Po delší usilovnou prací naplněné odmlce byla vydána verze Alfa 0.4 map1.eu. Jedná se o velký skok směrem k první Beta verzi. Zvětšení 16+ byla v podstatě zcela přepracována, ale i menší zvětšení prošla masivním faceliftem. Bylo přidáno gridinfo, které podstatně doplněje informace na mapě zobrazené.
Ještě je třeba doladit gridinfo na straně klienta tak, aby nebylo rušivé. Dále chybí už jen pár drobností. Doufám, že příští verze 0.5 bude označena za betu.
Je jasné, že první Beta bude obsahovat ještě mnoho chyb. Věřím však, že nebude trvat mnoho týdnů a dotáhnu mapu k první stabilní verzi.
Na tomto místě bych se rád rozhovořil o dvou projektech, které bych rád inicioval. Rád bych tím oslovil Vás, programátory, a pokud bych našel dostatečné množství rukou a mozků, mohl bych jeden či druhý projekt na githubu rozjet. Krátce bych tedy představil, o co by se jednalo:
Routování (tedy vyhladávání nejvhodnější cesty z bodu A do bodu B) dnes nad OSM daty provádí leckterý program. Tento by však svoji architekturu přizpůsoboval tomu, že by mohl běžet na straně klienta a ze serveru si pouze stahoval potřebná data. Meritum věci by bylo v nalezení vhodného algoritmu a vhodného uložení dat tak, aby nebyl přesun dat mezi klientem a serverem větší brzdou než samotné obtěžování serveru s vyhledáváním nejkratší cesty. Kromě této vlastnosti bych rád do routování začlenil možnost přihlížet k dalším parametrům jako je výškový profil či kvalita terénu.
Ano, toto je velmí odvážné. Po té, co jeden rok pracuji s Mapnikem mám už trochu ponorku. Mapnik je sice špička v renderování, ale já už poslední půl rok nedělám nic jiného, než že bojuji s jeho nedokonalostí. Mapnik nemá téměř žádné nástroje kartografické generalizace. I taková jednoduchá věc jako posunutí je ve stávající verzi Mapniku pro symboly nepodporováno. Chtěl bych udělat program, který by kreslil mapu ne jako obrázek 1:1 z dodaných vektorových dat. Chtěl bych od začátku navrhnout program, který bude dodržovat zaběhlé kartografické postupy a pokusit se o jejich automatizaci. Mluvím o programu, pro který by bylo samozřejmostí data generalizovat. Pokud toto čte nějaký kartograf programátor (a nebo vlastně i kdokoliv jiný), ať do toho se mnou jde, mapy by totiž pak mohly vypadat úplně jinak.
Tak toto jsou ty dva projekty. Pokud se objeví zájem, založím github projekty, diskusní fóra, rozvedu nápady, které mám v hlavě. Sám na to ale rozhodně nestačím.
Na prvním místě bych chtěl poděkovat společnosti Ultimum technologies, která mi bezplatně poskytla výpočetní výkon.
V neposlední řadě chci poděkovat všem, kteří přispěli na projekt map1.eu. K dneštnímu dni jsem vybral 6000Kč. Z těchto prostředků hradím náklady na provozování dvou VPS u jiných firem než je Ultimum technologies.
I přes veškerou vaši pomoc, za kterou jsem vděčný, stále nemám prostředky, které by zaplatily moji práci. Vzhledem k tomu, že posledních sedm měsíců pracuji na map1.eu téměř na plný úvazek, stává se pomalu finanční otázka palčivě aktuální. Od záčátku je mojí strategií poskytovat mapy zadarmo a vydělávat na doprovodných službách. Pevně věřím, že toto období vývoje překlenu a na tomto rozhodnutí nebudu muset nic měnit.
zdravím, vypadá to hezky...
Narazil jsem jen na dva drobné nedostatky.
