Čo je lepšie, Windows alebo Linux? Táto otázka je asi večná. Aj odpovede na ňu. Či už typu „lepší je Windows“ alebo „daj si tučniaka“. Pokročilý používateľ už toho človeka, čo chce „ten Linux“, nejako prebehne pohľadom, ohodnotí jeho „technické cítenie“, a samozrejme zoberie do úvahy rôzne potreby. Ak si teda dá začiatočník poradiť, tak si alebo nechá Windows, alebo prejde na Linux, dá si dualboot, v menej častom prípade (a tak trochu scifi) začne hltať manuály.
Zaujala ma však trochu už dlhší čas snaha niektorých ľudí robiť z Linuxu Windows. Teda niečo ako urobiť z hrušky jablko tak, aby to bolo kompatibilné ako jablko a vymakané ako hruška. Zaujímavý nápad, no nie?
Pokiaľ ide o históriu celej „spolupráce“: Pri vzniku Linuxu už Windows existoval. Nebolo to síce také ako dnes, no existovalo to a malo to svoju používateľskú základňu. Keďže však Linux nepoznal prakticky nikto a v nasledujúcom čase sa to ešte prehlbovalo, začalo byť potrebné, aby sa Linux nejakým spôsobom podobal na Windows. Teda aby bolo možné pochopiť obidva systémy, a hlavne aby mohol človek zvyknutý na Windows pracovať v Linuxe.
Ak si prezrieme históriu distribúcií ako Slackware, Red Hat a Debian, nie sú tam snahy nejakým spôsobom imitovať Windows – teda prispôsobovať na jeden panel umiestnený dole, imitovať Windows ikonky, „vsugerovať“ W32 programy namiesto Linuxových… a všetky tie systémy tu sú, a vie s nimi robiť aj začiatočník. Rozhodne nie všetko samozrejme, ale tak Firefox si spustí atď. Zaujímavo však dopadli systémy, ktoré chceli Windows imitovať. Bol to napríklad Lindows, premenovaný dávnejšie už na Linspire a nedávno odkúpený Xandros-om. Výborne vybavené desktopové systémy, v predvolenej inštalácii lepšie ako Windows a za zlomok ceny. U Freespire dokonca úplne zadarmo.
Ako to ale už býva, nie je záujem. Medzi ľuďmi sa jednoducho nerozšírilo, že existuje nejaký systém podobný na Windows ale lepší. Keď nie je iskrička, nie je ani požiar… ako hovoril niekto múdry, už si nepamätám kto. Dôvody, prečo sa to „nepodarilo“, nechám na diskusiu.
Hlavná podstata tohoto článku je vyjadriť sa trochu k napodobňovaniu operačného systému z Redmondu. Má to zmysel? Dá sa urobiť skutočne dobrá kópia? A je tvorba kópie dobrý postup?
Osobne som kopírovanie robil tak čiastočne. Išlo o kopírovanie vzhľadu, teda jeden panel dolu. Tu je výsledok:
Greenie 1.1 – 2.0: použiteľné, no nebolo to celkom ono. GNOME celkovo nie je nejako extra vhodné pre použitie 1 panelu. Ubuntu Newtoos: Rozhodne len pre lamy, nevhodné pre pokročilejších používateľov.
U Greenie sa od nejakého kopírovania upustilo. Je totiž pre začiatočníka pekné, ak to vyzerá podobne ako Windows, no nemalo by to ísť určite na účet funkčnosti. Preto majú všetky distribúcie svoje GNOME (približne) tak, ako ho „zošívajú“ tvorcovia GNOME dohromady. Veľký šok mi však spôsobila „distribúcia“ Omnia XP. Vyzerá to nejako takto:
Omnia XP
Ak sa niekto s Omniou stretol prvý krát, tak ide o remasterovaný Debian s vzhľadom Windows XP. A to doslovne. Teda trademarky hore dole… rovnaký wallpaper, rovnaké ikonky, imitácia menu atď. Aby toho nebolo málo, ISO má asi 450MB (teda rovnako ako Windows) a súčasťou je napríklad aMSN. Celé je to bez OpenOffice.org samozrejme. Inými slovami – pokus o totálnu kópiu. Zachádza sa s napodobovaním Windows až príliš ďaleko? Alebo je výborná možnosť na určitý účel?
Autor Omnie je šikuľka – upraví Linux viac menej k podobe Windows. Nepovedie to však k tomu, že „tento Windows Linux nedokáže nainštalovať ICQSETUP.EXE“ ?
1: cez WINE nieco spustis, nieco nie :) photoshop ano, ICQ nie... takze je to totalne neprofesionalne :D
2: tak tak. pokial su vsetky licencie v poriadku, ma kazdy volne ruky. Takze ako by povedal upraveny Lenin: upravovat, upravovat, upravovat :)
3: citujes Ladislava Bodnara viac menej, chlapika co stoji za Distrowatch. Je zaujimave robit "klon" windows... ale za kazdu cenu?
