Linux, to je… čo to vlastne je Linux? Hmmm. Pre odborníka je to jadro operačného systému, pre niekoho je to operačný systém, pre iného antivírus ako som sa nedávno dopočul či dokonca tavený syr.
Trošku nechápem tie čísla, že porástol len o 40 percent. Je to málo? Iste, dlhé obdobie, až dva roky. V svete počítačov je to veľmi dlhá doba. Môj osobný názor je ale tak trošku iný. Tak napríklad, na hodine výpočtovky som sa pýtal, kto používa Windows. Všetci zaradom – až na jednu výnimku. Nejaký ubunťák, čo o Greenie v živote nepočul :P. S Windows ale mal ako som zistil skúseností dosť, a to až toľko, že je strašne rád, že sa ho zbavil.
Jedna dušička, to je málo. A nebol som z toho nadšený. No ked som si všimol tie tváričky ľudí okolo – ako keby každý vedel čo to je. Pohľady typu „ja to nemám, ale má to otec, mama, sestra, sesternica, sused, susedka a tiež ten poštár čo otravuje každé ráno a tak strašne sa bojí nášho Dunča“.
Skrátka už sa akosi vie, čo je to ten Linux. Dokonca keď som povedal, že sa to dá spustiť z cédečka, tak som počul od Windows positive ľudí výraz „LiveCD“.
Ďalší príklad je to, že keď už to niekde spomeniem, tak padajú na mňa otázky typu „pôjde tam Pspad“ alebo „pôjde tam QIP?“. Ľudia jednoducho vedia, že Linux je v niečom iný ako Windows, má nejaké iné vlastnosti. Nie je to ako porovnávať 2 autá, ktoré majú rovnaké kolesá, žerú (teda skôr spaľujú) rovnaký benzín a do obidvoch sa „primontuje“ autorádio rovnako. Už sa vie, že aha… Linux je bezpečnejší, no nepôjdu tam niektoré veci.
Nerobím si hlavu s nejakými percentami. Skôr s tým, že už je to niečo známe a akceptované aj v oblasti desktopov. A ak má byť rozšírený ešte viac, stačí len ďalej vyvíjať to, čo už existuje. To tak kedysi nebolo. Pamätám časy, keď nikto nechcel Firefox či Operu, a teraz je jeden z dvojice asi všade.
Ešte tak odstreliť tých, čo sa ani zo sto metrov nepozrú na to, čo odsudzujú… takých ľudí mám najradšej. Nedávno som na jeden školský PC ktorý sa preinštalovával, dal OpenOffice.org. Okamžite názor profesorky, že v tom určite nikto vedieť robiť nebude. Ak by som jej nepovedal, že „to ako Word“ sa nazýva Writer, tak by jej hlavou behali výkričníky snáď ešte aj doteraz. Na veľké prekvapenie profesorky sa na tom bielom papiery po naťukaní „asdf jklô“ naozaj zobrazilo to, čo sa zobraziť malo… :)
Jenze prave to, ze se ptaji "a pujde mi tam tohle? A pujde mi tam tento software?" je chyba, ktera je temer neprekonatelna pro 90procent lidi. Odpoved "ne, nepujde" je vydesi, a to ikdyz reknes "ale jsou tam alternativy, ktere jsou stejne a obcas i lepsi". Zkratka ta stupidni nutnost pouzivat Windowsacky software drzi lidi u Windows... nikoliv samotne Windows. Ja osobne jsem tez strasne rad, ze jsem se ho kdysi zbavil (protoze neni vubec user-friendly), ale obcas nektery chybejici software na Linuxu (nebo jen s chabou nahradou) citelne zaboli...
Pokud se uzivatel pta "a pujde mi tam ICQ?" "a pujde mi tam notepad" tak ano... nema smysl ho strasit, ze tyto veci potrebovat "nebude", protoze ja osobne beru jako samozrejmost, ze za tyto klasicke aplikace (a i spoustu jinych) je v distribucich jiz plnohodnotna nahrada. Pokud se uzivatel samozrejme pta "a pujde mi tam 3Ds max?" tak jsme uz jinde.
Ale to ti urcite muselo byt jasne, co jsem ti myslel... protoze akorat trapne rejpes. Bavime se tu o BFU uzivatelich, u kterych se da predpokladat, ze nemaji zadne specificke pozadavky na SW.
Rozumne je mu nainstalovat distribuci, nainstalovat mu tam komplet obdobnou softwarovou sbirku jako mel na Windowsech a jen mu rict, co je co. On sam pak zjisti, ze se neni ceho bat, ze tam sice uz nema QIP, ale je tam nejakej Pidgin, kterej konec koncu taky neni spatnej.
