Když jsem nedávno četl na Infoworldu článek o významu rozmáhajících se několikadenních IT školení, připomnělo mi to časy, kdy firma, kde jsem tehdy pracoval, posílala své zaměstnance na podobné akce. Protože český trh (a český lid) je v mnohém specifický, neuškodí se na toto téma podívat blíže v lokálním kontextu.
Projektový manažer neměl IT vzdělání, což je předzvěst negativních událostí. Oslovil nějaké firmy nabízející školení a vyřízení agendy delegoval (typické). Po vyřazení „školitelů“ neovládajících rodný jazyk (jen idiot napíše „by jste“ místo „byste“ apod.) zůstali tři. Potenciální účastníci byli javisté (kolem roku 2005 Java ještě nebyla Cobolem dnešní doby), ne moc dobří, ale až na jednoho žádní lemplové. Akce „vyhoď oknem hromadu peněz“ mohla začít.
Kvalitu školení hodnotit nebudu, nijak oslnivá nebyla, ale co chcete za pár tisíc. Psychologicky mnohem zajímavější byli samotní účastníci a jejich nadřízení. Podobně jako u nás si typický „IT manažer“ (v našem případě absolvent VŠ, ale s titulem z organické chemie) představoval, že za pár drobných a týden času se z jeho týmu (vesměs studijních odpadlíků a webových patlalů) stanou profesionálové à la Google. Co si představovali samotní účastníci, to nevím. Můžu mluvit jen za „náš“ tým. Asi to brali jako placené volno. Každopádně nevěděli, o čem je řeč (což vzhledem k absenci znalosti základní terminologie nepřekvapí). Prostě kompletní fiasko, „manažer“ ze sebe udělal vola (hlavně tím, že školení prezentoval jako úspěch) a jediným viditelným efektem byla ztráta týdne času.
Zbývá zhodnotit smysl podobných školení. Na západě jich je nepočítaně, ovšem zaměřují se na profíky, kteří se chtějí v něčem zdokonalit. „Školení“ pro lidi bez předchozích znalostí také existuje: jmenuje se VŠ, trvá 5 let a zaplatí vám ho daňoví poplatníci. Žerty stranou – i u nás existují školy poskytující kvalitní IT vzdělání. A také různé speciální kurzy, které vám pomohou se zdokonalit v teorii i praxi. Jen je třeba myslet hlavou.
Prijde mi pro tuto zemi specificke se na jedne strane vysmivat nekompetenci projektoveho managera a na druhe strane si pochvalovat, jak jsme "moudre" vyradili po odborne strance skolitele (IT, ne ceskeho jazyka) pro zcela nepodstatnou pravopisnou chybu :-) To myslim krasne vystihuje prave ten lokalni kontext.
[2]: Prepacte, ale to je nezmysel. Ano, pravopis je skvele vediet a existuje mnozstvo ludi, ktori ho neovladaju pretoze sa na jeho ucenie vykaslali, ale zase existuje mnozstvo ludi, ktori pravopisom nevladnu, pretoze nemaju na jazyk cit. A mozu byt odbornikmi vo svojom obore.
Vyradovat ludi len na zaklade pravopisu je naozaj kravina.
Rád bych se tím českým jazykem zastal alespoň sám sebe, případně i pár dalších :)
Ačkoliv řadit sebe sama mezi IT odborníky mi přijde více než troufalé, domnívám se, že ve své odbornosti na tom nejsem tak zle a nepohybuji se úplně na chvostu, ačkoliv s mateřským jazykem mám značné problémy. Sice se jej snažím stále tříbit a zdokonalovat, ale přesto pro mne není problém napsat "výkendový výlet", o tom jak se mi prohazují písmenka mezi slovy ani nemluvě a o čárkách ve větách raději ani pomyslet...
[2] Pokud chcete odbornika na pravopis, mel byste se divat jinde nez kdyz hledate odbornika pres IT. Pokud byste byl sefem v IT firme, to byste tem lidem daval pri prijimacim pohovoru nejaky diktat z CJ? A co kdyz maji treba nejakou poruchu (disleksie, disgrafie) ktera jim ovsem v jejich profesi nemusi vubec vadit.
[2] Ja treba chyby v cestine delam proto, ze me to proste nikdy moc nezajimalo. Radeji jsem se vzdy zajimal o zdokonalovani ve svem oboru. Ano hadal jsem se kolikrat s kamaradkami cestinarkami (jedna je dokonce ma zena), ale tak to proste je. Vyrazeni lidi, kteri mivali s diktatu ctyrky je dle meho nazoru velka chyba. Spise to souvisi s vasi oblibou v rozboru jazyka (parsery, gramatiky, apod.), coz odhaduji z predchozich blog prispevku.
To mi hlava nebere. Nejdriv tvrdite, ze psat spisovne souvisi s inteligenci (resp. dokonce s odbornymi znalostmi) a pak tvrdite, ze to patri ke (vseobecnemu) vzdelani. Uvedomujete si, ze vzdelani != inteligence?
Kdyz jsem zacal fungovat v bilingvalnim prostredi, zjistil jsem, ze v cestine delam chyby, ktere jsem driv nedelal. Znamena to, ze jsem zhloupl a nedejboze mel dat vypoved, protoze uz jsem nebyl ten odbornik, ktereho si najali?
Jeste zaverem takova poznamka. Nechtel jsem to sem tahat, ale kdyz jste se zacal rozepisovat o dulezitosti formy... Vase blogove prispevky jsou desive, obzvlast, pokud jde o styl. Temata jsou sice hezka, chyby tam (asi) nejsou, ale clanky jsou hrube necitelne. Zejmena protoze nejsou samonosne (self-contained). Obsahuji celou radu pojmu, ktere nejsou nikde vysvetleny, resp. chybi aspon odkazy na relevantni zdroje, ktere by ctenar mohl pouzit. Toto se mimochodem uci uz na stredni skole.
@ded.kenedy Říká se "v bilingvním". Ten problém znám, také se mi po delším pobytu v zahraničí cpaly do vět cizí slova či konstrukce. Ve zpětném pohledu to je vidět i v některých mých příspěvcích, nedávno se mi dostala do ruky česky psaná publikace o AI a já se z ní naučil české názvy toho, co jsem znal dosud pouze anglicky (protože jsem o tom četl jen anglicky psané publikace).
Ke stylu: Reference neuvádím záměrně, koho téma zajímá, sám si bližší informace vygoogluje. To beru podle sebe, když něco čtu a narazím na termín, který neznám, najdu si o něm informace bez ohledu na reference v článku. Prostě předpokládám jistou proaktivnost. Chápu, že ne každému to vyhovuje.
Aby Vás s tím jazykem taky někdo podpořil... Nedělejme hned ze všech školitelů, kteří dělají chyby, cizince. Toho pravděpodobně poznáme podle jména, a můžeme být tolerantnější. Já si ale troufám říct, že pokud má školitel dobře školit, tak důležitější než komunikace je odbornost, a pro mě jdou prostě body za komunikaci dolů, když tam vidím pravopisné chyby. Můžete říkat, že jsem vedle, ale na mě to tak působí.
Ale jinak, to placené volno - to nejsou jen školení v IT, ale v jakémkoliv jiném oboru.
Autor se zabývá vývojem kompilátorů a knihoven pro objektově-orientované programovací jazyky.
Přečteno 36 203×
Přečteno 25 362×
Přečteno 23 796×
Přečteno 20 178×
Přečteno 17 875×