O legálnosti používaného softwaru zejména v domácnostech si nedělám velké iluze. „Výhody legálních Windows“ asi udělaly své a XPéčka či Visty se pomaličku zařazují mezi typické položky nového počítače, které by nebylo od věci koupit. Téměř všichni ale taky píšou ve Wordu, počítají v Excelu, fotky upravují ve Photoshopu, … a tady si už velké iluze nedělám, respektive si je nedělám vůbec.
Říct, že študák Josef Novák způsobil Autodesku škodu 100 tisíc, protože má na svém domácím PC nainstalovaný AutoCAD je asi poněkud mimo realitu, i když se možná k nějaké té lacinější licenci přes školu mohl dostat. Na druhou stranu je podobně ujeté, s jakou samozřejmostí kde kdo používá třeba ten Word a Excel, i když ho nekoupil a na těch pár řádek textu a občasnou tabulku by mu s přehledem stačil i OpenOffice. Typicky to pak každý zdůvodním tím, že to jsou zloději, poněvadž to je předražené a že takové zloděje přece podporovat nebude. O tom jsem ale psát nechtěl, jen jsem se chtěl dopracovat k předchozí větě.
Asi před rokem jsem byl požádán o pomoc s výběrem nového notebooku a bylo docela jasné, že na mne zůstane i jeho správa. Jelikož zde Linux moc průchodný nebyl, tak jsem dal jasně najevo, že buď se to koupí i se softwarem, nebo ať se o to stará někdo jiný, že já to jinak nemám zapotřebí.
A stalo se. Koupil se relativně laciný notebook za třicet tisíc. Zhruba dvacet sálo železo a deset software. Windows XP Home, Ms Office 2003, Nero, nějaký ten antivir, …, prostě takový ten zdravý základ. Nikoho asi nepřekvapí, že všechno to byly OEM verze, když se to vešlo do deseti tisíc. Že je OEM vázaný na konkrétní hardware je daň za nižší cenu a v podstatě docela únosná. Třeba Visty bych na takovém notebooku neprovozoval ani omylem a když se pokazí, tak se to vyřešit dá. I na aktivační lince produktů Microsoftu vám jako jednu z voleb plechová huba nabídne „výměnu základní desky“, na kterou nyní Microsoft své produkty váže. Horší by bylo, kdyby se jednalo o pozáruční opravu, ale i tak by se možná právě vzhledem k OEM softwaru vyplatila i nemalá investice do opravy.
Problém ale nastává, když se vám notebook nepokazí, ale když vás pochybný asociál „obohatí svojí kulturou“ a notebook ukradne. Pak krom velmi nepříjemné skutečnosti, že jste přišli o deset tisíc za rok staré železo po amortizací, vám ránu ještě osolí i ten, kdo všemožně nechutnými prostředky bojuje se „zloději“ softwaru, a jasně dává najevo, že si nekupujete software, ale právo k jeho užívání.
Konkrétně Microsoft se jednoznačně staví na stranu zlodějů a z jeho pohledu je vše jasné. OEM patří k železu a spolu s ním jste pozbyli i pravá na používání softwaru. Z jeho pohledu docela vychytralá taktika. Buď vám s radostí prodá znovu tentýž software, nebo použijete doma zbylé CDčka a z pohledu Microsoftu jste vyvrhel, který to právě ukradl.
Je tu dobrý důvod, proč je OEM SW vázán na počítač. Když se lidé počítače zbavují (třeba ho dají charitě), je počítač bez SW, a původní uživatel má doma nepotřebný podšálek s 2-5 let starým produktem. Charity potom čelí problémům, když nemají legální SW. Rovněž bazarový počítač by měl mít SW. Je to třeba brát tak, že když v ceně mobilu koupíte firmware, nikdo vám nedá nový mobil o cenu firmware levnější.
Proti krádeži notebooku se můžete pojistit (můj pojištěný je). Výhodou OEM SW je, že za pár let s novým HW prostě koupíte novou verze SW, a starý poč bude mít legální SW.
[2] Není to tak úplně pravda, licence OEM je vázána též na osobu, která ho zakoupila, takže v prodaném počítači ten SW už legální není.
Druhou věcí je, že si raději koupím HW bez nějakého OEM shitu a nainstaluji si na něj plnohodnotný operační systém. Ty win mi jen přidělávají práci s mazáním a formátováním disku.
