Vypadá to, že podíl Firefoxu mezi webovými prohlížeči se stále zvyšuje. Musím příznat, že mě to mile překvapuje. Čekal jsem, že růst podílu Firefoxu bude zpomalovat, až se v podstatě zastaví. Ti uživatelé, kterým záleží na tom, jaký používají prohlížeč, a jsou ochotni si případně sami aktivně nainstalovat jiný, jsou určitě v menšině. Po nasycení této skupiny by měl být růstový potenciál vyčerpán. Ale Firefox už třetí rok (společně s Mozillou dokonce pátý rok) prakticky lineárně roste, což je obdivuhodné. Buď je skupina aktivních uživatelů větší, než jsem si myslel, nebo si Firefox umí získávat i ty pasivní.
Nemám svoje čísla z žádného oficiálního zdroje. Jen jsem se po delší době podíval na
Za pět let se Mozilla a později FF vyhrabaly ze zanedbatelných 4% na skoro 40%, a nejzajímavější je na tom právě ten pomalý a postupný růst. Zkušenost říká, že právě takový růst mívá zdravý základ a šanci ještě chvíli vydržet.
neviem ci statistika w3schools mas velku vypovednu hodnotu v globale, pretoze, ako je uvedene pri spominalnej statistike:
"W3Schools is a website for people with an interest for web technologies. These people are more interested in using alternative browsers than the average user. The average user tends to use Internet Explorer, since it comes preinstalled with Windows. Most do not seek out other browsers.
These facts indicate that the browser figures above are not 100% realistic. Other web sites have statistics showing that Internet Explorer is used by at least 80% of the users.
Anyway, our data, collected from W3Schools' log-files, over a five year period, clearly shows the long and medium-term trends."
Tyto statistiky jsou hodně zavádějící. U nás ve firmě máme několik stovek PC s IE 6, které nemají přístup k internetu a takových počítačů na světě musí být. Přeci jen zaměstnavetelé nechtějí, aby všechny PC měli přístup na internet, protože kdo by pak dělal :D.
Statistika hezká, ale neodpovídá realitě, protože počítá jen s prohlížeči co mají přístup k internetu. Povolte všem zaměstnancům na celém světě internet a statistika bude úplně jiná.
Hele M., tady se musim Saljacka zastat. Blbosti meles opravdu ty protoze resis neco co nikoho nezajima. A ver mi, nikoho nezajima ze microsoft zvolil vlezlou politiku prosazovani svych produktu a doslova je nuti kazdemu i kdyz o ne nestoji. Podstatne je, ze msie lide nepouzivaji a daji prednost firefoxu, a je naprosto lhostejne zda msie na pocitaci kdesi maji nebo ne .... doufam ze jsi to pochopil a nebude potreba to vysvetlovat jeste vice polopate ...
a zrovna tak je pravdepodobne, ze kdyby si ty firemni pocitace o kterych hovoris (a na ktere si velmi prozretelne nainstaloval pouze zableseny msie) pripojil k siti, tak uzivatele se ti na to vyprdnou a pouziji svuj portable firefox na flashce nebo si firefox proste nainstaluji - pokud jim to opravneni umozni - protoze jsou na nej zvykli z domu ... Cili je skutecne uplne fuk ze ted na tech pocitatich zevluje msie nikym nepouzivany ....
Přijde mi, že na webu w3schools je nesmysl se dívat jak na absolutní čísla, tak na relativní. Z čeho usuzujete, že ty natolik málo "flawed", aby se z toho dalo něco vyčíst? Je jasné že pro vývoj se používá často primárně firefox, ale i kdyby ho používalo 100% vývojářů, pořád se to nějak nedá aplikovat na celou populaci.
Thomas mluvíš úplně z cesty. MS nikoho nenutil, aby IE používal. To že IE v době vzniku nemě pořádnou konkurenci, není jeho problém. To samé MS nemůže za to, že jsou některé weby optimalizovány jen pro IE a v některých firmách se instaluje pouze SW od MS. Jinak souhlas IE7 už je velice slušně použitelný prohlížeč.
