Linux používám už asi 4 roky. Za tu dobu jsem vyzkoušel několik distribucí včetně OpenSuse, Madriva, Debian, Gentoo a Ubuntu. Z toho Gentoo jsem používal něco přes rok, a poté přešel na Ubuntu 6.10. Nejsem ani odborník a ani úplný začátečník. S Linuxem jsem už strávil nějaký čas a mám malou zkušenost i s Debianem, který jsem provozoval na routeru a na serveru. Nezajímá mě flame o tom, jestli Windows nebo Linux a jestli Linux, pak jakou distribuci. Linux mě baví a slouží mi jako spolehlivý operační systém.
Když jsem si před rokem koupil nový notebook Asus A6Tc, tak jsem zápasil s absensí ovladačů k některým kusům hardware. Během roku jsem ale postupně zprovoznil vše, co jsem potřeboval, a nebo prostě chtěl vyzkoušet (např. bluetooth, webcam, který normálně nepoužívám).
Samotné Ubuntu jsem upgradoval hned několikrát. Zkoušel jsem 32 a 64 bitovou verzi a z důvodu několika probémů jsem nakonec musel zůstat u 32 bitové verze, která se mi (alespoň co se rychlosti týče) zdá identická s verzí 64 bitovou. Až do dneška jsem měl nainstalovaný Ubuntu Christian Edtion 3.0 (7.10 32bit.). Musím uznat, že to byl zatím nejspolihlevější systém, jaký jsem kdy používal.
Nevím, co mě přimělo k upgrade, měl jsem v plánu přejít až na Ubuntu 8.04, které předpokládám bude dobře odladěné. Dneska jsem měl ale volné odpoledne a rozhodl jsem se nainstalovat Ubuntu Studio 7.10 64bit. Ubuntu Studio, je zajímavější modifikace, než Christian Edition, kde je přidaných asi pět balíků a změněná tapeta.
Tady jsou poznámky z instalace:
První věc, která Ubuntu Studio odlišuje od Ubuntu je textový režim instalace. Žádné Live CD a instalace z něj. Nevidím v tom ale problém, instalace byla jednoduchá, s možností zaškrtout, kterou oblast audio / video / grafika přidat. Zaškrtnul jsem vše.
Po instalaci systém nenabootoval, bylo potřeba změnit parametr v grubu a přidat parametr noapic. Nijak mě to nepřekvapilo, setkal jsem se s tím už dřív. Dalším zádrhel byl v tom, že systém stále nebootoval a viděl jsem buď „Kernel alive … ", a nebo černou obrazovku. Po stisknutí "power“ tlačítka se zobrazil bootsplash, kde se to opět zaseklo. Při stisknutí jakékoliv klávesy se bootování posunulo vždy o kus dopředu. Netuším, co to bylo za problém, neviděl jsem žádný výpis. Při druhém a dalším spuštění už stačilo jen po hlášce „Kernel alive“ stiknout tlačítko power.
Systém nakonec nabootoval, hurá.
Ihned po instalaci mi systém nabídnul instalaci ovladačů pro grafickou kartu Nvida a bezdrátovou kartu BCM4318. Wireless funguje bez problému, grafika je ale divná. Všelijak se rozmazává atp. Nakonec jsem přepnul na ovladač nv.
Compiz nebyl v základní instalaci, to bylo překvapení. Sám ho nepoužívám, ale čekal jsem, že hned po instalaci bude možné Compiz používat. Stejně tak Automatix, myslel jsem, že v Ubuntu je už v základní instalaci. A nebyl tam ani NetworkManager.
Styl tématu Ubuntu Studio je celkem zdařilý, ale taky jsem narazil na problém. Např. ve Skype je font příliš světlý a téměř nečitelný.
Závěrem
Instalace se celkově nezdařila. Zítra nainstaluju Ubuntu 7.10 32bit a budu zvědavý, jak moc se moje zkušenost bude lišit s dnešní instalací.
Jenom k těm ovladačům NVIDIA.
Nevím jak to istaluje Ubuntu, ale mám špatné zkušenosti z předchystanými balíčky s těmito ovladači (Používám Debian, takže to není za až tak daleko ;) ). Mnohem lepší (alespoň podle mně) je stáhnout aktuální ovladače přímo z www.nvidia.com. Ty mě vždycky fungovaly bez jakýchkoliv problémů.
Já myslím, že závěr je jasný. Hlavní problém spatřuji v pokusu změnit Christian Edition na něco jiného. Boží trest jistě zapříčinil tyto problémy. Pokud by jsi zkusil změnit třeba na Satanic Edition, tak ten noťas asi rovnou exploduje. Takže na to bacha. Jinak, jak říká klasik, jsem ateista. Díky Bohu :-)
[5] Já žádný, protože jsem ho (naštěstí) nikdy nepoužíval, ale jeho chybovost je obecně známá a už víc jak rok není oficálně podporován ani doporučován (naopak je od jeho používání odrazováno...).
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/automatix-muze-poskodit-ubuntu
http://mjg59.livejournal.com/77440.html
https://help.ubuntu.com/community/Automatix
imho taky proč používat Ubuntu Studio, když stačí normální a stáhnout normální balíky, nehledě na to, že normální kernel je mnohem použitelnější, než real-time....
kdo si chce zadělat na problémy, tím, že používá nestandartní věci, se kterýma nepřišel do styku, si je vždy přidělá...
