Hlavní navigace

Phonetooth - SMS bez zbytečných závislostí.

12. 5. 2008 15:11 (aktualizováno) brk

Hrozně nerad píši SMS a tak obvykle raději zavolám, než abych něco křečovitě ťukal na telefonu. Palec si rozumí s mezerníkem a tlačítky trackpointu, ale mobil je nepřítel. Někdy však není zbytí, typický když vím, že dotyčný zrovna telefon zvednout nemůže a zprávu potřebuji předat co nejdříve, takže SMS.

Jelikož u počítače trávím hodně času, chtěl jsem si pomoci nějakým udělátkem, co by si rozumělo s telefonem. Wammu Michala Čihaře se mi vzhledově nikdy moc nelíbilo a jelikož mám rád jednotný vzhled, tak jsem ho ignoroval. Teď, když jsem na něj hledal odkaz, vidím, že možná neprávem, poněvadž na posledních obrázcích vidím Clearlooks, tedy standardní GTK vzhled, takže ho brzo asi zase zkusím.

Dalším adeptem byl gnomácky jednoduchý GNOME Phone Manager, ale u něj jsem měl problém s kontakty, které sdílí s Evolution. Z pohledu jednotnosti GNOME správná volba. Alespoň jsou kontakty na jednom místě, ale Evolution není můj poštovní favorit, takže z mého pohledu to byl další program, který šel z kola ven.

Posledním v řadě byl jednoduchý prográmek napsaný v Pythonu jménem Phonetooth. Program je z uživatelského hlediska velmi podobný GNOME Phone Manageru, tedy číslo, text a odešli. Phonetooth by si měl rozumět s telefony pověšenými na kabelu, IrDA i bluetooth. V mém případě to je bluetooth a zprovoznění bylo velmi snadné přes konfigurační rozhraní.

Phonetooth

Jak jsem již zmiňoval, program je velmi podobný GNOME Phone Manageru, ale tím z mého pohledu podstatným je vlastní telefonní seznam, který je u mne menším zlem, než Evolution na disku. Program umožňuje import kontaktů z telefonů, takže by to neměl být problém. S mým stařičkým Siemensem S55 to sice zlobí u importu z paměti telefonu a korektně zvládá jen SIMku, ale to mne až tak netrápí. Jsem rád, že to posílá.

Autor zjevně používá Gentoo a na stránkách projektů je Gentoo ebuild. Na domácím desktopu s Gentoo to už pár týdnu používám a spokojenost. Protože na svém notebooku mam Ubuntu, viz. nedávná recenze Ubuntu 8.04, a opravdu nerad dělám make install, tak jsem uplácal balíček pro Ubuntu 8.04. (X)Ubuntu sice používám od verze 6.06, ale balíček jsem dělal jednou naposled krátce po první instalaci a dokumentaci debianizace jsem viděl míň než z rychlíku. Kdysi jsem si přečetl dnes již ne zcela aktuální článek Debianizace vlastních zdrojů a nyní vyšel z poznámek, takže to asi symbol dokonalosti nebude, ale beru to jako menší zlo než zmiňovaný make install. Pokud o balíček s Phonetooth 0.3.1 pro *buntu 8.04 stojíte, je zde. Pokud máte konstruktivní kritiku, fórum je tu taky. To že jsem <oblíbený vulgarismus> si prosím nechte pro sebe.

Sdílet