1)
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=50.09243&lon=14.44362&layers=BTT
-> Železniční most (napře ten přes Štvanici) se nezobrazuje v gridinfo
2) Pravděpodobně jeden z důsledků absence kartografických principů v mapniku.
http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.08427&lon=14.41813&layers=BTT
-> Při dalším přiblížení nápis "Staré město" zmizí, ale "Praha" zůstane
Ještě výraznější je to na
http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.20767&lon=15.83323&layers=BTT
resp. o zoom blíže
Dobrý den,
Chci se zeptat, na jakou cílovou skupinu jsou tyto mapy orientovány?
Mě se moc líbí, ale bojím se, že třeba na dotykových obrazovách bude problém při plánování trasy, konkrétně pokud budu chtít naplánovat trasu pro chodce, nebudu schopen změnit plán start-cíl pro chodce, protože panel reaguje na najetí kurzoru což u dotykové obrazovky pokud vím je docela problém.
Opravte prosim ty skalni srazy (napr. tady: http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=49.99248&lon=14.34342&layers=BTT) - maji mit zuby dolu, tady je mate nahoru.
Dobrý den,
předně musím říct, že hlavní přidaná hodnota tohoto projektu jsou samotné mapové dlaždice, nadstavba v podobě GUI je sice důležotou součástí, ale netvoří ani 10% věnovaného úsilí. Map1.eu dlaždice už nyní zobrazuje například Locus navigace, která ja pro dotyková zařízení optimalizována dobře. Jinak v budoucnu se podpora těchto nastupujících technologií bude zlepšovat i u samotného nativního prostřehí map1.eu.
Co se cílové skupiny týče. Z pohledu dlaždic tak map1.eu by měla být univerzální mapou. Díky tomu že, google maps a defaultni osm jsou navrženy především pro města, bude mít map1.eu menší konkurenci například v turistice, ale i díky lepší generalizaci (aspoň doufám) ve zvětšeních z méně podrobým měřítkem. Z pohledu samotného webu map1.eu je v první fázi cíleno na tradišní desktop, ale není všem dnům konec.
Třeba tady: http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.42747&lon=18.29268&layers=BTT (jižně od obce Horní bečva) na sebe nenavazují vrstevnice - prohížeč Firefox 20.0.1 na Windows 7 (32bit).
Dekuji. No tak tento dotaz me zaskocil. Samozrejme pokud existuje nejaka snadno implementovatelna platebni brana tak proc ne. I kdyz osobne bitcoiny povazuji za znacne rizikovy a nevyspitatelny ceny papir, ktery lze jen tezko okamzite promenit za nejakou obecnou smenou jednotku (penize). A bohuzel to co me se ted nedostava jsou spise okamzite prostredky.
Prijem bitcoinov sa da spravit napr. cez https://mtgox.com/merchant . Otazne je ci by to malo nejaky realny prinos. Je sice pravda ze v IT svete je cool prijimat bitcoiny, ale ruku na srdce, kto z nas uz niekedy nejake niekomu poslal? ;)
Prijem bitcoinov sa da relativne lahko spravit napr. cez https://mtgox.com/merchant. Otazne je, aky by to malo zmysel. Prijimat BTC je sice v IT svete cool, ale ruku na srdce - kto z nas uz niekedy niekomu nejake poslal? ;)
Vtip je v tom ze nepotrebujete ziadnu implementaciu. Staci len uviest vytvorenu adresu ci uz lokalnu alebo niekde v zmenarni. Vyznamne riziko pri takomto pouzit osobne nevidim. Jednoducho si BTC pri vyhodnom kurze zmenie na to comu doverujete. Donator prisposobuje dotaciu (v zaujme oboch) vzdy kurzu k stabilnej mene. Ak si platbu prevediete v rozumnej dobe nemate sa coho bat. Po nakumulovani istej hodnoty si mozete poslat dolare do paypal.
