Ve svém minulém příspěvku jsem vyzýval k šíření OSS. To je jistě jednoduché prohlásit, ale jaké je to v praxi? Abych si vyzkoušel, jak se obyčejní uživatelé tváří na Linux, nainstaloval jsem na dva počítače Ubuntu. Zajímalo mě, jakých rozdílů si uživatelé všimnou, jestli budou mít nějaké problémy a co budou používat častěji. Ubuntu jsem zvolil z několika důvodů. Je to přívětivá distribuce s jednoduchým nastavením a nástroji pro základní administraci, má široké komunitní zázemí, dle mého názoru a zkušeností patří k nejstabilnějším a navíc mi bylo jedno CD věnováno na LinuxAltu, takže jsem nemusel ukrajovat z mého již tak těsného FUPu.
Na prvním počítači, starším stroji naší máti, běhá Ubuntu mnohem lépe, než jakýkoliv produkt zaoceánského softwarového magnáta, takže v tomhle ohledu rozhodně není co řešit. Trochu pomalejší start je vynahrazen svižným chodem XFCE. Jediné změny, které ze změny operačního systému pro naši matičku plynou, jsou jiný IM klient(gaim) a malinko odlišný způsob vypínání stanice. Veškeré změny ale vnímá spíše pozitivně. Rychle se naučila používat několik ploch najednou a jako největší výhodu chápe to, že se nemusí bát virů a podobné počítačové havěti. Její zkušenosti s počítači nejsou nijak bohaté a proto jsem se trochu bál její reakce na změnu toho, na co byla zvyklá. Výsledek mě ale příjemně překvapil. Takový úspěch jsem opravdu nečekal.
Druhý stroj využívá moje přítelkyně a její sestra. Kompletní přechod na Linux v jejich případě není možný, kvůli internetovému bankovnictví jedné nejmenované finanční instituce a tak byl Linux nainstalován jako druhý operační systém. Zájem o něj projevila sama přítelkyně. Občas potřebuje ve Windows hůře dostupný software, který je v Linuxu běžně k dispozici a ne vždy je portován i na Windows. Původně jsem chtěl, aby si systém nainstalovala sama, ale nepřekonatelnou překázkou se stalo rozdělení disku. Veškeré její počítačové vzdělání vychází ze středoškolské výuky informatiky, což se odráží v absolutní nevědomosti o souborových systémech, logických discích a všem souvisejícím. Tím nechci říci, že to je něco, co by měl obyčejný uživatel znát. Je to spíš důvod proč se instalace Linuxu tito uživatelé bojí. V běžícím systému pak tito nesečtělí uživatelé nejvíce(alespoň v tomto případě) oceňují snadný způsob instalace a aktualizace aplikací. Nevím v jakém poměru zde budou oba operační systémy používány, ale to co se cení, je alespoň snaha získat povědomí o alternativním řešení.
Nakonec nějaký vyplývající závěr. Pořád ještě může být mnoho důvodů, proč Linux nepoužívat, ale to, že Linux je určen jen pro experty a geeky, už dávno neplatí. Bohužel, obyčejní uživatelé to zatím nevědí. Kdokoliv zvládá základy Windows, bez problémů zvládne i základy Linuxu. S přibývajícími znalostmi se začínají systémy více lišit a o to více studia přechod vyžaduje. Nicméně za předpokladu, že s mírou znalostí rostou i schopnosti uživatele, by to ani v těchto případech neměl být problém. Co uživatelé nejvíce potřebují, je dle mého názoru dostatek informací, správné nasměrování nebo doporučení od někoho, kdo Linux denně používá a hlavě otevřený přístup. Pokud se totiž uživatel staví k Linuxu odmítavě, může být stokrát expertem a pořád mu bude něco vadit.
Souhlas. Mati co nepozna ve Windows rozdil mezi zastupcem a souborem, pouziva uz nekolik Let Mandrivu (ted Kubuntu), jako hlavni system.
Bracha co hraje hlavne hry a nejake zakladni znalosti prace s pc ma, poridil si na svoje pc nejakej linux kvuli surfovani, ale skoro do nej neleze.
