Před několika lety měl můj hlavní počítač procesor G4 (1,5 GHz) a 1 GB paměti (to jsem si ovšem musel připlatit). Protože ještě stále funguje (občas používám jeho DVD mechaniku, na notebooku se odebrala do věčných lovišť), pustil jsem nedávno jen tak z hecu jeden program v C++ na tomto počítači a na moderním ARM.
Porovnání není úplně košer (o to ani nešlo), na G4 jsem použil GCC 4.8 (clang by tam šel dost těžko), naopak pro ARM jsem kód přeložil clangem (z GCC bych na ARM nedostal novou standardní knihovnu). Výsledky jsou nepříliš překvapivé.
„Stará“ gé-čtyřka je zhruba stejně rychlá jako A4 (procesor ve starých iPadech a iPhonech 4). Procesor A5 (stejně jako ona A4 na 1 GHz) je o 30–40% rychlejší (kód běžel na jednom jádře). Jinými slovy, na čem mi před pár lety běžel javovský server s rozsáhlým podnikovým systémem, teď nosím v kapse (a současné počítače jsou pochopitelně mnohem rychlejší, i5 na 1,7 GHz cca. pětkrát, opět pouze na jednom jádře). Jsem velice zvědavý na výkon nové generace ARM procesorů, které se snad už brzy dočkáme (ne že by to v mobilu k něčemu bylo…).
Ale to nejdůležitější jste opomenul, počítače dělají ale stále jednu a tu samou práci, řeší tu samou úlohu... ovšem je tam více omalovánek, méně optimalizací,kdy se už nikdo s ničím nese... a prostě to tam plácne, však ono se to nějak sežvejká...
(...tenhle koment není na flame ani na osočování, jen trochu přitažený za vlasy a má provokovat k zamyšlení )
[1][2] souhlas ale imho no to neni uplne pravda, minimalne se musi vyporadat s daleko vetsimn mnozstvim preruseni na sitovce : ), planovace resi daleko vetsi mnozstvi prace s io apod. zavadeji se veci co driv moc nikdo neresil at uz bezpecnostni kontroly pri praci s pameti nebo ruznee bezpecnostni moduly, pridelovani zdroju(cgroupy,zony), acl. ....mnozstvi prace co resi os se take zvetsuje ikdyz jiste ne tak jako potencionalni vykon hw.
no jasně, typická práce na pc před 15 lety (~ pentium II, 64MB RAM, 3GB disk):
- psaní emailů
- prohlížení webů
- sem tam dokument ve wordu nebo excelu
- výsledek protáhnout tiskárnou
- pustit mp3ku
a dneska? navíc možná třídění-úpravy fotek, pořádné SD/HD video a trochu skypu.. u většiny uživatelů pořád totéž. jen železo jsme za tu dobu vyměnili 3-5x.
ako bolo napisane, vacsina ludi robi na pc to co robila pred 15 rokmi. a myslim ze ziadny inteligentny clovek pokial vacsi vykon nepotrebuje (nechce), tak za neho nebude platit.
najlepsi priklad su stari rodicia. nikto nepotrebuje pocitac na viac nez na ten web , word a maily a preto nikdy neupgraduju. pocitac ma dokedy sa nepokazi, potom kupi novy (ja kupim novy, nainstalujem ho a odovzdam :)) a keby sa to dalo tak by idealne chceli presne taky ako mali, darmo im bude clovek vysvetlovat ze sa to uz nevyraba a tie nove su lepsie.
naopak ja si pocitac obcasne upgradujem a nvy kupujem kazde 3 roky. potrebujem to? nepotrebujem, chcem. hram sa hry, tam idu naroky stale hore a hore. rychlejsie rozbalit subor, skonvertovat video, nastartovat system, skopirovat subory po sieti a samozrejme rychlejsie skompilovat :) (krasny priklad z roboty, kde sa dlhu dobu pouzival incredibuild, pretoze inac kompilacia nasho produktu trvala skoro hodinu. teraz sa incredibuildove licencie rusia, pretoze i7 so 4 jadrami to zvladne porovnatelne rychlo).
Autor se zabývá vývojem kompilátorů a knihoven pro objektově-orientované programovací jazyky.
Přečteno 36 203×
Přečteno 25 362×
Přečteno 23 796×
Přečteno 20 178×
Přečteno 17 875×