naopak nízké, ale přes celou šířku).
Vim pro Mac má k dokonalosti ještě dost daleko a podobně. OpenOffice nebo NeoOfficeJ jsou na mém iBooku nepoužitelné (pomalost, potíže s klávesnicí u OO a s fonty u obou) - kupodivu na tomtéž stroji pod Ubuntu nebyl sebemenší problém...
Rychlost taky není nejlepší - pravděpodobně je problém v paměťové nenažranosti Max OS X (Power Mac G4 se po zvětšení RAM z 128 MB na 640 MB zrychlil až neuvěřitelně, ale u iBooku mám jen 384 MB), iPhoto je odporně pomalé a tak. Upgrade na OS 10.4 by asi pomohl rychlosti, ale to bych musel na iBooku doplnit RAM, což už se dohromady dost prodražuje.
Nakonec jsem skončil tak, že na Macu jsem používal Vim v terminálu (plus Tex, Gnuplot, Octave, micq apod.), grafický Links, GQview, gv, XFig,
a podobné programy (všechno pro X11), zatímco nativní aplikace se omezily na přehrávač DVD, iTunes a Safari/Firefox. A asi sám uznáte, že iBook s terminálem přes celou obrazovku vypadá přece jen trochu nepatřičně... Paradoxně na Linuxu používám grafických programů mnohem vic.
[16] Jen se bavte: ale někdo být nadšený z něčeho, co je všude kolem (win) je už spíš duševní porucha. A protože takových lidí není zase tolik, tak je víc nadšenců, kteří objeví Apple, Linux, Beos/Haiku a podobně. Copak vy jste nikdy nebyl nadšen z nové hračky (např. když jste byl malý), nového (nejlépe vašeho prvního) auta nebo něčeho podobného?
Pokud ne, tak jste opravdu případ pro psychologa.
Vzhledem k tomu, že Apple věnuje dost úsilí ergonomii, snaží se pochopit co jejich běžní (zdárazňuji, že jejich běžní) zákazníci ocení a jak jejich výrobky používají, tak není divu, že řadě lidí jejich výrobky připadají praktické, pohodlné nebo jinak zajímavé.
Kazdy ma plne pravo byt nadsen ze sve nove hracky, ale jen nekteri dokazi opravdu plodit takove perly jako naivni uzivatele apple na jejich blozich. Nevsiml jsem si nikdy ze by uzivatele ( az na notoricke zaslepence ) win, lin, bsd ...atd plodili takove ody plne polopravd a mytu tak jako uzivatele mac os ( resp. prave ti cerstve prohlednuvsi :) Ba co vic, psali takove ptakoviny o krase spotrebniho zbozi jakym osobni pocitac je a vzdy bude.
heretic
PowerMac G4 Debian Linux
Mac je hezky, ale malo platne, PC s OpenSUSe je pro me pouzitelne prece jen lepe. Co se tyce GUI, nemohu si pomoci, KDE s akcelerovanym desktopem je alespon pro me pohodlnejsi, reseni libovolneho problemu jednodussi...
A vyzdvihovat treba to, ze na Macu funguje perfektne uspavani a podobne veci je v tomto srovnani VELMI NEFER !! Proc ? Protoze MacOS pracuje na predem danem hardwaru u ktereho existuje radove mensi mnozstvi variant. Na mem notebooku od Dellu uspavani s OpenSUSE funguje take perfektne. Myslite, ze bude na stejnem notebooku fungovat uspavani v MacOS ? Myslite, ze tam MAcOS bude vubec fungovat ?
verim, ze me nekteri ukamenuji, ale ...
macbooka jsem si pred cca mesicem poridil taky. Mno... bylo to celkem rychle...
* zmensit partitionu s OS X na co nejmin
* udelat druhou, velkou
* rEFIt
* boot z cd
* mke2fs, ...
* tar xvjpf stage3-*, ....
* layman -a xeffects, ....
* emerge compiz-fusion
mno a mam system presne dle svych predstav na zeleze, ktere si nemuzu vynachvalit :)
a ted muze zacit to kamenovani
haruhi krtek # lshw -quiet | grep product | head -n 1
product: MacBook2,1
haruhi krtek # uname -a
Linux haruhi 2.6.22-krtek1 #1 SMP PREEMPT Tue Jul 10 10:07:42 CEST 2007 i686 Intel Core(TM)2 CPU T7400 @ 2.16GHz GenuineIntel GNU/Linux
haruhi krtek # uptime
00:14:00 up 1 day, 5:08, 5 users, load average: 0.36, 0.21, 0.12
haruhi krtek # wc -l /etc/portage/package.keywords
57 /etc/portage/package.keywords
^_^
nula: diky za nazor. Co se tyce rychlosti, problem nemam, precejenom je to novy stroj s dosti slusnymi zdroji, takze na par let snad OK ...
glx: ale ne, ne. Zakaznikovi je ukradene, co jak a kde funguje a pohadky o tom, ze ten jeho system beha vsude se poslouchaji sice krasne, ale o tom to neni - zakaznik chce, aby to behalo na tom jeho stroji, behalo to bezchybne a rychle. To je vsechno.
23
ale ano, ano. Zkaznikovi je prave vse ukradene, tazke necte licence, souhlasi ( pouzivanim ) s naprostymi blbostmi, necha se smirovat a omezovat - ale to je preci vse v poradku, hlavne ma svoji funkcni hracku, svoji modlu :) tak co ?
botanicus
Az bude priste kompilovat nejaky sw pod mac os, precte si licenci na Xcode - vyhruzky - zakazy - narizeni, usmevne ze pouzivani npr. gcc muze mit tolik ruznych licencnich ujednani, to jen proto, ze si jej dovolite pouzit na takovem paskvilu jakym mac os x je.
