Hlavní navigace

Vývojářem snadno a rychle

13. 2. 2014 14:45 zboj

Když jsem nedávno četl na Infoworldu článek o významu rozmáhajících se několikadenních IT školení, připomnělo mi to časy, kdy firma, kde jsem tehdy pracoval, posílala své zaměstnance na podobné akce. Protože český trh (a český lid) je v mnohém specifický, neuškodí se na toto téma podívat blíže v lokálním kontextu.

Projektový manažer neměl IT vzdělání, což je předzvěst negativních událostí. Oslovil nějaké firmy nabízející školení a vyřízení agendy delegoval (typické). Po vyřazení „školitelů“ neovládajících rodný jazyk (jen idiot napíše „by jste“ místo „byste“ apod.) zůstali tři. Potenciální účastníci byli javisté (kolem roku 2005 Java ještě nebyla Cobolem dnešní doby), ne moc dobří, ale až na jednoho žádní lemplové. Akce „vyhoď oknem hromadu peněz“ mohla začít.

Kvalitu školení hodnotit nebudu, nijak oslnivá nebyla, ale co chcete za pár tisíc. Psychologicky mnohem zajímavější byli samotní účastníci a jejich nadřízení. Podobně jako u nás si typický „IT manažer“ (v našem případě absolvent VŠ, ale s titulem z organické chemie) představoval, že za pár drobných a týden času se z jeho týmu (vesměs studijních odpadlíků a webových patlalů) stanou profesionálové à la Google. Co si představovali samotní účastníci, to nevím. Můžu mluvit jen za „náš“ tým. Asi to brali jako placené volno. Každopádně nevěděli, o čem je řeč (což vzhledem k absenci znalosti základní terminologie nepřekvapí). Prostě kompletní fiasko, „manažer“ ze sebe udělal vola (hlavně tím, že školení prezentoval jako úspěch) a jediným viditelným efektem byla ztráta týdne času.

Zbývá zhodnotit smysl podobných školení. Na západě jich je nepočítaně, ovšem zaměřují se na profíky, kteří se chtějí v něčem zdokonalit. „Školení“ pro lidi bez předchozích znalostí také existuje: jmenuje se VŠ, trvá 5 let a zaplatí vám ho daňoví poplatníci. Žerty stranou – i u nás existují školy poskytující kvalitní IT vzdělání. A také různé speciální kurzy, které vám pomohou se zdokonalit v teorii i praxi. Jen je třeba myslet hlavou.

Sdílet