Názor ke článku Testovanie distribúcií, profesionalita alebo amatérstvo. od X - [58] Prvni a hlavni,jsem pro,at kazdy pouziva co mu...

  • 31. 8. 2008 6:32

    X (neregistrovaný)

    [58]

    Prvni a hlavni,jsem pro,at kazdy pouziva co mu vyhovuje a co chce.

    Vzhledem k profesionalnumu zajmu ten pocit,ze "vyrobci" dister testovani moc nedavaji,protoze by se do finalnich verzi nedostavali az prilis casto takove veci,jako nefunkcni X po aktualizacich (zapomenuta aktualizace knihovny jako nedavno u OpenSUSU) a dalsi.Tohle jsou veci,ktere nemohou pres poradny QA proces nikdy projit.Drobnosti projit mohou a stava se to pochopitelne i u komercnich firem,ale nemuze jit o tak zasadni veci.Tohle resit musi chtit primo lide co to delaji.Bezny uzivatel opravdu neni zvedavy takove veci resit a chce at to funguje a taky casto neni ochotny platit pri kazde aktualizaci nekoho,kdo to rozchodi,pokud se zrovna nejedna o znameho,pro ktereho to delate zdarma.Ja nebo vy to tak treba neresite,mne bavi se v tom hrabat,ale rad si usetrim cas na neco jineho nez na reseni veci,co maji fungovat.

    Co se tyce -current o OpenBSD,tak se jedna o vyvojovou verzi.Ta se ale musi buildovat a kompilovat,takze jsou spise doporucene snapshoty,coz jsou jiz vytvorene iso,pripadne jednotlive soubory a pochopitelne v nich funguje pak upgrade na dalsi verze.Lide to pouzivaji primo i na produkcnich systemech,jak lze vysledovat v misc@ mailing listu.

    Co se tyce obecne informaci,tak perfektni zdroj je zde http://www.openbsd.org/faq/index.html ,pro popis verzi zde http://www.openbsd.org/faq/faq5.html#Flavors , pro zajemce o rozdily pripadne prechod zde http://www.openbsd.org/faq/faq9.html

    K tomu jen doplnim,ze nikomu nedoporucuji OpenBSD.Jen rikam,k cemu jsem se dopracoval a tak to plati prakticky pro vsechny uzivatele OpenBSD.Clovek musi chtit sam a v drtive vetsine uz pak nemeni.

    Perfektni server side zalezitost,fi­rewall,db server,router,dhcp server,file server,sftp server,https server,raid atd. atd.Pro bezneho uzivatele taky,ale jak pro jake vyuziti a totalne se v tom nebude a ani nemuze hrabat,vsechno je pro nastaveni pro Vas.Takze desktop neni problem,ale taky nedoporucuju,i kdyz to tak mam :-)

    Mnozstvi aplikaci neni tak uplne stejne jako na Linux.V systemu je komplet vse,co je treba,ale ne kazdemu vyhovuje na psani vi(1),jako desktop fvwm(1) a pro internet lynx(1) :-) a tak jsou tady balicky,zde jejich seznam pro -stable verzi http://www.openbsd.org/4.3_packages/i386.html .Pro vyvojovou verzi jich je o neco vice,to je ale logicke.

    conlusion

    pro domaci desktop Mandriva,SuSe,U­buntu,... ,nic jineho neni treba.Pokud uzivatel specialne potrebuje neco pod Windows,tak je dle meho lepsi dualboot nez Wine,ale musi si koupit licenci,jinak se o to nestaram.

    pro firmy je to otazka,vetsinou bych doporucil mix.Pro sekretarku nebo podobne profese bohate staci OSS,pro specializovane veci je jeste obcas nutne Windows a na tom nic neni,lepe kdyz tady bude volba,nez zase pro zmenu monopol ze strany OSS.Na servery zcela jiste OSS a odpovidaji tomu i statistky.Treba firewall z Windows si predstavit nedokazu,protoze ten firewall co tam maji je jen k smichu.MacOS pro grafiky,umelce,vi­deo, i kdyz dobra alternativa je pro tu grafiku a video Blender.