Pokud používáte Firebird a Linux, určitě jste si někdy položili otázku, proč není Firebird stejně jako MySQL a Postgresql standardní součástí nejrozšířenějších distribucí. Jasně, stáhnout rpm o pár mega a nainstalovat ho není žádný problém, ale co ovladače, závislosti, updaty, podpora? Kdyby byl Firebird součástí distribuce, byl by život uživatelů o mnoho jednodušší.
Pravda je taková, že dostat Firebird do jakékoliv Linuxové distribuce je velmi složitá věc, protože:
Proto Firebird v současnosti naleznete pouze v několika distribucích, a to v Debianu a Gentoo (odvozené distribuce nepočítám), a i tam je podpora poněkud „divoká“, protože projekt Firebird se na ní nijak přímo nepodílí.
Pokud jde o komerční distribuce jako Red Hat, SuSE nebo Mandriva, je situace ještě složitější. Než bylo SuSE pohlceno Novellem, podařilo se díky porozumění českého SuSE dostat Firebird alespoň na „bonusové“ CD české verze SuSE (ale bohužel se zde dlouho neohřál). Na příští rok je plánován druhý pokus dostat Firebird alespoň do Open SuSE. Red Hat Firebird jednoznačně odmítl (s jejich investicemi do Postgresql se ani moc nedivím), a v současnosti se ani nikdo nesnaží dostat Firebird alespoň do Fedory.
Jediná společnost která o Firebird projevila skutečný zájem je Mandriva. Firebird se nejdříve dostal do cooker verze, a přednedávnem se díky spolupráci mezi Mandrivou a naší společností (IBPhoenix) stal plnohodnotnou součástí distribuce Mandriva Linuxu. V připravovaných verzích Mandriva Linuxu tedy naleznete Firebird 2.0, a to včetně ovladačů (ODBC, JDBC, PHP, Python) a grafického administrátorského nástroje Flamerobin. Mandriva bude rovněž nabízet školení a podporu pro Firebird.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 037×
Přečteno 17 184×
Přečteno 8 708×
Přečteno 8 630×
Přečteno 6 786×