Kdyby se z windows napodoboval jenom ten vzhled tak by to zas až taková tragédie nebyla, ale ani tak moc nechápu kdo má být cílová skupina u té distribuce Omnia, uživatel se přece na systém nedívá ale používá ho, takže každý windowsák přece musí zjistit téměř okamžitě že to není windows. Pro oklamání windowsáka to tedy asi nebude. Tak snad že by existoval linuxák, kterému by tak strašně chyběl vzhled windows??? To se mi nechce věřit. Trochu mi ta snaha připomíná strašlivost jménem fvwm95 pamětníci si možná vzpomenou, šlo o okenní manažer se vzhledem windows 95 (tehdy horké novinky). Bylo to stejně nepoužitelné :)
7: mna zas napadlo ze to moze byt pohroma pre autora. nainstaluje to dakemu kamaratovi, a ten mu hned zavola ze mu nejde nainstalovat daku divnu hru... pride chlapik, pozre na plochu a tam 20 setup.exe suborov na ploche.
alebo si niekto bude mysliet, ze je to nie xp ale daka 98-cka :D
No, já jsem asi v té nevýhodě, že z DOSU jsem šel rovnou na Linux. Asi proto tyto snahy nedovedu dost dobře pochopit. Co se týče grafiky moderních verzí Windows není nijak špatná, ale taky nijak okouzlujicí (konec konců neposílal jsem ti screen vlastní plochy?). Já když jsem začínal na Widlích, tak jsem byl již celkem sžitý s Linuxem, takže to pro mě bylo něco jiného. A taky jsem to zvládl... Přesto nijak netoužím si z Linuxu udělat Widle a osobně takové snahy neschvaluji ani z globálního hlediska.
Nicméně jak tu už někdo řekl - každý ať si dělá z Linuxu, co chce. O tom to přeci je. Pokud si některý tvůrce distribuce myslí, že to bude k něčemu užitečné a najde si to své uživatele... proč ne?
Mimochodem, ale když jsem zmiňoval vzhled windows, tak mě se strašně líbil vzhled a styl Win 3.11. Ale to je sakra dávná historie. Není nějakej window manager v tomto stylu? :D
9: urcite je. ked su prostredia imitujuce amigu tak by sa aj toto naslo :)
inak nemozem si pomoct, ale vista je najhnusnejsi windows aky som kedy videl. taky osobny pocit. z linuxov sa mi vzdy brutalne nepacilo suse, co je system pekny, no nie pekny pre mna :)
inak moj desktop nechci vidiet :D
[9] já jsem z dosu šel do windows 95 ale to bylo otřesné, naštěstí mi zrovna v té době kamarád přivezl Debian a windows jak přišly tak odešly .... ale seděl jsem dva roky v kanclu u počítače s Windows XP a nemohl jsem si stěžovat, ve srovnání s těma 95 to už byl docela vyspělý systém, jen ty virtuální plochy a taky konzole (s vimem, grepem, awkem...) by mi chyběla.. 3.1 windows jsem taky měl chvíli, těsně před tím než přišly 95ky, ale to byla děsná pruda to jsem ani nepoužíval i když to bylo na disku...
Tak na to co je lepší je jasná a zde nepopulární odpověď. 0,98/0,008=122,5
Tedy je to Windows (bez označení verze) a to asi stokrát. Je jedno, jak přesně OS vypadá. Co ovšem není jedno je to, kde běží třeba Visual Studio, Microsoft SQL Server, Microsoft Office 2007, Sybase databáze, Microsoft Expression Studio, IIS7, Internet Explorer, Adobe Web Premium CS4, TopStyle, Bioshock, Mass Effect a tisíce jiných softwarů.
Ano, problém roku 2002 USB on Redhat 6.2 doesn't run, pleeeese help se už tolik neřeší, zlepšilo se UI aplikací (kvalita jenom mírně). Ale stále je to periférii zájmu.
Já bych Linuxákům dával nějaký Debian s fvwm, k tomu csh shell, LAMPasácké věci a Operu (nebo Firefox). To vám tak stačí.
17: Ano mas pravdu. Debian s firefoxem mi staci. Nepotrebuju Visual Studio, Microsoft SQL Server, Microsoft Office 2007, Sybase databáze, Microsoft Expression Studio, IIS7, Internet Explorer, Adobe Web Premium CS4, TopStyle, Bioshock, Mass Effect ani tisice jinych programu. Na to k cemu pocitac vyuzivam mi linux staci. Zadarmo proc ne.
Doufám, že KDE 4 ukázalo, že Linux je už dost dospělý na to, aby se vydal vlastní cestou a konečně i jednou začal udávat moderní trendy. Má výbornou šanci, pokud to chlapci z KDE nepo... :-)
I Gnome se chytlo za nos a chystá malou revoluci. A chlapcům od Linuxu se to nemusí líbit, ale je to třeba. Předběhnout, udat trend a užít si dobyté pozice.
