Hlavní navigace

Microsoft, partner zlodějů?

9. 10. 2007 21:48 brk

O legálnosti používaného softwaru zejména v domácnostech si nedělám velké iluze. „Výhody legálních Windows“ asi udělaly své a XPéčka či Visty se pomaličku zařazují mezi typické položky nového počítače, které by nebylo od věci koupit. Téměř všichni ale taky píšou ve Wordu, počítají v Excelu, fotky upravují ve Photoshopu, … a tady si už velké iluze nedělám, respektive si je nedělám vůbec.

Říct, že študák Josef Novák způsobil Autodesku škodu 100 tisíc, protože má na svém domácím PC nainstalovaný AutoCAD je asi poněkud mimo realitu, i když se možná k nějaké té lacinější licenci přes školu mohl dostat. Na druhou stranu je podobně ujeté, s jakou samozřejmostí kde kdo používá třeba ten Word a Excel, i když ho nekoupil a na těch pár řádek textu a občasnou tabulku by mu s přehledem stačil i OpenOffice. Typicky to pak každý zdůvodním tím, že to jsou zloději, poněvadž to je předražené a že takové zloděje přece podporovat nebude. O tom jsem ale psát nechtěl, jen jsem se chtěl dopracovat k předchozí větě.

Asi před rokem jsem byl požádán o pomoc s výběrem nového notebooku a bylo docela jasné, že na mne zůstane i jeho správa. Jelikož zde Linux moc průchodný nebyl, tak jsem dal jasně najevo, že buď se to koupí i se softwarem, nebo ať se o to stará někdo jiný, že já to jinak nemám zapotřebí.

A stalo se. Koupil se relativně laciný notebook za třicet tisíc. Zhruba dvacet sálo železo a deset software. Windows XP Home, Ms Office 2003, Nero, nějaký ten antivir, …, prostě takový ten zdravý základ. Nikoho asi nepřekvapí, že všechno to byly OEM verze, když se to vešlo do deseti tisíc. Že je OEM vázaný na konkrétní hardware je daň za nižší cenu a v podstatě docela únosná. Třeba Visty bych na takovém notebooku neprovozoval ani omylem a když se pokazí, tak se to vyřešit dá. I na aktivační lince produktů Microsoftu vám jako jednu z voleb plechová huba nabídne „výměnu základní desky“, na kterou nyní Microsoft své produkty váže. Horší by bylo, kdyby se jednalo o pozáruční opravu, ale i tak by se možná právě vzhledem k OEM softwaru vyplatila i nemalá investice do opravy.

Problém ale nastává, když se vám notebook nepokazí, ale když vás pochybný asociál „obohatí svojí kulturou“ a notebook ukradne. Pak krom velmi nepříjemné skutečnosti, že jste přišli o deset tisíc za rok staré železo po amortizací, vám ránu ještě osolí i ten, kdo všemožně nechutnými prostředky bojuje se „zloději“ softwaru, a jasně dává najevo, že si nekupujete software, ale právo k jeho užívání.

Konkrétně Microsoft se jednoznačně staví na stranu zlodějů a z jeho pohledu je vše jasné. OEM patří k železu a spolu s ním jste pozbyli i pravá na používání softwaru. Z jeho pohledu docela vychytralá taktika. Buď vám s radostí prodá znovu tentýž software, nebo použijete doma zbylé CDčka a z pohledu Microsoftu jste vyvrhel, který to právě ukradl.

Sdílet