Ve škole byly nefunkční 4 internetové kiosky. Oficiálně byly nefunkční proto, že se k nim prý děti chovaly špatně. V zákulisí se ale proslýchalo, že to náš win-only admin neumí nakonfigurovat.
Nově nastoupivší učitel informatiky a také paní hospodářka chtěli, aby se to rozchodilo. A protože se tradovalo, že je tam nějaký nepřívětivý divný systém a o mně se začalo rozhlašovat, že rozumím Linuxu, nový učitel mě požádal, jestli bych se na to nepodíval.
Po zapnutí na mě dýchla nostalgie – Mandrake 9.3 s jádrem 2.4.něco, KDE 3.1 a tak vůbec. V jednom stroji P4 3,2GHz, 512MB RAM a 80GB disk byly 4 grafické karty a v USB čtyři klávesnice a čtyři myši. Mile mě překvapilo, že to najelo a dodaná hesla včetně roota fungovala. Méně milé už ale bylo, že tam byla nějaká prehistorická Mozilla, která se k prohlížení dnešních stránek moc nehodí. Připojení k internetu nefungovalo. Náš admin totiž úplně zrušil NAT a všechno jde jen přes proxynu. Následovalo přihlášení se k nějakému win-stroji v síti a opsání nastavení proxy z Exploreru. Potom jsem tou Mozillou stáhl statickou binárku Firefoxu a rozbalil. Vytvořil jsem ikonky na ploše a bylo.
Teď jak se s tím vypořádaly děti. Dělí se na 11 skupiny:
Jinak z technického hlediska: load se při intensivním browsdání 4 dětí pohybuje kolem 0,8 – 1 a RAMěť je plná tak z 80% (bez bufferů). Vyzkoumal jsem, že nejvíc CPU času žerou webové hry typu Travian a webmaily – spousta malých obrázků a stránka se po každém kliknutí celá vykresluje znova.
Hospodářka se odmítla učit krásné root heslo a tak jsem nastavil vypínání cronem každý den va 4.
A ještě fotka:
kdyz uz to resime tak letos koncim na gymplu a z duvodu zvysene popularity linuxu a natlaku studentu co se o PC zaimaji se nase IVT ucebna predelala na dualboot Ubuntu a XP a servery se presunuly na debian no a myslim ze nikomu necicni problem pod linuxem delat jen obcas marne pokusy s exe soubory :D
No, lidi ... ja jsem psal bakalarsou praci na tema "Linux do skol" a musim vam ric, ze silne pro Microsofti komise to po me malem hodila. Kartel jeden.
Cili vzdycky se najdou nejaci mohykani, ale prorazit globalne myslenku "OS pro skolstvi zadarmo" nejde. Pritom i MS EDU licence jsou drahy a zaroven je tam hnusnej hacek v podobe assurace a nebo "zakladni verze OS".
Na druhou stranu zas nechapu toho nove nastoupivsiho admina, ze by neumel format c: a winxp install. Kios mode docela zvladaji. (to jen jako napad)
Taky sem u nas na skole zkousel na par kompu nasadit Linux (mame tam mistnost vyhrazenou pro studenty - kompy, televize, gauc, atd...) Bohuzel to dopadlo scela typicky... Samozrejme si kazdy hned radsi sednul k W2K nez k Debianu.
Popravde to tak uplne nechapu, zvlast, kdyz ty W2K se vlekli totalne pomalu. Chtelo by to tam nakyho misionare, kterej ty lidi zavede za ruku az k ikonce firefox (ktera je stejna jako u windows, dokonce se na ni i stejne klika).
Proste skola ma licence na Windows, tak proc pouzivat neco co je zadarmo? ( http://www.underground.cz/ivan-novakov/co-je-zdarma-neni-kvalitni ) a na to microsoft sazi. Bill prijede do par skol, rozda stary oem embedded megaorezany zastaraly system, ktery by uz ani neprodal, nadsene si se vsema trese rukou a omdlevajicim chlapcum se podepisuje pod tricko. Naces se skola rozhodne pristich 10 let pouzivat proprietarni software.
BTW bych me zajimalo, jak se dela ta vychytavka s nekolika grafarnama, klavesnicema a mysma... Myslim, ze jeden komp by v pohode utah s trochou ramky i vic. Ja mam mobilniho semprona ~1.8GHz a pres 10% vytizeni CPU mi to de, jenom kdyz delam neco hodne narocnyho. Dokonce pri praci v emulatoru se drzim pod 20%.
Co se tyka vyberu systemu, vzdy sahne uzivatel po Widlich, ktere ma doma nez po Linuxu, ktery je mu cizi. Takze nedavejte uzivatelum na vyber ;-)
U nas ve skole mame pc na chodbach pristupne vsem, jede v nem Debian a kupodivu nema nikdo s tim zadny problem (teda az nejake marne pokusy s nejakym icq6.exe). A pritom i prohlizec neni klasicky Firefox (debianska verze se jmenuje Iceweasel). Lidi si vzyknou na vsechno, kdyz musi.