Priste si odpust takove rypani, dik
mna minule dostal 6-rocny sused. doniesol si na navstevu dvd s nejakou hrou. vravim mu "no neviem ci toto dvd pojde, ja mam starsi pc ako ty" - co dietatu vysvetlovat o linuxe? je to PIII 1GHz s Debian Lenny. sadol za to, vyskocilo cosi ako spustit cez wine, preklikal a zacal sa hrat... :-)
5: ano, suhlasim.
otazky, ci tam pojde toto a toto, su uplne prirodzene. hovori to totiz o tom, ze uz trosku vie ze je to ine a zaroven je ochotny pouzivat alebo aspon vediet o tom viac, ak tam bude moct pouzivat to, na co je zvyknuty. Napriklad niekto len beha po internete a spyta sa, ci mu pojde opera. kym vo windows ma napriklad IE a Operu, v Linuxe moze mat tiez IE a Operu. AJ ked to IE asi bude lepsie ahradit niecim inym pochopitelne :)
napriklad stretavam stale ludi, ktory pouzivaju original ICQ klient a pouzivaju ho len na pisanie, na ziadne tie hyper super tesco genialne ficurky typu Xtras atd. Tak takemu cloveku ked ukazem Pidgin, a ked este poviem ze mozu mat v jednom kontakte aj kamosov z MSN a roznych dalsich sieti, tak je len rad. A navyse mu to tak nespomaluje PC.
Na druhu stranu, kamarat upravuje fotky v asi 10 editoroch. Jasne, je tam aj gimp. No rozchodit cez WINE vsetko z toho v Linuxe tak to by bolo utrpenie, hlavne na jeho slabsom hardveri...
ad 5)Malér je v tom že u BFU uživatelů se bavíme o tom, že se ve školení naučili, nebo v příručce dočetli, že aby napsali textový dopis, spustí ze Startu Poznámkový blok, aby ho vytiskli, zvolí v menu SOubor - Tisk. A tím jeho schopnosti končí (je to dobře, nebo špatně? kařdý sám sobě IT specialistou). Takže předpokládat, že když mu tam nainstalujete linuxovou distribuci, a funkcemi podobné programy jako měl vw Windows, je možná naivní. Podstatná je možná ona větička - "říct co je co". Čili mu zopakovat týdenní čí měsíční školení co měl pro Windows, na Linux. Podrobnosti co má zmáčknout, a co je na které ikonce. Popřípadě sehnat tištěnou příručku. Jenže, ta se pro Linux, díky rozmanitým distribucím a stovkám různých opensource programů, shání mnohem hůř..
ja linux nepoužívam problém je v tom že mi v ňom nepôjde Visual Studio a ani balík aplikácií Adobe CS4, taktiež k práci potrebujem občas MS Office pretože keď mi niekto pošle docx alebo xlsx dokument tak ho potrebujem otvoriť, prípadne upraviť a poslať spať v rovnakom formáte. a je ešte niekoľko takýchto aplikácií ktoré na linuxe jednoducho nie sú.
take nevim, z ceho berou ta procenta. mozna mam jen stesti, ale v mem okoli ma snad kazdy minimalne dual boot kvuli hram a par lidi jede uplne bez win. jedna se o desitky kolegu v praci a pak rodinni prislusnici apod. vsude se uz GNU/linux usidlil. i ti nejzatvrzelejsi windowsaci take vyzkouseli alespon Ubuntu. USB sluchatka sice nerozchodili, ale pod Vistami si s tim hrali 2 dny a pak reinstalovali :) takze si vyberte. a pak kupujou novy HW, protoze pod novymi win jim nefunguje X let stary skener apod. njn, aspon levne nakoupim funkcni HW :)
15:
Odpoved: Ne, je tam ale uplne jiny software v nejnovejsi verzi, bohuzel porad pada. A s tim, co je na Windows ho nelze funkcne ani porovnat, protoze umi 1% toho, co "original" pro Windows.
Winamp vs ... XMMS je zastarale, Audacious zabugovane; Banshee, Rhythmbox - chci prehravac! ne spravce hudby!
VirtualDub vs ... Avidemux, Cinelerra, ... atd - pady, pady, pady, nemoznost pracovat s vsemoznymi formaty - a ne jen s temi proprietalnimi
Media Player Classic HC vs ... TotemPlayer je takova alfa nejakeho video prehravace, VLC se mi v linuxu zatim jen zoufale seka, MPlayer je asi nejlepsi, ma sice milion moznosti nastaveni prehravani videa, jako obycejneho uzivatele me ale zajimaji spise veci souvisejici se samotnym prehravanim videa - to je v MPC mnohem ergonomictejsi (klavesove zkratky, rychlost prehravani, zmena pomeru stran videa ...)
