Znáte to, celý den pracujete na problému a řešení ne a ne přijít. Při mé síťařské činnosti se s tím setkávám pomalu každou chvíli co něco měníme. Támhle se to nastaví přesně jako v pěti předchozích případech, ale ono to nejede.
Poprvé jsem se s tímto jevem setkal u kámoše. Přes jeho půdu vede páteřní spoj mezi městem a přilehlou vesnicí. Tenkrát jsme řešili odpojování Mikrotiku od APčka, které je na linuxu rozběháno přes hostapd. Problém se nikdy nevyřešil, musela to být nějaká nekompatibilita a na nasazeném routeru si nemůžu moc dovolovat s testování různých kombinací balíčků. Nakonec to dopadlo tak, že mikrotik je APčko a Linux se k němu připojuje.Měli jsme i pokusy s WDS, různými bridgi a podobně, ale nic nefungovalo tak spolehlivě jako tohle. Ping na 2km je kolem 2ms a rychlost přibližně 16mbps oběma směry. Po dvou dnech snažení, kdy se to nakonec povedlo, jsem tento stav pojmenoval křepelkův syndrom a v naší síti se takto začali pojmenovávat nevysvětlitelné jevy.
Křepelkův syndrom se objevil podruhé asi 3 týdny po této události. Severní část naší sítě přecházela na nové adresování. Do té doby tam byl jeden velkej bridge a na ty počty lidí už to bylo neůnostné. Tak jsme se dali do nastavování mikrotiků a OSPF a ono nic. Pingy procházely ale OSPF si ani neškrtlo. 3 dny výpadků, testování a nakonec jsme se rozhodli že bridge na nějakej čas ponecháme. Stav linky byl takový, že na páteř se z jedný strany napojila krabička (mejdlo, hroznej křáp) a UTPčkem se rámce dovedly do mikrotiku. Tady jsem čekal zradu, ale na pořádný vysvětlení jsem nikdy nepřišel. Mezitím bridge fungoval dobře až na jeden bod. Celá síť se rozdělila na podsítě a sever zůstal zapojen v bridgi. Od té doby co se tak stalo měl nejsevernější člen problémy. Ty se projevovali tak, že 20 vteřin to jelo ok a pak nic. Přitom pingy do bridge fungovaly dobře, ale ne až na konec. Všechno končilo na tom mejdle (to šlo pingnout ještě v pohodě). Nejhorší bylo, že jsem vystrčil notebook z okna, připojil se na APčko a jelo to jak má. Po týdnu padl návrh že se koupí další mikrotik, i když se nevyužijí jeho funkce, a dá se místo mejdla. Jen co se to tam dalo, tak to všechno začalo jet. Podezření na tu krabičku jsem získal až po šesti hodinách na půdě zmíněného člena, kdy 5 lidí včetně mě sedělo v kruhu a přemýšleli jsme proč to nejede. Večer jsem ještě udělal pár testů a našel v mejdle shell a usoudil, že problém bude opravdu tam.
Poslední setkání s křepelkovým syndromem bylo po bouřce, o které jsem psal v minulém postu, kdy hlavní router, postavený na Gentoo, padal v nepravidelných intervalech a nikdo netušil proč. Logy nakonec objevili chybu řadiče a moje pozdější testování i další chyby na základní desce (nesmyslné hlášení při bootu, odmítnutí nabootovat z některých disků). Naštěstí jako síťař zocelen minulými připady křepelkova syndromu se mi během dvou hodin podařilo lokalizovat a opravit problém. Nejhorší bylo se k tomu routeru dostat, ale to už bych se opakoval :)
Tak mikrotika najde stopro google a informace k mejdlu jsou tady https://twiki.klfree.net/twiki/bin/view/Navody/AirCA8.
To čemu vy říkáte křepelkův syndrom, bych spíš nazval normální učení se řešení problémů.
S tím routerem to je bohužel... PC nemají moc dobrou diagnostiku závad na HW.
S tím OSPF, to by možná chtělo kouknout do debugu, co se tam děje, pokud projde ping, pak OSPF by měl taky, pokud neprochází, pak bude chyba buď v konfiguraci(filtry, nastavené vlastnosti a pod.), chybném SW nebo v HW (ať na straně zařízení, nebo u židle :) )... každopádně se nemůže jednat o nějaký záhadný úkaz ;)
U toho WDS... je dobré u takových features používat zařízení jednoho výrobce, a nejlépe stejný typ, jinak vám funkčnost asi nikdo nezaručí (určitě ne ta nálepka WiFi na krabičce ;) )
V takových případech je ideální další postava která tomu obvykle vůbec nerozumí, a pronese nějaký zásadní dotaz který člověka obvykle nakopne. Něco takového jako když ve zdrojácích hledáte 3 hodiny chybu, pak kolem jde kolega a zeptá se "proč tady máš středník" nebo "a nemůže bejt tahle pixle chybná"?