M.: Nemas pravdu. V dobe vzniku mel IE velkou konkurenci - Netscape. Pak prisel poradnejsi IE. A proc by si nekdo instaloval novejsi netsape, kdyz IE pak bylo na komplu standartne? Navic tehda problemy s bezpecnosti nebyly tak omilany, taky webove stranky byly povetsinou ciste HTML, zadny rozsahly Javascript a pluginy. Pak mrkvosoft zacal pouzivat nestandartni html kod. A to uz bylo nuceni, nez nove prohlizece chytly dech, musel sem mit IE vzdy po ruce, protoze nestandartnich stranek bylo prilis moc.
ad 4 - Pokud někdo má nainstalovaný prohlížeč, ale nepoužívá ho k přístupu na internet, pak je v snad v pořádku, že ve statistikách o přístupu na web tyto prohlížeče chybí.
ad 9 - O tom, jakou váhu přikládám absolutním číslům, jsem se myslím vyjádřil dostatečně. Ať už je skupina návstěvníků w3schools jakákoli, vývoj statistiky ilustruje vývoj uvnitř této skupiny. Tam FF(Moz) dosáhl ze 4% na skoro 40%. Nic víc, nic míň.
PC rozdíl je akorát v tom, že oni by ho používali, ale nemůžou protože to mají zakázané. Další věc je, že bitva mezi Linuxem a Microsoftem o ovládnutí desktopu skončila. Linux nevyrostl, co dobré vymyslel, nabídnul i pro Windows...Důvod pro přechod na Linux pro běžné uživatele tedy zjevně neexistuje. Skoro 40% je super, ale kolik z toho dělá podíl linuxu...open-source paradoxně pomáhá rozšiřování Windows místo linuxu. Nejlepší prohlížeč je stejně opera :-P nemá na něj ani FF ani IE, akorát k její škodě má mizerný marketing.
[16] Opravdu?
Důvody pro přechod -
- nesouhlas s licencí MS
- odpoutání se od spywaru a adwaru
- spousta aplikací out-of-the-box zadarmo, přičemž není třeba mezi nimi moc
přebírat (souvisí s adwarem, spywarem :-))
- snadnější údržba (dobrá, Windows tedy asi udržet nezasrané jde, ale když
mluvíme o BFU, který navíc nechce moc platit nebo o tom přemýšlet určitým
způsobem...)
- přívětivější desktop (jsou to maličkosti, ale právě na těch záleží...)
- větší rychlost (ano, to záleží na více faktorech) systému, ale třeba i aplikací, někdy i těch z Windows (Wine)
Prostě to nejde jen tak jednoduše odsoudit. To, jaký si člověk zvolí systém, záleží na jeho prioritách. Když se mu bude lépe pracovat na Windows, prosím. Ale at ví i o ostatních systémech, a má hlavu otevřenou (ne jako jeden fanatický blogger (u něj na tom, jaký systém používá, celkem nezáleží) :-)).
Ad opensource - Je to dvojsečná zbran. Může to usnadnit přechod (příkladem budiž LiMuX), na druhou stranu mu i zabránit; na druhou stranu, kdyby opensource na windows nebyl, tak by se stejně místo něho kradlo (IMHO).
Konečně pořádný komik, vítej M. Takže Ty znáš spoustu lidí, kteří pro brouzdání po Internetu používají IE 6, bohužel jsou to ale pošuci, kterým zaměstnavatel nemůže umožnit chodit na Internet. 5 ze 6 vegetariánů doporučuje kuřecí maso a 90% neslyšících preferuje Vivaldiho před Mozartem.
[28] Ty natvrdlej vorechu!!! (promin uz jsem se neudrzel)
Clanek je o Firefoxu a jeho vzrustajicim podilu mezi internetovymi prohlizeci. Prohlizeci, se kteryma lidi pristupujou na internet. Neni o tom na kolika pocitacich je jaky prohlizec. Navic muze byt na jednom PC vic prohlizecu. Statistika rika, ze tech lidi co serfuji na internetu s pomoci Firefoxu je cim dal vice. Nesnaz se z toho vydedukovat co kdo ma kde nainstalovane a za kolika firemnima firewallama je kolik nezabezpecenych win s IE a jaka je podstata zivota, vesmiru a vubec.
Kdyz ale prihlednem k "povoleni internetu vsem zamestnancum", jak pises v prispevku[4], aby byla ta statistika vypovidajici, musime brat v uvahu jednu vec. Reditel firmy neklikne na tlacitko a nepovoli vsem zamestnancum internet. On jde za IT reditelem a rekne mu co by chtel. Ten to rekne dal a rozjede akci kulovy blesk a na vsech PC se bude delat udrzba SW aby po "stisku tlacitka" nezkolabovala pulka firmy. U vas ve firme mozna mate nekolik stovek PC, ale ty se o ne rozhodne nestaras. To by to dopadlo :)
[29] gi. Je mi jasné, proč je Firefox (relativně) populární prohlížeč, který v základu naprosto nic neumí. Je totiž ještě primitivnější ve své funkčnosti než IE6 a má velice slušný marketing. Lidé mají rádi primitivní věci podpořené obrovskou reklamou. Osobně tento prohlížeč nesnáším pro jeho neuvěřitelnou pomalost a nenažranost, a kdykoliv jej musím používat tak trpím.