prijimani bitcoinu je extremne jednoduche
- zaregistrujetete se (napr.) ve smenarne bitstamp.net a vygenerujete si tam adresu pro prijem daru (a zverejnite ji)
- az dorazi nejake dary, smenite si je tam za penize
- az penize budete potrebovat, poslete si je odtamtud SEPA platbou za 1-3 dny na cesky ucet
Skvěle. Už jsem se bál, že se projekt někam vytratil. Naštěstí ne a mapa vypadá čím dál tím lépe. Mimo města je to přehledné, v městech už je taky ten zmatek menší. Ale stejně bych ty servisní cesty udělal ještě tenčí. Hlavně příjezdové cesty a obslužné komunikace na parkovišti bych nahradil jednou tenkou čárou. Určitě by to pomohlo přehlednosti.
Líbí se mi značení plotů, ale pokud jich je na daném místě hodně (zahrady), tak bych je raději nekreslil. Viz ul. Havlíčkova: http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.66822&lon=18.34735&layers=BTT
Ad vrstevnice)
Nejsou to jen vrstevnice, souvisí s tím i turistické značky po různých stranách cesty. Viz můj oblíbený skok u vrchu Ostružná: http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.64138&lon=18.28856&layers=BTT
Když se tak koukám, vrchol je trochu mimo vrstevnice. Co si pamatuji, polohu jsem zjistil z bodových polí. Takže je otázka, co je přesnější, jestli bodová pole, nebo vrstevnice. V každém případě to vypadá zvláštně, když je vrchol "mimo vrchol".
Ad donation)
přispěl bych, ale teď nás čeká rekonstrukce jádra v bytě, tak musím počkat jestli mi něco zůstane. Co třeba ten kickstarter jak tu někdo navrhoval?
Ad dlaždice)
jak moc by bylo složité, kdybych si chtěl vyrenderovat nějakou oblast ve větším přiblížení? A daly by se pak vyrenderované dlaždice někam poslat? Co třeba něco na způsob Seti@Home? Nainstaluji si nějakého klienta, ten si vyžádá oblast, tu vyrenderuje a pošle zpátky? Tohle mi přijde užitečnější než hledání mimozemšťanů ;-)
Co se tech highway=service na parkovistich tak ano to se chysta jen se to neveslo, budou se kreslit podobne jako chodniky.
Co se plotu tyka, tak jste presne kapnul na ten problem (a neni to jen u plotu), proste jsou mista kde se vyrazne nakresleni plotu hodi a mista kde ne. Je jen velmi tezke takova mista rozlisit nejak programove.
Vykreslovani znacek je obecne problem, a mapnik na to podle meho nazoru nestaci. Skyky vznikaji na predelech renderovanych metatilu, a je velmi tezke se jich zbavit.
Co se vrcholu tyka tak urcite je spravne ten vyskovy bod, pokud jste jej stanovil jak pisete, vrstecvnice ze SRTM jsou rozhonde nepresne, ale to se neda nic delat, nic lepsiho se zadarmo pro celou Evropu nesezene.
Co se toho vykreslovani tyce, tak je problem v tom ze cely system je hodne narocny na velikost disku. Uz jenom uvodni instalace ma nekolik GB. A potom se stahuji stovky a stovky MB dat z OSM. Jinak mam relativne predpripraveny disk pro virtual box. Je mozne ze ho publikuju. Ale myslim ze domacke generovani dlazdic bude stale velmi narocne. Somozrejme ze by to slo promyslet a preprogramovat tak aby to bylo shudnejsi. Ale to jsou tuny prace.
[10] - můžete si nechat založit online peněženku na www.bitcash.cz přijímat tam. Pokud vím, tak i směnárna na české peníze tam funguje, takže by neměl být problém pokud by bitcoin nevyhovovaly převést na peníze.
Skvele, jsem rad, ze projekt porad zije!
