Máte firmu (nebo vedete tým) a sháníte programátory? Frustrující činnost…
Řekněme, že si dáte někam inzerát a přijde vám 20 životopisů. Celkem samozřejmě vyloučíte ty, co nemají aspoň Bc., a procházíte zbytek. Kdo vyhovuje (deklarovanými) znalostmi, s tím si domluvíte schůzku. Rozešlete maily a třídíte dále…
Pokud někdo napíše „my jsme byly“ nebo „by jste“ (nebo nějakou podobnou příšernost), automaticky ho zařadíte do kategorie blb. Prosté. Řekněme, že zůstane tak 10 kandidátů a všichni přijdou na pohovor. Jak postupovat?
Nejlépe se nám osvědčily testovací příklady podle charakteru pozice. Vhodné je zadat něco těžšího, protože při pohovoru nechceme kompletní řešení, ale vidět, jak kandidát uvažuje. Pokud to vzdá hned na začátku, smůla. Pokud něco napíše a pak se začně hádat, že je to nejlepší možné řešení, také letí (leda že by to opravdu bylo na výbornou). Nejlepší je zastavit se nad „polotovarem“ a diskutovat. Zeptat se na (asymptotickou) složitost, alternativy, možné mezní případy apod. Obecně platí, že kvalita kandidáta se ukáže teprve pod tlakem. Trochu ho poduste, zkuste ho dostat na nějakém chytáku, zadejte mu neřešitelný úkol a při tom všem si všímejte jeho reakcí. Hlavně po celou dobu věřte (doufejte), že dobří programátoři existují.
Abych to shrnul: Po odfiltrování blbečků neschopných studia a/nebo neovládajících vlastní mateřštinu je nutné se zaměřit – kromě elementárních znalostí – na tzv. „soft skills“, zejména řešení problémů pod tlakem, což znamená vytvoření stresové situace (složité zadání, limit na vyřešení) a následnou diskuzi o možnostech řešení. Kdo vším projde s klidem (a prokáže znalosti), je přijat :-)
Pokud považujete za "blbečky" všechny, co nemají aspoň bc nebo omylem napsali hrubku, musí být radost v takovém prostředí pracovat.
Totéž s tím uměle vytvořeným tlakem na pohovoru. Stres na pohovoru nejspíš vůbec nevypovídá o tom, jak se umí člověk vypořádat s problémy v průběhu práce. Přece jen, jde o zcela jinou situaci. Člověk se pracovního pohovoru účastní jednou za pár let a to samo o sobě je dostatečný stres.
Takový pohovor jsem absolvoval jednou. Přestože jsem prošel, rád jsem odmítl a nikdy bych v takové firmě nechtěl pracovat.
Btw. k tomu rasizmu: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=121
Schopnost řešit problémy pod tlakem je normální tvrdá dovednost, s měkkou dovedností to nemá nic spolěcného.
Viz např. "Měkké dovednosti (anglicky soft skills) jsou kompetence v oblasti chování, mají vztah k sociální/emoční inteligenci (EQ). Jsou také známé jako interpersonální dovednosti a často tak jsou důležitou součástí odborné způsobilosti."
Viz https://bemycareercoach.com/soft-skills/list-soft-skills.html stress management. Hra se slovíčky mě nebaví, nějaký podnětný komentář?
Zaujala me ta veticka "kvalita se ukaze pod tlakem". Pokud tou kvalitou nemyslite samotnou praci pod tlakem, tak tim nejslis neodhalite vubec nic a prijdete o dobre programatory, kterym proste prace pod tlakem nevyhovuje.
Vzhledem k tomu, ze my pracujeme v pohodovem prostredi, tak se snazime takove mit i na pohovorech, abysme videli, jak bude kandidat fungovat u nas. Navic se tak lepe projevi jeho osobnost.
Takova situace nastava velmi zridka a pouze pro nekoho, takze se proste nevyplati filtrovat lidi, kteri to nedovedou perfektne. Pokud se to ve firme stava casteji, tak bud je to specificky obchodni model, nebo to povazuju za manazerske selhani. Lide pod tlakem se vetsinou dopousteji vice chyb, ztraci prehled a ve vysledek je nakonec horsi nez kdyby se to resilo jinak...
> zda takoví lidé nepracují lépe i bez stresu
Pokud by toto platilo, tak potom staci zvysit latku a nemusite vytvaret stres. A v podstate tim take rikate, ze kdo pracuje dobre, tak pracuje dobre i ve stresu.
Pokud to neplati, pak to znamena, ze prichazite o dobre programatory, kteri stres nezvladaji.
At je to jak chce, plyne mi z toho zaver, ze vyvolavat u pohovoru stres je bud zbytecne nebo skodlive.
Lidi pracuji nejlepe, kdyz je ta prace bavi ...