KDE4 je vážně sexy. Ten vzhled a ostatní grafické vychytávky pro mě zcela zbytečné a beru to jako krok zpět, který brzdí při práci. Mám rád systém jednoduchý a rychlý, k linuxu jsem přišel před 4 roky a byl překvapen jednoduchostí. Oblíbil si grafický desktop KDE, ale teď fuj, hnus. Vývoj internetu nutí upgradovat, to samozřejmě postihne celý os.
Neznáte něaké jednoduché grafické prostředí, kde by funglovala mozilla, gimp, amarok, mplayer, OOo.
Jinak požitelnost linuxu pro práci normálních uživatelů postačuje, když dostanou systém připravený, ale pokud si chtějí něco doinstalovat... Zkoušeli jste na Kubuntu 9.04 nainstalovat googleearth.
17: a) Od kdy o tom, co je lepsi, rozhoduje podil na trhu?
b) A i kdyby, ty cisla jsou fakt optimisticke. Podil Windows pres devadesat (nebo dokonce devadesat pet) procent je historie. Co takhle treba (podle Net.Applications) 87.90/1.02=86.18 - a stale klesa ;-)
c) Ten vycet aplikaci, ktery kazdy z nas urcite a zarucene potrebuje, ten je uz fakt trapny. Jeste Vam tam chybi obligatni AutoCAD (bez ktereho jiste nikdo z nas nemuze ani usnout). A mimochodem - zkousel jste se divat, ktere z tech udavanych aplikaci neni problem provozovat pod wine/CrossOver? Me treba MS Office (tedy XP verze, ne 2007) na linuxu bezi bez problemu...
No, musím si rejpnout. Když už je okopírovaný vzhled, tak třeba okraj oznamovací oblasti docela nesedí. Ale jinak zajímavá práce, škoda, že není vidět rozbalené menu. Jako distribuce k šíření ne, už kvůli právům. Ale jako důkaz, že si nastavím Linux podle svého a že se dá nastavit tak, aby s ním neměli problém Win uživatelé je to dobré. Na praktické navykání na Linux by bylo lepší něco s podobným, ne stejným vzhledem. Spíš než vzhled je navíc pro běžného uživatele ovládání (klávesové zkratky - i když BFU jich tolik nepoužívají, chování prohlížeče souborů - nevím, jak moc se dá upravit třeba Nautilus, nemyslím přepisováním velké části kódu, apod.).
a, Co je lepší je složitá otázka. Jedno z nejlepších kritérií je podíl na trhu.
Ekonomicky je to jednoznačné. Technicky vzato jsou aplikace pro Windows mnohem lepší a rozmanitější než ty pro Linux. Důvod pro Windows je podpora hardware a software snad pro všechny myslitelné obory.
b, Podíl Net.Application = podíl v USA, kde se používá víc Mac OS X. U nás je uváděno tak, jak sem psal. Jestli je to 90-120x nehraje roli. Až to bude 2-3x, můžeme se bavit o alternativě.
c, Každý z nás potřebuje jídlo, H2O(vodu) a vzduch s kyslíkem (02). Pokud musím pracovat v práci v AutoCADu, toto na Linuxu nemohu. Pokud musím dělat plakát ve Photoshopu, toto není v Linuxu možné. Pokud mám programovat aplikaci WPF ve Visual Studiu, opět na Linuxu nemůžu. Pokud se chci bavit, nemohu si koupit libovolnou hru/aplikaci z obchodu. Nemohu si koupit jakýkoliv hardware a nemohu očekávat, že bude splupravocat tak dobře, jako ve Windows.
Dá se pracovat v Linuxu? Dá se pracovat na Consulu 2717 s 2MHz procesorem od Tesly? Jednoznačně ano. Rozdíl je v možnostech.
Ze vzhledu Omnia XP sedne na zadek možná vaše babička, která musí hrát Solitaire přesně stejně vypadající jako to ve Windows XP.
[qweerty]: Paměť RAM je levná. Netřeba zůstávat ma nějakých 256 MB :-)
Proč by měl Linux vypadat jako winXP?
Mám v práci pár PC, na kterých lidi mailujou (Thunderbird), prohlížejí pár www stránek (Firefox), vyplňujou xls tabulky, píšou a čtou doc soubory a občas prohlížejí jpg fotografie. Každý nový PC (je jich několik měsíčne - firma se úspěšně rozrůstá) už je s linuxem, upraveným aby se nejvíce podobal doteď používaným winXP a všechny potřebné programy a ikonky jsou na ploše. ;)
Říct lidem, že tam mají linux, by způsobilo malou revoluci, zatím o tom ve firmě víme dva. Nijaké problémy v práci/ovládání PC to nedělá, časem šéfovi řeknu, kolik ušetřil na licencích za win a to pak už klidně může vzniknout uživatelská megarevoluce ;)
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 436×
Přečteno 26 231×
Přečteno 26 062×