Miranda IM vs ... snad asi nejlepsi alternativou je Pidgin, ktery vsak nesaha po kotniky ani samotnemu ICQ! - tedy nelze hovorit o alternative k Mirande
Total Commander vs ... at si rika kdo chce co chce, plnou nahrazku sem zatim nenasel - ani v Krusader, mc, Gnome-Commander a jinych
VisualStudio vs ... MonoDevelop... kdyz v IDE nefunguje ani naseptavac (Ctrl-Space) je to opravdu smutne
XnView vs ... vlastne jsem jeste nenasel zadny prohlizec a manazer obrazku, ktery by umel pracovat s tolika formaty, mel tolik funkci pro batch koverzi obrazku a podobne
ovladace k tiskarne ... vetsinou umi mnohem mene funkci, nez ovladace pro Windows
ovladace ke graficke karte ... vetsinou jsou pomalejsi a obsahuji mene funkci a nastaveni, nez ovladace pro Windows
ovladace ke zvukove karte ... vetsinou vlastne neumi nic
... vetsinou = z vlastni zkusenosti. jiste by slo pokracovat. vyjmenovany software, snad az na MonoDevelop, neni nikterak specialni - bohuzel pro linux jsou stale jen nejake zakladni programky (napriklad zminovany prohlizec obrazku nebo prehravac videa).
Ja mam bohuzial skusenosti hlavne v hracskej komunite (ktora tu vela ludi nezaujima), takze vsetci maju win, ale najde sa aj dual-boot. Ak sa ale vyskytne sprava, ze pod novym virtual boxom bezi win XP s podporou DirectX, tak sa pocet dual-bootov zacne rapidne zvysovat. Skoro vsetci tvrdia , ze maju widly iba na hry, pretoze si radi zahraju vsetky novinky a na tie mozu pod linuxom zabudnut. Zato ale Quake3, WarCraft3 a CounterStrike 1.6 bezia dnes pod linuxom lepsie (mensia odozva a vyssi framerate) ako pod widlami. Na druhu stranu mam spolubyvajuceho, ktory sa poklada za IT maniaka a linux prirovnava k widlackemu cmd.exe Pouziva klasickeho ICQ klienta. Po pol roku samozrejme nadava, ze nema miesto na disku a nevie preco. Navsivil som adresar kde si ICQ uklada reklamy a uvolnil mu par giga. Vysvetlil som mu co je to miranda a ako funguje, ale aj tak pouziva nadalej ICQ a nadava. Hold, su ludia ktorym asi ide len o to aby mohli nadavat, inak si asi nemaju kde ventilovat svoj hnev a tak stale zostavaju pri tom co im nevyhovuje. Rovnako ako ludia ktory tu pisu nezmyselne komentare.
16: WinAmp... S tím musím souhlasit...
Avidemux je alespoň pro mě dostačující. Cinelerra má od VirtualDubu hodně daleko (stejně jako VirtualDub od Adobe Premiere apod.).
MPC -> Smplayer - výborná grafická nadstavba nad mplayerem. Díky mplayeru přehraje všechno.
Miranda, ano tu bych taky bral, nicméně ICQ prakticky nepoužívám a na těch pár zpráv Pidgin bohatě stačí. Já mnohem víc používám Jabber a na ten je nejlepší Gajim (pro QT by to byl asi qutIM).
Mě teda stačí Nautilus. Commandery jsem se nikdy nenaučil používat, a abych pravdu řekl, tak mě to ani neláká.
Srovnávat Visual Studio a MonoDevelop opravdu není dobrý příklad. Na Linuxu se primárně programuje v C/C++ a ne C#/NET/Mono atd. proto se taky používají Code::Blocks, KDevelop, Anjuta. Případně je bez problému použitelný Eclipse.
XnView... Nevím, prohlížeč obrázků pro mě není nějak stěžejní a vystačím si s gThumbem.
LOL...Tiskárna umí něco jinýho než tisknout? :D
Scanner je samožřejmě něco jiného, tam je to špatné.
Grafika... Rychlé jsou imho stejně a nějakých pár FPS si přinejhorším můžu odpustit. V Linuxu je navíc stejně jen málo her, které plně využijí výkon.
Co se týče zvuku, tak jen poslouchám a mám integrovanou Realtek zvukovku, která funguje out-of-box.
