Názor ke článku Ministerstvo MŠMT v zajetí Microsoftu od K2 - [59] Ale jistě, ve státní správě (nebo kdekoliv...

  • 14. 2. 2007 17:51

    K2 (neregistrovaný)

    [59] Ale jistě, ve státní správě (nebo kdekoliv jinde) by se našly konkrétní počítače, kde by se dal použít Linux. Stejně tak by se na konkrétních počítačích dal použít MacOS. Ale proč? Ty počítače musí spravovat jiní admini (helpdesk, support), uživatelé se musí jinak školit, a jakmile uživatel bude potřebovat aplikaci, která pro danou platformu není, bude se reinstalovat (a uživatel přeškolovat). To vše kvůli tomu, aby se ušetřilo cca 5000 Kč za SW (to může být cena Win+MSO na jeden stroj ve státní správě). Ad lidé co našeptávají - mám svůj názor. Našeptává kolega Chalupa, který posílá dopisy ve stylu "je doporučeno používat Linux a OOo, tak proč to neděláte".

    [60] Myslel jsem, že CSS je součástí specifikace HTML.

    [61] Slepci běžně používají Windows. Samotného mě to překvapuje, ale je to tak. Samozřejmě k nim používají lepší SW, než vestavěný Narrator. Dobré ovšem je, že mají Windows SAPI (Speech API), takže je integrace poměrně bezproblémová.

    Ad lidé se naučí vše - ne pokud mají jednodušší alternativu. Ne pokud se jich to musí naučit většina. Počítače k práci používá čím dál více lidí, a na rozdíl nás jim nerozumí, a rozumět nechce. Podobně závozník nechce rozumět řídící jednotce motoru a nechce umět vyměňovat svíčky. Počítače jsou krásné, hrabat se v nich je slast, jenže pouze pro nás.

    Ad aplikace - opět, s počítačem dnes dělá každý. Pokud chcete po grafikovi, aby sázel časopis Žena a život v TeXu, tak jste sadista. Nakonec se podobné věci dají udělat, ale je to neskutečně pracné. Ad VLSI HW - ano, tyto aplikace vznikly mnohdy před lety na unixech, a dnes jsou zpravidla i pro levné Windows (a dokonce i pro levný Linux). Ad dokument do plain textu, HTML a PDF - to snad není problém, takové makro do MS Office umí napsat i sekretářka (s tím PDF možná až její helpdesk specialista). Otázka není "proč to nedělat", ale "proč to udělat". Ale takhle nějak bych byl ochoten vidět "podporu open source" na MŠMT. Otázkou je, kolik se toho ztratí převodem do HTML a do plain textu. Pokud totiž dostanete dokument, který v plain textu obsahuje 123m2, a má to být 123 metrů čtverečních (tedy plain text přišel o horní index), případně se ztratí obrázek, diagram apod., může to být vážná vada. Dostanete tři dokumenty, a každý vlastně obsahuje něco trochu jiného. Je to opravdu tak dobrý nápad?

    [62] Které velké firmy přecházejí? Co konkrétně víte pokročilém použití MS Office? Zkoušel jste někdy natisknout štítky, obálky, zpracovat data z databáze v Excelu, vytvořit hromadný dopis rozepisováním kontaktů z DB (Outlooku, CSV) včetně těch obálek? Plánoval jste někdy čas pracovní skupiny a alokaci zdrojů (třeba služební vůz, jednačku) v Outlooku, integroval faxový SW a DMS s Office? Víte kolik SW má integraci s MS Office (včetně SAPu)? Psal jste templates, které berou údaje z databáze či Exchange? OOo má spoustu nevýhod, a jedinou výhodu: je zdarma.

    [65] Ad "zašifrovaná podoba" - když se kolega Chalupa snaží prosadit používání OOo, tvrdí, že OOo nemá s dokumenty MS Wordu žádný problém. Takže má pravdu, a pak můžete klidně použít MS Office i doma na čtení dokumentů DOC, nebo pravdu nemá, a pak nemá smysl říkat, že OOo lze použít ve státní správě, kde je dnes všechno v DOCu. Nehledě na to, že existuje Word Viewer, který jde na všech Windows, tuším existuje i pro Mac, a na Linuxu se dá rozjet pod Wine.