Par veci, ktere me prastily do oka:
-Pri zoomu 11 nebo 10 a mensim je na cetnych mistech mapa nadmerne zaplnena nazvy mest, a trpi citelnost cest atp. -> ubrat nektere nazvy a/nebo trochu snizit kontrast (pruhlednost)?
Nemecko pri zoomu 8 je z tohoto pohledu totalni silenost.
-Pri 8 se (podle me predcasne) vytraci cara oddelujici staty (u 7 to uz nevadi, ale tam se zase netrefil napis Ceska Republika)
-Hodilo by se kliknutim zmrazene popisky zobrazovat dole, at neskacou pri presunu mysi, ale jinak je tento system zobrazovani informaci vyborny :)
-Kurzor se chova podivne nad carou zobrazujici nalezenou trasu (tipl bych, ze system zobrazovani informaci s necim koliduje - s pridavanim bodu trasy tazenim?)
Dobrá zpráva s těmi service. Jsem zvědav na další verzi.
Ten rendering jsem si představoval tak, že si stáhnu program, nějaká pravidla a pak třeba v josm stáhnu a uložím oblast co mně zajímá a tu si nechám vyrenderovat ve zvoleném měřítku. Rozhodně nechci renderovat celou Evropu. Jen místa v okolí, která mě zajímají. Ale asi to není tak jednoduché.
Ad prenadpisovanost, ono to je strasne tezke a subjektivni. Navic chci mit jednotny styl pro celou Evropu. Ve zvetsenich 10 a 11 jsem za sebe docela spokojen, ale pokud se budou nazory pro odtucneni poctu nadpisu v techto zvetsenich mnozit tak je o neco uberu.
Ad hranice - no ona se vytraci jenom jeji glow, ale uvazim zvyrazneni hranice
Ad zmrazeni gridinfa - ja to este budu predelavat, nejsem s tim spokojeny, ale problem s uchovavanim informaci dole je ze vetsina dnestnich displayu sou nudle a vertikalniho mista je hrozne malo. Vono by bylo nejlepsi to delat podle pomeru stran displaye.
Ad Kurzor - Proverim
V soucasne dobe je to naprogramovane tak ze to vykresluje po ctvercich, ktere odpovidaji jedne dlazdici pri zvetseni 8. Reky a vrcholy potrebuji ale databazy cele Evropy, v prvnim pripade proto, ze se zkouma tok kazde reky/potoka od pramene a podle toho se kresli jeji sirka a v druhem pripade se zkouma jak daleko jsou jak vysoke hory a podle toho se voli velikost pisma hory.
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=46.07448&lon=11.24774&layers=BTT
V tomto miste je az po zoom 9 znatelna nenavaznost dlazdic (vertikalne a horizontalne orientovany zlom tahnouci se pres celou pokrytou evropu). Zaroven napravo/nahore od tohoto zlomu funguje system zobrazovani informaci, nalevo/dole ne.
Vypada to, jako by jiste casti mapy obsahovaly jeste stare dlazdice, to je momentalni zamer (setreni vykonem), nebo dusledek nejake chyby?
Ano je to zlom mezi starou a novou verzi. Zamer to neni, ale nutnost. Zatim byla vyrenderovana Stredni Evropa, neni se vykresluje Evropa Jizni, pak pujdou dalsi oblasi. Vykresleni takovehoto superregionu trva i po provedenem profilingu neco pres 24 hodin. Do konce tydne by mohlo byt vyrenderovano vse novou verzi, pak zacnou pribyvat dalsi, jeste nikdy nevykreslene regiony.
Highway=unclassified je širší než highway=residental (ale je otázka, jestli to není špatně v OSM)
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.66002&lon=18.79042&layers=BTT
Jsou v plánu i nějaké další (externí) vrstvy, jako třeba turistické známky? Nebo bude potřeba je mít v OSM?
