Patřím mezi lidi, které ostatní označují jako „úchyláci na přesný čas“. Doma máme v každé místnosti alespoň jedny nástěnné hodiny, řízené signálem DCF-77, všechny počítače, které spravuji, disponují nějakou variantou NTP klienta. Proto mě velmi potěšilo, když jsem dostal tip na stránku Time.is.
Jedná se o jednoduchou JavaScriptovou stránku, jejím primárním cílem je jediné: Ukazovat přesný čas a to nezávisle na systémových hodinách počítače, na kterém běží prohlížeč. Umí toho ale mnohem víc: Automaticky vypočítává odchylku systémových hodin od času Time.is, nedělá jí problém zcela korektní přechod na letní čas a zpět, stejně jako zobrazování světového času.
Ani to ale není všechno, stránka obsahuje databázi světových míst, počítá čas východu a západu slunce a také generuje jednoduchý, ale praktický kalendář, který se dá také snadno vytisknout. Perličkou na pomyslném dortu je podpora zvukového znamení, stejně jako celostránková verze Google map.
A proč to všechno píšu? Tento web je od nynějška dostupný v české mutaci. Stačilo vyměnit si s jeho autorem pár e-mailů a český překlad je na světě. Autor dokonce zohlednil národní specifika, jako například používání shodných přívlastků (14. týden namísto týden 14), správné koncovky pro různá množství (o 1 sekundu, o 2–4 sekundy, o 5 sekund), nebo skloněné názvy kalendářních měsíců (4. dubna, ale duben 2011).
Přejme tedy společně webu mnoho spokojených zákazníků. Objevíte-li chybu v překladu, můžete ji napsat přímo mně.
Děkuji za zajímavý odkaz, něco podobného se vždy hodí, jen...
Po prvním spuštění a nastavování mi to spokojeně hlásilo, že mám čas o 1,5s vedle, což jsem se divil, protože mám synchronizaci s ntp. Po znovunačtení stránky to už tvrdilo, že mám přesný čas a chybu se mi už nepovedlo reprodukovat.
Ale bohužel, moc důvěry v přesnost to nepřidalo. Ale oriantačně proč ne.
[5] Čas na serveru time.is je synchronizován protokolem NTP ze serveru timekeeper.uio.no, což je server Univerzity v Oslo. (Čerpám ze stránky http://time.is/about; bližší informace by jistě poskytl přímo autor, Even Scharning)
Není přesnější než NTP, je to jen webová aplikace.
U mě se čas mezi DCF-77 hodinami, stránkou Time.is a systémovými hodinami, řízenými ustáleným NTP klientem, neliší více než nepatrně (řekněme do 0,08 sekundy).
Potesilo, ze chodi i na androidu (1.6) a temer v syncu s PC.
Akorat by me zajimalo, jak to tak rychle zjisti latenci moji internetovy pripojky, kdyz NTPd to meri podstatne dyl, aby byl 100% presnej. taky by me zajimalo jaktoze jsem o 14s rozsyncnutej, kdyz se ridim podle NTP NICu...
Co o sobě napsat? Absolvent ČVUT FEL, linuxák, síťař. Mimo to se zajímám o elektrotechniku, elektroniku a speciálně elektrické pohony.
Přečteno 57 691×
Přečteno 16 116×
Přečteno 15 984×
Přečteno 15 396×
Přečteno 13 296×