Ono se občas stane že se člověk tak zafixuje na hledání problému někde že mu úplně unikne něco jiného (něco jako když řešíte proč klávesnice nic nepíše a pak zjistíte že je připojená úplně jinam atd)
Na taketo zahadne javy mam aj ja stastie. Prave sme si zriadili DSL u T-comu, zapojili router, nastavili, brachovi vsetko islo. Ja som si musela zakoncit RJ45 koncovku. Pichnem do sietovky, pripojim sa, ale prejde iba 30% packetov. No asi su zle kabliky. prerobim koncovku. To iste. Pozrem nastavenie na routri. Pozrem ci je kabel krizovy. Skusim priamo. Prerobim koncovku. nic.
Skusim sa napojit na iny router a ide to v pohode.
Rozmyslam ci sa neposkodil samotny kabel ked sa tahal po stene. Spojim to s inym a rovnaky vysledok. Skusim sa s pripojit s NB, a to funguje.
Nova sietovka to vyriesila...ale kolko casu som tym zabila...
(btw. docasne som to prepojila cez switch a to islo dobre)
Sietovke sa nepacil router no...
před rokem jsme měli problémy s mikrotikem 133 s ROS 2.9 s CM9 a jedním ovslinkem, na označení si teď nevzpomenu. Prostě nám spoj AP-klient nešel rozeběhnout. Předtím jsme tam měli na AP wrap s CM9 na vysílecí části a vše bylo v pohodě. Potom přišel nápad začít kupovat mikrotiky a objevily se problémy s kompatibilitou zařízení. Nepomohl ani upgrade firmwaru, jen jiné zařízení. Podobné problémy co jsme měli jsem potom našel i v diskuzích. Jinak jsem spokojen s nasazením, protože dosud splňuje to co potřebuju.
Křepelkův syndrom jsem zazil ted pri instalaci softwarovyho VOIP telefonu u znamych - nainstaluju, nastavim, volam domu, necham si zavolat z domu - vse ok.
Parada behem 15 minut hotovo.
Dorazil jsem domu tak nam volali znami a najednou to nejelo - zahadna zavada - kdyz volame my, tak je vsecko ok, ale jakmile volaji oni, neslysime oni jo...
Vratil jsem se, drbal jsem se s tim jeste 3 hodiny, cely jsem to nakonec i preinstaloval a nic...
Tak jestli v síti používáš Airlive WLA-5000 nebo podobný shit zařízení, tak to těch "Křepelkových syndromů" budeš mít ještě dost. Tyhle levný zařízení se sice na oko chovají jako bridge, ale 100% to není. Měl sem třeba zkušenost při použití veřejného IP za tímhle bridgem společně s neveřejným IP pro IP telefon, dělo se to, že když si byl na inetu, tak nešlo telefonovat a když si telefonoval, tak nešel internet. V případě bouřky nebo selhání toho zařízení můžeš čekat kolize v celý síti a když jich máš v síti víc, tak máš o zábavu postaráno a křepelky se tak množí. :-) Radím dobře, od těhle věcí prstíky pryč. Všechno stavět na mikrotiku a je klid.
Na to sem přišel praxí u poskytovatele internetu se 4500 klientama. S WLA-5000AP konkrétně mám velké zkušenosti a tyhle problémy tam vznikaly. Taky se postupně vyměňovaly za mikrotiky a v případě většího providera je to krok k větší stabilitě. Ty bys snad chtěl, aby ti v celý síti náhodně kolidovaly IP adresy? Navíc pro mě 100% bridge je když každá IP za tímto zařízením má svoji identickou MAC adresu kvůli provázání MAC na IP a ne aby různá IP měla MAC zařízení, za kterým je - to ale dělá víc "mýdel". Mikrotik všechny požadavky naštěstí splňuje. Jinak tyto problémy s WLA-5000AP se vyskytovaly v módu 5GHz AP i WB, na 2,4GHz sem to nezkoušel.
[18] 16. komentář byl reakcí na toho typa nad tebou. Tady to fungovalo perfektně dokud všude byly mejdla, pak se začaly vyměňovat za Mikrotiky a chovalo se to nějak divně. Už chyběj jen dva spoje (a ty jsou koncový) a je to pryč. Náhodný výpadky byli předtím běžné, hlavně když se mejdlo rozhodlo, že bude dělat DHCP server.
Již 4 roky se zabývám otevřenými systémy, jak z pohledu administrátora, tak programátora. Spravuji vlastní server nabízející mimo jiné hosting pythonových webových aplikací. Ovládám převážně programovací jazyky jako Python a C/C++, ale dokážu programovat i v Javě nebo PHP. Volný čas trávím většinou vylepšováním svých aplikací, vylepšováním open source aplikací, jízdě na kole, běhu a správě komunitní sítě, která má nyní přes 100 členů.