[35] Správu stanic s Linuxem, MacOS X a s Windows nezvládnou jedni admini, protože jsou si ty systémy dost nepodobné. Pro každý systém se na tutéž věc používá jiný SW, v jiné verzi. Dále žádný úředník "nemastí dopisy, naformatovane pomoci mezer a Enteru", resp. to zdaleka není jediná věc, kterou dělá. Na živnostenském potřebují systém evidence živnostníků, možnost datové komunikace se SSZ a VZP, používají ASPI a pár dalších interních i externích SW (může to být spisová služba, scan/imaging, DMS, workflow). Podle vás ovšem "masti dopisy, naformatovane pomoci mezer a Enteru", a "muzou byt v klidu PC s Linuxem a OOo". Mimochodem za situace, kdy distra Linuxu ani nejsou kompletně lokalizovaná.
Ad mam ZX Spectrum - hezky to demonstruje, že státní správa nemá žádnou povinnost zaručovat, že jsou její dokumenty čitelné na každé platformě. To že si nějakou platformu vytvořím (klidně Linux) ještě státní správu k ničemu nezavazuje.
[36] Můžete používat formát RTF, který umí číst i zapisovat prakticky každý editor. O řadu informací bohužel přijdete. Ad grafické formáty - to bude tím, že vážně míněnou rastrovou grafiku všichni autoři editují ve Photoshopu. A hlavně tím, že úpravy té grafiky (hrabání ve vrstvác, efektech a spol) koncový uživatel nedělá. Kdybyste chtěl rozdělanou grafiku z Photoshopu poslat kolegovi, který používá jiný program, byl by problém stejný, jako u textu.
Problém s importy a exporty je v tom, že textové editory jsou různé. Jeden počítá okraje stránky od kraje papírů a záhlaví/zápatí se určuje od nich, další to dělá opačně. Jeden editor umí vložit do zápatí kód typu "text reprezentující jméno aktuální kapitoly dokumentu", jiný to neumí. Některé editory provádějí layout na tiskárnu (Word 97), což je dobbré na jehličkové tiskárny, jiné na vysoké rozlišení (Word 2000+), což je dobré pro zachování layoutu bez ohledu na tiskárnu. No a Word XP má efekt "neony", což je blikající efekt okolo písmen (fuj). Při převodech nutně musí docházet ke ztrátě informace. Jinak bychom měli jen jediný "ODF Editor", který by uměl věci "správně", tedy monopol de jure.
[38] Abby na vytěžování faktur zrovna moc není.
[39] Méně hysterie. Pro Linux existuje podvojné účetnictví, tady (někdo hodí link) jedno máme. Teď ti blbové končně vidí, že na Linux je všechno... Jenže pro Windows je těch účetních SW stovky či tisíce, každý má jiné vlastnosti, jiné přednosti a nedostatky. Tvrdit "na Linuxu lze dělat DTP" je také nesmysl, protože Gimp se svými omezeními a interfacem není nic moc, a na vektorovou grafiku, sazbu a zlom exxistuje prakticky nic použitelného (Scribus je výsměch). Jinými slovy "jeden kus existuje" neznamená "dělejte to na Linuxu, bude to v pohodě".
[37] Korektně interpretovat HTML neumí dnes nikdo, ani ISO :). Kdybychom před 12 lety přijali jednoduchoučký formát T602 jako ISO standard, dnes by byl stejně nepoužitelný, jako řada jiných zastaralých ISO standardů. Některé standardy se narodily mrtvě; viz ISO znakové stránky, které GUI systémy prostě nepoužívaly (s malými výjimkami), protože ISO znakové sada byly pro GUI nevhodné. Matičky jsou jiné, nemění se v čase. Dokumenty - a naše požadavky na ně - se s časem dramaticky vyvíjejí. Viz rozdíl mezi OOo 1.0 a OOo 2.0, viz rozdíl mezi T602 a Wordem 2003. Dále viz argumenty ohledně importů a exportů výše.
Přečteno 28 782×
Přečteno 19 586×
Přečteno 16 967×
Přečteno 15 229×
Přečteno 15 028×