2LO: ked sa ludia pocitaca zbavuju, neznamena to, ze by sa mali zbavit aj softwaru; po priblizne dvoch rokoch (bezna doba na obmenu pocitaca) software este nebyva zastaraly, takze si ho mozu instalovat na svoj novy pocitac, nehovoriac o tom, ze ten komu ten stary pocitac daju moze chciet uplne iny software
a priklad s mobilom je uplne od veci, pretoze pri mobile kupujeme funkcnost a firmware predava iba vyrobca, takze mobil bez firmwaru by nam bol aj tak nanic; pocitac je vsak iny, tak si mozete vybrat z niekolkych operacnych systemov (a mnohych aplikacii) nehovoriac o tom, ze si mozete napisat aj vlastny sfotware
[2] To je zase argument jako noha. Pokud něco věnuju charitě, je jenom na mně, co přesně. Pokud budu chtít dát "holý" počítač, dám "holý" počítač, pokud k němu přidám Windows Hasta La Vista Ultimate Turbo GLX s 3D Studio Max a Mayou Ultimate Super Duper, dám Windows Hasta La Vista Ultimate Turbo GLX s 3D Studio Max a Mayou Ultimate Super Duper. To je jako bych musel žebrákovi dát s papírovou padesátikorunou dát i svoji peněženku, protože hrozí, že nošením v kapse bude znehodnocovat bankovku. Je na zodpovědnosti obdarovaného, aby si obstaral zbytek.
Osobně jsem pro zrušení OEM verzí. Jediný jejich důvod je připoutání uživatelů ke konkrétnímu SW a omezení konkurence. Plná verze software by měla být vázána na fakturu nebo kupní smlouvu. To je jediné férové řešení situace.
[2] - vypadá to, že do bazarů moc nechodíte, že? ;-) Kdysi jsem se po nějakém bazarovém kousku sháněl, počítač s nainstalovanými Windows problém nebyl (i samolepka na bedně většinou byla), ale nikde jsem nenarazil na to, že by součástí byla i (originál) instalačka, natož příčurka s instalačním kódem. To samé se týká počítačů věnovaných na charitu (taky už jsem jich pár viděl). Instalačku OS si prostě každý nechá (má "jakoby" legální OS) a vy si s těmi předinstalovanými Windows v počítači dělejte co chcete. Tohle bohužel nedělají jenom bazary specializující se na autorádia, "které mají okýnko otevřené 24 hodin denně" (ty koneckonců jen přeprodávají to, co jim zákazníci přinesou), se stejnou praxí se setkáte i u (na české poměry) velkých (a jinak seriózních) firem, které nabízejí repasované počítače s dvanáctiměsíční zárukou. Na internetu si přečtete, že počítač je "včetně Windows verze xy" a když se v obchodě při koupi sháníte po instalačce, tak se dozvíte, "že technik má jen jednu kterou potřebuje", a kdyby byly nějaké problémy, že si máte přijet a oni vám to přeinstalují. Ale zároveň vás ubezpečí, že ty Windows jsou naprosto legální a nemít instalačku je normální. A ještě vám ten OS uvedou do faktury. V těchto případech se IMHO bude často jednat o korporátní licence, které (pokud vím) nejsou dělitelné. Ale na to se kašle.
[4] Pro většinu zařízení řízených procesorem si můžete napsat vlastní SW.
[5] Osobně jsem proti zasahování do svobod výrobců. Pokud výrobce chce dodávat "Dell Optiplex 9876 Prn", který zahrnuje case, základní desku, HDD, DVD mechaniku, Windows Vista a tiskárnu, je to čistě jeho věc.
[8] Můžete mi vysvětlit, co je za flamování v tom, když autorovi blog postu vysvětlím motivaci výroby OEM verzí SW? Nebo jsou na root.cz nesouhlasné názory zakázány, a k danému blog postu se smí psát pouze "jo, já bych ty OEM licence zakázal, a MS taky, fuj, vole, a dejte sem ještě pivo"? Je možné, že o významu slova DISKUZE máme odlišné představy.
[9] V bazaru jsem byl naposledy před cca 10 lety. Instalační médium nemusí být součástí dodávky. Například při koupi nového počítače dnes často dostanate instalačky OS jen na vyžádání (a proti platbě), samozřejmě zcela oficiálně a legálně. Samolepka na bedně obsahuje licenční číslo (u WinXP).
