[60] Autor se může třeba stavět na hlavu. Zveřejněním se dílo stává veřejným majetkem, je otevřeno nejen nejrůznějším interpretacím, ale i úpravám, či dokonce parodizaci. Klidně proti tomu může protestovat, může i nesouhlasit, ale to je tak asi všechno. Bylo to tak celá tisíciletí a je to jeden ze zásadních principů, na němž umění funguje (jinak by si Cervantes, Shakespeare nebo třeba Dumas ani neškrtli). A pokud se mu to nelíbí, není nic jednoduššího než zamknout dílo do šuplíku, případně jej zničit.
Celá ta šaškárna kolem ochrany práv "držitelů autorských práv" je výsledkem práce vydavatelských lobby a "dědiců" autorských práv, kterým se nejen podařilo protlačit v téhle podobě "ochranu" do právního řádu řady zemí, ale dokonce se snaží povýšit ji na cosi jako etický regulativ našeho myšlení. Motivace je jasná - pojistit si zisky na co možná nejdelší dobu.
Mimochodem, nikdo autorům neupírá autorství. Dokonce se můžeme bavit i o určité ochranné lhůtě díla nepřevyšující nějakou dobu, na jejímž vymezení bude uspokojivý společenský konsensus. Ale vymáhat nějakou ochranu ještě skoro tři čtvrtě století po autorově smrti je přinejmenším směšné. A onen konsensus nemůže být výsledkem "práce" vlivné lobby.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 404×
Přečteno 29 696×
Přečteno 29 550×
Přečteno 25 526×
Přečteno 22 985×