Nekdo treba rad pracuje pod tlakem a ve stresu, proc ne: tak mu je vytvorim.
Ale obycejne tomu tak neni.
Pro mne vzdy byla, je a bude hlavne schopnos komunikovat s okolim (jinak se problemy resit nedaji) a schopnost improvizovat. Plus nehrotit situaci, dokazat si urcit priority problemu.
Absovloval jsem uz hromady pohovoru (na obou stranach - mohl bych vykladat o aroganci zkousejicich i tech zkousenych): sam vim, ze ty 'testy' a hlavne (zbytecne) vyvolavani tlaku pocas pohovoru jsou spis kontraproduktivni.
Ale kdyz nejaka firma ma podobne tendence: dekuji, nechci.
@zboj - najdolezitejsie z toho, co si napisal, je diskusia nad problemom.
Niekolko pohovorov som si presiel, bol som na jednej aj druhej strane stola a najlepsie pohovory boli presne tie, na ktorych sa prevetrali mozgove zavity kandidata, ale zaroven sa pri nich neriesilo, ci ma niekto Bc, Ing, ci rackuje alebo ci ma na spravnom mieste vsetky ypsilony.
Samozrejme, ak by si vyberal niekoho na manazersku poziciu (alebo na pracu priamo u klienta), pozadovany skillset je uz trochu iny, a ta praca pod stresom, vyborne vyjadrovanie slovom aj pismom uz k tomu musi patrit.
Tak to je super ak vam pride 20 zivotopisov a mozete vyberat podla toho ci ovlada niekto pravopis :) Ja hladam programatora uz dlhsie, ale je tazke vobec najist zaujemcov. A to ani nevyzadujeme specialne znalosti (lebo pisat drivery pre Linux a vytvarat BSP na SK a CZ vie asi len par ludi, ucili by sa to u nas). Myslel som, ze najist Linuxaka, ktoreho bavia veci ako Rasberry Pi + co rad kompiluje a skusa rozne periferia, bude jednoduche. Ale, sam som prekvapeny, tazke to je.
K tomuto dodam len tolko, ze stres sice neprospieva, ale vsimol som si, ze ked som zadal ulohu a snazil sa ludi motivovat peniazmi tak vysledok bol nula. Nevadi ked niekto nieco nezvladne, ale je vrchol idiotizmu ked programator/spravca serverov radsej nedvihne telefon, neodpise na email, pretoze to je reakcia s ktorou som sa stretol u kazdeho jedneho. Tuto diagnozu som nazval: programatorska choroba. Uz 10 mesiacov neviem najst spickoveho a spolahliveho cloveka! Preto som sa rozhodol, ze uz nebudem hladat programatora/spravcu serverov, ale spickoveho hackera/hackerov. Zadam mu/im jednu dost narocnu ulohu, ktoru kto zvladne, tomu poriadne naplnim penazenku!, a okrem toho moze pocitat s dalsimi zakazkami respektive s top projektom v ktorom bude vitany. V podstate zaplatim za uspesne zvladnuty pohovor. A viete co je najhorsie? Ze kazdy sa zlakne ked si precita, ze sa jedna o nieco narocne. Takze pochybujem, ze ten kto robi stres na pohovore najde ludi. Ked ponuknem 10x lepsi plat, ale narocnu pracu tak kazdy zdupka a ide radsej robit za menej nieco co je lahke. Btw: Ak toto cita nejaky spickovy blackhat a ma zaujem aspon o rychle peniaze tak ma kontaktuj na iuridica.truni@gmail.com Alebo ak mi viete niekoho poradit a zvladne to, tak provizia je Vasa.
Celkom nechapem ten pristup: kto nema bc ten nevie nic? Nie kazdeho bavi 3 roky sediet v skole a vtlkat si do hlavy milion zneni definicii a pouciek. Ja nemam titul, ale skusenosti a prax z realneho zivota.
Riesit programy a db selecty na papieri, ako som to nedavno zazil je totalny nezmysel. V dnesnej dobe nejde o to mat v hlave algoritmy, ale vediet vyhladat informacie.
Mne tiez na pohovore davali ulohy, ale nie priamo, co sa tyka prace, ale na logicke rozmyslanie a neslo im ani o vysledok, ale o postup, ako premyslam.
Shodou okolností jsem si teď četl toto:
http://www.sw-samuraj.cz/2012/11/jak-delam-java-pohovor.html
http://www.sw-samuraj.cz/2014/07/jak-delam-java-pohovor-ii-proc-nedavam.html
Docela se mi to zamlouvá (i když sám bych si netrouf).
Autor se zabývá vývojem kompilátorů a knihoven pro objektově-orientované programovací jazyky.
Přečteno 36 341×
Přečteno 25 469×
Přečteno 23 873×
Přečteno 20 263×
Přečteno 17 977×