Nad importem jsem už uvažoval. Je dostupný csv soubor se seznamem a GPS souřadnicemi. Jen je potřeba se zeptat výrobce, zda jej můžeme použít pro OSM. Pak už jen vyřešit initial import (to by teoreticky neměl být problém), ale větší oříšek bude udržet data aktuální. TZ se celkem dost mění (přidávají se nové známky, některé se ruší).
Highway=unclassified je sirsi nez highway=residential zamerne (tedy ve zvetsenich 15-) z hlediska planovani trasy se totiz po unclassified muzete snadno dostat z bodu A do bodu B. Residential ma vyznam mistni komunikace obsluhujici lokalni obyvatele a tudiz neni tak duleziota. I kdyz na ni dale muze navazovat cesta tak by se podle meho nazoru nemela z niceho nic menit na unclassified nebo jak sem uz i videl na tertiary. Podle me by v uvedenem prikladu mela byt zmenea ta navazujici residential cast na unclassified a nebo lepe ta unclassified na highway=service nebo highway=track, tracktype=grade1, (surface=apshalt? ).
Psal jsi, že zoomy 16 a větší jsou zásadně přepracované, mě se ale zobrazují zoomy 16 a větší v původním zobrazení bez gridinfa
viz např okolí Lázní Bohdaneč http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.07565&lon=15.68758&layers=BTT
Doporučil bych se zamyslet nad vykreslováním obytných ploch okolo silnic a cest označených tagem highway:residential. V některách místech to dává špatné výsledky, zejména tam kde jsou těmito tagy označeny i cesty mezi vesnicemi např,
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.55665&lon=18.7593&layers=BTT
Nejenom okolo Nového Bydžova některé texty mezi dlaždicemi vůbec nenavazují:
http://alpha.map1.eu/#zoom=11&lat=50.23433&lon=15.5329&layers=BTT
Tento hack na druhe strane na mnoha mistech zase pomaha. Jiz v teto verzi jsem ho zmirnil a to sice tak, ze pokud highway=residential ma nenulovy prunik s landuse=residential tak se hack nekresli.
Ten pripad o kterem pises me trapi. Zejmena v polsku je takovyhle prespolnich cest hodne. Popravde si ale myslim, ze by se to melo spis opravit v OSM datech. Protoze highway=residetnial by mela byt mistni komunikace ktera obsluhuje mistne residenty. Tebou uvadene silnice by meli byt oznaceny asi jako highway=unclassified nebo pripadne jenom jako highway=track.
Porad si ale myslim ze pridana hodnata toho hacku je vetsi. Alternativne zvazuji kreslit podobny hack kolem budev popripade adres, ale tam je situace jeste horsi ne u landuse=residential
Jedna se o hranici mezi dvema vykreslovanymi metatily. O problemu vim, ale jen tezko se to resi. Bezne se kolem vykreslovane oblasti kresli jakysi buffer aby byl vykreslovan i text s okoli. Tady je to vsak jiny problem... Kdyz se nepodari text umistit tak se mapnik snazi text presunout o kousek vedle, tento algoritmus ale bohuzel nefunguje stejne v ruznych metatilich a vysledek je ten ze texty jsou vykresleny na ruznych mistech.... Zatim nevim co s tim.
Dovolil jsem si oznámení přeposlat do české OSM emailové konference (http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz). Možná by nebylo špatné se tam přihlásit. Pohybují se tam lidé dlouhodobě se zabývající OSM a GIS.
Ohledně nového renderingu padla otázka, zda autor nezkoušel MapServer. (http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-cz/2013-May/008388.html)
Dekuji moc ze toto preposlani. Musim se priznat ze jsem blb. Me totiz mailinglisty katastrofalne nevyhovuji, ale uvedomuji si ze je to jen moje fobie a priznavam se, ze je chyba ze jsem se do tohoto mailing listu nezapojil. Takze jiz jsem se zaregistroval. Akorat ted nejak nevim jak presne odpovedet na jiz zaslane reakce.... Poradite? Dekuji za pochopeni me disfunkcnosti v teto oblasti.
