Předem se omlouvám, účelem tohoto blogu není přesný návod „jak na to“ spíš je to zajímavá zkušenost a mírné překvapení nad zajímavým výsledkem. Takže je to spíš příspěvek ve stylu alla Krčmář (nic proti panu Krčmářovi, jeho články sem bezesporu patří, ale nejsou koncipovány jako odborné spíš jako publicistické :))
Už delší dobu jsem řešil problémy s Windows XP a výše.
Byly to
Windows mínusy
Windows plusy
Teď jak jsem to vyřesil. Původně jsem měl na windows linux (centos, pclinux, ubuntu) jako virtual image ve virtual boxu.
Řešení to bylo hezké (očesaná instalace centos mi celkem brala 30 MB paměti, přemostěním jsem zajistil funkční pc s databázemi mysql, pg, firebird apachem i postfixem) na testy i vývoj to bylo skvělé, horší už byl zminovaný problém s hardware, disk prostě byl šíleně pomalý.
Pak jsem se rozhodl pro radikální řešení.
Druhý NTFS disk jsem nechal a první se pokusil zmenšit, pak jsem zkusil na první NTFS disk nainstalovat Ubuntu. Hrdě mi nabídlo zmenšení velikosti disku a následné vytvoření disku s linuxem. Naštěstí jsem měl zazálohováno, disk klekl. Autoři by přeci jen měli uvést, že postup je ještě experimentální, nicméně každý normální si při takové operaci disk zazálohuje.
Tak jsem nainstaloval na celý první disk Ubuntu. Výsledek byl překvapivý, 2GB paměti z PR200× udělalo nepřekonatelnou mašinu. rychlost disku (teď si jen sem tam chroupne namísto šíleného roztáčení pod windows). Ještě větší překvapení mě čekalo po instalaci virtual boxu 1.6.2 a následné instalaci (zdůrazním) legálních Windows XP Profesional CZ. Světe div se Windows jsou stejně rychlé jako Linux. Respektive zvýšila se jim rychlost asi 3násobně oproti původní instalaci.
Zklamání, ale také přišlo. Klávesnice ve windows virtual image správně nepracuje s některými znaky jako jsou např. klávesy s diakritikou, či závorkami. Pro vývojáře menší průšvih. Nicméně si nemyslím, že by to byl takový problém který by nevyřešila další verze Virtual Boxu, či VMWare (ten jsem aktuálně nezkoušel)
Co na to říci závěrem.
Pro pochybovače
Pro vývojáře
Doufám , že můj výzkum a má praktická zkušenost někomu pomůže.
nejak nechapu proc jste do virtualni masiny daval ovladace od msi, spise bych pouzil ovladace pro ten virtualni hw (ktery by mely mit winxp v sobe).
s klavesovym layoutem jsem problem nikdy nemel, ale to bude tim ze ceska verze windows ma natvrdo zadratovany cesky layout. jde to zmenit bud nejak v registrech, nebo reknete virtualboxu ze mate hardwarovy layout cesky (nevim jak vbox, ale v qemu/kvm to jde). nebo pouzijte anglickou verzi XP.
jinak na virtualech se mi osvedcilo bootovat je bez grafiky (opet moznost u qemu/kvm, nevim jak vbox) a pripojovat se pomoci remote desktopu.
Zdravim,
jen par postrehu, treba by pomohly :) :
1) rozbihani disku: nemate ve widlich nejaky soft na usporu energie? Vim treba u IBM/Lenovo lze nastavit agresivni usporu a ta pak vypina disk kazdych par sekund bez aktivity.
2) klavesnice s ceskymi znaky ve virtualboxu: me to dela v pripade, ze mam nastavenou ceskou klavesnici jak v linuxu, tak i ve virtualni masine. Zkuste nastavit v linuxu EN a ve virtualu CZ, me to tak funguje k plne spokojenosti.
a ad zmena velikosti disku: nicemu krom PQMagicu neduveruji :) a i tak to robim radsi stylem backup-zmena PT-restore.
k.
