Ve čtvrtek 8. března v 17:00 se ve Výstavním sále Galerie Klementinum (Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1, vstup z Mariánského náměstí vchod B2) koná panelová diskuse na výše uvedené téma.
Mají elektronické knihy budoucnost, když se na internetu šíří tisíce knih zdarma?
Kdo jsou vlastně knižní piráti a co chtějí? Je třeba s nimi bojovat?
Jak lze chránit autorská práva v době internetu a čteček?
Jiří Srstka, ředitel Dilia, divadelní, literární a audiovizuální agentura
Jiří Vlček, Palmknihy.cz, prodejní portál elektronických knih
Petra Neomillnerová, spisovatelka
Jiří Fraus, ředitel nakladatelství Fraus
Pavel Koutský, první internetové nakladatelství Freetim(e)publishing
Pavel Císař, e-book komunita
Diskuse bude živě přenášena na web ČT24 (později v archivu). Záznam odvysílá Český rozhlas Leonardo.
mám odbornú otázku :) má autor kníh, ktorý vytvorí obsah a postará sa tiež o sádzanie a propagáciu, možnosť kompletne znemožniť rôznym internetovým obchodom predávať toto dielo s použitím DRM ochrán, aj keď si to autor otvorene nie len neželá, ale to aj na svojich stránkach a priamo v ním vytvorených dokumentoch požaduje?
skrátene povedané - môže niekto pridať do diela ochrany proti kopírovaniu, ak je autor priamo proti tomuto kroku?
[1] Naopak, nikdo nesmí s dílem nakládat, pokud mu to autor výslovně nedovolí. (Kromě výjimek vyjmenovaných v zákoně jako jsou citace a podobně.) Takže pokud ty máš své dílo na svých stránkách a nedovolíš výslovně nikomu ho převzít, tak nic takového udělat nesmí. Pokud ale dílo uvolníš pod nějakou dostatečně volnou licencí (třeba CC-by), která mu to paušálně dovolí, tak jsi vyslovil souhlas a kdokoliv to udělat může. Samozřejmě do té licence můžeš připsat něco jako „za předpokladu, že nebudou použity žádné technické ochrany proti kopírování (DRM)“. Ty jsi autor, ty určuješ pravidla.
Je to těžké téma jako to audio-vizuální, avšak s knihami je to ještě horší. V tom smyslu, že sehnat skripta nebo nějakou knihu (např. protože autor nedal svolení pro znovuvytištění) a není ani v knihovnách, je prostě problém. Máme takto např. objednanou knihu již 2roky a prostě nic, přitom na internetu už se válí, takže tady zase někdo pořádně přestřelil s dostupností (a v některých případech i cenou el. knih).
Koukam, ze v seznamu hosti nemaji ani jednoho cloveka z oboru IT. Jak chteji diskutovat o autorskem zakone bez potrebnych technickych znalosti o fungovani pocitacovych siti a internetu? Snad nebudou navrhovat v dnesni dobe kompletne nerealna a neuskutecnitelna reseni, jak to maji zastupci autorskych svazu obvykle ve zvyku.
[6] Pořád si pletete Autorské právo a kopírovací monopol. :-) Práva autora jako taková nikdy nikdo nezpochybňoval a zpochybňovat nechce. Problém je v tom, že současný systém autorských práv je vybudován na konceptu kopírovacího monopolu, který ovšem právě z _technických_ důvodů nelze nadále efektivně udržet. Otevřená kultivovaná diskuse všech zainteresovaných stran je základním předpokladem k tomu se někam konstruktivně posunout. Proto jsem za tuto příležitost vděčný, a doufám, že tato panelová diskuse bude dalším drobným krůčkem na cestě k zrekonstruování autorských práv na základech odpovídajících realitě dnešní doby - protože taková je historická nezbytnost. Nedělám si ale žádné iluze - i tak to bude dlouhý a náročný proces.
[5] Já bych se tak neobával. Alespoň jeden ajťák tam bude :-) Nemluvě o "Internetem políbených" kterých bude povícero.
[7] nene, nepletu. Říkat "autorova práva nezpochybňujeme" ale zdrama z nelegálních zdrojů stahujeme protože technologie pokročily a my prostě máme právo číst za podmínek které vyhovují nám - je pokrytectví.
Opravdu to není problém primárně technologický, a dokud se k němu nepřikročí ze širšího hlediska tak vyřešen nebude.
Kultivované diskuse je ovšem třeba a proto je mi chystaná akce sympatická.
[8] To je pořád dokola ta samá písnička. Lidé stahují, protože je to legální (a dle rozhodnutí nejvyššího soudu ČR i z nelegálních zdrojů) a stahují zadarmo protože za download prakticky nikdo peníze od nich očividně vybírat nechce (tedy až na cca 4000 titulů co jsou na trhu ke koupi a plošného desátku z médií, pamětí, tiskáren, kopírek a každého třetího nadechnutí vybíraného Dilia, OSA aspol.). A to se tu bavíme jen o "nelegálních" zdrojích, spousta eKnih je na internetu nabízena zadarmo i zcela legálně.
Pořád se tu oháníte nějakým morálním imperativem ve jménu _všech_ autorů bez ohledu na to, že samotní autoři _jako celek_ váš pohled nesdílejí. Sám jsem autor a autorská díla mě živí už 25 let. I knihu jsem vydal (u ComputerPressu). A otevřeně říkám, že váš přístup mi přijde mimo mísu, a jestli se jako _autor_ něčeho děsím, tak jsou to obhájci _mých_ autorských práv jako vy.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 037×
Přečteno 17 184×
Přečteno 8 708×
Přečteno 8 630×
Přečteno 6 786×