Nvidia v Debianu? Upgradnout jádro
aptitude install linux-image-2.6.23-1-686-bigmem
nainstalovat module-assistant
aptitude install module-assistant
Spustit module-assistant. V něm už to jde skoro samo: vybrat k installaci modul nvidia, stáhnout aktuální balíčky, zkompilovat nainstalovat.
Pak ještě zkontrolovat, jestli je přítomný balíček nvidia-glx, případně nainstalovat
aptitude install nvidia-glx
rebootovat a je to.
[4] Automatix jsem pouzil dvakrat na ruznych verizch Ubuntu a ruznych pocitacich. Poprve mi to rozhasilo system takovym zpusobem, ze jsem radsi cele Ubuntu preinstaloval. Pak ubehlo par mesicu a na jinem stroji jsem si rekl, ze bych to mohl opet zkusit a ze predtim to byla treba nejaka nahoda. Bohuzel se stalo to same, co v predchozim pripade. Automatix nikdy vic.
Tak ja to v rychlosti shrnu, right?
Takovy nub jako ty s GNU/Linux pracovat nebude umet ani za 40 let, ani za 100 ! Vzdyt ty po 4 letech ani neznas rozdil mezi kernelem a svobodnymi programy z GNU foundation a jeste se tim pokousis vychloubat verejne, coz ma pochopitelne zcela opacny efekt, jsi vubec mentalne zdrav? Bez radeji okopovat zahradku, hodit si jojo, sledovat ceske bulvarni TV, poslouchat ceske bulvarni radio, nebo demonstrovat proti US anti-missile shield unit.
--
All your oil belongs to U.S. 4 ever && never !
Tak ja to v rychlosti shrnu, right?
Takovy nub jako ty s GNU/Linux pracovat nebude umet ani za 40 let, ani za 100 ! Vzdyt ty po 4 letech ani neznas rozdil mezi kernelem a svobodnymi programy z GNU foundation a jeste se tim pokousis vychloubat verejne, coz ma pochopitelne zcela opacny efekt, jsi vubec mentalne zdrav? Bez radeji okopovat zahradku, hodit si jojo, sledovat ceske bulvarni TV, poslouchat ceske bulvarni radio, nebo demonstrovat proti US anti-missile shield unit.
--
All your oil belongs to U.S. 4 ever && never !
[13] komplexy, obzvláště "nedoceněného génia", jsou zrádná věc, být vámi radši s tím něco dělám, než nám tady postřílíte polovinu spolužáků/spolupracovníků z důvodu že neměli právo žít.
Možná párkrát navštívit psychologa by pomohlo.
Myslím to upřímně a vážně.
Protože mám Asus A6T, tak pár poznámek před instalací Ubuntu:
nVidia jede bez problémů, stačí stáhnout příslušný balíček. Je nutné použít beta driver, stabilní sedmičkovou řadu nepodporuje.
noapic řeší nové jádro a update BIOSu, ale sám jej stále ještě používám, bez něj to občas zlobí
BCM4318 je sice dobrá karta (umí i Master mód), ovladače na ní ale pořádně nefungují. K dispozici jsou tři: bcm43xx, který je dost nestabilní (při plné rychlosti padá), bcm43xx-mac80211, který není v 2.6.22 (je nutné explicitně zvolit 2.6.20) a neumí WPA a ndiswrapper, který je nesmírně pomalý a po delší době kartu zasekne.
Zvukovka (nVidia MCP51) je sice HDA, ale nemá vlastní zesilovač, takže pro pořádný poslech je potřeba investovat do předzesilovače
Disk u tebe je Seagate, který má zapnutý power management na hodnotu, která jej velmi snadno (a rychle) může přivést do šrotu
Nějaké informace jsem sesumíroval (s pomocí spousty dalších lidí) na http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_Asus_A6T (je to sice pro Gentoo, ale většina informací je užitečná i pro Ubuntu)
sorry vsem ale momentalne se smeju az se za bricho popadam - jsem totiz zastance windows a vzdy ho hajim pred temi co tvrdi jak windows pada a je nepouzitelny ale kdyz vidim jak tu lidi zapasi s ubuntu a jak to je schopne padat jsem nadsen
taky me dostal radek "nainstaluj ty a ty balicky a rebootuj" - ehm nejsou to linuxari kdo nechapou proc je treba windows cas od casu rebootovat? ;)
[14] Dekuju za prispevek. Poslouchat ceske radio a protostovat proti zakladne vsak nemuzu, protoze 1) neziju v CR, 2) nejsem proti zakladne. A v cem, ze je ten problem? Ze kazdy, kdo pise Linux, misto GNU/Linux nezna rozdil mezi distribuci a jadrem? Ale no tak :-)
[15] Clanek nemel ukazat, kolik toho autor umi nebo neumi.
[17] U 32bitovy verze to sice pise bug v biosu, ale jinak to funguje fajn. S noapic se nenamountujou usb zarizeni. U ty Nvidie jsem nainstaloval nvidia-glx misto new-nvidia-glx, tedy starsi driver a funguje naprosto bez problemu.
[18] Clanek popisoval zkusenost s instalaci Ubuntu Studio. Po instalaci Ubuntu 7.10 vse funguje bez problemu. Pokud vsak mate komplexy, toto neni to nejlepsi misto, kde je muzete vyresit.
Jsem studentem ČVUT FEL, obor STM.
V současné době se zabývám prodejem čerstvě pražené kávy: www.espirito.cz.
Můj nový projekt: www.vyhledatcislo.cz
Přečteno 18 817×
Přečteno 16 288×
Přečteno 15 861×
Přečteno 15 099×
Přečteno 12 976×