Hlavní navigace

Časopisy včera a dnes

11. 6. 2008 20:57 (aktualizováno) brk

Tak jsme se s kolegou v práci onehdá dostali k tématu, jaký je rozdíl mezi laptopem a notebookem. Mne žádný podstatný rozdíl nenapadl, ale kolega se jal vysvětlování, že notebook je starý přenosný počítač z dob, kdy se s displayem neodklápělo víko velké jako celý „spodní díl“, jak to známe dnes, ale jen jeho část. Přenosné počítače z dob, co si ještě matně pamatuji, vážně měly malé displaye, jejichž výklopná část rozhodně nebyla přes celé tělo a říkalo se jím laptop. Nebyl jsem si ale jist, zda-li ke změně názvu nastalo právě v té době, kdy se posunuly panty úplně na záď.

Po pár dnech jsem si na náš rozhovor vzpomněl a začal jsem googlit, jak to vlastně je, ale nic moc jsem nenašel. Dozvěděl jsem se, že notebook je spíše marketingová záležitost, která vznikla z potřeby některých výrobců odlišit se a časem se to někde chytlo. Něco na tom asi bude, protože v anglické části Wikipedie je obsáhlé povídání u pojmu laptotop včetně zmínky, že se laptopům taky říká notebook, pod pojmem notebook se píše o poznámkovém bloku a pojem laptop v angličtině vede na notebook v češtině.

Takováto odpověď mne ale příliš neoslovila a navíc jsem žil v domnění, že k posunu názvu došlo později po posunu kloubů, takže jsem se rozhodl trošku „hrábnout do historie“. Internet jako masově používané médium se ukázalo jako trošku moc mladé, takže přišly na řadu poklady ze skříně.

Počítačová periodika kupuji, respektivě jsem kupoval, pravidelně od roku 1993, kdy jsem začal kupovat nejprve PC World, ke kterému se pak přidal Chip, PC Magazín, Byte, … . Z dřívějších dob tu mám bohužel jen „občas něco“, ale i tak to byla zajímavá „cesta do pravěku“.

Co se pojmů laptop vs. notebook týče jsem se nedostal o moc dál. Tyhle dva pojmy se začaly míchat někde kolem roku 1992 a nedá se říct, že by to co mělo panty vzadu byl notebook a to co někde uprostřed laptop. Názvy se míchaly a jednou to byl laptop, jednou notebook a jednou přenosný počítač, takže osobně bych to uzavřel asi s tím, že se jednalo jen o marketingový trik který nás zasáhl zrovna v době, kdy se u nás trh s PC začínal rozvíjet a tak u nás zdomácněl notebook. Země, kde to byl laptop zažitý pojem, zůstal spíše laptop na vzdory výrobcům. Když na webu Lenova dáte hledat slovo laptop, vyhledávač najde 154 191 odkazů, ale slovo laptop se na nalezených stránkách nevyskytuje.

To jsem ale dost odbočil od tématu, kterému jsem se chtěl věnovat a ke kterému právě díky přenosným počítačům dostal. Když skončil LinuxExpres a nedávno i Linux+, tak se opět dostalo na pořad dne, jak je obtížné vydávat papírový časopis v době, kdy má internet skoro každý, klasická distribuce je drahá a nevím co ještě.

Jak jsem již zmínil, kupoval jsem kdysi i 4 periodika současně a při postupném růstů cen jsem dostal někde k 200Kč měsíčně. Z dnešního pohledu možná zanedbatelná částka vzhledem k množství, ale člověk má tendencí porovnávat s tím, kolik co stálo dřív a při porovnání s cenami časopisů před rokem 1990, což tenkrát nebyla tak vzdálená doba, se jednalo vysokou částku. Postupem času jsem periodika zase začal ubírat. Bajt nedobrovolně, bohužel skončil, PC Magazí byl vždycky dost drahý a jako první se stal z pohledu cena/obsah nezajímavý a časem došlo i na PC World a Chip. Místo toho jsem si začal kupovat LinuxExpres, který bohužel relativně brzo taky skončil a nyní už nekupuji nic.

Lhal bych, kdybych tvrdil, že svou roli nehrála cena, ale hlavně šlo o obsah. Jak se počítače stávaly čím dám běžnější záležitostí, tak přibývalo i lidí, kteří si o své nové hračce chtěli i něco přečíst a časopisy se začaly přizpůsobovat požadavkům. Postupem času si to člověk ani moc neuvědomuje a když ano, tak tomu nepřikládá takovou váhu, ale když se vám dostane do rukou nějaký starý časopis, je ten rozdíl markantní.

Kvalitní odborné články jsou nadčasové a člověka přimějí časopis uschovat. V tomto směru se mi líbil např. LinuxExpres. Ano, bylo v něm dost kravin, které jsem ani nečetl, ale přes nějaký střed došlo i na články, které byly nad moje aktuální možnosti či zájem, jako např. seriál o programování linuxového jádra. Už ani přesně nevím, o čem to přesně bylo, ale utkvělo mi to v paměti a kdyby se tato problematika pro mne někdy stala aktuální, vím kde hledat.

Na podobný skrytý poklad jsem narazil i na své cestě za historii notebooku. V 15 let starém PC Worldu jsem narazil na vlepenou příručku o obsluze editoru VI v rozsahu 16 stran formátu A5. V té době jsem ještě nevěděl ani co to je UNIX, protože jsem ještě neviděl Jurský park ;o), ale v časopisech bylo víc různých článků na různých stupních odbornosti, což člověka vedlo k tomu si časopis kupovat a archivovat. Samozřejmě že internet řádně zamíchal kartami, ale i časopisy se příšerně změnily. V typickém časopisu o informačních technologiích obecně bez užšího zaměření jsou dnes jen mraky recenzí, srovnávacích testu, …, ale skoro nic s hlubokou informační hodnou a když se už náhodou něco takového vyskytne, tak se jedná o tak úzce zaměřenou oblast, že časopis má dlouhodobě existenční problémy.

Pořád se nějak nemůžu smířit s tím, že LinuxExpres už není a já ráno nemám s čí uhánět na WC, ale pokud se nezačnou prodávat zařízení s nízkou spotřebou, velkým displayem a funkčnosti ihned po zapnutí bez zdlouhavého bootováni, tak budu muset asi dále ráno číst, kde mají v akci jaké pivo z reklamních letáku. Papír jsem měl rád, ale bohužel je jeho distribuce asi dlouhodobě neúnosná pro periodika s malou čtenářskou základnou.

Sdílet