Hlavní navigace

Windows (Phone) 8

25. 3. 2012 19:27 (aktualizováno) zboj

Britský The Guardian nedávno uveřejnil článek, ve kterém nabádá Microsoft, aby se pro své budoucí tablety vykašlal na plnohodnotný systém a dal tam jednoduchý OS z Windows Phone. Argumentace je zhruba taková, že Apple udělal to samé a iPad je zdaleka nejpopulárnějším tabletem.

Jak je to s těmi procesory

Panu redaktorovi asi uniklo, že Microsoft právě toto už nějakou dobu dělá. Podle dosud známých informací víme, že Windows 8 na procesorech ARM nebude podporovat jiný typ aplikací než Metro (tyto aplikace poběží nad novým WinRT), a také víme, že nová verze OS pro Windows Phone bude také využívat WinRT (jen zatím nevíme, jak se bude jmenovat). Jinými slovy, pokud napíšete aplikaci pro Metro, poběží na desktopu, tabletu i telefonu bez sebemenšího zásahu do kódu (krom přízpůsobení GUI pro různou velikost displejů). Jen ji musíte přeložit pro Intel i ARM.

Zpětně se ukazuje, že systém Windows Phone 7 měl jen vyplnit mezeru mezi zoufale zastaralým předchůdcem a zcela novým WinRT ve Windows 8. Současné aplikace pro WP7 pochopitelně na novém systému poběží (snal lépe než androidí aplikace na Blackberry) a vývojářům konečně nikdo nebude diktovat, jak a v čem můžou psát své aplikace. Je příznačné, že ze všech velkých mobilních OS pouze pro WP7 nelze psát v C++, což je možná jedno pro GUI, ale ne pro složité knihovny, jejichž vývoj stál pár člověkolet.

Moderní OS, moderní vývoj

Řízený kód se všemi vymoženostmi od snadné přenositelnosti přez bajtkód až po primitivní (z hlediska programátora) správu paměti je možná vhodný pro serverové aplikace, ovšem už méně pro mobilní zařízení. Byť dnešní slušné tablety už vesměs mají 1GB RAM, výkonnou grafiku a dvoujádrový procesor ARMv7 je pekelně rychlý (i pro většinu výpočetně náročnějších algoritmů), stále je ale nutné kód (OS i aplikací) psát s ohledem na cílové zařízení, což v první řadě znamená brát ohled na výdrž baterie. První to pochopil Apple, nicméně i vyjádření S. Sinofského na jeho blogu se nesou ve stejném duchu: zpět k nativnímu kódu, minimalizovat spotřebu RAM (čím více RAM, tím větší spotřeba energie), omezit multitasking.

Klíčem k vývoji pro Windows (Phone) 8 je nová verze C++ – C++11 (dříve C++0X). Nebyl by to Microsoft, aby si ho nepřiohnul k obrazu svému (ano, mám na mysli C++/CX), to je ovšem jen trošku modernější (a implementačně podařený) klon Objective-C a jeho rozsáhlých knihoven (Cocoa a spol.).

Úspěch?

O tom, zda bude Windows 8, ať už na tabletech či telefonech, komerčním úspěchem, rozhodne nikoliv technologická vyspělost systému, ale – ne, překvapení se nekoná – prodejní strategie. Pokud pominu vizuální vzhled Metra (ten nijak nehodnotím, je to subjektivní záležitost), jde o to mít kvalitní hardware za rozumnou cenu. Microsoft si se svou pověstí a historií těžko může dovolit prodávat průměrný tablet za 500 dolarů nebo dokonce ještě více. Dobrý hardware (něco à la Playbook, tedy dvoujádro, 1GB RAM, kvalitní zpracování) s Windows 8 za cenu tabletu Amazon Fire by si svůj trh snad najít mohl.

Sdílet