Tedy cim mene znalosti uzivatel ma, tim mensi problemy resi. Naopak jsou pro nej linuxova distra snazsi na ovladani. Mati si dokazala XP rozbit do tydne, Mandrivu sama spravovala leta (instalace+odinstalace her). A jedine, co se rozbilo, byla moje prace :-D
Jelikoz v jedne stredne male firme prosazuji legalni software, tak PC s WinXP vybavuji OO a podobne.
Take jsem na starsi PC, u kterych by se cena legalizace Win rovnala cene hw, instaloval Linux a uzivatelum pridal k ikonkam na plose do zavorky nazev z win, napr."Calc (Excel)", prace s KDE i IceWM(+Idesk+..) jim "dela" stejne problemy jako prace ve win :o)
manzelce sem na notebook dal pouze KUbuntu. jelikoz uz je lety spolecneho souziti mirne postizena moji IT profesi, neni uplnym bfu a jeji znalosti presahuji vzdelani stredoskolske informatiky. prechod probehl (pred lety) uplne bezproblemove, stacilo nalezt spravne ekvivalenty pouzivanych aplikaci a vysvetlit zaklady noveho filesystemu. snaha o vysvetelni vyhod konzole zatim ztroskotala ;-).
trochu myslim, ze zenske hledisko je take v tom, byt jina nez ostatni (urcite ji bavi ze jeji notebook "vypada" jinak nez ten kolegu a kolegyn), ja vim, ze pro nas je to zcela irelevantni.
Nainstaloval jsem pritulce Open Suse 10.1 ( se slovy, ze "zaoceanskeho softwaroveho giganta" nehodlam podporovat ani tak, ze mu sw kradu ) a tesil jsem se na krik a zoufalstvi z pracovny. Po zhruba trictvrtehodine se bez jedineho slova vratila. Po dalsi pulhodince jsem nevydrzel a vznesl dotaz, jak se ji libi nas pocitac. Nejdrive nechapala na co se ptam a pak suse oznamila, ze zadny rozdil nepozorovala. Upozornuji, ze OpenOffice, Firefox, Thunderbird ....... byla zvykla poustet pres ikony na plose uz ve Win. PS: Pomoci XGL a Compiz jsem ji na pravou viru obratil uplne :-)
Souhlasim. Mladej (3 roky) bez problemu pouziva jak muj notebook s linuxem tak i ten od "tety" s Windows XP. Ani pro manzelku neni problem.
Problem ale nastava, pokud si chteji zahrat nejakou novejsi gamesu o ktere povidal ten ci onen nebo prohlednout archiv TV Prima (nebo Nova) nebo pokud jim nejaky silenec posle Wordovy dokument plny maker, na ktery OO nestaci. Takovych potizi je ale vic. Momentalne me vsechny nenapadaji.
jouza
"Pomoci XGL a Compiz jsem ji na pravou viru obratil uplne :-)"
Přesně tak, myslím si, že tomu, kdo přechází z winu se bude jednat hlavně o desktop a s tímto v současnosti vede Linux na plné čáře, ale to se asi změní s příchodem Vi$ty :( Ale škoda je, že nováček si compiz nebo beryl nedokáže nainstalovat, tak mu musí buď někdo pomoci a málokdo použije distrubici, kde jsou přímo integrovány... (a pak občas vzniknou zbytečné potíže a vrátí se zpátky na win)
Sice tu všichni tvrdí, še s přechodem není problém, ale já mám jiné zkušenosti.
Jestli to nebude tím, že používáte KDE nebo jiná klikací prostředí. Já používám fluxbox (a na windows bblean) a kolegové v práci, zdatní programátoři, nemohou přijít na jméno, když potřebují něco na mém počítači (a to pěkně prosím za mé plné asistence)...
[8] Na podobne tv archivy funguje dobre mplayerplug-in pre ff/mozillu. Jedina chybicka krasy je problem so seekovanim v streame (nie je implementovane zrejme).
Ma zaroven dost dobru featuru - 'copy URL', co "vyseka" url na samotny stream, ktory sa da potom via mplayer ulozit (parameter -dumpstream).
Manzelka i dcera uplne normalne delaji doma na pocitacich pod KDE (aktualne SUSE 10.1). Funguje to tak cela leta a nikoho ani nenapadne, ze by tomu mohlo byt jinak.
