Hlavní navigace

Názor ke článku Projekt ST - kapitola 1. - Proč, nač a co s tím? od pavt - Díky za pochvalu:-) Co se disket týče, tak...

 • 9. 9. 2020 5:57

  pavt

  Díky za pochvalu:-) Co se disket týče, tak já osobně tedy HD diskety v klasickém ST nezkoušel, pouze v TT s HD mechanikou (i tam to hapruje, mám jistý počet starých HD disket, které tam prostě nejdou přečíst). Doporučoval bych zkusit sehnat přímo DD diskety, není to problém, dají se buď koupit nové, nebo staré použité ve velkém množství. Moje zkušenost je taková, že ani u těch "nových" nemáte zajištěné, že budou všechny fungovat, takže bych se nerozpakoval využít nějakou nabídku na větší množství použitých disket. Já to beru jako "disketovou archeologii" a baví mne zkoumat, co tam kdysi uživatelé nahráli. Také není na škodu sehnat čistící disketu, ale to je dost náročné, případně nějak zkusit vyčistit hlavu (u 3,5 mechaniky se to dělá hůř, než u 5 1/4). Pokud jste z Brna a okolí, můžeme se domluvit, já vám klidně nějaké dám či půjčím nějakou tu periférii.
  Jinak, pokud si budete chtít s ST fakt pohrát, tak vám stejně nezbyde nic jiného, než si pořídit buď floppy emulátor (a ten má tu výhodu, že je fakt univerzální pro více platforem, můžete jej v budoucnu použít třeba k Amize, ovšem nevýhoda je, že člověk musí stroj rozebrat, případně sestavit či koupit kabel pro připojení jako externí mechaniky), nebo Ultrasatan či jiný emulátor HDD. Vytváření disket z floppy image je sice možné, ale hrozný opruz a za chvíli vás to přestane bavit.
  Co si dokoupít záleží na tom, co s počítačem chcete dělat. Pokud chcete vyzkoušet programy atd, tak je emulátor HDD nutnost, pokud jde o hry, stačí floppy emulátor, protože ST neumožňuje jednoduše hry spouštět z HDD, je třeba většinu z nich speciálně upravit.
  Další zajímavou možností je pořídit si novou speciální ROM od Putnika - viz zde: http://www.8bitchip.info/atari/
  Tu stránku si pročtěte, je tam spousta informací. Ta ROM mimochodem má jednu z funkcí, umožňující spouštět hry z floppy obrazů přímo z HDD. Mám ji, ale zatím jsem neměl čas ji zabudovat a vyzkoušet, nicméně co tam Putnik popsal vypadá fakt dost dobře. Ovšem upozorňuji, že jednání s ním je náročné, mě Romky poslal asi po roce čekání:-)
  Jo, pokud by disketovka zlobila, tak není problém koupit novou, ale to bych být vámi raději koupil Gotek emulátor, je nejlevnější a přesně sedí místo disketovky. Lepší a sofistikovanější je HXC, který má lepší displej atd, ale ten je bohužel dražší, ovšem taky sedí. Bohužel ale vzhledem k ST specifickému krytu disketovky to nikdy nebude vypadat dobře, jako třeba na Amize.
  Tak snad jsem vám aspoň trošku pomohl. Přeji hodně trpělivosti a ať vás to baví!
  (jo a zcela mimochodem, DivIDE budete potřebovat, až si koupíte ZX Spectrum, bez toho nebo něčeho podobného to fakt nejde)