Hlavní navigace

Jak jsem upgradoval systém

29. 1. 2008 14:13 (aktualizováno) Vojtěch Kozák

Linux používám už asi 4 roky. Za tu dobu jsem vyzkoušel několik distribucí včetně OpenSuse, Madriva, Debian, Gentoo a Ubuntu. Z toho Gentoo jsem používal něco přes rok, a poté přešel na Ubuntu 6.10. Nejsem ani odborník a ani úplný začátečník. S Linuxem jsem už strávil nějaký čas a mám malou zkušenost i s Debianem, který jsem provozoval na routeru a na serveru. Nezajímá mě flame o tom, jestli Windows nebo Linux a jestli Linux, pak jakou distribuci. Linux mě baví a slouží mi jako spolehlivý operační systém.

Když jsem si před rokem koupil nový notebook Asus A6Tc, tak jsem zápasil s absensí ovladačů k některým kusům hardware. Během roku jsem ale postupně zprovoznil vše, co jsem potřeboval, a nebo prostě chtěl vyzkoušet (např. bluetooth, webcam, který normálně nepoužívám).

Samotné Ubuntu jsem upgradoval hned několikrát. Zkoušel jsem 32 a 64 bitovou verzi a z důvodu několika probémů jsem nakonec musel zůstat u 32 bitové verze, která se mi (alespoň co se rychlosti týče) zdá identická s verzí 64 bitovou. Až do dneška jsem měl nainstalovaný Ubuntu Christian Edtion 3.0 (7.10 32bit.). Musím uznat, že to byl zatím nejspolihlevější systém, jaký jsem kdy používal.

Nevím, co mě přimělo k upgrade, měl jsem v plánu přejít až na Ubuntu 8.04, které předpokládám bude dobře odladěné. Dneska jsem měl ale volné odpoledne a rozhodl jsem se nainstalovat Ubuntu Studio 7.10 64bit. Ubuntu Studio, je zajímavější modifikace, než Christian Edition, kde je přidaných asi pět balíků a změněná tapeta.

Tady jsou poznámky z instalace:

První věc, která Ubuntu Studio odlišuje od Ubuntu je textový režim instalace. Žádné Live CD a instalace z něj. Nevidím v tom ale problém, instalace byla jednoduchá, s možností zaškrtout, kterou oblast audio / video / grafika přidat. Zaškrtnul jsem vše.

Po instalaci systém nenabootoval, bylo potřeba změnit parametr v grubu a přidat parametr noapic. Nijak mě to nepřekvapilo, setkal jsem se s tím už dřív. Dalším zádrhel byl v tom, že systém stále nebootoval a viděl jsem buď „Kernel alive … ", a nebo černou obrazovku. Po stisknutí "power“ tlačítka se zobrazil bootsplash, kde se to opět zaseklo. Při stisknutí jakékoliv klávesy se bootování posunulo vždy o kus dopředu. Netuším, co to bylo za problém, neviděl jsem žádný výpis. Při druhém a dalším spuštění už stačilo jen po hlášce „Kernel alive“ stiknout tlačítko power.

Systém nakonec nabootoval, hurá.

Ihned po instalaci mi systém nabídnul instalaci ovladačů pro grafickou kartu Nvida a bezdrátovou kartu BCM4318. Wireless funguje bez problému, grafika je ale divná. Všelijak se rozmazává atp. Nakonec jsem přepnul na ovladač nv.

Compiz nebyl v základní instalaci, to bylo překvapení. Sám ho nepoužívám, ale čekal jsem, že hned po instalaci bude možné Compiz používat. Stejně tak Automatix, myslel jsem, že v Ubuntu je už v základní instalaci. A nebyl tam ani NetworkManager.

Styl tématu Ubuntu Studio je celkem zdařilý, ale taky jsem narazil na problém. Např. ve Skype je font příliš světlý a téměř nečitelný.

Závěrem

Instalace se celkově nezdařila. Zítra nainstaluju Ubuntu 7.10 32bit a budu zvědavý, jak moc se moje zkušenost bude lišit s dnešní instalací.

Sdílet