Hlavní navigace

Jak změnit defaultní browser pro GTK

30. 9. 2009 12:16 (aktualizováno) Jan Krcmar

Určitě hodně lidí, třeba jako já, kteří se vykašlali na používání obřích ošklivých desktop managerů, jako třeba Gnome nebo KDE, určitě již na tuto otázku narazili. Tentokrát to mohlo být například proto, že chtěli přejít na nový prohlížeč chromium.

Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše. Prostě firefox uz se mi přestává líbit a tak jsem se hnul směrem k výše zmíněnému prohlížeči. Nastavení GTK lze měnit přes „přívětivé“ GUI v Gnome. Nicméně, protože nainstalování tohoto balíku v Gentoo sebou vezme spoustu závislostí, použijeme pěkné CLI rozhraní – program gconftool-2, který by měl být standardní součástí instalace GTK.

Stačí nastavit několik proměnných a máme vyhráno:

gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/ftp/command "chromium-bin "%s"" gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/http/command "chromium-bin "%s"" gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/https/command "chromium-bin "%s"" gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/chrome/command "chromium-bin "%s"" gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/unknown/command "chromium-bin "%s"" gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/applications/browser/exec "chromium-bin "%s""

No a to by asi tak mohlo býti vše :)

Update: Ještě nakonec uvedu nastavení pro Xfce Terminal (pro ty, co jsou stejně zvrhlí jako já a používají kombinaci Fluxboxu a tohoto terminálu). Též je možno jej nastavit Xfce GUI udělátkem, ale to sebou opět bere nějaké ty nežádané závislosti. Takže ručně vytvoříme adresář a soubor s odpovídajícím obsahem…

$ cat ~/.local/share/xfce4/helpers/custom-WebBrowser.desktop [Desktop Entry] NoDisplay=true Version=1.0 Encoding=UTF-8 Type=X-XFCE-Helper X-XFCE-Category=WebBrowser X-XFCE-CommandsWithParameter=chromium-bin "%s" Icon=chromium-bin Name=chromium-bin X-XFCE-Commands=chromium-bin $ cat ~/.config/xfce4/helpers.rc WebBrowser=custom-WebBrowser

Sdílet