Viz. zruseny NAT, neni se cemu divit, ve Widlich zprovoznit nat neni zrovna jednoduche. Proxy je v tomto smeru mnohem dostupnejsi reseni. V Linuxu pro NAT staci jedno pravidlo iptables.
[20] Harvie
To řešení ve škole se mi nelíbí, už jenom to šachování s maximální délkou kabelu (např. USB od klávesnice). Ale když to tak bylo... Nejlepší je LTSP. Terminály se dají sehnat za babku a můžete mít jeden výkonný server pro celou učebnu, nejste limitovaný počtem PCI slotů na grafiky, ale výkonem. 4giga RAM, 2GHz dvoujádro a 1Gbit síťovka a je to nepřetížitelný i pro 20 klientů. vizte debian.postrelmov.org, edubuntu.org, ltsp.org
[21] Fantomas
Nemají na výběr :-), škola nemá na další okna a i kdyby, tak ani nevím, jestli by tohle šlo realizovat (4 uživatelé najednou)
Windowsí učebna (30 počítačů) u nás je *hnus*. Centrální správa nulová, admin odpoledne obíhá všechny počítače, ač to má 1,6GHz a 256MB RAM, tak se to vleče jako moje pokusná 300MHz a mohl bych pokračovat. Učí se tam jenom Word a Excel + ty nové Terasofty, co fungují pod wine. Klidně by to šlo realizovat na Linuxu.
Jinak ve středu vystavím xorg.conf
[20] > BTW bych me zajimalo, jak se dela ta vychytavka s nekolika grafarnama, klavesnicema a mysma...
takto: http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat
Skvělá práce. Ještě bych chtěl doporučit trik na ty, co hledají na ploše "modrý E" :)
Použil jsem to u pár "pokusných subjektů" :) kterým jsem po několika opakovaných reinstallech zabordelených winXP nainstaloval na notebook linux... a v notebooku manželky :D
stačí ikonu Firefoxu zvětšit oproti ostatním ikonám na ploše a prejmenovat na "INTERNET" ;)
Funguje to :)
To [23] Jenda: ten vyber jsem myslel obecne, pro kombinaci widli a linuxu v ramci jedne ucebny. Centralni sprava u widli je dost problematicka (jasne, existuje rdesktop ci vnc, ale jestli neco instaluji tricetkrat fyzicky nebo tricetkrat z me zidle, v tom nevidim uz velky rozdil, pokud je to v ramci jedne budovy), ale neni treba ji nejak resit, pokud mate dobre nastavene uzivatelske ucty. Pak uz jenom clovek obchazi kompy pri nejakem problemu, popr. pri instalaci noveho softu. Coz treba u nas je tak dvakrat do roka. Dobre reseni by byl terminalovy server, ovsem to uz je jina cenova liga (u MS samozrejme).
To [22] antonin chadima: kombinace widli a linuxu je velmi silna zbran, zvlast v tomhle provedeni. Byl jsem nucen nasadit do site jeden jediny windows server, tak jsem ho spustil ve virtualu na slackwaru. Uplna pohoda :-)
To [20] Harvie: ten multiseat je vicenasobny serverlayout. Confy x serveru se daji vygooglit.
[25] tom-tom: souhlasim, v debianu je ikona polopaticky pojmenovana "Internetovy prohlizec IceWeasel", zabira to :-)
[26] "Centralni sprava u widli je dost problematicka"
Ani ne, akorat to chce postupne nahrazovat MS postupy dostupnymi free alternativami. Ja osobne pouzivam:
sprava uzivatelu: LDAP+vlastni skripty na jeho naplnovani/upravy + "cestovni profily" na sambe
sprava SW: WPKG
sprava logu: syslog pro windows
podpora uzivatelu: VNC (prevazne pouzivane prez SSH tunel z vnejsiho Inetu)
Jeste pracuju nad jednotnym rozhrani pro komandovani a sledovani techhle nastroju a myslim, ze me nebude nic chybet ke stesti :)
To: [27] M. Prymek: souhlasim, ale ja mel na mysli obecne centralni spravu, ktera je napr. v linuxu standardem. Kdezto u widli bud musite toto sam doladit nebo poradne zaplatit. Navic je potreba brat v uvahu pomer cas/uzitek, ktery se lisi podle daneho prostredi. V soukrome firme bych podrobne centralni sledovani resil, ale ve skolstvi se mi to nevyplati. Zatim ;-)
Paranoidní? Ale ne – kde máte důkaz, že po mně nejdou?
Přečteno 24 405×
Přečteno 21 175×
Přečteno 14 331×
Přečteno 12 088×
Přečteno 11 573×