Jediny zadrhel byva obcas s tzv. "vyukovymi" CD, ktera delali ignoranti - kuprikladu ty paskvily, ktere nedavno vkladali do MF Dnes pod Wine nerozjedete ani za zlate prase. Ale kuprikladu CD z 21.stoleti Junior funguji bez problemu (je to flash + prehravac flash v8, ktery jede pod Wine bez nejmensiho zavahani).
Ne, po okynkach Viliama Brany u nas doma opravdu netouzime.
Máte skušenosti s Cedegou, nejlépe z nové Mandrivy?
Osobně bych si zahrál pouze staré klasiky, kdybych už nevěděl co jiného:) Ale na webu je celkem slušný seznam co to všechno zvládá.
Nevím zda tu novou distribuci koupit pod stromeček nakonec pro sebe:) A to už mám právě nových distribucí dost.
Pro začínající hráče nebo lépe i děti bych určitou "dobrovolnou skromnost" podpory her pod Linuxem až tak černě neviděl.
Suhlasim z nazormi. S Win som vyrastal ale stale s nim nie som spokojny. Linux (Mandrivu a SuSe) som si par krat nainstaloval ako druhy OS. Problemy boli. 1 instalacia tlaciarne - ale podarilo sa to prekonat. Nechapem preco ked chcem pracovat so so zlozkami, vytvarat a mazat, musim sa prihlasit ako root, inak to nejde.
Súborový systém je pre dlhodobeho pouzivatela Win trosku krkolomny ale zhruba za tyzden sa nan da zvyknut. Chcelo by to asi len poriadne precitat nejaky strucny manual - ALE LUDSKY NAPÍSANÝ. Velkou nevyhodou podla mna je ze jednotlive distribucie sa lisia sposobom instalacie dalsieho sw. (hier atd...) Toto mne osobne robi najvacsi problem. Ale je to aj tym ze som sa linuxu nejako dlhsie nevenoval. Ma ale aj vela pozitiv, ktorych sa vo Win asi nikdy nedozijeme.
Kamarad zacina s Linuxem a ma znameho, ktery pocitacum nerozumi vubec. Tomu se vysypaly Windows, takze jsme se spikli a protoze ma hodne stary pocitac, tak jsem tam dali Gentoo + Fluxbox a vsechno co by asi tak mohl potrebovat (abiword, seamonkey, mplayer, gimp, .....), no kompilovalo se to u me asi tyden ;-)
Od te doby to funguje k plne spokojenosti ... pracuje na tom, jak byl zvykly (s tim, ze si vybere z menu, co chce delat), internetova radia a televize mu chodi (pravda, dve televize spousti primo z menu, protoze to jednoduseji neslo, takhle se mu to nakonec i libi vic), problemy celkem zadne (pokud pominu dvakrat doslovne projiti oteviranim souboru a jeho ukladanim, cele vedeno prez SIM, pak uz to umel sam ;-) )
(A spravcovani je take jednodussi, pokud si vymysli neco noveho, tak se zaloguju prez ssh a udelam to tam, aniz bych se zvednul ze zidle ...)
Zaver ... ma-li neznalec dobre nastaveny system a nekoho znameho, kdo tomu rozumi a nastavi mu to, tak ho muze pouzivat k plne spokojenosti.
Souvisi to nejspis s pravy ... ty adresare (=zlozky) vytvoril root a uzivatel k nim nema dost opravneni - zkus u nich zmenit uzivatele (ci prava), nebo jeste lepe, najdi ve svem okoli nekoho, kdo linuxu trochu rozumi a pomuze ti s tim (abys neudelal nejakou hloupost, ktera by se ti vymstila - spatne nastaveni prav v systemovych adresarich JE problem)
Pokud pouzivas pocitac sam a nejde ti az tak o maximalni bezpecnost, tak muzes (jako root) nastavit vsem "svym" adresarum prava 777 (zapis, cteni a hledani, pro vlastnika, skupinu i ostatni) a tvuj problem se vyresi/obejde. Neni to z bezpecnostniho hlediska zcela idealni, ale v tvem pripade by to nemelo vadit (= prava k adresarum nebude nejvetsi bezpecnostni problem na pocitaci, ktery si sam spravujes)
prislo mi to dost malo konkretni... sam resim x problemu, co v linuxu resit nejdou nebo to obycejny clovek udelat neumi... mp3, dvd, zapis do adresare windowsu, proc mi nejde spustit ten a ten program a proc kdyz neco najdu na netu pod linux, tak me to nechodi a podobny problemy... rozhodne bych ten prechod nevidel tak jednoduse...
prihodim perlicku, se kterou jsem se nekolikrat setkal pri prechodu na linux - s linuxem jsou problemy, protoze to na rozdil od windows chce porad nejake heslo a kdo ho ma porad zadavat :)
Jinak v praxi jeden ze skutecnych problemu, na ktery jsme v mnoha firmach narazili, je kvalita kontroly ceskeho pravopisu v OO.