Řešení základní OS Linux (Fedora), virtuální OS Win pod Virtualboxem používám v práci už přes rok. Wokna potřebujeme pro běh několika specializovaných, nejvíce lokálně-síťových aplikací obvykle na bázi klient-server, které běží jen na Win platformě, jinak co jde, spouštíme pod wine. Obvyklá komunikace s vnějším světem se odehrává v bezpečném prostředí Linuxu, pouze určitá část externí komunikace se vzhledem k setrvávající tendenci veřejné správy preferovat jedinou platformu (jsme úřad místní správy a tedy jsme nuceni používat jednoplatformní řešení Hmotné Nouze od OK system, CZECH-POINT, a další řešení komunikující přes 602 XML Filler, který není Software602 schopno portovat na jinou platformu). Popisované problémy s klávesnicemi nemáme, v obou systémech je nastavena CZ QWERTZ.
pht:spatne jsem se vyjadril, ale myslim ze kdyz si to prectes znovu dojde ti ze jsem na VB necpal ovladace na MSI, ale do zakladni instalace windows ktere jsem mel predtim, ty ovladace jsem dodaval pro pochybovace, ze by ve VB mohli bezet widle rychleji nez jako vlastni nevirtualni instalace
Pro ostatni: Prvni co jsem zkusil je prenastavit klavesnici na Anglickou, nezabralo to, problem je ze klavesa vedle backspace [+=ˇ´] nebezi v ceske klavesnici, krom toho neodopovida dobre klavesnice ani anglicka znakum co by tam mely byt, znaky typu recka BETA. No ja jsem si toho vsiml jen diky tomu ze tyhle klavesy pouzivam masivne, kuprikladu dostat tam hranate zavorky [] je take problem, alt nefunguje tak jak maaa... o pohrajte si a zjistite sve
Tomas: Prave proto to tu uvadim ze bych tomu sam take neveril kdybych nevyzkousel, muj nazor proc je to rychlejsi je mizerne drivery od MSI mozna SATA Radic (ale natolik do hardware nevidim bylo by to spekulativni), faktem je ze se windows vlekly kdyz jsme je provozoval samostatne, hlavne operace se souborama, zduraznim ze jsem uvadel ze MSI s Windows XP a 2GB pameti nebezeli nic moc. Mozna je to i podporou intel turbo memory nevim. Kazdopadne jsi velkej odbornik kdyz od stolu a bez znalosti hardware dokazes posoudit vykon. Gratuluji :))
Peppa: Safra to jsem nevedel takze ja mam ted nelegalni windows:) Ikdyz co ja vim, tak jde o to ze na jednom strojim mohu mit jen jedny legalni windows xp a to vazne mam. Myslim, ze kdyby prisla kontrola ze bych to asi uhadal :)))
EPP: Vzdyt to je kravina, u tohohle muzes vychazet u virtualizace stejneho OS na stejnem OS, ale pokud mas napr. debilni drivery pod windows, tak diky virtualizaci na linuxu, ktery pristup k hardware zastresi se muzes dostat na lepsi hodnoty. To je to co chtel muj blog rici. Nerikam ze je to tak vzdy a vsude, ale v mem pripade se tak stalo.
No pro me je to vyzva abych se naucil psat srozumitelneji :) Hold nejsem spisovatel.
Microsoft EULA a virtualizace:
k tomu viz http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=584993&page=5
jeden z názorů:
"Re: Microsoft EULA and Virtualization
The XP EULA does not say anything for or against Virtualization, they only started mentioning Virtualization specifically with the advent of Vista.