Ad MapServer kdyz jsem pred rokem vybriral technologie, ktere pouziji tak jsem u MapServeru nabyl dojume ze hodi predevsim pro generovani WMS. Tehdy jsem nenasel (netvrdim ze neni) detekci kolizi textu, a mnoho dalsiho. Ale je mozne ze jsem jenom spatne hledal.
Samozrejme ne uplne vsechna data. Data by byla rozdelena na dlazdice, podobne jako je utfgrid, a dlazdice by se stahovaly on demand, jenom ty ktere by byly potreba. Algoritmus by byl klidne A*, mozna trochu modifikovany aby nesel prilis do sire. Je jasne ze toto by fungovalo hlavne na blizsi routovani, naprosto idealni by to podle me bylo napriklad na naklikavani vyletu (neco podobneho jako je napriklad funkce laso na bikemap.net)
Ano urcite. Podkladova data pro map1.eu jsou openstreetmap data. Blizsi informace se dozvite na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Beginners%27_guide
Doporučil bych štítek vymezující dopravní omezení kreslit na začátek i konec cest, tak jako se kreslí doposud v prostředku je to dost nepřehledné a není jasné kam až se může dojet - např. http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.02244&lon=14.5063&layers=BTT
Měl bych dotaz. Kde se vzal na odbočce žluté trasy ten prázdný čtvereček?
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.65076&lon=18.55738&layers=BTT
Tam měla být žlutá značka?
Symbol pro zobrazení orientačně významného stromu se mi zdá zbytečně moc výrazný v porovnání s ostatními symboly například kaplí, křížů soch a jiných viz bříza v poli u Lázní Bohdaneč http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=50.08379&lon=15.68252&layers=BTT versus např socha sv. Donáta http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.00953&lon=14.6382&layers=BTT
Další dotaz zní proč je na mapě http://alpha.map1.eu/#zoom=11&lat=50.19934&lon=15.40007&layers=BTT viditelně zvýrazněn zámek Křinec a nejsou vidět například zámky Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou a Hrádek u Nechanic, které jsou podle mne mnohem známější
Proč se na žluté trase vedoucí z Mnichovic do Ondřejova zobrazují čárkovaná kolečka viz http://alpha.map1.eu/#zoom=14&lat=49.92203&lon=14.74439&layers=BTT
V Pyšelích http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=49.87684&lon=14.67893&layers=BTT se nějak divně renderuje modrá značka na Loretu v souběhu s cyklostezkou?
gridinfo neobrazuje legendu k vodním tokům např Botič http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.01625&lon=14.55902&layers=BTT
Dále gridinfo nezobrazuje informace k železničním mostům např. http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.02568&lon=14.39882&layers=BTT
Není vykreslena lanovka na Petřín tagovaná railway: funicular viz http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.08267&lon=14.39989&layers=BTT
pro označení jednotlivých objektů např. kostelů, kaplí, restaurací a jiných bych doporučil využívat co nejvíce standardní značky používané v mapách KČT již po mnoho let - použít lze např značky podle OTM klíče viz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/OTM_zna%C4%8Dkov%C3%BD_kl%C3%AD%C4%8D
Zkousel jsem cerpat tyto informace z wikipedie, nicmene celoevropsky to je velmi obtizne. Mam v planu iniciovat nejake tagovani primo do OSM dat to by mi prislo nejlepsi. Jeste to nemam zcela vymyslene, ale myslim si, ze by slo zavest nekolik tagu jako jakasi stupnice vyznamosti z ruznych pohledu.
O toto se již snažím. Značky pro kostel a kapli jsou plus minus prevzate s KCT. Kvuli licecncim je nechci mit zcela stejne, kreslil jsem je tedy znovu a nevychazel jsem jen z KCT map ale i z jinych tistenych map. Inspiraci jsem hledal i v cizine, protoze nedelam jen mapu Ceska pro Cechy, ale mapu Evropy pro Evropany.
