Hlavní navigace

Internet 4G: Potřetí a snad naposled.

25. 8. 2009 14:55 brk

Loni v létě jsem ve svém „blogísku“ v zápiscích Internet 4G: Růžový šmejd? a později Internet 4G: Kde to hnije, tam je …? shrnul své útrapy s 4G Combi kartou po bezproblémové sezóně 2007.

Loni jsem nakonec dospěl k tomu, že v roce 2007 nebyl ovladač součásti jádra a při použití toho jaderného mám zmiňované problémy s externí padavostí. Chvíli jsem ještě ignoroval ovladač, jenž byl přímo v jádře a používal starší, až si celá věc nakonec sedla tak, že byl i jaderný modul bezproblémový. Nevím už jak moc bezproblémový a do jaké míry to byl jediný faktor, ale když to místo v řádech minut padá méně často tak je to prostě super a dál jsem to neřešil.

Když letos na jaře začala „pogoda notebooka“, připojení padalo zas. Rozhodně ne tak často jako v roce 2008, ale padalo. Někdy po hodince, někdy po třech, ale po zimě strávené na kabelu to bylo docela nepříjemné. Nevím jak moc to padalo loni, protože po pádech v řádu minut díky jadernému modulu to byl malý zázrak a byly tyto časy mimo mou rozlišovací schopnost, nicméně pořád se mi to nelíbilo a nějak jsem si v růžových barvách maloval rok 2007, kdy mi to asi nepadalo, nebo jsem si to již nepamatoval.

Těžko vzpomínat, co bylo dva roky tomu, navíc na jiném notebooku a s jinou anténou, ale letos jsem vypozoroval ještě jeden faktor, který má na stabilitu připojení enormní vliv. Pořádně jsem si ho ověřil až nyní, kdy mám dovolenou a můj notebook běží venku celé dny. Možná jsem si měl všimnou dřív, ale datový modem není analogový TV tuner a problém schovaný za spoustou opravných mechanizmů v různých vrstvách protokolů už není tak moc do očí bijící.

Když už se konečně vymáčknu, tak minimálně má 4G Combi karta se nemá ráda s napájecím adaptérem mého ThinkPadu. Pokud jde napájecí kabel a anténní kabel na různé strany, mohu být online jak dlouho chci, klidně stahovat i „velké objemy dat“ a vydržím online celý den. Má to svoji logiku, ale bohužel až když se člověk nad věcí zamyslí, ne jak u zmiňované TV. Pokud vám taky občas spadne připojení, zkuste hnout napájecím adaptérem, možná si užijete více klidu, jako letos já. :o)

Pogoda butelkova – „pogoda“ znamená v polštině „počasí“ a slovní spojení „pogoda notebookova“ jsem začal používat jako přímý protiklad frázovitého patvaru „pogoda butelkova“ (počasí lahvové), kterým označuje jeden můj známy zedník dny, kdy venku prší a tak nelze provádět venkovní práce, takže se někde chlastá. „Butelkova“ asi nebude zrovna čistý tvar, ale to už k česko-polskému pohraničí patří. „Pogoda notebooka“ je u mne naopak čas, kdy je venku pěkně a mohu si zapnout notebook i venku.

Sdílet