Mam naprosto opacnou zkusenost. Na jednom pocitaci jsem nainstaloval Ubuntu, takze odted si uzivatel muze pri bootovani vybrat, jestli Windows nebo Linux. A po chvili jsem se od uzivatele dozvedel, ze "kdyz tam [= pri bootovani] nenatukam Windows, tak _to nebude fungovat_."
Ať si říká kdo chce, co chce, tak stejně přechodu na Linux brání malá podpora her. Můžete psát, že hry nepoužíváte, ale jiní lidi ano. A když se třeba nějak dostanou k PC s Linuxem, tak i kdyby použili Wine nebo Cedegu, tak stejně třeba Trackmanii nebo Flatout2. A to je jedna z hlavních věcí, která brání přechodu. Zkoušel jsem ve škole přemluvit několik lidí k přechodu, tři, kteří jsou počítačový fandi, šly, ale zbytek se zeptat, jestli jim tam pojedou hry, jsem se zeptal jaký například, a dost často jmenovali takový, který prostě rozjet nejdou. A oni by stejně nepřešli, proč by to dělali, neví pořádně jak, a Win jim vyhovuje...
Je to škoda, sám Linux používám a jsem spokojen, ale má ještě co dohánět, i když za něco třeba vůbec nemůže...
Ted je posledni cas pro vsechny co chteji hledat duvody proc linux ne:) Sam jsem se naucil zit i s Wokny ale co jsem uz nedokazal snaset, to bylo kdys nekolik minut po vytazeni cedecka nebo diskety zacali vyvadet. A dokud jsem nedal medium zpet, tak mne nenechali ani pokracovat v praci. Ted jsem vysunul cd pri prehravani mp3 na Mandrive a hroutit se nezacala.
Tato chyba mne na Woknech opravdu silne vytacela, tomu rikam crackovat chudaka uzivatele.
Na linux jsem prechazel prakticky asi 5let, prubezne jsem skousel na PIII 450 nejruznejsi od Win4Lin, BeOS,Corel,RH7,Fedoru,Suse ale v te dobe byly dost problemy s ovladaci pro modem, nemluve o zvuku. Byl jsem spise fanda, ale hw jsem menit nechtel a take jsem byl nucen delat pod Win.. Hodne jsem si hral take s boot managery a o nich a emulatorech to dnes cele je. Bohuzel z duvodu nebezpeci Win a Lin na jednom disku je asi lepsi nejaky emulator ci virtual pc, za ktery se ale plati. V podstate to asi nuti platit diky Win jeste dalsi sw. Me je blizsi "dobrovolna skromnost" (proto se mi v Linuxu tak libi).. Nekdy skusim Xen
Na internet jsem se dostal az s Mandrake 9.2 a bez modemu a problemu s jakymikoli ovladaci. Byl jsem ale sklaman vypustenymi ovladaci pro TNT2 Vantu u Mandriva2006, coz me vedlo k male exkurzi az do samotneho kernelu. Vzhledem k zamereni teto distribuce na bezproblemovou a privetivou instalaci si pri vypusteni ovladacu docela protireci:)
Ale tento problem je spise ocenitelnym seznamenim s linuxarskym duchem pro ty co maji starsi pc, u nich je patrne ze si takto uz par let nejspise hraji. K uzivatelum s novymi VGA kartami by si tento vtipek asi neriskli. Bohuzel jde casto take o cas, hral jsem si s tim 14dni a to mi predtim 9.2 behala bez problemu. Mozna trochu k vzteku no, ale asi mne uklidnovalo ze nemam ani Wokna:)
Take jsem se malem naucil s Debianem ale to chce opravdu dost casu, mozna nekdy..
achjo mel bych zacit psat kratsi prispevky..
[25] Takovi gamesaci at si dostanou game over pod Woknama.