Having worked at the product activation centre myself, we activated OEM copies virtualized within the same computer all the time. So long as it literally stays on the same computer (doesn't matter on how many partitions, or hard drives, or virtualized versions, note: this is for XP only)
The Vista eula specifically states (for Home Premium/Basic):
USE WITH VIRTUALIZATION TECHNOLOGIES. Instead of using the software directly on the licensed device, you may install and use the software within only one virtual (or otherwise emulated) hardware system on the licensed device. When used in a virtualized environment, content protected by digital rights management technology, BitLocker or any full volume disk drive encryption technology may not be as secure as protected content not in a virtualized environment. You should comply with all domestic and international laws that apply to such protected content.
Which can be found here: http://download.microsoft.com/docume...a5040d2306.pdf
The point of virtualization is so that the hardware stays separate from the software (so the virtual machine is isolated and invulnerable, and what stays on it does not get spread to the host machine, so it will definitely ask for activation."
Ja bezim na XpPro CoreDuo 1GB ram a vo vmware workstation mi bezi xubuntu, ktoremu som nastavil 320mb ram. Na winxp pouzivam visual studio (viac instancii 100-200mb ram). Oba systemy su rychle a nemam ziaden vykonovy problem. Je fakt, ze na ubuntu to bolo uz trocha malo, ale xubuntu je fajn a aj jeden aj druhy system bezi rychlo. Suhlasim so [7], zrejme blbe nastavenie povodneho systemu.
Ludwo: Ale vubec ne, jen proste MSI pise neco o tom ze XP na pr200x nechce videt :)), blbe nastaveni systemu tedy ano, ale jen diky silenym driverum, ktere jsem tam dal, ktere mi sice XP zprovoznili, ale ne tak jak bych si pral. Takze znovu opakuji to co jsem rekl, ucel blogu byl ten, ze kdyz mate blbe drivery (opravdu blbe) tak to virtualizace muze zachranit :)))
Mohu jen potvrdit pozitivní zkušenosti s provozováním Windows/XP ve VirtualBoxu (1.6.20) pod Ubuntu 7.10 na notebooku HP nx6110.
Žádný dramatický rozdíl v rychlosti Windows běžících nativně a emulovaně jsem ale nezaznamenal.
Problém mám jen s podporou PCMCIA hardware, resp. s její absencí ve VirtualBoxu (a v konkurenčním VMWare jakbysmet).
Jediný problém s klávesnicí, na který jsem zatím narazil, je s kurzorovými klávesami v hostovaném systému MS-DOS. Emulovaný BIOS totiž na jedno stisknutí klávesy (a jeden načtený scan-kód) vygeneruje dva odpovídající klávesové kódy za sebou.
A jinak VBox rulez!
talpa: ale ved na Zive nan nedaju dopustit :))
http://www.zive.sk/Spravy/MSI-PR200X-Svihak-s-chutou-do-prace/sc-30-a-274792/default.aspx
> nativní běh systému by měl být vždy rychlejší, protože má k dispozici celý výkon HW, což virtualizovaný systém nemá.
Teoreticky ano, v praxi mohou existovat vyjimky ;-) Dodnes si vzpominam, jak se strasne zrychlilo ucetnictvi pro MS-DOS, kdyz se spustilo pod Win98; a to na tom stroji pak bezeli i dalsi uloh a ucetnictvi tak nemelo cely system jen pro sebe, presto bylo mnohem rychlejsi. Dusledek lepsi prace s diskem a pameti...
Já mám jako hlavní systém 64-bit Mandrivu + XP ve VirtualBoxu. Mám taky problém s klávesnicí, resp. s jedinou klávesou, a to "=". V češtině funguje, na EN klávesnici ne. Vzhledem k tomu, že Windows mám na počítači jenom kvůli Visual Studiu, tak je to pro mě docela problém - programovat na CS klávesnici mě zbytečně zdržuje a slušně řečeno mě to opravdu sere. Nevíte někdo, co s tím? PS: ten trik s přehozením klávesnice v Linuxu jsem zkoušel, ale nefunguje :-(