Tím hlavním důvodem proč nepomůže je prostě fakt, že větší počet bodů nevyřeší problém malého datového toku. Prostě, „kostičkovat“ to bude stejně, ale v HD.
Proč si to myslím, pokud uvážím fakt, že datový tok vzroste čtyřikrát (případně osmkrát o progresivního obrazu s něco přes tisíc řádek), pak mě jako logický výjde, že stejně vzroste i cena.
Ano, je sice pravda, že televizní stanice vydělávají celkem slušný „balík“, ale protože se jedná většinou o subjekty soukromé, nelze očekávat, že by jen tak z ničeho nic zvyšovaly náklady na distribuci signálu aniž by se jim to adekvátně nepromítnulo na příjmech (chápej tak, že investice navíc by se jim vrátila několikanásobně).
Z tohoto důvodu se domnívám, že HD kanály se určitě vyskytnou, ale z počátku se bude jednat spíše o přímo placené, tematické kanály, které už z principu nabízejí něco navíc. V současné době to může být právě HD. Ostatním soukromým kanálům příjde v hod tak maximálně přechod na kompresní standart mpeg4, logicky, komerční subjekt sáhne k inovacím snadněji, když mu přinese nižší náklady.
A co trh? A říkájí vám pojmy jako přijatelná kvalita a cena něco? Pokud ano, pochopíte, že se za cenu „zdarma“ většinový (nebo též masový) divák spokojí se současným standartem PAL (lhostejno, zda digitální, či analogový).
"kostičkovanie" sa vyskytuje hlavne u DVB-T, u DVB-S keďže je dostupný oveľa väčšia šírka pásma, vysiela väčšina staníc s omnoho vyšším dátovým tokom. Digitálne terestriálne vysielanie nemá budúcnosť som za úplné zrušenie terestriálneho vysielania, ktoré len zbytočne zaberá VHF a UHF pásmo. Kto nemá kábel, nech si kúpy parabolu.
r3c1d1v15t: Ano, satelitní transpondér (jo, lze označit jako multiplex) má daleko větší přenosovou rychlost, ale, taky je v něm umístěno více stanic, mnohdy i s datovým tokem kolem 3Mbit/s.
Kabel, za tři stovky to, co je zadarmo, je fakt moc předražený. A satelit? To samé, co kabel.
Nikdo: Satelitné vysielanie je pre bežného diváka rovnako drahé ako terestriálne, mesačné náklady sú 0 Kč (Sk). Platíš iba ak sa staneš abonentom PayTV. Ak si budem kupovať nejaký setTopBox na sledovanie digitálnej TV tak dám určite prednosť DVB-S. Výhody:
10 násobne viac dostupných kanálov a z toho vyplývajúca možnosť výberu, možnosť sledovať digitálnu televíziu aj v oblastiach kde bežná terestriálna TV nemá dosah, možnosť predplatiť si ďalšie interaktívne služby ako PPV, vysokorýchlostný internet atd. A ďalší argument v prospech DVB-S je že sa na slovensku pravdepodobne digitálna terestriálna televízia nikdy zavádzať nebude, zato platená digitálna satelitná televízia(DigiTV, UPC Direct) už teraz začína konkurovať terestriálnej(analógovej).
r3c1d1v15t: to je sice pěkný, ale řekni mi, proč ho využívá tak málo lidí? Ono, sledovat satelit není tak jednoduchý, nakonec zjistíš, že s pozemním příjmem máš daleko míň problémů. Teda, pokud bydlíš v domě sám, je to snažší, ale pokud bydlíš v nějakém "paneláku", tak s tím satelitem to bývá potíž. Jo a né každá STA má i rozvody pro satelit.
1. pise se standard.
2. rekl bych ze HD pro sracky, co toci nova s primou a na ktere se kouka vetsina naroda (letiste, ulice, ...), je zbytecny kanon na vrabce. prvni kdo tady z mistnich muze prijit s HD bude CT.
3. velky lakadlo bude olympiada, cinsti soudruzi nezaspali, vykaslali se na ruku trhu a veskere prenosy budou v HD. A pokud se uz konecne objevi levne full-HD televize, bude vystarano.
4. s HD v DVB-T se jen tak nesetkame, jediny, komu relativne nic nebrani nasadit HD, jsou kabelovky s DVB-C a provozovatele IPTV. Tedy toho, cim se dnes chlubi Mattesove a provozuje brnensky Maxprogres a prazsky T-system.
sartori: v pdostatě mám podobný názor, jen by mě zajímalo, zda v HD v "kabelovkách" pak budou dostupné i kanály z DVB-T, ale asi těžko, zvlášť s přístupem stanic jako je Nova, bo tý bude uplně fuk, kde vezmou signál, stejně jako je jí fuk, kde ho vezme UPC a DigiTV.
I když pravda, to pro oprátora znamená mít pevnou linku k O2, aby jim to šlo přímo od ČT.
Programuju informační systémy založené na linuxu. Ve volném čase se ale počítačům snažím vyhýbat, i když to moc nejde.
Přečteno 9 471×
Přečteno 7 710×
Přečteno 6 148×
Přečteno 6 067×
Přečteno 5 989×