Linux je pro ne skoda:) Ale ty virtual pc. Je otazka zda je ochota priplatit si. A take otazkou bezpecnosti se nakonec kazdy postupem casu zabyva. Pokud drive nebude game over vseho:)
Ale je pravda ze vetsina lidi s pokusy prejit na linux sama od sebe tezko zacne.
Člověka docela potěší ten idylický přechod. Já se o něj už taky několikrát pokoušel, když mě bill zase něčím naštval, vždycky to ale skončilo pokorným návratem.
Docela věřím, že nejmenší problémy mají s přechodem ti méně zkušení uživatelé. Pokud někdo potřebuje inet + kancelářský balík, neviděl bych v Linuxu a jeho desktopu nejmenší problém (hlavně pokud má ten uživatel starší železo a nechce hry).
Já, který pracuji na počítači od rána do večera, jsem na tom hůř. Internetová bankovnictvím od 3 bank, účetnictví, různé slovníky na CD, CAT programy, k tomu pár tiskáren, skenerů, klávesnic, bluetooth, multiscreen, sat a analog tuner. Je to škoda, ale ani v nejlepších distrech se mi nepodařilo rozchodit zdaleka všechno. Smůla.
S tv-archivem neni sebemensi problem, pouzivam (g)xine, jehoz soucasti je plugin do mozilly (kompatibilni s FF, ThunderBirdem, SeaMonkey i Operou) a staci kdyz si klasicky kliknu na zaznam, ktery chci shlednout, otevre se mi gxine a uz se mohu divat. Pokud by to nekomu cukalo, potrebuje rozjet akceleraci videa (u mne je to DRI = Direct Rendering), pro obraz jsou potreba ty stare zname widlacke kodeky (klasicka DLLka z widli) a vse slape jak ma. Nezpozoroval jsem zadny problem, ale jelikoz mam velmi nizkou rychlost pripojeni, tak mivam kovovy zvuk (v pripade FUP je muj download cca. 30KB/s a videoarchiv tv-nova je windows media stream, cili 56KB/s) no ale presto je to v pohode a na zpravy se divam pres web tv n@va.
PS: mms (MultiMedia Stream) lze take stahovat pres OpenSource tooly k tomu urcene a divat se pak na cokoli klidne v offline rezimu, ovsem o tom n@va nerada slysi a uz vubec tam nepocitaji s tim, ze experienced user bude provozovat windows media stream klienta pod *NIXy.
Nedostatek her pod Linuxem vyresi herni konzole, PC zustane jen na praci. Nedostatek aplikaci pod Linuxem zcasti vyresi webove AJAXove aplikace.
Paradoxni je, ze do konzoli tezce investuje Microsoft a AJAX rovnez muzeme pouzivat hlavne diky nemu (komunikace se serverem pres iframe se neujala, takze k rozmachu doslo teprve po vydani prvniho prohlizece s implementovanym XMLHTTP, tj. MSIE).
Bylo by hezke, kdyby se Microsoft takhle nevedomky sam znicil...
nechci si tu vylevat srdecko ale kdys nevedomky vytahnu medium behem cteni, system by mel byt alespon tak inteligetni ze jej proste nikomu neda:) ale mnohokrat se mi stalo ze chtel system zapisovat i tipuji i 10 minut po ukonceni prace s mediem, kdy uz sem to necekal naopak ja:) to us mou vinou nebylo..
Bill by se mel zamerit spise na kvalitu sluzeb.. ale on je proste nejlepsi..
Myslím, že v desktopu je nejlepší MAC a ne Linux (reakce na následující příspěvek).