22:
zkousel sem nahrat nejake video desktopu. 1. program nefungoval, 2. program vyrabel jen nejaky ogg ci neco podobneho, s kterym AviDemux neumel pracovat - a misto toho, aby zahlasil, ze "neumi pracovat s danym formatem" soubor nekolik vterin oteviral, aby zahy spadl.
ostatni aplikace - vcetne te cinelerry - dopadly mozna jeste hure - ty spadly jeste driv, nez sem stacil otevrit Open Dialog ! ... takze ano - Cinelerra je vzdalena VirtualDubu - stabilitou
miranda ale prave neni pouze o ICQ. pouzivam Jabber a jednoduche GUI s moznosti nastavit kde co mi velice vyhovuje.
monodevelopem jsem spise chtel demonstrovat, jak jsou aplikace obcas zfusovane. samozrejme se s VS srovnavat nemuze.
ostatne ani Eclipse nebo NetBeans nejsou uplne bez zasadnich bugu a nedostatku.
ano, tiskarna, ktera umi oboustranny tisk umi tisknout na stranku oboustranne. to je docela hezka featura - ktera mi ale v linuxu nefunguje, protoze driver o tom ani nevi, ze neco takoveho ta tiskarna umi. nemluve pak o moznosti nastaveni kvality tisku a podobne.
a zkousel jste nekdy vicekanalovou zvukovou kartu? 5.1 nebo 7.1 zvuk?
... proti linuxu nic nemam, ale dokud to nebude skutecne "user-friendly", tak se neprosadi. clovek, ktery chce pracovat s linuxem musi venovat pomerne dost casu na vselijake tweakovani, uceni se. a proc by to dnes delal, kdyz si muze zaplatit za windows nebo osx ?
[20] Kde jsi sebral ty dva týdny. Mě mandriva zabrala zabrala akorát čas na instalaci plus doladění spolupráce SCIMu a QCINu.
[28] Zkoušel jsem rozchodit USB síťovou kartu ve Windows Vista, po té, co jsem zjistil, že nejsou ovladače a Vista iXPéčkové ovladače nebrala ani v režimu kompatibility, tak jsem rezignoval. Po připojení k počítači s Mandrivou bez problémů naběhla.
MPC neznám, ale zatím se mi nepodařilo přesvědčit Media Player, aby zobrazil titulky, bez toho, abych něco musel doinstalovat (údajně prý titulky umí, ale nepodařilo se mi zjistit, v jakém formátu) - pro filmy z Japonska, Číny nebo Vietnamu v původním znění s titulky je to výhoda k nezaplacení.
Šak Pidgin taky není jenom pro ICQ, co vím, tak zvládá víc protokolů než Miranda, dokonce pro něj existuje i plugin pro Facebook chat. Mirandu pouštím ve Wine občas, když mě někdo z východních přátel poprosí připojit se pře Mail.ru Agent, když mu zrovna spadne ICQ. Jinak používám Kopete, jenom poznamenávám, že pod Gnome.
Co ti v Krusaderu, mc a Gnome commanderu chybí proti Total Commanderu.
Visual Studio/Monodevelop - nefunkční našeptávač? Uznávám, že výhody našeptávačů neumím ocenit, protože projekty dělám většinou v Geditu, Kate nebo Notepadu (občas si ho jenom tak z recese spustím i ve Wine, pokud z nějakého důvodu potřebuju TXT uložit s těmi dvěmi úvodními bajty v UTF-8), když jsem pátral po jednoduchém textťáku, který by při uložení v kódování UTF-8 tyto první dva bajty neukládal (v podstatě stejně nejsou potřeba, akorát pro Notepad), tak jsem žádný nenašel (v popisu to žádný program neměl a po 5 programech mě přestalo bavit to zkoušet).
Jen tak mimochodem, co se týka hardwaru, tak jsem nedávno požádal kolegu v práci, aby mi nasdílel skenr. On tvrdil, že to nejde, a přitom doma to používáme. Userfriendly výhoda jak hrom.
A jak už jsem napsal výše, nainstaloval jsem Mandrivu doplnil repozitáře a naistaloval další potřebné programy a nakonfiguroval SCIM a QCIN. Čistý čas asi hodina a půl. Nemusel jsem hledat, kde který program stáhnout, zda je kompatibilní s danou verzí Windows.
A když už jsme u toho user-friendly, dneska světem hýbe PDF. OpenOffice (jako nejčastěji používaný kancelářský balik na Linuxu) umějí export do PDF přímo. MS Office (jako nejčastěji používaný balík na MS Windows) export do PDF jakoby umí taky, po doinstalování pluginu, ale buď to selže na tom, že 'Není možné zapsat soubor, neboť je využíván jinou aplikací' nebo pro jistotu tento plugin nainstalovat vůbec nejde, resp. po jeho nainstalování se možnost exportu do PDF neobjeví a to ani po několikanásobném odinstalování a znovu nainstalování (podpora Microsoftu na dotaz, čím to je, zarytě mlčí - že by kvůli preferenci formátu .metro?). Fakt uživatelsky superpříjemná záležitost.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 348×
Přečteno 37 626×
Přečteno 29 844×
Přečteno 27 004×
Přečteno 26 953×