Odpovídáte na názor ke článku Zadarmo není zadarmo, aneb co nás stojí pirátění.
1. Od dob, kdy začali producenti her vydávat dema, již nelegální verze her nevyhledávám. Do té doby jsem je ale hledal a zkoušel si, jaké hry jsou. Rukama mi jich prošly stovky a v průměru mi vydržela hra asi 20 minut. Pokud se mi ale nějaká líbila, tak jsem si jí koupil (mám i takové skvosty jako Heretic nebo Duke Nukem :-)). Nedávno má sbírka přesáhla stovku originálů.
2. U filmů se naprosto běžně scháním na internetu po recenzích. Pokud mně nějaký zaujme, pak si koupím originál DVD. A pak si ho stáhnu ještě "nelegálně" z internetu. Důvodem je, že originálka nejde kolikrát nagrabovat (a já se raději dívám v PC) a hlavně mě ten RIP dokáže pustit film kdy já chci a ne až po 5 minutách poučování o tom, že pirátit se nemá. Když tak o tom přemýšlím, tak přímo z placky koukám pouze na filmy, co jsem si přivezl z Irska a UK, tam to jde přeskočit. V každém případě jsem vlastníkem originálního DVD, jen mi vadí reklama na piráty.
3. V hudbě prakticky až na výjimky jako první pořizuji mp3 z internetu. Pokud se mi CD líbí, pak si ho i kupuji a následně grabuji do PC. Stává se to málokdy a obvykle u CD strávím tak 5-10 minut což mi na cenu kolem 400Kč přijde nemravně mnoho. Přesto si ročně více jak 10 CD koupím. Na "kulisu" poslouchám Jamendo a na "modernu" stačí naladit jakékoliv komerční rádio.
Takže mé doporučení pro vydavatele, jak ze mně ždímat peníze, je:
1. K SW vždy dávejte demoverze
2. Na filmové DVD nedávejte žádné nepřeskočitelné úvody a upoutávky dejte až jako volbu do menu
3. Pokud vydáváte hudbu, dejte si na svůj web ukázky písniček v mp3. Viz třebas Nightwish, který má ke každému albu cca 1 minutové úryvky několika písniček. Ono i těch 5 minut na album úplně stačí abych poznal, zda to poslouchat chci nebo ne
Knihy nekupuji, takže tady nevím co vydavatelům radit. Pokud mně k nákupu zlákat chtějí, nemá smysl to zkoušet cenou. Klidně dám za knížku i 1000 korun, když jí chci. Ale já za posledních 10 let chtěl knížky jen dvě.
Z nějakého důvodu se nepovažuji za výjimečného a žiji v přesvědčení, že stejně jako já, je na tom i většina naší populace. Právě proto se kloním k občas slýchanému názoru, že celý ten humbuk kolem nelegálního stahovaní je opravdu jen o tom, abych si nemohl zkusit hudbu před tím, než jí koupím. Což je od vydavatelů chytré, protože po poslechnutí většiny novinek člověk opravdu nemá chuť to slyšet znovu, natož koupit. U filmů to bude podobné - znám pár lidí, co film nejprve zkouknou nanečisto z internetu a teprve pokud je dobrý, tak jdou do kina. Což v případě řady "hitů" znamená, že na to do kina nejdou, a kolikrát to ani nedokoukají v tom PC. Možná jsem paranoidní, ale opravdu si myslím, že toto je ta motivace - nedovolit zákazníkovi včas poznat nekvalitní zboží.
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 462×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×