ghavelka, čtvrtek 15:12
jouza
"Pomoci XGL a Compiz jsem ji na pravou viru obratil uplne :-)"
Přesně tak, myslím si, že tomu, kdo přechází z winu se bude jednat hlavně o desktop a s tímto v současnosti vede Linux na plné čáře, ale to se asi změní s příchodem Vi$ty :( Ale škoda je, že nováček si compiz nebo beryl nedokáže nainstalovat, tak mu musí buď někdo pomoci a málokdo použije distrubici, kde jsou přímo integrovány... (a pak občas vzniknou zbytečné potíže a vrátí se zpátky na win)
neco podobneho ted zkousim v praci na svich spolupracovnicich :-) oni pc vubec nerozumi zacal jsem je strasit ze se muze stat ze je nekdo uda a nebo ze je objevi pres internet ze pouzivaji nelegalni soft a uspech se polehoucku dostavuje za posledni mesic na jednom pc suse 10 a na trech mandriva 2007 a jedno kubuntu 6.10 ted mi doma lezi dalsi 2 pc kam prijde krabicova verze mandriva 2007 kvuli obcasnemu hrani. upozornuji nikde zadna XP nezustala.ja za nevyhodu povazuji jen to hrani her v linuxu.:-).Ale par stiznosti bylo treba ze word a excel se ovladaji jinak nez je uci ve skole :-)))))) a dcerunky tatinkum si stezuji ze to icq v linuxu je osklivejsi nez meli predtim :-))))))))))) ale konecne me prestanou otravovat zavirovanyma pocitacema coz je plus pro me.Mozna to bude znit drasticky ale rozsireni linuxu by nejvic pomohlo kdyz by unas v republice se Microsoft odhodlal k nejake hromadne zalobe na obycejne uzivatele kteri pouzivaji nelegalni operacni system odnej
u nas ve firmicce jsme na Win z duvodu ucetnictvi. Jsme jen dva, ale potrebujeme slusny sklad, bezproblemovou fakturaci a podvojne ucetnictvi. Money se bohuzel nepodarilo rozchodit pod Wine, takze stale pouzivame Win2k, ktera pro kancelarskou praci bohate staci. Zajimavy je vztah k hram: manzelka chodi hrat hry na Linux (Suse), ktery je na pocitaci take nainstalovan. Znate nekdo male podvojne ucetnictvi, ktere by jelo pod Linuxem nebo v prohlizeci (FF, Opera)?
[26] VMware Player je zdarma .. je sice trosku krkolomne vyrobit virtualni widlows bez placenych verzi VMware, ale jde to :-)
Ja to pouzivam v praci .. hlavni OS Fedora a pod VMware Playerem provozuji obcas puvodni legalni MS-WXP .. kvuli Checkpoint Firewall Managementu a MS-IE na podnikovy intranet portal, co zprasilo nejake webove prase ..
Ja osobne vidim hlavni problem v podpore HW .. aby vse fungovalo, musi se vyber HW podridit podpore pod tucnakem. Ono teda to vetsinou neni spatne. Kdyz jsme v praci vybirali HW pro Solaris Xterminaly, vysel nam HW, na kterem spolehlive bezelo vsechno. Tzn. i widlows.
Na druhou stranu .. kamos ma nakej supr HP scanner a ma proste smulu. Ja mam Acer sunku za litr a slape jak vino.
Ted jsem napriklad tiskarnu vybiral hlavne podle ovladace pro linux.
Pak treba zvukovky .. onboard 5.1 se bezne tvari jako 2.0 .. jen audigy mi priznala 5.1 vybavu :-)
Pravda je, ze za posledni 1-2 roky se zprovoznilo obrovske mnozstvi HW, pokrocilo se v DVB, USB, BT, WIFI ..
[22] skoro mi pripada, ze vas prispevek byl psan pred rokem ...
a) mp3 - ehm, jaky problem ? s mp3 pod tucnackem pracuji i moje deti, poslouchaji v amaroku, hazeji si vyber na mp3flash playery, vyrabi si cdrw kompilaci "na cestu" v k3b a nemaji zadne problemy ..
b) dvd - opet, jaky je problem ?? prehravani ?? xine,ogle .. dvd authoring ?? v distrech toho asi moc nebude, ale ve zdrojovkach je tech nastroju uz docela dost .. a postacujicich ..
c) zapis do adresare windowsu - zapisovaci drivery pro ntfs existuji .. a nektere distribuce je obsahuji .. ted vylezl non-kernel userspace driver ntfs-3g .. hodlam se mu podivat na zoubek .. osobne si myslim, ze toto je funkcionalita, ktera je na pokraji legalnosti, kdyz MS k ntfs nechce nic dat.. mozna by stalo za uvahu, ci to opravdu potrebujeme .. doma me to taky palilo, ale pak jsem rozbehl server s DVBT kartami a na nem nahozena samba mi slouzi jako spolecny prostor ruznych OS .. na druhou stranu .. umi widle cist a psat do adresaru linuxu ?? neumi .. dokud tam nepridam opensource driver ext2d.
d) proc mi nejde spustit ten a ten program a proc kdyz neco najdu na netu pod linux, tak me to nechodi a podobny problemy. - ano, ja napriklad jsem schopny si to prelozit .. ono teda i bezny laik si 90% dokaze prelozit . . uz existuji udelatka, co vezmou ten gz/bz2 archiv a provedou to "./configure+make+make install" .. ovsem souhlas, nemusi to pak chodit .. ale je to vzdy otazka casu .. dobre veci, o ktere je zajem se vzdy brzo objevi v repository jako balicek ..