Mě se líbí jak pan LO vyjadřuje myšlenky :) Dokážu si představit jak si z toho někdo vyvodí že prodej OEM je vlastně taková podpora charity. Ok, jestli MS záleží na charitě, jsem ochoten věnovat jednu OEM licenci Win XP home. Zakoupil jsem ji společně s notebookem kde nebyla nikdy nainstalována. Navíc je jisté že notebook samotný na charitu/do bazaru nepůjde. Rozpadne se dřív než koupím nový (je to ACER).
[10] Takže pokud nemám instalační médium, ale mám OS napsaný na faktuře a samolepku na bedně, znamená to, že:<p>
1) Mám legální systém?<p>
2) Můžu si od někoho přesmahnout instalačku toho příslušného OS? Nebo je jiná šance, jak ji legálně získat (speciálně u OS, který už se neprodává)?
[13] Pokud má počítač nálepku a máte fakturu, měl by být OS legální.
Média se dají objednat od MS CZ, nebo koupit ve velkoobchodě (třeba SWS CZ). Pořízení kopie by snad mělo být legální, pokud máte licenci na OS.
Samozřejmě můžete zavolat MS Info Line, číslo je někde na webu. Já před pár lety objednával média pár produktů, o která jsme přišli (tehdy jsme neměli MSDN subscription).
Pokud uz ma nekdo dopredu problem s tim, ze nemuze prenaset sw v pripade, ze hw "odejde" at si koupi "krabicove" verze sw. Pokud ma nekdo problem s kupovanim sw jako takovym at pouziva jine ( otevrene ) sw pod jinou ( oteverenou ) licenci. Plkat na tema OEM neOEM a ceny nema smysl.
Pokud to jde tak pouzivam prevazne GPL sw, pokud potrebuji proprietarni sw, koupim plnou retail verzi a nemusim se zabyvat omezenim pro OEM.
Ceny jsou proste takove a clovek ma moznost bud koupit nebo nechat byt. Rozhodnuti pro OEM nebo Retail je plne v ekonomicke kompetenci daneho jedince. Kdyz se rozhodnu usetrit na OEM nesmim se pak divit, ze jaksi EULA je tak trosku "vypecena".
Jak jsem uvedl vyse kazdy ma moznost se rozhodnout.
Problem je ale v tom, ze spousta lidi si nedokaze uvedomit ze i za sw se, svete div se, plati.
Takze jestli potrebuji napr. MS Office a vim, ze budu menit hw tak proste musim "vyspulit" tech cca ? 15tis. Nelibi se ? Tak si poridim OpenOffice a je to ne ?
Ku*va. kdyz se mi tedy nelibi OEM tak pro ji kupuji ? Jo, ja zapomel to by zbylo mene na RAM, HDD atd. ze ? :) :) :)
Co se týče počítačů pro charitu a neziskové organizace, tak v tom by ch neviděl problém a ani obhajobu OEM licence. Microsoft má program Fresh start for donated computers, tak se může přihlásit jakákoliv nezisková organizace a MS provede tzv. uznání licence (Win98 nebo Win2k), platí to pouze pro počítače s procesorem PII a nižším, protože počítače s procesorem PIII by již měly mít na bedně nálepku.
S OEM je to nehezké, např. naše super firma si ustanovila, že bude nakupovat pouze u vybraných dodavatelů (se kterými byly obvykle dobré zkušenosti co se týká servisu), a ti světe div se prodávají HW pouze s OS od MS. Pokud tedy chci pro naše oddělení nový počítač, automaticky kupuji OEM verzi OS. Jenže naše firma má už multilicenci (korporátní) na OS, takže de facto kupuji ten samý produkt dvakrát. Je jasné, že je to relativně pakatel u jednoho PC, ale teď jsme kupovali 13 PC a možná by za ty OEM byl i nějaký podprůměrný ntb nebo paměť do serveru.
[19] Jestli máš na mysli firmy jako AutoCont, tak s těmi se taky dá objednání počítačů bez OS domluvit. Sice skřípou zubama a vyptávají se, ale vaše super firma je zákazník a pokud v této otázce nevyhoví, je to spíš neschopnost daného člověka z vaší firmy, když to neumí dojednat.
[19] Vy máte multilicenci na desktopy? To by bylo dost neobvyklé. Většina firem kupuje OEM OS, a licencované má pouze další aplikace. Jinak dodavatele "nahých PC" není problém najít. Někteří tak PC prodávat nechtějí - tak nakupte jinde. Když nebude chtít prodat nikdo, vyberte si komponenty (to za vás klidně udělá firma), a počítače si nechte stavět (to opět umí udělat skoro kdokoliv).
