Hlavní navigace

Nasazení OpenOffice.org a Microsoft Office XP souběžně

28. 9. 2007 8:00 (aktualizováno) max

Provozujete ve Vaší firmě či organizaci některou z verzí Microsoft Office, ale přesto byste chtěli minimálně vyzkoušet, či v lepším případě úplně přejít na volný kancelářský balík OpenOffice.org? Tady je velice jednoduchý tip, který Vám umožní používat oba programy současně bez větších komplikací.

DOC a XLS místo ODF

V první řadě jde o formáty dokumentů – OpenOffice ma odjakživa vlastní formát dokumentů, založený na formátu XML. Od verze 2.0 navíc došlo k zaimplementování nově schváleného ISO standardu OpenDocument Format (zkráceně ODF). Bohužel, přes 90% trhu i nadále používá Microsoft Office a tím pádem i souborové formáty Micrsoftu (DOC, XML, PPT atc.).

OpenOffice formáty Microsoftu z velké části také podporuje – tzn. stačí tedy, abyste v menu každého z programů OpenOffice nastavili jako výchozí formát pro ukládání dokumentů již zmíněné formáty od Microsoftu. V OpenOffice Writeru tedy nastavíte výchozí používání DOC, v Calcu zase XLS, v Impressu PPT a tak dále. K nastavení se dostanete následovně: menu Nástroje > Volby > Načítání/ukládání > Obecné > Standardní formát souboru > Vždy ukládat jako – zde doporučuji vždy zvolit microsoftí ekvivalenty s příponou „97/2000/XP“ – tedy například „Microsoft Word 97/2000/XP“.

Náhrada za Microsoft Outlook

Jako další záhy zjistíte, že v OpenOffice chybí program, který by nahrazoval Microsoft Outlook. Je to pravda, prostě tam není, autorům do koncepce kanceláře zdarma nezapadal a tak ho zatím nevytvořili. Naštěstí k tomuto programu již existuje rozumná alternativa – pro operační systémy Linux je to Evolution. Náhrada pro Windows je trošku komplikovanější – jde o poštovní program Mozilla Thunderbird (náhrada Outlook Express) spolu s doplňkem jménem Lightning, který přidá funkcionalitu kalendáře.

Sdílet