Co se napriklad znaceni turistickych cest tyce, tak nemohu prijmou KCT klic pro znaceni mistnich a naucnych stezek, protoze koliduje s v cizine zavedenym systemem znaceni obtiznosti trasy.
Zdravím,
díky za tento výborný projekt, přesně tento typ mapy je to co jsem již delší dobu u OSM postrádal. Ale abych tady jen nezabíral prostor konstruktivním připomínkám, přidám i já svůj postřeh. Všiml jsem si, že v Rakousku se turistická trasa sice vykresluje, ale nemá vykreslenou svou turistickou značku (osmc:symbol= red:white_round:red_dot). viz
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=48.74204&lon=14.83718&layers=BTT
Nevím, jestli je to záměr, že nejsou vykreslovány atypické značky, nebo jestli se jedná jen o chybu v nastavení rendru).
v Barrandovském mostě je nějaká díra viz http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.0391&lon=14.40593&layers=BTT
Nějak se nám utopila Štvanice viz http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=50.07727&lon=14.41614&layers=BTT
Lahovický most na pražském okruhu není možno poznat že se jedná o most viz http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=49.98805&lon=14.38717&layers=BTT
nešlo by nějak pořešit spojitost turistických značek tak aby při přechodu přes jinou cestunebyly přerušené viz např http://alpha.map1.eu/#zoom=16&lat=50.02141&lon=14.38706&layers=BTT
v zoomech 14 a 15 bych omezil vykreslování plotů, nechal bych jej pouze ve větších zoomech viz http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=50.07802&lon=15.68033&layers=BTT
K určování významnosti objektu: nezdá se mi, že by to byla informace vhodná pro zanášení do OSM - významnost je totiž velmi subjektivní. Spíš by to měl být samostatný zdroj dat, patrně nějak chytře posbíraný z různých zdrojů - pro inspiraci viz http://www.triposo.com/how/ (možná by tam i byli ochotní spolupracovat a poskytnout svá data).
Ano souhlasimm ale jen castecne. Dlouhe ploty, ktere slouzi jako bariera kterou nelze snadno obejit jsou dostatecne dulezite na to aby se zobrazovali vyrazne i v zoomech 13-15. Jen zatim nemam spolehlivi zpusob jak rozlisit plot kolem baraku od plotu, ktery ohranicuje obrovske uzemi. (Problem je ze i takove ploty jsou vetsinou poskladany s malych casti, takze je nejde jednoduse identifikovat podle delky.)
Chapu ze se nejedna o objektivni data. Ostatne takovych subjektivnich dat je v OSM hodne. Kdyz si vemete napriklad tracktype. Urceni grade3, grade4, grade5 je podle mne hodne subjektivni. Stejne tak smoothness. Podle meho nazoru, kdyz se to dobre definuje tak by to v osm deatech melo co delat. Uvedu priklad zavedeni tagu "tourism:visit_rate_index" s hodnatami 1..6, kde 1 by melo smysl 0 az 10 navstevniku za rok, 1 => 10 az 100, ... 5 => 100000 az 1000000, a 6 => >1000000, s tim ze je jasne ze inde by vyjadroval jenom pribliznou hodnotu. Je to jen nastrel, ale takhle asi nejak bych si to predstavoval. Verim ze se daji vymyslet i jina hlediska, ktera by slo velmi dobre vyuzit.
Zdravím, narazil jsem na Map1.eu v Locusu Pro, při hledání mapy Rakouska a v mých očích vítězí.. Chtěl jsem si stáhnout oblast v Google Play za kačky, ale pustilo mne to jen do časově omezených zadáro.. neb něco vorám??
I když to není hotové, nebyla by to cesta vydělat nějakou kačku pro vývoj spustit of line map nákup?? Případně kdy je s tímto počítáno??
Zajímá mne Rakousko, Německo..