[9] Inak predavanie novych notebookov s OEM Windows bez instalacky je celkom bezne, dost vyrobcov to tak robi. Napr. som kupil pred dvoma mesiacmi HP notebook s Vista Business. Po prvom spusteni sa pusti instalacia, ale jediny sposob jak znova nainstalovat (oficialne) Visty znova je, ze si vytvorite zalohu (je tam recovery manager). Akurat to ma nevyhodu, ze ta zaloha ma okolo 10-13 GB (3-4 DVD, je to cely nainstalovany system). Visty najskor nikdy nepouzijem, sli hned prec (mam nalepku a fakturu, takze nainstalovat z ineho media by asi nebol problem, ale nedavanie toho instalacneho DVD je trocha demence).
[21] Vybrat si (poskladat) desktop PC bez OEM je easy, s notebookom je to tazsie. Snad skoro vsetky uz trocha drahsie OEM ntb su s Windows (modulo par firiem co stavia ntb na zakazku). Dokonca podla specifikacii vyrobcu by moj model byt v predaji aj bez OS, ale v CZ sa neda jednoducho zohnat (instalacka je uz nasypana na disku, takze predajca ju nemoze tak jednoducho odobrat).
[21] multilicence na desktop neni vubec neobvykla.
Muze to byt velka firma (corp.) co ma select. nebo muze byt certifikovany MS partner a pak ma taky licence, nebo muze mit MS OpenSelect - takovy ten pronajem licenci na rok.
Taky muzou mit vsichni ve firme MSDN Subs.
Proste cesta k legalite multipacku je velka.
[20] Souhlasím, že je to neschopnost (neochota, nezájem) toho kdo to zařizuje, ale tak už to někdy chodí.
[21] Ano máme Select, nevím přesně jaký, ale OS v něm je určitě. Kdysi jsme mohli nakupovat i u jiných dodavatelů (např. první PC sestavoval nějaký nadšenec z vedlejší kanceláře jen z komponent), takže moje dvě PC byla bez OS a OS jsem měl z multilicence. Teď už máme nařízeno nakupovat jen u vybraných několika firem a ten kdo se o to stará neřeší, že už licenci máme. Spíše bych řekl, že řeší co mu za nákup dá firma dárkem domů, takže firmě přece nebude dělat zbytečné potíže.
mno.. nevim co je divneho na tom, ze student ma sve widle apod..
tak napr. Windows vetsinou koupi rodina spolu s PC (vim, linux je pro vsechny, ale pokud rodice delaji v praci pod widlema, nemaji naladu na neco jineho - navic kdyz openoffice neotvira dokumenty vzdy tak, jak bychom chteli, co si budeme nalhavat - sestra hraje hry.. )
Nevim jak je to jinde, ale na nasi statni SS, si muzeme zdarma (!) rici o jakoukoliv licensi kterehokoliv programu, ktery pouzivame ve skole.. Bylo mi to receno pote, co jsem si stezoval, ze si Office za tisice kupovat nebudu, protoze takto vyhazovat penize opravdu nechci (kdyz ho vyuziju opravdu jen do te skoly).
Takze asi tak - ne kazdy student je zlodej. Navic nevidim moralni problem v cracknuti napr.: AutoCADu, ci Photoshopu, pokud ho pouzivam opravdu jen velmi malo a jen pro amaterske ucely, ktere nikdy nebudou vydelecne - pak opravdu nechapu, proc bych mel platit license za desitky/stovky tisic korun - a trial verze.. ehm - do skoly je treba neco delat i nekolikrat tydne - tudiz trial asi neni to co hledam..
a BTW z OEM m$ Windows Home se daji snadno udelam plnohodnote Windows Home ;-)
... delal jsem kompletni upgrade PC a samozrejme mi to reklo, ze je aktivacni klic neplatny, zavolal jsem tedy na tu aktivacni linku, popovidal si s tou pani, ze to pouzivam pouze na 1 PC, ale ze jsem udelal upgrade zeleza a laskave mi dala nove cislo + mi to (asi) nejak odemknula. Protoze od te doby ty widle mohu instalovat na jakekoliv zelezo a aktivace vzdy probehne Ok - samozrejme bezeji vzdy pouze na 1 PC soucasne, kaskader, abych Home nechal bezet na vicero PC soucasne, zase nejsem ;)
Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení, pořádek v systému a sklenici vychlazeného piva.
Přečteno 28 632×
Přečteno 16 355×
Přečteno 13 172×
Přečteno 12 549×
Přečteno 10 473×