Už je to nějaký ten pátek co jsem zde představil projekt PowerConsole. Díky pracovnímu vytížení celý projekt poněkud usnul, a dlouhou dobu se vůbec, ale vůbec nic nedělo. Změna přišla před dvěma měsíci, kdy se díky chystaným změnám v aktivitách naší společnosti stala práce na PowerConsoli téměř přes noc jedním z mých prioritních úkolů. A protože mě práce na tomhle projektu neskutečně baví, výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.
PowerConsole je konečně (ve verzi 0.7) v obecně použitelném stavu a náležitě zdokumentována, včetně popisu tvorby nových příkazů. Stále se sice nejedná o zamýšlenou finální podobu, ale jádro je stabilní a zveřejněná rozhraní pro tvůrce příkazů by již neměla doznat změn. Další verze by měly pouze rozšiřovat možnosti stávajícího jádra, ale do vydání verze 1.0 která bude obsahovat i (alespoň jednu) GUI inkarnaci je zde stále určitá možnost že ještě dojde na drobné úpravy UI rozhraní dostupného pro příkazy.
Pokud si budete chtít PowerConsoli vyzkoušet, budete potřebovat Python 2.5 nebo 2.6 s instalovaným balíkem setuptools. Pokud setuptools ještě nemáte, nainstalujete ho nejlépe spuštěním následujícího skriptu. Samotnou PowerConsoli pak nainstalujete z příkazové řádky pomocí easy_install PowerConsole
.
Samotná PowerConsole toho ovšem oproti běžnému interpretru Pythonu mnoho navíc nenabízí. Její možnosti vyniknou teprve s nainstalováním (nebo vytvořením) uživatelsky definovaných příkazů a vizualizací. Pokud vládnete Pythonem, můžete si poměrně snadno vytvořit svá vlastní, pokud jím nevládnete, pak vás možná vyzkoušení některého z existujících rozšíření přesvědčí, aby jste si ho osvojili.
V současnosti jsou k dispozici dvě rozšíření: balík pro práci s databází Firebird (pwcfb) a balík pro QA tým Firebirdu (pwcfbqa). První z nich sice ještě není zcela dokončen, ale i ve stávající podobě může demonstrovat některé možnosti PowerConsole. Druhý balík je sice plně použitelný, ale asi vás příliš nezaujme, pokud ovšem nechcete sami spouštět testy proti Firebirdu, případně nepoužíváte testovací systém QMTest pro testování svých projektů.
Oba balíky najdete na http://www.ibphoenix.cz/pwc/download/ a k jejich instalaci budete opět potřebovat setuptools. Protože zatím ani jeden z nich není registrován na PyPI, budete muset při instalaci přes easy_install specifikovat parametr -f
s uvedeným URL.
Na závěr pár ukázkových příkazů které můžete použít po nainstalování balíku pro Firebird
help connect
connect 'employee' user 'sysdba' password 'masterkey'
select * from country;
xshow procedures
xshow tables
list name,owner_name in db.tables
list name in (t for t in db.triggers if 'POST_EVENT' in t.source)
list name in (i for i in db.indices if i.unique)
Pozn.: Příkaz XSHOW bude brzy odstraněn a jeho funkcionalita integrována přímo do standardního příkazu SHOW.
Odkazy:
PyPI: http://pypi.python.org/pypi/PowerConsole/0.7
Web: http://www.ibphoenix.cz/pwc
a http://www.firebirdsql.org/index.php?op=devel&sub=python&id=pytools
Download: http://www.ibphoenix.cz/pwc/download/
link
http://www.ibphoenix.cz/pwc/index.html
nefunguje:
The requested URL /pwc/index.html was not found on this server.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 033×
Přečteno 17 182×
Přečteno 8 705×
Přečteno 8 629×
Přečteno 6 783×