Po nějaké době jsem se podíval na Systém > Volby > Sezení. Přecijen mě nějaký čas trápí v Ubuntu pomalé bootování (proto se mimochodem těším na Jaunty Jackalope jak malé dítě – tam se to má konečně vylepšit), takže jsem se koukl, že bych vyházel nějaké otravné služby, které zbytečně zpomalují start kompu.
A tak jak koukám na ten seznam, nalezl jsem start compizu, podíval jsem se, co je uvnitř. Ha! Co mé oko neuzřelo, parametr –indirect-rendering. Tak mi chvíli trvalo, jak se tam vlastně dostal a co dělal. Nakonec jsem na to vítězoslavně; fičura ještě z časů, kdy byl krásně zabugovaný driver nVidie (takový ten „ošklivý“ proprietární žejo) a mezitím vyšlo několik revizí, takže už ho samozřejmě dávno přeinstaloval. Nepřímé vykreslování totiž bylo háčkem proti bugu, který neuvolňoval RAM v případě např. minimalizace okna (okno se převede jako textura a udělá se grafický efekt). Takže po půlhodině práce člověk vidí na horní liště v grafu RAM děsivě stoupající křivku, která v okamžiku dosažení stropu vede k fatal erroru. Milé. Naštěstí už to není realitou.
Sice jsem si před časem rozšířil RAM z 512 na 1478 (+1GB modul) a Ubuntu to pomohlo docela dost, člověk pořád přemýšlí, co vlastně tu paměť tak žere. Ať dělám co dělám, vždycky se mi prostě naplní. No jo, abychom měli rychlé aplikace, tak prostě musíme něco obětovat. A ono třeba také pěkný prográmek GnomeDo (jste-li líní hrabat se složkami), který se vlastně stará o indexované hledání také něco vyžere. Tedy pokud mu nastavíte slušný počet oblastí indexování (jako že jedna složka sice nezabere nic ale člověku to je k ničemu). A pak je tu samozřejmě Firefox, který je tímhle už docela známý a dokáže (když na to příjde) GnomeDo spolehlivě předběhnout. No a poslední docela nenažranec je Google Earth – přesto že nějaká nastavení na správu paměti program samozřejmě má, i tak aby chodil dobře vezme si taky dost. Celkově vzato černou barvu v grafu pokud spustím pár aplikací a pracuju prakticky nevídám. Ono díky cache (světlá barva) to víceméně chodí i docela rychle (dokonce lépe než xp vedle nebo ve škole ehm), ta ale taky není k dispozici vždy.
Jeden z mála programů, které bych ale rád pochválil za nízkou spotřebu paměti, je rozhodně GIMP. člověk v něm udělá s fotkou co potřebuje, problém víceméně nemá. Pravda, když jsem experimentoval se skládáním obrázků a editoval jich tak 7–10 najednou tak už se to mírně sekalo :-) ale to většina z nás nedělá snad každý den
Rychly boot a Ubuntu - to mi nejde dokopy. Nekcem byt za rekomendatora distra, ale moj Arch s 5 daemonmi a KDEmod zabera v RAM nieco cez 200MB. Rychlost bootu sa s Ubu ani neda porovnat. Od odklepnutia GRUBu do plne nabehnuteho desktopu to je cca 15s. Zo 2s by sa dali stiahnut vlastnym kernelom.
ad Srigi: Já viděl u kamarádů i ubuntu, která bootovala rychleji, než to moje. Možná by bylo třeba dobře se podívat, co všechno startuje (vyjma té hezké nabídky Sezení budou jistě i účinnější nástroje že) a povypínat všechno co je tam tak trochu k ničemu.
ad Já: OK, ty bootuješ jednou denně. Ale mě třeba nebaví cestou v metru mít zapnutýho kompa ;-) zvlášť když hibernační režimy v Ubuntu se chovají dost svojsky. Tedy jednou jsem to už udělal a měl jsem pocit že si v batohu vezu stánek s pečenými kuřaty.
Me GnomeDo zabira okolo 30MB, to je snesitelny. Kdyz to srovnam s tim, kolik zabira Firefox nebo Eclipse... Jinak je to super aplikace, uz bych se bez ni neobesel.
Rychlost bootu pro me neni az zase tak podstatna. Notebook vypinam/restartuji tak jednou tydne, jinak ho pouze uspavam, coz mi funguje skvele.
Mne osobne zdrzuje nejvic start bios a grub. Z grubu do GDM to trva tak 15s a start gnome a compizu trva tak 5s (ubuntu). Pamet mam po startu zabranou 550 MB, ale nedela mu problem, kdyz v prubehu prace s vecma jako NetBeans, ff, OOo to vyleze na 2 GB, ackoliv treba swap jsem jeste pres 300 MB nevidel.
Linuxový (Ubuntista) uživatel (už asi rok), bývalý správce Wikipedie, jeden ze zakladatelů české verze Wikizpráv, student. Rád se k věcem vyjadřuju a komentuju je.