Oskarův Weblog @root

  • Emotikony emoji v Pidginu

    Jste-li majiteli smartphonu, pravděpodobně jste zaznamenali, že klávesnice obsahuje kromě písmen, číslic a dalších symbolů také spoustu roztodivných obrázkových emotikon. Bylo pro mě celkem překvapující, že takové obrázkové emotikony je možné zadat do jakéhokoli textového pole a dokonce i posílat třeba pomocí SMS nebo e-mailu a to i mezi Androidem a iPhonem.
    24. 4. 2014 13:09 (aktualizováno)
  • Šok: Oficiální e-knihy vznikají pomocí technologie OCR

    Šokující titulek, datum vydání prvního dubna. To vypadá jako aprílový žert. Kéž by… Tímto zápiskem bych rád navázal na předchozí zápisek o tom, kterak je možné e-knihu pro Kindle rozebrat, opravit a znovu sestavit. K jeho napsání mě vyprovokoval nákup e-knihy Robert Galbraith − Volání Kukačky od nakladavatelství Plus, kterou jsem zakoupil v obchodě eReading.cz. Uvedená kniha byla vysázena neproporcionálním fontem malé velikosti, což mě samo o sobě donutilo k obrácení se na podporu eReadingu…
    1. 4. 2014 16:49 (aktualizováno)
  • Opravte si e-defekt svépomocí

    Nedávno jsem si v jistém českém e-obchodu pořídíl e-knihu pro svou e-čtečku Amazon Kindle. Přestože jsem knihu stáhnul ve formátu mobi, který je určen právě pro čtečku, kterou vlastním, ukázalo se, že jsem na místo e-knihy pořídil e-defekt. Veškerý text knihy byl totiž napsán titěrným a především neproporcionálním písmem. Titěrné písmo je s mírnými obtížemi řešitelné přímo ve čtečce…
    6. 3. 2014 13:42 (aktualizováno)
  • Jak vypnout IPv6 privacy extensions na novém Androidu

    Pod stromečkem jsem rozbalil nový mobil s Androidem 4.4 Kitkat. Bohužel musím konstatovat, že ani zcela nová verze operačního systému, která v USA pracuje v IPv6-only, pořád kašle na dodržování RFC 4941, se kterým byl Android až do verze 4 konformní: Použití dočasných adres (pro ochranu soukromí) může způsobovat nečekané obtíže s některými aplikacemi. Servery mohou odmítnout spojení od klientů bez reverzního DNS záznamu…
    26. 12. 2013 19:52
  • Jak jsem vyhrál Bitcoin

    Že se dá vyhrát ledacos, o tom jsem se přesvědčil na nedávné konferenci OpenSource řešení v sítích v Karviné. Hlavní cenou tomboly byla rovná třetina bitcoinu. A při závěrečné losovačce padl los právě na mě. To mě donutilo aspoň na chvíli přestat tuhle alternativní měnu ignorovat. [caption id=„attachment686“ align=„aligncenter“ width=„300“ caption=„Papírová peněženka na Bitcoiny“][/caption]
    29. 10. 2013 7:45 (aktualizováno)
  • Jak zvětšit disk virtuálního serveru a nepřijít o data

    Už několikrát jsem byl dotazován ohledně správného postupu zvětšení diskového prostoru u virtuálního serveru. Postup jsem si úspěšně vyzkoušel u sebe, poradil jak na to a… pak poslouchal nářky, že to nefunguje a data jsou pryč. Nejdřív popíšu celý postup: Předpokládáme virtuální server běžící v režimu plné virtualizace (třeba VMware, KVM, nebo Xen). Byl vytvořen s nějakou velikostí virtualizovaného disku, která nyní nestačí. Disk zvětšíme v nástroji pro správu virtuálního serveru…
    19. 9. 2013 13:43
  • Déčko jako děšivý důsledek digitalizace

    Start páté stanice České televize asi nejlépe vypovídá o neradostném stavu zemského televizního vysílání v ČR. A možná i o selhání regulátora. Nejen kmitočtové spektrum je nerostným bohatstvím O kmitočtovém spektru se často říká, že jde o nerostné bohatství a proto je potřeba s ním řádně hospodařit. Tuto činnost státy delegují obvykle na regulační úřady, u nás ČTÚ. V případě zemského vysílání jde ale i o jiné nerosty…
    26. 8. 2013 16:30
  • Podivné chování EURidu s DNSSEC

    Člověk zhýčkaný komfortem české národní domény si často ani nedovede představit, jaké problémy na něj čekají u jiných top level domén. Tento zápisek bude o tom, jak se jedna banální změna nastavení .eu domény protáhla z několika minut na několik dní. Po dlouhou dobu byla doména s anglickou verzi stránky Neběží.cz hostována přímo u registrátora, společnosti Gransy, s. r. o. Bylo to především z toho důvodu, že tehdy to byla jediná možnost, jak u .eu domény u registrátora získat DNSSEC…
    13. 8. 2013 18:21 (aktualizováno)
  • Půlampérový mýtus o USB

    Rozhraní USB nemám osobně příliš v lásce, zvláště pak od doby, co jsem si v jednom předmětu na ČVUT vyzkoušel rozhraní USB implementovat v jednočipovém procesoru. Přesto jde o jedno z nejpopulárnějších počítačových rozhraní současnosti a tak můžeme jen sledovat, jak verze 2.0 postupně vytlačila FireWire a verze 3.0 vytlačuje eSATA. Jednou z výhod USB, která zřejmě zapříčinila jeho masové rozšíření, je přítomnost napájecího napětí 5 V. Je s ním spojena spousta mýtů, polopravd a omylů…
    9. 2. 2013 12:48 (aktualizováno)
  • Chceme digitální rozhlas?

    Zatímco televizní vysílání bylo více-méně úspěšně zdigitalizováno, rozhlas na svou digitalizaci čeká. Hlavní platformou pro šíření rozhlasového vysílání je stále analogové FM vysílání v pásmu VKV a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo měnit. I když vlastně; velká města jsou už teď pokryta vysíláním v normě DAB. Opravdu něco takového potřebujeme?
    4. 2. 2013 10:20 (aktualizováno)