Loni v létě jsem ve svém „blogísku“ v zápiscích Internet 4G: Růžový šmejd? a později Internet 4G: Kde to hnije, tam je …? shrnul své útrapy s 4G Combi kartou po bezproblémové sezóně 2007.
Loni jsem nakonec dospěl k tomu, že v roce 2007 nebyl ovladač součásti jádra a při použití toho jaderného mám zmiňované problémy s externí padavostí. Chvíli jsem ještě ignoroval ovladač, jenž byl přímo v jádře a používal starší, až si celá věc nakonec sedla tak, že byl i jaderný modul bezproblémový. Nevím už jak moc bezproblémový a do jaké míry to byl jediný faktor, ale když to místo v řádech minut padá méně často tak je to prostě super a dál jsem to neřešil.
Když letos na jaře začala „pogoda notebooka“, připojení padalo zas. Rozhodně ne tak často jako v roce 2008, ale padalo. Někdy po hodince, někdy po třech, ale po zimě strávené na kabelu to bylo docela nepříjemné. Nevím jak moc to padalo loni, protože po pádech v řádu minut díky jadernému modulu to byl malý zázrak a byly tyto časy mimo mou rozlišovací schopnost, nicméně pořád se mi to nelíbilo a nějak jsem si v růžových barvách maloval rok 2007, kdy mi to asi nepadalo, nebo jsem si to již nepamatoval.
Těžko vzpomínat, co bylo dva roky tomu, navíc na jiném notebooku a s jinou anténou, ale letos jsem vypozoroval ještě jeden faktor, který má na stabilitu připojení enormní vliv. Pořádně jsem si ho ověřil až nyní, kdy mám dovolenou a můj notebook běží venku celé dny. Možná jsem si měl všimnou dřív, ale datový modem není analogový TV tuner a problém schovaný za spoustou opravných mechanizmů v různých vrstvách protokolů už není tak moc do očí bijící.
Když už se konečně vymáčknu, tak minimálně má 4G Combi karta se nemá ráda s napájecím adaptérem mého ThinkPadu. Pokud jde napájecí kabel a anténní kabel na různé strany, mohu být online jak dlouho chci, klidně stahovat i „velké objemy dat“ a vydržím online celý den. Má to svoji logiku, ale bohužel až když se člověk nad věcí zamyslí, ne jak u zmiňované TV. Pokud vám taky občas spadne připojení, zkuste hnout napájecím adaptérem, možná si užijete více klidu, jako letos já. :o)
Pogoda butelkova – „pogoda“ znamená v polštině „počasí“ a slovní spojení „pogoda notebookova“ jsem začal používat jako přímý protiklad frázovitého patvaru „pogoda butelkova“ (počasí lahvové), kterým označuje jeden můj známy zedník dny, kdy venku prší a tak nelze provádět venkovní práce, takže se někde chlastá. „Butelkova“ asi nebude zrovna čistý tvar, ale to už k česko-polskému pohraničí patří. „Pogoda notebooka“ je u mne naopak čas, kdy je venku pěkně a mohu si zapnout notebook i venku.
Zdrávím.
4G internet používám na PC přes externí modem od T-Mobile. Existují tedy dva - ani se nedá úplně říci, že problémy - ale čas od času mi pěkně lezou na nervy.
Sem tam se vyskytne je občasné katastrofální zpomalení příjmu dat na některých serverech, ale jinak mi už odzačátku jede na poprvé (faktem je, že používám vanila jádro a nastavuji, kompiluji si jej sám, takže většinou nemám problémy a když, tak alespoň tuším, co jsem kde změnil, či je potřeba změnit).
No a ten druhý spočívá v tom, že aktivuji spojení přes příkaz pon, a musím jej zadávat dvakrát - ten první vždycky selže. Proč? O tom se můžu jen dohadovat, zatím jsem na to nepřišel :-(
pouzivam pripojeni od O2 a teda nemam problemy pri pripojovani, jen obcas me spadne rychlost na 0 ale po chvili naskoci. horsi je to s DNS serverama ktere jsou mi prideleny. Jednou za cas se stane ze mi prideli DNS 10.11.12.13 a 10.11.12.14. Zatim to resim s O2 linkou.
Stava se to jeste nekomu jinemu?
Mě připojení přes 4g combi kartu přestalo před týdnem úplně fungovat a protože nemám nervy ani znalosti (zkoušel jsem kde co a nakonec jsem zkusil i přeinstalovat celý systém), tak jsem dočasně přesedlal na windows. Příští měsíc mi končí smlouva, tak nejspíš nebudu prodlužovat.
S tím nefunkčním příkazem pon jsem se taky setkával docela často, naštěstí napodruhé se to vždycky chytlo.
2: Jo 10.11.12.13 a 10.11.12.14 to občas jako DNS přidělí, chová se to tak už několik let a na všech typech mobilního připojení od O2 (GPRS, UMTS/HSDPA, CDMA). Normálně tyto adresy posílá jako WINS servery, ale občas to z nějakého neznámého důvodu navzájem prohodí s DNS. (I tak to je kravina, protože WINS služba na tom neběží a i kdyby jo, tak mi není jasné k čemu by byla.)
Řeším to tak, že adresy DNS nastavuju natvrdo, ne přes ppppd.
Tohle bude asi rarita, ale mam fiemni 4G od T-mobile a nezaznamenal jsem doposud zadne potize. Je sice pravda ze ho pouzivam jenom na firemnim notasku, jenom pod widlama a pro pripojeni jenom aplikaci web'n'walk, ale stejne me to posloucha na povel. Spokojenost byla i ze strany mich kolegu, teda az dokud se to jeden nezacal pokouset rozbehat pod linuxem. Tam zacali problemy a kdyz jsme se na to podivali poradne tak jsme dosli k tomu co se dalo samozrejme cekat. Ta tupa karta od T-Mobile je proste stavena na spolupraci s widlema. Jakou moc ma nad T-mobilem MS, ze ho prinuti dat na trh kartu, ktera T-mobilu neprinese tolik spokojenych zakazniku, jako kdyby tam byla karta univerzalni? Co za to dostane T-mobile od MS?
Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení, pořádek v systému a sklenici vychlazeného piva.
Přečteno 28 875×
Přečteno 16 470×
Přečteno 13 334×
Přečteno 12 678×
Přečteno 10 636×