Jednu dobu jsem pracoval v takovem malem pc obchode, tam jsem resil otazku legalnosti operacniho systemu temer kazdy den.chodili tam za mnou lide, kteri kompum moc nerozumneli a pro vetsinu z nich byl pocitac bez OS nefunkcni, pokazeny, atd. Clovek nemuze porad dokola instalovat nelegalni sw, mel jsem strach. Tak jsem si tehdy obstaral SUSE 9.2 a instaloval do tech kompu a pripravil k pouziti. kazdemu, kdo si odemne kupoval masinu jsem udelal zakladni instruktaz pouziti.Ale chtel jsem rici jen to ze jsem se v drtive vetsine setkal s pozitivnimi ohlasy. zjisitl jsem ze lidem je jedno jestli jejich masina ma v sobe XP nebo SUSE ale hlavne kdyz to funguje a na male odlisnosti si vesina zvykne, na konec kdyz jsem rekl ze tento velmi stabilni software je zadarmo, velice rychle si zacala zvykat i dalsi cast zakazniku. Jedina sorta ktera Linux kategoricky odmita jsou gameri.
zajimavou variantou mezi alternativami je pouzivat Linux pro bezpecnejsi (sebezodpovednejsi) praci s internetem (siti) a Windows pouze pro praci v lokalnich aplikacich
a tohle asi vi prave i MS, proto ty jeho kousky a tolik sireni strachu :)
strach MS o sve dominantni postaveni na trhu mi prijde skoro patologicky a vysoce nakazlivy
nevim zda to nekdy nejaka spolecnost na sobe tak nazorne demonstrovala
kazdy kdo si toho vsiml Microsoftu jeste podekuje
vzpomel jsem si na tento komix, sice nevim co/kdo je Glox
http://www.bugemos.com/?q=node/22 LOL zacit by se melo u MS:)
mozna se nekdy dockame autenticke zidovske anekdoty o Microsoftu
http://www.pixy.cz/osobni/zid.html
a nebudte pesimiste:)
Na linux jsem se taky pokousel prechazat, protoze jsem mel napsat ftp server v linuxu jako semestralku. Tak jsem tam dal mandrivu 2005. Zpocatku to bylo ok, na takove ty zaklady nemusi clovek nic umet. Ale zdalo se mi to proste pomalejsi nez XP. Hlavne spousteni aplikaci. Nikdy se mi nepodarilo rozbehat VLC (mame televizni server), kvuli nejake chybe v balicku ci co. S internetovym bankovnictvim to take neslo. A po dlouhem badani, jak nastavit monitor na vysku jsem zjistil, ze moje graficka karta ma ovladace na tyhle vecicky jen pro win. Ach jo.
Navic v te dobe matlab pro linux desne padal a i ta mandriva sama obcas zamrzla.
No a ted se v praci vyviji vse pro win a obcas neco delam i doma, takze bych dost casto prepinal.
Ale i tak se casem chci jeste k Linuxu nekdy vratit. Pockam az to bude jeste jednodussi. Hlavne ty instalace.
nuže,název-přechod na linux v praxi-je pro mne,žel,v říši zabržděných plánů. Opravdu se musím ztotožnit se všemi výhradami vůči Blindovs,rozhoupal jsem se,stáhnul Ubuntu,nainstaloval-včetně formátování-a ejhle-když se pokouším otevřít obsah HDD,tak se mi objeví hláška,že k jednotce se nelze připojit,podobně selhaly i pokusy o převod CD wav na ogg-sice se objevil obsah,po chvilce ovšem opět vyskočila hláška o chybě. Jsem naprostý neznalec,poradíte mi někdo? Nebo kde hledat radu?
Autor je absolventem FIT VUT v Brně. Aktivně se zajímá o GNU/Linux, Open Source Software a vše ostatní s tímto související.