Jak říkám konkurence prospěla i samotnému Internet Exploreru. Myslíš si snad, že by Microsoft de facto pohřbený prohlížeč najednou exhumoval a vytvořil jeho sedmičkovou verzi nebýt nástupu Firefoxu. Asi těžko ...to už radši instaluji všude IE7, případně s doplňkem IE7Pro (který nahradí 20 pluginů do Firefoxu), a všichni jsou spokojeni.
Doufám, že mizerně napsané pomalé jádro a XUL rozhraní zlepší v FF 3.0
[32] Tak a je to temer jasne. Aby nazor pana "M." byl vice videt, vytvoril si virtualni osobu "XYZ", ktera mu pritakava :) Je to opravdu velice pruhledne. M. se objevil v diskuzi s nazorem vyrazne odlisnym od ostatnich. Nikoho nepresvedcil a aby nebyl uplne za hlupaka, tak si pozdeji vytvoril virtualniho pritakavace XYZ. Staci se podivat na casy vlozeni jejich prispevku. Je to prinejmensim velice podezrele ze psali prispevky temer ve stejnou dobu :) A kdybych mel bujnou fantazii skoro bych si myslel ze to opravdu je nekdo placeny z MS poskozujici konkurenci :)
Ted k tvemu prispevku. Ff neni "relativne" popularni prohlizec. Je druhy nejpopularnejsi po IE6 a jeho pouzivanost ma vzrustajici tendenci (alespon na W3schools). O tom se nema cenu bavit. Snazis se veci akorad zamotat.
V zakladu je Ff jednoduchy, ale i pres to si myslim ze toho dokaze vice nez IE6. Marketing ma mozna lepsi, ale hlavne efektivnejsi. Jsou do nej zapojeni dobrovolnici z celeho sveta ze sveho presvedceni a ne ze je za to nekdo plati.
O tvrzeni, ze lidi maji radi primitivni veci s dobrym marketingem by se dalo uspesne pochybovat. Kam na ty hlody chodis :) Marketing musi jit ruku v ruce s kvalitou produktu a pozadavky zakazniku. Je to celkem slozite tema a neda se to jednoduse napsat na nekolik radku. Je rozdil v jake oblasti se produkt snazi prosadit. Podle toho se musi zvolit strategie.
Mozilla do Ff v kazde nove (velke) verzi implementuje vlastnosti casto pouzivanych rozsireni a tim vyznamnym zpusobem priblizuje Ff idealum zakazniku.
Pomalost Ff... Musime si definovat metodu mereni rychlosti, jinak se nema cenu o necem bavit. Muj subjektivni nazor na rychlost Ff u mnou nacitanych stranek je "vyhovujici". Stejne jako u IE6,7 Opery. Proste jsou ty prohlizece tak rychle, ze mezi nimi nepozoruju rozdil. Je ale urcite mozne narazit na stranku, ktera se ve Ff zobrazuje dele (Ff spotrebuje vice CPU casu) a to same i naopak. Metodika mereni rychlosti je tema na hlubsi zamysleni. Vsichni vime jak to dopada s benchmarky vs. realnymi aplikacemi.
Nenazranost Ff... to je asi nejrozumnejsi argument. Ff neni zdaleka idealne doladen, ale i pres to je spotreba pameti vicemene srovnatelna s ostatnimi. Ff v tomto ohledu zaostaval ve svych drivejsich verzich, ale dnes je jiz +-srovnatelny.
Konkurence pro IE6 byla motor snah MS o vydani IE7. O tom asi neni treba vest spory. Ano jak rikas MS by na IE6 a dalsi vyraznejsi vyvoj prohlizecu ani nesahl nebyt tlaku od konkurence. Nejake IE7Pro neznam a nemohu posoudit jestli "nahradi 20 pluginu do Ff". Jestli s IE7Pro jsou pak vsichni spokojeni bych nechal tedy jako otevrenou otazku...
Ff 3.0 by mel byt zase posun kupredu a dale by se mely klicove vlastnosti zlepsit a nejake doplnit. Mluvi se take o vyse zminovane narocnosti na pamet. Ta by mela byt (v pomeru k funkcim) opet nizsi.
Jedu vyzamnou vytku proti IE7 bych jeste zminil. Neni podporovan beh na jinem OS nez MS win XP(SP2) a win Vista.
Přečteno 7 920×
Přečteno 6 028×
Přečteno 6 018×
Přečteno 5 947×
Přečteno 5 812×