:) ale asi tezko ten kdo nejakou dobu pouzival linux...
...i kdyz i to se muze stat.
PC je nastroj ne cil
, diky za tuto vetu, ktera presne vystihuje to co jsem psal vyse, pro vetsinu uzivatelu apple je jejich "modla" prave ten CIL :) tyto mentalni masturbace to pekne dokumentuji a prirovnani "macik" a podobne to jen podtrhuji :)
"Mac ne PC" pekna blbost, umele vytvorena berlicka EFI na misto puvodniho IEEE1275 ci spise standardniho BIOS. Ale to je preci ono ne ? Uzivatel apple nema obycejne PC on ma MAC, MAC , ha vsichni se posadte na zadek :)
glx: Mě uvedení toho, že na Macu funguje uspávání a probouzení rychle nepřijde jako nefér. Prostě je to tak.
Na mém "novém" Dellu je zrovna s tímhle trochu problém. Ale za to si můžu sám, chtěl jsem mít displej 1920x1200 (a tím pádem grafiku od nVidie), tak jej tedy mám. :-( Naštěstí to s ohledem na používání toho přístroje to až tak nevadí.
heretic: EFI není "uměle vytvořená berlička" a už vůbec to není nápad Apple. BIOS je relikt minulosti, se kterým jsou spíš jen problémy.
Trocha reakcí na komentáře:
[3]: Myslíš, že nadšení přejde? Mně po roce a půl ještě ne... :-)
[6]: Prostě to funguje, takže z mého pohledu funkčnost designu neustupuje.
[8]: Na iBooku jsem s 6hodinovou výdrží normální práce fungovala. Po roce a půl jsem někde na 4,5 hodinách (zdraví baterky 77 %)
[15]: Ano, jde to udělat i na Linuxu, ale mého pohledu to na tuxovi pro mě bylo pracnější, ale pak to po nastavení fungovalo stejně dobře.
K článku:
"Další věc, kterou velmi výrazně postrádám je kopírování označením a vložení prostředním tlačítkem myšidla, jak jej známe z Linuxu." Tak moje drahá polovice tohle na Fedoře neměla a neskutečně mě to štvalo. Byl to Linux a neuměl to, no fuj... a vrtala jsem se v Debianku. Teď s macíkem mi nevadí, že napíšu: cd a hodím složku do terminálu (kvůli cestě ke složce)... a kámoš pro změnu používá udělátko do Finderu - klepne na čudlík a to mu otevře Terminal v místě, kde byl.
Záříš fakt nadšením, jsem zvědavá tak za dva měsíce. :-)
Jediné, co jsem si "musela" zkompilovat, bylo mc a wget (pomocí MacPorts).
Objektivní srovnání OS X na Windows Vista:
http://radekhulan.cz/item/srovnani-apple-os-x-vs-microsoft-windows-vista
Tak Mac je drahy. HW prodava skoro za dvojnasobne ceny, coz jsem poukazal v:
http://www.stavnaty.net/2007/08/08/apple-a-jeho-mac-zachrani-jen-marketing/
Ale MacOS X je vyborne. Zatim jsem videl jen okrajove, ale opravdu je videt ze tvurci u nej premysleli. Zvlaste cast organizacni je vynikajici.
Stava
[25] Jsem velice šťastný, že tady zmiňujete licence, když jsme u toho, určitě používáte ICQ nemám li pravdu? Řekl bych, že své ICQ používáte i k práci, pokud čtu, používáte linux,jak jsem pochopil, takže ICQ používáte v rozporu s Licenční smlouvou, na práci se ICQ taky používat nesmí, takže Mac OS X na tom není o nic hůře neš Windows, Linux nebo cokoliv jiného...
hehe no radek hulan zo seba zas raz urobil debila, ale to uz asi nikoho neprekvapuje...
tiez som na mac os x presiel z linuxu a nejak nemam potrebu sa o tom chvalit a pisat post coitalne dennicky, ako to tu niekto pekne nazval :-)
pouzivam system aky mi vyhovuje a hotovo, ano paradoxne moze byt to ze z linuxu som presiel z minimalistickeho ale 100% k svojmu obrazu vytunovanemu prostrediu fluxbox rovno na mac os x
z prechodom nemam ziadny problem, nejsom blbec so zdegenrovanou polovicou mozgu ako pan hulan a system si dokazem upravit, tak jak mi vyhovuje
:). Je usmevne, jak kazdy obhajuje "to" svoje. OS a jejich vyvoj ovlivnujeme my vsichni, to je nesporne. Porovnavat systemy nehodlam, ano..... pouzivam jak OSX, tak Linux ci XP. Vyhovuji mi presne v uvedenem poradi, ale u Vas to muze byt jinak, mame moznost volby ? Ano :)
OSX jsem dostal spolu s pocitacem a i kdyz jsem to puvodne nezamyslel, nechal jsem ho a pozdeji se usadil na partition misto Ubuntu a Suse i na PC (ano OSX86)..... cim bych upozornil uzivatele Dell-u a ostatni, ze jim OSX muze fungovat i na jinem HW :)
Mac schvaluji, zejmena nakup v USA a Britanii. Cenu zvysuje EVROPSKA BYROKRACIE a kdyby v nasem malem absurdistanu, politici vykonavali praci dle sveho platu a zajimal je narod a ne vlastni obohaceni, mame zde prostredi, ktere bude ciste, bez korupce a hlavne s vyssim podnikatelskym prostorem (hlavne pro male firmy). Ale to je na nas, pamatujte si to pri dalsich volbach. Pro zasmani se podivejte na predvolebni sliby (byt ODS zmenim barvu, misto modre, zcervenam).
Přečteno 19 101×
Přečteno 16 704×
Přečteno 13 678×
Přečteno 13 025×
Přečteno 11 093×